تفکر طراحی چیست؟

تفکر طراحی
زمانی که از کلمه طراحی در جایی استفاده می شه بسیاری از افراد به یاد نقاشی و تصاویر و رنگها می افتند ولی زمانی که صحبت از طراحی برای ابزارهای فناوری می شود، زیبایی در نظر کاربر است. تفکر طراحی رشته ای است که این مشکل را حل نموده است و با اتمام یک فعالیت مجددا آن را از منظر کاربر بازطراحی می کند تا رویکرد جدیدی نسبت به فراینده ارائه شده ایجاد گردد و نقاط تلاقی مشترکی میان ببننده و بوجود آورنده شکل گیرد.
 
این رویکرد کاربر محور برای توسعه محصولات نتایج جالبی را به بار می آورد بطوریکه بر اساس یک مطالعه در سال 2015 توسط موسسه مدیریت طراحی، شرکت هایی که رویکرد تفکر طراحی را برای توسعه محصولات خود اتخاذ کرده اند، در طول ده سال گذشته از نظر شاخص S&P 500 دارای 211 درصد عملکرد بهتری نسبت به قبل داشته اند.
 
 

شاخص S&P 500 چیست؟

شاخص Standard & Poor’s 500 که معمولا بصورت اختصار S&P 500 یا S&P خوانده می شود، یک شاخص در بازار سهام آمریکا می باشد که بر اساس حجم بازارهای 500 شرکت بزرگ امریکایی اندازه گیری می شود.
 
 

چه عواملی باعث ناامیدی مشتریان می شود؟

این روزها تفکر طراحی از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده است با توجه به اینکه مشتریان با پیچیدگی های روزافزون در کارهای روزمره مواجه می شوند سازندگان نرم افزار های کاربردی و ابزارهای فناروی با افزودن ویژگی های جدید به محصولات خود آنها را ارتقاء می دهند، اما غافل از اینکه این کار می تواند اثر منفی داشته باشد و استفاده از نرم افزار را برای مشتری سخت و پیچیده نماید.
بطوریکه مشتری در زمان استفاده با تعداد زیادی منو و گزینه های گوناگون مواجه گردد و بجای آنکه این ابزار کمک کننده باشد بیشتر باعث پیچیدگی و گیج شدن مشتریان گردد.
 
گام اول تفکر طراحی با مصاحبه و صحبت با مشتریان شروع می شود تا بتوان درک بهتری از نگاه مشتری به موضوع مورد نظر داشت. در این فرایند توسعه دهندگان محصولات به دنبال یافتن  بینش لازم در خصوص نقاطی است که باعث اشتیاق مشتری در استفاده از محصول را بوجود می آورد. پس از آن در یک فرایند تکراری نمونه های اولیه (Prototypes) ساخته شده را توسط همان مشتریان به آزمایش می گذارند.
 
در بسیاری از موارد ویژگی ها به روش هایی حذف می شوند و یا بصورتی تغییر داده می شوند که دسترسی به آنها آسان تر گردد. با گذشت زمان و تکرار این پروسه برای چندین بار توسعه دهندگان به نقطه ای سر به سر و هماهنگ با نیاز مشتری دست پیدا می کنند.
 
این فرایند به معنی انتقال پروسه طراحی بر عهده مشتری نیست زیرا اکثر مردم در پیش بینی چشم اندازهای جدید خوب نیستند، بنابراین تفکر طراحی نقاط قوت و خلاقانه طراحان را با دیدگاه های عملی استفاده کنندگان نهایی محصول جدید تلفیق می نماید و با توجه به اینکه کاربر نهایی بعنوان یک متخصص در استفاده از محصول در نظر گرفته می شود و نظر آن در مسیر رسیدن به محصول نهایی بسیار مفید و سازنده می باشد، می تواند روشهای ابتکاری طراحان را برای کنار گذاشتن ایده های خود که مورد پسند کاربر نهایی نیست، کمک کند.
 
به طور مثال، یک شرکت فعال در حوزه معدن با 110.000 کارمند در 27 کشور جهان در تلاش بود با استفاده از یک سیستم روش های خریدی را که برای سیستم های تعمیر و نگهداری تجهیزات تا آن زمان بصورت دستی انجام می شد مکانیزه نمایند.
این در حالی بود که سردرگمی و زمان از دست رفته بسیار زیادی در ردیابی سفارشات وجود داشت و گاها تا 40 درصد سفارشات تکراری و اضافه در سیستم خرید وجود داشت. 
 
این شرکت پس از برگزاری یک سری دوره های آموزشی تفکر طراحی و ایجاد یک سیستم مکانیزه نرم افزاری با استفاده از نرم افزار SAP که در آن فرایندهای خرید با استفاده از تفکر طراحی بازنگری و بهینه شده بود باعث شد، کلیه پروسه تعمیرات نگهداری در مدت زمان چهار هفته انجام پذیرد و این نتیجه بسیار چشمگیری در کاهش زمان های از دست رفته و هزینه های سازمانی بدون تغییر اساسی در ساختار موجود بود.
 
یکی از نکاتی که در این پروژه باعث موفقیت آن گردید دسترسی به الگوهای بهینه شده تفکر طراحی در بستر کلود در سرتاسر نقاط و کشورهایی بود که این شرکت در آن در حال فعالیت بود.
 
فن آوری های جدید فرصتی عالی برای اعمال اصول تفکر طراحی فراهم آورده است. بعنوان مثال با فراهم آوردن دسترسی کارمندان به اطلاعاتی که در نرم افزاری کاری سازمان که بر روی تلفن های همراه پرسنل نصب شده است باعث بهره وری بیشتر آنها شد.
 
مصاحبه با این افراد به منظور فهمیدن اینکه چه داده هایی به آنها کمک می کند، تا بطور موثرتری عمل کنند و این امر می تواند فرصت هایی را برای استفاده از تلفن های همراه کشف نماید. برای نمونه می توان به شرکت های FMCG اشاره نمود که با تبعیت از این ایده به استفاده از تلفن های هوشمند برای ردگیری ماشین های پخش و همچنین ثبت سفارش مشتریان در لحظه مراجعه ویزیتور به محل مشتری اشاره نمود.
 
در یک نگاه کلی با استفاده از این قابلیت می توان شاهد عملکرد بهتر ماشین های حمل محصولات بود و در عین حال تیم فروش اطلاعات لحظه ای از حجم سفارشات اخذ شده خواهند داشت.
 
این در حالی است که پیاده سازی چنین ساختاری با استفاده از ابزاری همچون لپتاپ می تواند پیچیدگی هایی را به همراه داشته باشد و انتقال آن به تلفن های همراه، تجربه کاربری دلپذیری با ساده سازی فرایند ها و بهبود کارایی برای استفاده کنندگان از ابزار فراهم می کنند.
 
درمنظر رقابتی شدید امروز، چگونه می توان با استفاده از ابزارهای فناورانه بصورت هوشمند نتایج بهتری را رقم زد؟
 
 

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
اسکرول به بالا