الکساندر استروالدر کیست؟

الکساندر استروالدر - مدیران آینده
 
شاید ندانید که خالق مدل بوم مدل کسب و کار چه کسی است.الکساندر استروالدر برای اولین بار مدلی را برای تحلیل و نمایش بخش های مختلف المانهای مهم کسب و کار ارائه داد و نام آن را بوم مدل کسب و کار نامید.
 
 

الکساندر استروالدر - مدیران آینده

 

او علاوه بر کار با مدل سازی کسب و کار، کارآفرین، سخنران، مشاور و نظریه پرداز مدیریت نیز می باشد. و به همین دلیل است که او اغلب برای سخنرانی و کارگاه در شرکت‌ها، مدارس تجاری، کنگره‌ها و بزرگترین دانشگاه‌های جهان مانند استنفورد، برکلی و MIT دعوت می‌شود.

امروزه، Osterwalder یکی از مبتکرترین محققان در مورد مدل های کسب و کار است. کتاب او، نسل مدل کسب‌ و کار، که با مشارکت پروفسور ایوز پیگنور نوشته شده است، به دلیل ویژگی انقلابی‌اش، به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در سراسر جهان تبدیل شده است.

در حال حاضر، بوم مدل کسب‌ و کار الکساندر اوستروالدر توسط رهبران سازمان‌های بزرگ در سرتاسر کره زمین، مانند GE ،P&G و Ericsson استفاده می‌شود.

بنابراین، بیایید کمی بیشتر در مورد زندگی حرفه ای الکس اوستروالدر بیاموزیم.

 

بیوگرافی مختصری از الکساندر استروالدر

 

الکساندر استروالدر - مدیران آینده

 

الکساندر اوستروالدر در سال 1974 در سنت گالن، شهری در غرب سوئیس به دنیا آمد. در سن 25 سالگی، اولین استارت آپ خود را با نام Netfinance.ch تأسیس کرد که بر سواد مالی متمرکز بود، یعنی به مردم یاد می داد چگونه مدیریت کنند. 

یک سال بعد مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته علوم سیاسی از دانشگاه لوزان به پایان رساند. و در سال 1383 دکترای سیستم اطلاعات مدیریت در همان موسسه شد.

پایان نامه دکترای او با عنوان “هستی شناسی مدل کسب و کار – گزاره ای در رویکرد علم طراحی” تحت نظارت پروفسور ایو پیگنور – که او بعداً کتاب معروف خود را نوشت. این پایان نامه نوید توصیف هر مدل کسب و کار را به زبان بصری می داد.

در همین حال، در سال‌های 2000 و 2001 برای مجله تجاری سوئیسی BILANZ نوشت و از سال 2000 تا 2005 به عنوان محقق ارشد دانشگاه لوزان – همان دوره دکترا – مشغول به کار شد.

در سال 2006، او BusinessModelDesign.com را تأسیس کرد و چهار سال بعد، یک شرکت مشاوره Strategyzer را تأسیس کرد که به بیش از 5 میلیون نفر خدمات ارائه کرده است.

در سال 2013، الکساندر اوستروالدر جایزه روشنایی نوآوری را دریافت کرد که توسط گروه استراتژی و سیاست نوآوری باز اتحادیه اروپا (OISPG) ارائه شد، که هدف آن “تجلیل و شناسایی الگوهای نقش برجسته نوآوری و از این طریق الهام بخشیدن به نسل بعدی نوآوران” است.

یک سال پس از آن، او دومین کتاب خود را با عنوان طراحی ارزش پیشنهادی: چگونه محصولات و خدماتی را که مشتریان می خواهند ایجاد کنیم، منتشر کرد. این کتاب به دنبال گفتگو با نسل مدل کسب و کار، در سال 2010، با بحث در مورد بهترین راه برای یافتن تناسب بین یک محصول و بازار هدف آن است. از آن زمان، او سه کتاب دیگر منتشر کرد: ابزارهای با تأثیر بالا برای تیم ها، آزمایش ایده های تجاری، و شرکت شکست ناپذیر.

در سال 2015، اوستروالدر جایزه استراتژی Thinkers50 را دریافت کرد. این سازمانی مستقر در لندن است که خود را «مطمئن‌ترین منبع جهان برای شناسایی، رتبه‌بندی و به اشتراک گذاشتن ایده‌های مدیریتی پیشرو عصر ما» می‌خواند، با هدف ارائه «دسترسی نوآورانه به ایده‌ها با قدرتی که جهان را تبدیل به یک مکانی بهتر.”

 

نسل مدل کسب و کار

 

الکساندر استروالدر - مدیران آینده

 

این کتاب Osterwalder و Pigneur در مورد چالش توسعه یک مدل کسب و کار توسط مدل Business Canvas است. این بوم چارچوبی با 9 بلوک ساختمانی را ارائه می دهد که برای طراحی یک مدل تجاری کامل ضروری است.

در واقع، این یک روش سیستماتیک برای نزدیک شدن به توسعه مدل کسب و کار، در یک چارچوب بصری، منطقی و سازمان یافته است.

یک اطلاعات کنجکاو و بسیار مرتبط این است که وقتی الکس استروالدر با پروفسور خود پیگنور تماس گرفت تا کتابی را منتشر کند که مطالعه ای را که برای دکتری انجام داده اند ارائه می دهد. پایان نامه، آنها تصمیم گرفتند همه چیز را از اول شروع کنند.

به جای گسترش ساده پایان نامه، همانطور که بسیاری از محققین انجام می دهند، آنها تازه شروع به تحقیق در مورد همه چیز کردند، دوباره و دوباره مطالب و دانش را جمع آوری کردند تا به یک لیست 9 عنصری منحصر به فرد برای هر و همه مدل کسب و کار، در این بوم واضح و در دسترس برسند.

برای به دست آوردن آن، آنها تیمی متشکل از 470 نفر از 45 کشور مختلف را گرد هم آوردند تا در مورد اولین محصول بحث و ارزیابی کنند. مشاوران به هر دوی آنها کمک کردند تا کتاب نهایی را که در سال 2010 منتشر شد و به سرعت به بیش از 30 زبان ترجمه شد، اصلاح کنند و به آن برسند.

امروزه، بوم مدل کسب و کار شاید معروف ترین و کاربردی ترین ابزار مدل سازی کسب و کار در سراسر جهان است.

پروفسور الکساندر استروالدر

الکساندر استروالدر - مدیران آینده

 

علاوه بر بوم مدل کسب و کار، Osterwalder ابزارهای دیگری را نیز برای تجارت توسعه داده است:

  • Canvas Proposition Value: بر روی دو بلوک از نه بلوک BMC تمرکز می‌کند و به دنبال کشف این است که بخش مشتری چه چیزی را ارزش و چه چیزی را معایب می‌داند.
  • نقشه فرهنگ: همراه با دیو گری، با هدف نقشه برداری پروژه ها، نمونه های اولیه و چارچوب ها برای بهبود عملکرد تجاری توسعه یافته است.
  • نقشه نمونه کارها: برای کمک به سازمان ها برای درک اینکه آیا برای آینده آماده هستند یا خیر.
  • ابزارهای با تأثیر بالا برای تیم‌ها: «چگونگی استفاده از ابزار بصری را برای همسویی با اهداف مشترک، جلب مشارکت تیم، ایجاد اعتماد، کاهش خطرات و ارائه نتایج ملموس توضیح می‌دهد.»
  • تست ایده های تجاری: راهنمای عملی برای آزمایش سریع برای افزایش موفقیت هر سرمایه گذاری ارائه می دهد.
  • شرکت شکست ناپذیر: نشان می‌دهد که چگونه سازمان خود را با الهام از بهترین مدل‌های کسب‌ و کار دنیا به‌طور مداوم بازآفرینی کنید.

 

الکساندر اوستروالدر همچنین به ایراد سخنرانی برای حداکثر 5 هزار نفر در یک زمان ادامه می دهد که از جمله موارد دیگر، کاربرد ابزارهای او را به شیوه ای بسیار طنزآمیز و تمرین های تعاملی فراوان در بر می گیرد.

بوم مدل کسب و کار او توسط شرکت های پیشرو جهانی مانند کوکاکولا، مسترکارت، 3M، اینتل و مایکروسافت به کار گرفته شده است و نسل مدل کسب و کار او در بین 12 کتاب برتر تجاری تمام دوران توسط USA Today نامزد شده است.

 

Osterwalder همچنین نام بسیار شناخته شده ای در Fortune 500 است، او در کنار Pigneur در میان 50 متفکر برتر تجاری در جهان، رتبه چهارم را دارد و او عضو و بنیانگذار The Constellation، یک سازمان غیرانتفاعی جهانی است که می خواهد تاریخ ایدز و مالاریا را در جهان تغییر دهد.

اگر می خواهید کارهای Osterwalder را دنبال کنید، می توانید به طور منظم وب سایت Strategyzer او را بررسی کنید.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا