تحول دیجیتال در صنعت خرده فروشی

تحول دیجیتال خرده فروشی - مدیران آینده

 

چشم انداز صنعت خرده فروشی در حال تغییر است و در نتیجه، تحول دیجیتال خرده فروشی به سرعت در حال افزایش است. حتی قبل از همه‌گیری کووید-19، پیش‌بینی می‌شد که تجارت الکترونیک در سال 2020 رشد قابل‌توجهی داشته باشد و بسته شدن ناگهانی فروشگاه‌های خرده فروشی بسیاری از کسب‌ و کارها را مجبور کرد به سرعت تمرکز خود را به فروش آنلاین تغییر دهند. شرکت‌های خرده‌فروشی، خود را در تلاش برای پاسخگویی به تقاضای بیرون فروشگاهی که به طور متوسط 200 درصد بیشتر از سطح قبل از همه‌گیری کووید-19 بود، یافتند.

 

نکته

تحول دیجیتال در صنعت خرده فروشی چیست؟ تحول دیجیتال عمل تزریق فناوری جدید در تمام زمینه‌های یک کسب‌ و کار است که فرآیندهای قدیمی را وارد عصر دیجیتال می‌کند. برای شرکت‌های خرده‌فروشی، این موارد شامل مواردی مانند سفارش آنلاین، سفارش بدون تماس، سیستم‌های تحویل خودکار، بهینه‌سازی هزینه، توصیه‌های محصول مبتنی بر هوش مصنوعی و موارد دیگر می‌شود.

 

تمایل مصرف‌کنندگان به دیجیتالی‌سازی در خرده‌فروشی همچنان در حال افزایش است، حتی زمانی که مشاغل شروع به بازگشایی فروشگاه‌های فیزیکی خود کردند. در یک نظرسنجی، کپجمینای نشان داد که 45٪ از مصرف کنندگان مورد بررسی، خواهان گزینه های پرداخت دیجیتال بیشتری در فروشگاه هستند و 40٪ سیستم های بدون لمس، مبتنی بر تلفن همراه و خود پرداز را ترجیح می دهند.

 

6 نمونه از تحول دیجیتال خرده فروشی در عمل

پیاده سازی فناوری جدید بهترین راه برای به روز ماندن و همگام شدن با تقاضای دیجیتال است. در اینجا فهرستی از شش نمونه برتر تحول دیجیتال خرده‌فروشی را گردآوری شده است تا به شما در برنامه‌ریزی پذیرش فناوری کمک کند.

 

1. اپلیکیشن Target (اپلیکیشن و سایت در حوزه خرده فروشی) یک تجربه مشتری همه جانبه ایجاد می کند.

اپلیکیشن های برند به طور فزاینده ای رایج می شوند، اما غول خرده فروشی Target خیلی زود شروع به کار کرد. تا سال 2016، برنامه های جداگانه ای برای یافتن تخفیف ها و کوپن ها و ایجاد عضویت، علاوه بر برنامه برند اصلی خود داشت. با این حال، این شرکت می‌خواست مشوّق خرید آنلاین بیشتری باشد، سطح وفاداری مشتریان را افزایش دهد و پرداخت موبایلی را برای خریدهای درون فروشگاهی و آنلاین فعال کند.

برای رفع این نگرانی ها، Target همه برنامه های خود را در یک برنامه به نام Target App ادغام کرد. پس از تحول دیجیتال خرده‌فروشی، مشتریان می‌توانستند از همان برنامه برای خرید آنلاین با تحویل حضوری و پیمایش در فروشگاه، کوپن‌ها و پاداش‌های وفاداری استفاده کنند.

ایجاد یک تجربه کاربری جذاب با اُمنی چنل ایجاد شده توانست اتفاقات خوبی را برای target رقم بزند. Target سیستم‌های نقطه فروش (POS) خود را همزمان به‌روزرسانی کرد، بنابراین کسب‌ و کار از فناوری زیرساختی یکسانی برای خرید از طریق موبایل و خرید در فروشگاه استفاده می‌کرد.

ارائه یک تجربه ثابت و منسجم به مشتری نتیجه داد. در طول اولین سال استفاده از اپلیکیشن تلفیقی، Target نسبت به سال قبل 32 درصد افزایش فروش آنلاین داشت.

 

2. Takealot خودآموزی و پشتیبانی را برای فروشندگان شخص ثالث خود به کار گرفت.

تمام تحولات دیجیتال در خرده فروشی با مشتری روبرو نیست. Takealot بزرگترین خرده فروش آنلاین در آفریقای جنوبی است و با فروشندگان شخص ثالث (Third-Party) در سراسر قاره آفریقا کار می کند. همانطور که شرکت رشد کرد و فروشندگان بیشتری اضافه کرد، تعداد تیکت های نیاز به پشتیبانی نیز به شدت افزایش یافت.

تعداد بالای تیکت ها و گستردگی جغرافیایی فروشندگان به این معنی بود که Takealot به راهی برای آموزش سریع و از راه دور کاربران جدید نیاز داشت. برای حل این مشکل یک پلتفرم پذیرش دیجیتال به نام Whatfix را پیاده سازی کرد. دستاوردهای Whatfix و ویژگی‌های خودیاری به فروشندگان این امکان را داد تا خود را در پلتفرم Takealot آموزش دهند.

Takealot اکنون حدود 30٪ از فروشندگان را دارد که از Whatfix برای آموزش استفاده می کنند و این شرکت قبلاً شاهد کاهش 12٪ در تیکت های پشتیبانی بوده است. فعال کردن سیستم خودآموزش، فرآیند مسلط شدن بر کار را روان‌تر کرده و کارکنان پشتیبانی را برای سایر وظایف آزاد کرده است.

 

3. Sephora از فناوری اسکن چهره در برنامه Virtual Artist خود استفاده می کند.

برند زیبایی Sephora در سال 2016 تحول دیجیتال خرده فروشی را به عنوان پاسخی مستقیم برای نگرانی های بخش مشتریانش انجام داد. به گفته معاون اجرایی omni-retail در آن زمان، یافتن رنگ زیرسازی مناسب یک نقطه دردسر بزرگ برای خریداران بود.

تیم توسعه داخلی Sephora با اپلیکیشن Sephora Virtual Artist به این مشکل پایان داد. این برنامه از فناوری اسکن صورت استفاده می کند تا به کاربران کمک کند سایه های آرایش مناسب را پیدا کنند. مشتری یک شماره IQ رنگ دریافت می کند که می تواند از آن برای یافتن محصولات در فروشگاه ها یا برای توصیه های شخصی در برنامه استفاده کند. Sephora به گسترش این برنامه ادامه داده و ویژگی‌های مشابهی را برای یافتن محصولات مراقبت از پوست و دیگر لوازم آرایشی به آن اضافه کرده است.

در دو ماه پس از راه اندازی، این برنامه شاهد 45 میلیون “آزمایش” بود. پرداختن مستقیم به نیازهای مصرف کننده برای Sephora در وفاداری به برند نیز جواب داد. 80٪ تراکنش ها از طریق برنامه وفاداری مرتبط با برنامه اصلی انجام می شود.

 

4. IKEA از AR برای تورهای محصول مجازی در خانه استفاده می کند.

بازگشت محصول در خرده فروشی امری طبیعی است. اما اگر مشتریان بتوانند یک محصول را در خانه امتحان کنند، بدون خرید یا حتی دست زدن به کالای فیزیکی آیا نرخ بازگشت مانند قبل است؟
غول اثاثیه منزل IKEA از واقعیت افزوده (AR) استفاده کرد تا به مشتریان اجازه دهد ببینند که مبلمان در خانه‌هایشان چگونه به نظر می‌رسند.

این شرکت توسعه اپلیکیشن جدید AR را آغاز کرد زیرا فروشگاه‌های IKEA اغلب در خارج از مراکز شهری قرار دارند و دسترسی به آن، به‌ویژه برای مشتریان بدون خودرو، دشوار است. تقاضا برای گزینه‌های خرید آنلاین زمانی سرعت گرفت که همه‌گیری COVID-19 بازدید از فروشگاه‌ها را ممنوع کرد. با استفاده از این اپلیکیشن، مصرف‌کنندگان می‌توانند یک مبلمان را انتخاب کنند و از AR استفاده کنند تا ببینند در خانه‌هایشان چه شکلی است. سپس می توانند محصول را در حالی که هنوز در برنامه هستند خریداری کنند.

مصرف کنندگان دوست داشتند که بتوانند کالای خود را قبل از خرید در خانه خودشان تجسم کنند. شش ماه پس از راه‌اندازی این نرم افزار، دومین برنامه محبوب رایگان ARKit بود که حتی از بسیاری از برنامه های بازی هم جلوتر بود.

 

5. Rebecca Minkoff از فناوری RFID در فروشگاه برای توصیه های محصول و پرداخت سریع تر مشتری استفاده می کند.

یکی از گرایش های تحول دیجیتال خرده فروشی که اخیراً ظاهر شده است، برچسب های شناسایی امواج رادیویی (RFID) است. برچسب ها امواج رادیویی را ارسال می کنند و گیرنده از امواج برای شناسایی المان مورد استفاده می کند. Rebecca Minkoff، یک برند طراح لباس، از فناوری RFID در فروشگاه‌ها استفاده کرد تا تجربه خرید را افزایش دهد و روند پرداخت را تسریع بخشد.

 

دسترسی کامل به این محتوا برای اعضای حرفه ای و ویژه وبسایت مدیران آینده امکان پذیر می باشد.

اعضای حرفه ای و ویژه می توانند به محتوای اختصاصی تولید شده در وبسایت مدیران آینده دسترسی داشته باشند. 

برای آشنایی با خدمات مشترکین وب سایت مدیران آینده می توانید به اینجا کلیک کنید.

 

نکات کلیدی

تحول دیجیتال کلید رشد خرده فروشی در سالهای آتی است.
همانطور که مصرف کنندگان به سمت خرید آنلاین و سایر گزینه های خرید آنلاین گرایش پیدا می کنند، تحول دیجیتال برای هر کسب و کار خرده فروشی که می خواهد به روز بماند، حیاتی تر از همیشه است. از طریق این مثال‌ها متوجه می‌شوید که نوآوری فناوری می‌تواند فروش را افزایش دهد، هزینه‌ها را کاهش دهد و شرکت شما را کارآمدتر کند.
همانطور که نقشه راه تحول دیجیتال خرده فروشی خود را برنامه ریزی می کنید، با تیم و مدیران خود بنشینید تا اهداف خود را تعیین کنید. این به شما کمک می کند تا بهترین فناوری را برای شرکت خود انتخاب کنید و نحوه اجرای موثر آن را تعیین کنید.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا