شریک تجاری منابع انسانی یا HRBP کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟

شریک تجاری منابع انسانی یا HRBP - مدیران آینده

 

شریک تجاری منابع انسانی کیست؟

شریک تجاری منابع انسانی (Human Resource Business Partner) که بعضا به آن شریک استراتژیک منابع انسانی نیز می گویند، یک متخصص منابع انسانی است که با مدیران ارشد سازمان/C-suite در راستای بهبود عملکردهای منابع انسانی کار می کند. HRBP برنامه های منابع انسانی را ایجاد می کنند و بخش های منابع انسانی را با هدف دستیابی به اهداف تجاری سازمان رهبری می کنند. بنابراین، نقش شریک تجاری منابع انسانی (HRBP) برای توسعه سیستم‌های مدیریت افراد مؤثرتر در سازمان بسیار مهم است.

شاید اینطور به نظر برسد که نقش شریک استراتژیک منابع انسانی با سایر نقش های این دپارتمان در سازمان یکسان است، با این حال نقش شریک تجاری منابع انسانی به طور قابل توجهی با سایر مشاغل مانند کارشناس عمومی منابع انسانی یا تحلیلگر منابع انسانی متفاوت است.

نقش شریک تجاری برای توسعه کسب و کاری شرکت ها بسیار مهم است. به حدی که بسیاری از شرکت‌ها منابع آموزشی خود را صرف ارتقای مهارت متخصصان منابع انسانی خود با هدف تعلیم افرادی به عنوان شرکای تجاری اختصاص می‌دهند. پس از آن، شرکای تجاری منابع انسانی می توانند پس از کسب تجربه قابل توجه در صنعت مورد نظر، بیشتر پیشرفت کنند و به مدیران کسب و کاری تبدیل شوند.

 

نقش شریک تجاری منابع انسانی

بیش از دو دهه پیش، دِیو اولریش (dave ulrich) یک مدل شایستگی منابع انسانی به نام مدل اولریش را معرفی کرد. در این مدل، او تمام عملکردهای منابع انسانی را به چهار بخش تقسیم کرد.

این مدل نقش HRBP (معروف به شریک استراتژیک منابع انسانی) را به عنوان نهادی که مستقیماً با مدیریت ارشد یک سازمان مانند معاونت منابع انسانی کار می کند، تعریف می کند. وظیفه این فرد همراستا کردن اهداف کسب و کاری سازمان با اهداف کارکنان و مدیریت در واحدهای سازمانی تعیین شده است. تصویر زیر مدل و نحوه طبقه بندی نقش های مختلف کسب و کار منابع انسانی در سازمان ها بر اساس مدل اولریش را نشان می دهد.

 

شریک تجاری منابع انسانی یا HRBP - مدیران آینده

 

مسئولیت های دقیق یک HRBP می تواند بسته به صنعت، اندازه شرکت، اهداف استراتژیک، بلوغ سازمان منابع انسانی و غیره متفاوت باشد. با این حال در اینجا برخی از مسئولیت هایی که به عنوان شریک تجاری منابع انسانی می توان در سازمان در نظر گرفت آورده شده است:

 

1. برنامه ریزی استراتژیک

یک HRBP خوب باید بتواند با تمرکز بر نیروی کار موجود در سازمان به سازمان خود کمک کند تا برای آینده آماده شوند. زمینه هایی که آنها باید روی آنها کار کنند عبارتند از:

 • مهارت مجدد و ارتقاء مهارت: شناسایی نیازهای آموزشی و کمک به عملکرد واحد آموزش در همسوسازی برنامه های آموزشی با اهداف کسب و کاری.
 • برنامه ریزی استراتژیک نیروی کار: اطمینان حاصل کنید که نیروی کار شرکت دارای اندازه، شکل، هزینه و چابکی مناسب برای آینده است.
 • برنامه ریزی جانشین پروری: استعدادهای کلیدی را انتخاب و توسعه دهید تا اطمینان حاصل کنید که استعدادهایی برای پر کردن نقش های حیاتی آتی در سازمان وجود دارد.

 

2. مربیگری (کوچینگ) و مشاوره رهبری در مورد مسائل منابع انسانی

یک شریک تجاری منابع انسانی باید درک روشنی از چالش‌های فعلی و آینده که بر افراد سازمان تأثیر می‌گذارد داشته باشد. اینگونه است که HRBP می تواند مشاوره و مربیگری موثر را به ذینفعان کلیدی سازمانی ارائه دهد.

با این حال، شریک تجاری منابع انسانی فقط باید یک مشاور و یا تسهیلگر باشد و نه کسی که از همه چیز مراقبت می کند. وظیفه آنها قدرت بخشیدن به رهبری برای رسیدگی به امور افراد در سازمان است.

در اینجا برخی از مسئولیت هایی که ممکن است در شرح شغل HRBP با آنها روبرو شوید آورده شده است:

 • جلسات هفتگی یا دو هفته ای با رهبران کسب و کار برگزار کنید و در صورت لزوم مشاوره منابع انسانی ارائه دهید.
 • در مورد قوانین و مقررات استخدامی و همچنین سایر الزامات قانونی مرتبط با مدیریت افراد به روز باشید تا به رهبران کمک کنید تا از رعایت آنها اطمینان حاصل کنند.
 • ارائه راهنمایی در مورد ایجاد و اجرای فرآیندها و سیاست های منابع انسانی.

 

3. ایجاد یک سازمان رقابتی

شریک تجاری منابع انسانی به سازمان کمک می کند تا مشتریان را جذب کند و بهترین استعدادها را به جذب نماید و آنها را حفظ کند. بنابراین، برای کمک به شرکت خود با هدف ماندن در صدر بازار، کار HRBP دوگانه است.

شریک تجاری منابع انسانی نقش مهمی در اطمینان از اینکه کسب و کار سازمان می تواند استراتژی، آموزش و انطباق برای توسعه بهترین محصول داشته باشد، ایفا می کند. مسئولیت های موجود در شرح شغل شریک تجاری منابع انسانی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • انجام رهنمودهای مدیریت عملکرد روزانه به مدیران (به عنوان مثال مشاوره، برنامه ریزی شغلی، مربیگری و غیره)
 • کمک به مدیران در برخورد با مسائل سازمانی، پرسنلی و مرتبط با تغییر
 • بهینه سازی طراحی سازمانی برای افزایش بهره وری و بهبود عملکرد کسب و کار

این متخصصان منابع انساتی همچنین در حصول اطمینان از اینکه کسب و کار می تواند بهترین استعدادها را جذب و حفظ کند، بسیار مهم هستند. آنها ممکن است نیاز به کار بر روی موارد زیر داشته باشند:

 • همکاری با سایر اعضای تیم منابع انسانی در اجرای استراتژی های استخدامی نوآورانه و فراگیر
 • کمک به توسعه یک استراتژی جبران خسارت
 • مداخله در تعیین پاداش با هدف افزایش نتایج نهایی و جلب مشارکت کارکنان

 

4. قهرمان فرهنگ سازمانی و تجربه کارکنان بودن

کمک به ایجاد و حفظ یک فرهنگ سازمانی قوی و همچنین بهبود مستمر تجربه کارکنان، مسئولیت اصلی شریک تجاری منابع انسانی است. شرکت ها اغلب از شریک تجاری منابع انسانی انتظار دارند:

 • ارائه مشاوره و پیشنهاد برای ابتکارات مرتبط با فرهنگ، مانند تحول فرهنگی
 • ورود به موضوعات سلامت کارکنان، گوناگونی و ظرفیت کارکنان و یا مدیریت استعداد
 • همکاری با مدیریت و پرسنل برای حل تعارضات و کمک به تسهیل روابط مثبت کارکنان، حفظ محیط کاری جذاب، ایجاد روحیه و کاهش جابجایی های ناخواسته

به خاطر داشته باشید که مسئولیت ها به ندرت در تمام سطوح شرکای تجاری منابع انسانی یکسان است. HRBP ارشد (که می تواند معاون منابع انسانی یا مدیر ارشد منابع انسانی باشد) معمولاً نقش استراتژیک بالاتری دارد و کسی است که گفتگوهای تجاری را هدایت می کند. به این ترتیب، او بیشتر بر برنامه ریزی استراتژیک، یا مربیگری و مشاوره رهبری در مورد مسائل منابع انسانی تمرکز خواهد کرد.

در همین حال، HRBP سطح متوسط (که مدیر میانی منابع انسانی (junior HR manager) نیز نامیده می شود) کسی است که در گفتگوهای کسب و کاری مشارکت می کند. این بدان معناست که بخش بزرگ‌تری از مسئولیت‌های آنها مربوط به کمک به HRBP ارشد در وظیفه مربیگری، کمک به مدیران ارشد سازمان در برخورد با مسائل مربوط به افراد، یا مشارکت در فرآیند توسعه استراتژی منابع انسانی خواهد بود.

 

شریک تجاری منابع انسانی یا HRBP - مدیران آینده

 

دسترسی کامل به این محتوا برای اعضای حرفه ای و ویژه وبسایت مدیران آینده امکان پذیر می باشد.

اعضای حرفه ای و ویژه می توانند به محتوای اختصاصی تولید شده در وبسایت مدیران آینده دسترسی داشته باشند. 

برای آشنایی با خدمات مشترکین وب سایت مدیران آینده می توانید به اینجا کلیک کنید.

 

نکات کلیدی

امروزه بسیاری از شرکت ها با تغییر شرایط ساختار کسب و کاری مواجه هستند. آنها نمی توانند کارمندان خود را حفظ کنند، چه رسد به اینکه کارکنان جدید را جذب نمایند. سازمان ها تنها زمانی می توانند با چنین بحران های مدیریت منابع انسانی مقابله کنند که شرکای تجاری ماهری در تیم خود داشته باشند. یک شریک تجاری منابع انسانی به یک شرکت کمک می کند تا به طور موثر روابط کارکنان خود را با استراتژی کلان سازمان همراستا کند و اطمینان حاصل کند که بخش منابع انسانی کارآمد عمل می کند.

شریک تجاری منابع انسانی می‌تواند استراتژی‌های منابع انسانی را برای کمک به سازمان‌ها شکل دهد. علاوه بر این، آنها نقش مهمی در حمایت از همکاران خود به بهترین شکل ممکن ایفا می کنند.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا