مدل کسب و کار اشتراکی

مدل کسب و کار اشتراکی - مدیران آینده
 
مدل کسب و کار اشتراکی (ٖSubscription Business model) ابزاری قدرتمند برای استراتژی رشد یک شرکت است. دلیل آن این است در این مدل کسب و کاری درآمدی مکرر و تقریبا قابل پیش بینی وجود دارد. 
 
بعلاوه، این مدل تجاری هم برای شرکت و هم برای مشترک سودمند است. زیرا با ارزشی که برای مشترک ایجاد می کند، حس راحتی و در دسترس بودن خدمت را به مشتری می دهد و در عین حال ثبات را برای کسب و کار تضمین می نماید.
 
 

مدل کسب و کار اشتراکی - مدیران آینده

مدل کسب و کار اشتراکی شامل طیف گسترده ای از ارزش پیشنهادی، از محصولات فیزیکی و دیجیتالی گرفته تا انواع خدمات است. بنابراین، درک خوب کاربرد این مدل تجاری می تواند به معنای موفقیت در یک پروژه جدید در محصولات و خدمات ما و یا نجات یک طرح قدیمی در آستانه شکست باشد.

 

مدل کسب و کار اشتراکی چیست؟

مدل کسب و کار اشتراکی عبارت است از ارائه خدمات یا محصولی در قبال هزینه ای مکرر، که معمولاً بصورت ماهانه یا سالانه به ارائه دهنده خدمت یا محصول پرداخت می شود. یعنی تا زمانی که مشتری شما می خواهد به آن محصول یا خدمات دسترسی داشته باشد، باید هزینه پرداخت کند.

مدل کسب و کار اشتراکی - مدیران آینده

  

مدل کسب و کار اشتراکی

همچنین یک مدل تجاری بر اساس رابطه با مشتری است. هرچه این رابطه طولانی تر باشد، ارزش مشتری برای آن کسب و کار بیشتر است.
 
 

بوم مدل کسب و کار اشتراکی

بوم مدل کسب و کار اشتراکی دارای ساختار زیر است:
 
 

مدل کسب و کار اشتراکی - مدیران آینده

 

مدل درآمدی در کسب و کار اشتراکی چگونه است؟

اهمیت مدل درآمدی در کسب و کار اشتراکی به این دلیل است که برخلاف شرکت هایی که یکبار فروش می کنند، درآمد شرکت بر اساس مدل اشتراکی به نگهداری خریداران بستگی دارد. بنابراین، برای جلوگیری از مهاجرت مشتریان خود به سمت رقبا، باید محصول و خدمات با کیفیت بالا ارائه دهد.
 

مدل کسب و کار اشتراکی - مدیران آینده

 

 معماری مدل کسب و کار اشتراکی

برای شروع، روش جذب مشتری در شرکت های با مدل Subscription مانند سایر مشاغل استفاده از روشهای مختلف بازاریابی است. با این حال، تفاوت زیادی در برنامه ریزی بازاریابی وجود دارد. 
 
از آنجا که مدل کسب و کار اشتراک نیاز به پرداخت مداوم توسط کاربر دارد، این هزینه معمولاً ارزان است تا مشترک ترغیب شود که به پرداخت حق اشتراک خود ادامه دهد.
 
بنابراین، به طور کلی شرکت های اشتراکی مدت زیادی طول می کشد تا مبلغ سرمایه گذاری شده برای جذب هر مشتری (CAC) را بازیابی کنند. به این معنا که این مشاغل باید میزان هزینه ای که برای جذب مشتری خرج می کنند را به طور دقیق کنترل کنند تا در درازمدت یک تجارت پایدار داشته باشند و دچار کمبود منابع نشوند.
 
یکی از استراتژی های پرکاربرد این است که از مدل freemium استفاده کنید، مشتریان برتر را با یک پیشنهاد رایگان جذب کنید و سپس بخشی از آن مخاطبان را متقاعد کنید که به طور منظم برای استفاده از امکانات نسخه برتر، پول پرداخت کنند.
 
بنابراین، هنگامی که شرکت دارای مشترکان زیادی است، باید پیشنهادی ارزشمند ارائه دهد که واقعاً انتظارات کاربر را برآورده کند. در غیر این صورت، آنها به سادگی عضویت در سرویس را متوقف می کنند. این بدان معناست که شرکت باید به خوبی بفهمد که مخاطبان هدف آنها چه کسانی هستند و چه نیازهایی دارند.
 
 

مدل کسب و کار اشتراکی - مدیران آینده

 

اشتراک مدل کسب و کار اشتراکی برای مشترکان زیاد

 بر خلاف مشاغل سنتی، شرکت های اشتراکی باید زمان، انرژی و سرمایه بیشتری را برای حفظ مشترکان خود سرمایه گذاری کنند، در حالی که سعی می کنند هزینه خرید مشترکان را کاهش دهند.
 
و نقطه عطف مدل در این است که اگر این شرکت تکالیف خود را به خوبی انجام دهد، تضمین می کند که کاربران راضی، علاوه بر وفاداری به نام تجاری، بازاریابان آن خواهند بود.
 
 

مشاغل محبوب مبتنی بر کسب و کار اشتراکی

 

خدمات آنلاین محتوای صوت و تصویر (striming service)

برخی از شرکت هایی که از این مدل کسب و کار استفاده می کنند نیز از استراتژی freemium استفاده می کنند. به عنوان مثال، در شرکت Spotify که مشتریان جدید از طریق گزینه رایگان جذب می شوند. امروزه نیمی از کاربران آن در حال پرداخت هستند.

جعبه ها و کیت های اشتراک ماهانه

در این روش شرکت ها برای راحتی کاربران خود، با هزینه ای بسیار مقرون به صرفه، محصول یا خدمت مورد نیازشان را در خانه مشتری ارائه می کنند. در مدل درآمدی این روش تعداد دفعات ارائه خدمت یا محصول بر قیمت تاثیر گذار است.
 
در برخی موارد، خدمات مراقبتی نیز در این بسته ها ارائه می شود. شرکتها بر اساس سلیقه و علایق مشتری، کالاهایی را انتخاب می کند که چنین مواردی را درب منزل خود دریافت می کنند.
 

نرم افزار 

بسیاری از شرکت های نرم افزاری و بازی ترجیح داده اند از مدل تجاری اشتراک به جای فروش یکبار محصول استفاده کنند. این شرکتها که با نام اختصاری SaaS – نرم افزار به عنوان سرویس شناخته می شوند، درآمد مکرر را تضمین می کنند در حالی که ارزش پیشنهادی خود را برای مشتری حفظ می کنند.
 

این به این دلیل است که مدل تجاری اشتراک به شرکت های نرم افزاری اجازه می دهد تا به روزرسانی و توسعه ویژگی های جدید محصول را ادامه دهند و کاربر همیشه بدون نیاز به خرید و بارگیری جدید، به بهترین و آخرین نسخه نرم افزار دسترسی خواهد داشت.

خدمات مکرر و قدیمی

شاید متوجه آن نشده باشید، اما خدماتی به قدمت اجاره ملک، بیمه و موارد مشابه نیز بر اساس مدل کسب و کار مشترکی است. همه از این شرکت ها به مشتری اجازه می دهند در ازای پرداخت های پیوسته ماهانه یا سالانه از محصول یا خدمات خود استفاده کرده و از آن بهره مند شود.

نتیجه نهایی

همانطور که می بینید، مدل کسب و کار اشتراکی ثبات و پتانسیل فروش فوق العاده ای را برای کسب و کارها ارائه می دهد. در عین حال، با مسائل چالش برانگیزی در رابطه با استراتژی بازاریابی و برنامه ریزی مواجه است.

با این حال، اگر شرکت با اهداف و شاخص ها کار کند، بر ارائه محصول و خدمات با کیفیت تمرکز کند و به ارتباط مشتری توجه زیادی کند، شانس موفقیت این مدل قابل توجه است.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
اسکرول به بالا