حل مسئله چیست؟

حل مسئله - مدیران آینده

 

همه ما زمان زیادی را صرف حل مسائل می کنیم، چه در محل کار و چه در زندگی شخصی.
برخی از مسائل و مشکلات کوچک هستند و خودمان می توانیم به سرعت آنها را حل کنیم. اما برخی دیگر چالش‌های پیچیده‌ای هستند که حل آنها نیازمند همکاری، خلاقیت و تلاش قابل توجهی است.

در محل کار، انواع مسائل و مشکلاتی که ما با آن مواجه می شویم تا حد زیادی به سازمان هایی که در آن هستیم و مشاغلی که در آن فعالیت می کنیم، بستگی دارد. به عنوان مثال، یک مدیر در یک شرکت خدمات نظافت ممکن است روز خود را به حل مشکلات کارکنان، حل شکایات مشتریان و رفع مشکلات تجهیزات و لوازم بگذراند.

از سوی دیگر، یک طراح هواپیما ممکن است با مشکلی در مورد آیرودینامیک دست و پنجه نرم کند یا سعی کند علت کار نکردن یک ویژگی ایمنی جدید را بررسی کند. در همین حال، یک سیاستمدار ممکن است در حال بررسی راه حل هایی برای بی عدالتی نژادی یا تغییرات آب و هوایی باشد.

اما با هر مشکلی که با آن روبرو هستیم، راه‌های رایجی برای مقابله مؤثر با آن‌ها وجود دارد. و همه ما می توانیم با ایجاد مجموعه ای قوی از مهارت های حل مسئله، اعتماد به نفس و توانایی خود را برای موفقیت افزایش دهیم.

 

چقدر خوب مسائل را حل می کنید؟

با نگاهی صادقانه به مهارت های موجود خود شروع کنید. رویکرد فعلی شما برای حل مشکلات چیست و چقدر برای شما موفقیت آمیز بوده است؟
مهارت حل مسئله شما چقدر خوب است؟ توانایی تجزیه و تحلیل موضوعات و یافتن راه حل های مناسب برای حل مشکل شما، در چه سطحی است.

هر مشکلی را تعریف کنید

اولین قدم در حل یک مشکل، درک این است که آن مشکل در واقع چیست. شما باید مطمئن باشید که با مشکل واقعی سر و کار دارید – نه علائم آن. به عنوان مثال، اگر عملکرد در واحد سازمانی شما غیر استاندارد است، ممکن است فکر کنید که مشکل از افرادی است که کار را ارسال می کنند. با این حال، اگر کمی عمیق‌تر نگاه کنید، مشکل واقعی ممکن است کمبود کلی آموزش یا حجم کاری نامعقول در تیم باشد.

ابزارهایی مانند 5 چرا (5 why)، درک کردن و تجزیه و تحلیل علت ریشه‌ای (root cause analysis) به شما کمک می‌کنند تا سؤالات درستی بپرسید، و به شما این امکان را می دهد تا در لایه‌های یک مشکل کار کنید و کشف کنید که واقعاً چه چیزی در حال وقوع است و مشکل اصلی از کجا نشأت گرفته است.

با این حال، تعریف یک مشکل به معنای تصمیم گیری در مورد چگونگی حل آن نیست. مهم است که از منظرهای مختلف به موضوع نگاه کنیم. اگر خیلی زود خود را متعهد به حل مشکل کنید، می توانید به یک راه حل کوته فکرانه برسید.

چک لیست CATWOE یادآوری قدرتمندی برای نگاه کردن به بسیاری از عناصری است که ممکن است به مشکل کمک کنند، و ذهن شما را برای انواع راه حل های ممکن باز نگه می دارد.

 

درک پیچیدگی

همانطور که مسئله خود را تعریف می کنید، اغلب متوجه خواهید شد که این مسئله چقدر پیچیده است. احتمالاً چندین موضوع مرتبط با هم درگیر هستند. به همین دلیل مهم است که راه هایی برای تجسم، ساده سازی و درک این آشفتگی پیچیدگی موجود داشته باشید!

نمودارهای وابستگی برای سازماندهی بسیاری از تکه های اطلاعات مختلف در مضامین مشترک و برای درک روابط بین آنها عالی هستند.

یکی دیگر از ابزارهای محبوب، نمودار علت و معلولی است. برای ایجاد راه‌حل‌های قابل اجرا، به درک کاملی از علت ایجاد مشکل نیاز دارید.

هنگامی که مسئله برای شما در یک فرآیند تجاری رخ می دهد، ایجاد یک نمودار جریان، نمودار خط شنا (swimline) یا یک نمودار سیستم به شما کمک می کند تا ببینید که چگونه فعالیت ها و ورودی های مختلف با هم تطبیق می یابند. این ممکن است به خوبی یک عنصر یا گلوگاه گم شده را که باعث ایجاد مسئله شما شده است را برجسته کند.

اغلب، آنچه به نظر می رسد یک مسئله واحد است، مجموعه از مسائل در هم پیچیده کوچک و بزرگ است. تکنیک Drill Down از شما می خواهد که مشکل خود را به بخش های کوچکتر و قابل کنترل تر تقسیم کنید.

 

ابزارهای عمومی حل مسئله

وقتی مسئله پیش روی خود را درک کردید، آماده شروع حل آن هستید. با تعریفی که شما را راهنمایی می کند، می توانید چندین راه حل ممکن را ایجاد کنید، بهترین را انتخاب کنید، سپس آن را عملی کنید. این روش یک رویکرد چهار مرحله ای است به خوبی به حل مسئله شما پرداخته می شود.

 

دسترسی کامل به این محتوا برای اعضای حرفه ای و ویژه وبسایت مدیران آینده امکان پذیر می باشد.

اعضای حرفه ای و ویژه می توانند به محتوای اختصاصی تولید شده در وبسایت مدیران آینده دسترسی داشته باشند. 

برای آشنایی با خدمات مشترکین وب سایت مدیران آینده می توانید به اینجا کلیک کنید.

 

نکات کلیدی

چه در محیط کار و چه در خارج از کار، مسئله ها بخش اجتناب ناپذیر ی از زندگی هستند،. بنابراین همه ما می توانیم از داشتن مهارت های حل مسئله قوی بهره مند شویم.
این مهم است که رویکرد فعلی خود را برای حل مسئله درک کنید و بدانید کجا و چگونه باید آن را بهبود بخشید.
هر مشکلی را که با آن روبرو می شوید تعریف کنید – و پیچیدگی آن را درک کنید، نه اینکه خیلی زود آن را حل کنید.
طیف وسیعی از رویکردهای کلی برای حل مسئله وجود دارد که به شما کمک می کند تا پاسخ های ممکن را ایجاد کنید، بهترین ها را انتخاب کنید و سپس بهترین راه حل خود را انتخاب کنید.
برخی از مشکلات پیچیده یا جدی نیاز به سیستم های حل مسئله خاص تری دارند، به ویژه زمانی که به فرآیندهای تجاری مربوط می شوند.
با تقویت خلاقیت، مهارت‌های تصمیم‌گیری و مدیریت پروژه، در حل تمام مشکلاتی که با آن روبرو هستید، بهتر عمل خواهیم کرد.

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
اسکرول به بالا