مدل کسب و کار دنباله دار (Long tail)

مدل کسب و کاری دنباله دار - مدیران آینده
مدل کسب و کاری دنباله دار با فروش طیف گسترده ای از محصولات بکر، که به صورت جداگانه فروش بسیار کمی دارند، اما در مجموع حجم فروش بالایی را ایجاد می کنند، کار می کند.
 
 

مدل کسب و کاری دنباله دار - مدیران آینده

 
امروزه، موتورهای جستجو این امکان را برای مصرف کنندگان فراهم کرده اند که هر چیزی را که می خواهند در سراسر جهان پیدا کنند، مهم نیست که علایق و سلیقه آنها چقدر خاص است.

در عین حال، رسانه های هدفمند آنلاین دسترسی به مشاغل تخصصی را از طریق فیلترهای جمعیت شناختی و رفتار، برای مصرف کنندگان خود آسان کرده اند.

قبل از اینترنت و شبکه جهانی اینترنت، این ارتباط بسیار دشوارتر بود، بنابراین فروش کالاهای طاقچه برای شرکت ها جالب نبود، آن را کنار بگذاریم.

اما، به محض اینکه اینترنت به یک ابزار فروش قوی و سودآور تبدیل شد، این واقعیت تغییر کرده است و این محصولات بکر توانسته اند نوع جدیدی از مدل کسب و کار را توسعه دهند: مدل دنباله دار.

اما این مدل کسب و کاری دنباله دار دقیقاً چیست؟

 

دنباله دار چیست؟

برای درک بهتر مفهوم دنباله دار، اجازه دهید مدل خرده فروشی رایج را بررسی کنیم. به طور کلی، مشاغل بر بازاریابی و فروش تعداد کمی اقلام محبوب سودآور تمرکز می کنند. بنابراین، آنها با فروش حجم زیادی از چند محصول خاص درآمد زیادی کسب می کنند.

اما مدل تجاری دنباله دار برعکس عمل می کند. این مدل بر فروش تعداد زیادی از اقلام منحصر به فرد، و به عبارت دیگر محصولات بکر تمرکز دارد.

از آنجایی که مشاغل فروش محصولات بکر، محصولات متنوعی برای ارائه به مشتریان ندارد و عمدتا تمرکزشان بر روی ارائه یک محصول خاص است بنابراین با کمک مدل دنباله دار می توان این مشکل را تا حد زیادی حل نمود.

عبارت دنباله دار توسط کریس اندرسون، نویسنده انگلیسی-آمریکایی و سردبیر سابق مجله Wired، در سال 2004 مطرح شد. او تاکید کرد که وقتی یک فروشگاه دارای کانال توزیع بزرگ است، می تواند محصولات کم تقاضا را به بازار عرضه کند.

هنگامی که یک فروشگاه کانال توزیع بزرگی دارد، می تواند محصولات کم تقاضا را به بازار عرضه کند که در مجموع می تواند سهم بازار را تشکیل دهد. اندرسون بر اساس منحنی که این نوع اقتصاد بر روی یک نمودار ترسیم می کند، این نام را به این مدل کسب و کار داد. فرهنگ خرید فعلی ما به طور فزاینده ای از محصولات و بازارهای سنتی (ابتدای منحنی) به سمت تقاضا برای چندین محصول مختلف در امتداد منحنی (تشکیل دنباله) را می شود.

 

مدل کسب و کاری دنباله دار - مدیران آینده

 

مدل کسب و کاری دنباله دار

به گفته اندرسون، محصولات سنتی در ابتدا به تعداد زیادی فروش می رسند، اما با هزینه های اولیه بسیار بالا. از سوی دیگر، محصولات دنباله دار برای مدت طولانی با هزینه های توزیع و تولید پایین در بازار باقی می مانند.

همانطور که در بالا ذکر شد، اقتصاد دنباله دار از طریق اینترنت تسهیل می‌شود، جایی که هم مشتریان و هم کسب‌ و کارها می‌توانند همدیگر را پیدا کنند، صرف نظر از اینکه از نظر فیزیکی کجا هستند. به خصوص وقتی صحبت از محصولات آنلاین می شود، که فضای ذخیره سازی فیزیکی زیادی را طلب نمی کنند و هزینه های جذب مشتری، تولید و توزیع را به شدت کاهش می دهد. eBay یک نمونه معروف از تجارت دنباله دار است، زیرا این پلتفرم فروشندگانی را دارد که مقادیر کمی از اقلام خاص را برای خریدارانی که به دنبال محصولات خاص هستند بازاریابی می کنند.

 

سودآوری در مدل کسب و کاری دنباله دار

مدل کسب و کاری دنباله دار - مدیران آینده

سودآوری دنباله دار به شدت به کاهش هزینه های بازاریابی و توزیع و همچنین به این واقعیت مربوط می شود که سهم زیادی از جمعیت وجود دارد که به دنبال اقلام خاص هستند، در مقابل افرادی که به دنبال کالاهای اصلی هستند.

به ویژگی های معمولی دنباله دار نگاهی بیندازید:

 

هزینه های پایین تر

شاید این نکته اصلی مدل کسب و کار دنباله دار باشد. اقتصاد کنونی، به ویژه با ظهور اینترنت، امکان تمرکز انبارها را به جای داشتن زنجیره های خرده فروشی بزرگ، ممکن ساخته است. بنابراین، هزینه ذخیره سازی کاهش می یابد.

اگر به محصولات آنلاین فکر کنیم، که نیازی به فضای فیزیکی ندارند (در صورت لزوم حداکثر برخی از سرورها)، هزینه های ذخیره سازی می تواند صفر باشد.

و همین امر در مورد توزیع و تدارکات صادق است. فروشگاههای کمتر و امکانات کمتر به معنی هزینه کمتر است. باز هم، وقتی صحبت از محصولات آنلاین می شود، تقریباً صفر هزینه دارد، با مقیاس تقریباً بی نهایت.

و بازاریابی چطور؟ اول، فروشگاه های اینترنتی و تلفن همراه قادر به نمایش حجم زیادی از محصولات هستند. علاوه بر این، این کسب و کار ممکن است در تبلیغات سرمایه گذاری کند، زیرا می داند که این سرمایه گذاری مخاطبان مناسب خود را هدف قرار می دهد.

 

مشارکت گسترده مردم

ما می توانیم گوگل را جامعه ای از افراد و شرکت ها بدانیم که در ایجاد پایگاه داده عظیم، ایجاد و پیوند محتوا در وب مشارکت دارند. این راهی است که مصرف کنندگان می توانند هر آنچه را که بدنبال آن هستند پیدا کنند.

 

هوش داده

بر اساس هوش عمیق مشتری، موتورها داده ها را برای تقویت توصیه ها و توسعه محصول جمع آوری می کنند. موتورهای توصیه می‌توانند به جای ارائه اقلام پرطرفدار به همه مردم، محصولات کشف‌نشده خاص، متناسب با ترجیحات مشتری، ارائه دهند.

برای مثال، زمانی که خرده فروشان خریدهای دیگری را توصیه می کنند، بر اساس آنچه مشتری خریده است – یا وقتی صحبت از رسانه مصرف می شود.

همچنین این روش در مورد توسعه محصول به خوبی کار می کند. با توجه به علایق مردم، تولیدکنندگان و تولیدکنندگان می‌توانند کالاهایی را با هدف مخاطبان مختلف توسعه دهند. به همین دلیل است که آمازون، برای مثال، برچسب خود را راه اندازی کرده است، و یا اینکه چگونه نتفلیکس محتوای جدید ایجاد می کند.

مدل کسب و کاری دنباله دار - مدیران آینده

 

بوم مدل کسب و کار دنباله دار

مدل کسب و کاری دنباله دار - مدیران آینده

 

نکات کلیدی مدل دنباله دار

  • موتورهای جستجو و توصیه به مصرف کنندگان اجازه داده اند مشتریان محصولات خاصی را بیابند.
  • محصولات بکر را می توان در هر کجا که باشند پیدا کرد و به آنها دسترسی داشت.
  • مشتریان می توانند محصولاتی را که هرگز فکر نمی کردند در دسترس باشند کشف کنند.
  • هزینه های موجودی، لجستیک و انبارداری کاهش می یابد.
  • رقابت به دلیل کسب و کار پراکنده آن در بازار کاهش یافته است.
  • محصولات آنلاین به ویژه در این اقتصاد سودمند هستند.

مدل کسب و کاری دنباله دار یک تغییر واقعی در اقتصاد ایجاد کرده است. در حالی که در گذشته، محصولات پرفروش تقریباً 80 درصد از فروش را به خود اختصاص می دادند، اخیراً آنها کمتر از 50 درصد را تشکیل می دادند که نشان می دهد محصولات دنباله دار سهم بازار را افزایش داده اند. برای اینکه این مدل کسب و کار عمل کند، شرکت و کارآفرین فقط باید از ابتدا خود را زیر سوال ببرند: آیا کسب و کار من از توزیع وسیع و گسترده بهره می برد؟

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا