مدل کسب و کار استارباکس

مدل کسب و کار استارباکس - مدیران آینده

 

استارباکس که افراد بسیاری آن را «مک‌دونالد قهوه» می نامند، احتمالاً معروف‌ترین کافی شاپ زنجیره‌ای در جهان است که بیش از ۲۱۵۰۰ شعبه در ۶۴ کشور دارد. و همانطور که خود استارباکس بیان می‌کند، قهوه تنها خوراکی مورد علاقه این شرکت نیست، بلکه به هر چیزی که با آن همراه است علاقه مند است:

ما همچنین مجموعه‌ای از چای‌های ممتاز، شیرینی‌های خوب و سایر خوراکی‌های لذیذ را برای خوشایند کردن ذائقه‌ها ارائه می‌کنیم. و موسیقی که در شعبات ما می شنوید، هنرمندانه و به دلیل جذابیت آن انتخاب شده است. دیدن افرادی که برای گفتگو، ملاقات یا حتی کار به استارباکس می آیند غیرمعمول نیست. جدا از روزمرگی، ما جایی برای دورهمی های محلی هستیم و از این بابت بسیار خوشحالیم.

 

مدل کسب و کار استارباکس - مدیران آینده

 

بیایید کمی بیشتر در مورد مدل کسب و کار استارباکس بدانیم.

 

تاریخچه مختصری از استارباکس

 

مدل کسب و کار استارباکس - مدیران آینده

 

داستان استارباکس با همکاری سه دانشجو در دانشگاه سانفرانسیسکو در اوایل دهه 1970 آغاز می شود: جری بالدوین (معلم انگلیسی)، زو سیگل (معلم تاریخ)، و گوردون بوکر (نویسنده). هر سه آن‌ها با آلفرد پیت، کارآفرین برشته‌کاری قهوه آشنا شده بودند، که شیوه‌ی برشته کردن دانه‌ها را به آنها آموخت.

پس از آن تصمیم به فروش دانه ها و تجهیزات قهوه با کیفیت بالا گرفتند. قبل از تأسیس، بوکر یک آژانس تبلیغاتی با تری هکلر داشت که گفت کلماتی که با «st» شروع می‌شوند قدرتمند هستند. بنابراین، بنیان‌گذاران فهرستی از کلمات را که با «st» شروع می‌شد، جستجو نمودند و یک شهرک معدنی به نام «استاربو» را کشف کردند. از آنجا بود که، آنها نام شخصیت اصلی در کتاب موبی دیک را به یاد آوردند که “استارباک” نام داشت. و اینگونه بود که اولین استارباکس در 31 مارس 1971 در سیاتل واشنگتن آغاز به کار کرد.

به دنبال ایده اولیه، این شعبه فقط تا سال 1976 دانه‌های کامل قهوه بو داده را به فروش می‌رساند. پنج سال بعد، هاوارد شولتز (رئیس و مدیر عامل استارباکس از سال 1986 تا 2000، و سپس دوباره از سال 2008 تا 2017) وارد فروشگاه استارباکس شد. او در سال بعد، زمانی که استارباکس شروع به تهیه قهوه برای رستوران‌های خوب و بارهای اسپرسو کرد، به عنوان مدیر عملیات خرده‌فروشی و بازاریابی به شرکت ملحق شد. در سال 1983، شولتز به ایتالیا سفر کرد و تحت تأثیر اسپرسو بارها در میلان قرار گرفت و پتانسیل توسعه فرهنگ کافه ای مشابه را در سیاتل دید.

بنابراین، در سال 1985، شولتز Il Giornale را تأسیس کرد، کافه ای که قهوه دم‌شده و نوشیدنی‌های اسپرسو ساخته شده از دانه‌های قهوه استارباکس را ارائه می‌کرد. دو سال بعد، بنیانگذاران اصلی، استارباکس را به شولتز فروختند. او کافه های Il Giornale خود را به استارباکس تغییر نام داد و شروع به گسترش شرکت کرد. تا سال 1989، 55 فروشگاه استارباکس در ایالات متحده وجود داشت. استارباکس عرضه اولیه عمومی (IPO) خود را در بازار سهام در اواسط سال 1992 با درآمد 73.5 میلیون دلار و ارزش بازار 271 میلیون دلار به پایان رساند.

چهار سال پس از آن، اولین فروشگاه آن در خارج از آمریکای شمالی در توکیو افتتاح شد. و سرانجام، امروزه طبق گفته مجله فورچون، استارباکس با ارزش بازار بیش از 100 میلیارد دلار و 32660 فروشگاه در سراسر جهان، یکی از 500 شرکت بزرگ ایالات متحده از نظر درآمد است.

 

چه کسی مالک استارباکس است؟

در سال 2022، هاوارد شولتز، یکی از مدیران کلیدی استارباکس، پس از اینکه قبلاً از سال 1986 تا 2000 این سمت را بر عهده داشت، و سپس از سال 2008 تا 2017 (همانطور که قبلاً ذکر شد)، به عنوان مدیر عامل شرکت بازگشت.

 

بیانیه ماموریت استارباکس

پروراندن و دمیدن در روح آدمی – به طور همزمان یک شخص، یک فنجان و یک محله

 

مدل کسب و کار استارباکس - مدیران آینده

 

ارزش های استارباکس

 • ایجاد فرهنگی از گرمی، صمیمیت و تعلق، جایی که همه از آن استقبال می کنند؛
 • با شجاعت عمل کردن، به چالش کشیدن وضعیت موجود و پیدا نمودن راه‌های جدیدی برای رشد شرکت خود و یکدیگر؛
 • حضور داشتن، ارتباط شفاف، عزت و احترام؛
 • ارائه بهترین عملکرد در هر کاری که انجام می‌دهیم، و خود را مسئول نتایج می‌دانیم.

 

چگونه استارباکس درآمد کسب می کند؟

به زبان ساده، استارباکس با فروش قهوه، چای، غذا و سایر نوشیدنی‌های آماده در فروشگاه‌های تحت مدیریت شرکت یا دارای مجوز، درآمد کسب می‌کند. سایر درآمدها نیز از حق امتیاز و مجوزهای دریافتی، کالاهای بسته بندی شده برای مصرف کننده، خدمات غذایی و غیره حاصل می شود، زیرا محصولات استارباکس را می توان در فروشگاه های مواد غذایی، زنجیره های رفاهی و سایر مکان های فروش نوشیدنی پیدا کرد.

اگرچه تقریباً نیمی از فروشگاه‌ها دارای حق امتیاز هستند، استارباکس همچنان بیشتر درآمد خود را از فروشگاه‌های تحت مدیریت شرکت خود به دست می‌آورد: این بخش 81.5 درصد از کل درآمد (22.4 میلیارد دلار) را به دست می‌آورد که تقریباً ده برابر درآمد فروشگاه‌های دارای مجوز آن است. با این حال، منصفانه است که تأکید کنیم فروشگاه های دارای مجوز بیشترین رشد درآمد را نشان داده اند.

 

جریان های درآمدی استارباکس بر اساس بخش های عملیاتی

 • قاره آمریکا (ایالات متحده، کانادا و آمریکای لاتین): این بخش شامل فروشگاه های تحت مدیریت شرکت و دارای مجوز است که بزرگترین و بالغ ترین بخش تجاری است.
 • CAP & EMEA: مخفف CAP شامل چین و آسیا و اقیانوسیه است، در حالی که EMEA مخفف اروپا، خاورمیانه و آفریقا است. هر دو بخش شامل فروشگاه های تحت مدیریت شرکت و دارای مجوز هستند، اما این تشکیلات در چندین سطح توسعه هستند.
 • توسعه کانال: این بخش شامل دانه‌های کامل بو داده و قهوه آسیاب‌شده، محصولات تک‌نفره استارباکس و تیوانا، نوشیدنی‌های آماده و سایر محصولاتی است که در خارج از فروشگاه‌های تحت مدیریت شرکت و دارای مجوز فروخته می‌شوند.

 

درآمد استارباکس بر اساس انواع محصول

 • نوشیدنی ها: اکثر درآمد استارباکس از فروش نوشیدنی ها (حدود 60٪) به خصوص قهوه است.
 • غذا: غذا دومین منبع درآمدی است که 18 درصد از کل درآمد تولید شده را به خود اختصاص می دهد.
 • قهوه و چای بسته بندی شده و تک وعده ای: درآمد حاصل از این محصولات کمترین میزان را دارد و 8 درصد از کل درآمد را تشکیل می دهد.
 • سایر: 14٪ از کل درآمد، حاصل از حق امتیاز و مجوز، فروش مواد مرتبط با نوشیدنی، محصولات سرو آن و نوشیدنی های آماده است.

 

بوم مدل کسب و کار استارباکس

مدل کسب و کار استارباکس را می توان در بوم مدل کسب و کار زیر توضیح داد:

 

مدل کسب و کار استارباکس - مدیران آینده

 

بخش های مشتریان در مدل کسب و کار استارباکس

هیچ تقسیم بندی مشتری در مدل کسب و کار استارباکس وجود ندارد. هرکسی که خواهان قهوه با کیفیت بالا باشد، شامل بخشی از مشتریان استارباکس است؛ به عبارت دیگر بازار انبوه.

 

ارزش پیشنهادی در مدل کسب و کار استارباکس

 • نوآوری: استارباکس دائماً محصولات نوآورانه ای را برای مشتریان خود طراحی می کند.
 • کیفیت: فقط از دانه های مرغوب و برشته های با کیفیت برای کار روی آنها استفاده می کند.
 • راحتی: مشتریان می توانند محصولات را از طریق برنامه Starbucks سفارش دهند و از ایستادن در صف فروشگاه ها اجتناب کنند.
 • تنوع: 30 ترکیب قهوه و طیف گسترده ای از ساندویچ، شیرینی، چای، اسموتی، سالاد و غیره را ارائه می دهد.
 • نام تجاری: استارباکس دارای یک نام تجاری قدرتمند و برندی تقدیر شده در کیفیت است.

 

دسترسی کامل به این محتوا برای اعضای حرفه ای و ویژه وبسایت مدیران آینده امکان پذیر می باشد.

اعضای حرفه ای و ویژه می توانند به محتوای اختصاصی تولید شده در وبسایت مدیران آینده دسترسی داشته باشند. 

برای آشنایی با خدمات مشترکین وب سایت مدیران آینده می توانید به اینجا کلیک کنید.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا