مدل کسب و کاری MoviePass

مدل کسب و کار MoviePass - مدیران آینده

 

مدل کسب ‌و کار MoviePass یک سرویس فروش بلیط فیلم‌ مبتنی بر اشتراک است. ایده اولیه این بود که کاربران تنها با پرداخت هزینه ماهانه، هر تعداد فیلم را که می‌خواهند، در هر سالن سینما در آمریکا تماشا کنند. با این حال، مدل کسب و کار MoviePass از زمان تأسیس آن، در سال 2011، در تلاش بود ولی مدت زیادی دوام نیاورد. سالهای آخر این شرکت، یک آشفتگی کامل بود که در آغاز سال 2020 به پایان کار خود رسید، زمانی که برای همیشه تعطیل شد و به طور کامل در ورشکستگی منحل شد.

 

مدل کسب و کار MoviePass - مدیران آینده

 

MoviePass چگونه کار می کرد؟

همانطور که قبلاً گفته شد، MoviePass در سال 2011 توسط مدیرعامل آن استیسی اسپیاکس تأسیس شد. هدف او مدرن کردن صنعت سینما، با تغییر تجربه تماشاگران، از طریق یک مدل کسب و کار اشتراکی بود که جمعیت را به سینماهای آمریکا جذب کند. مدل کسب ‌و کار اولیه بسیار ساده بود: مشترکین با توجه به موقعیت مکانی خود، هزینه‌های ماهانه بین 29 تا 34 دلار را پرداخت می‌کردند تا حق تماشای یک فیلم (2 بعدی) در روز در ماه جاری را داشته باشند. قبل از ورشکستگی، طرح های اشتراک به سه گزینه تقسیم می شد و قیمت آنها به شهر مشترک بستگی داشت:

  1. 10 تا 15 دلار: فیلم های انتخاب شده در زمان های خاص.
  2. 15 تا 20 دلار: هر فیلم دو بعدی، در هر زمان.
  3. 20 تا 25 دلار: دسترسی نامحدود و اندکی IMAX، سه بعدی و گزینه‌های مشابه.

وقتی کاربر اشتراک می گرفت، یک MasterCard دریافت می‌کرد که به حساب او پیوند داده می‌شد و از طریق تلفن هوشمند کار می‌کرد. هنگامی که مشترک 45 متر از سالن سینما فاصله داشت، می توانست سانس های موجود در برنامه تلفن همراه خود را بررسی کند، قیمت بلیط را روی کارت خود بارگذاری کند و آن را در باجه فروش بلیط بخرد، گویی از هر کارت نقدی یا اعتباری استفاده می کند. با این وجود، اگر این ایده امیدوارکننده به نظر می رسید، ولی تاریخ آن ثبت نمی شد.

 

تاریخچه مختصری از MoviePass

به طور آزمایشی سرویس اشتراک در شهر سانفرانسیسکو منتشر شد و به سرعت به 20000 کاربر رسید. با این حال، MoviePass تا زمان عرضه تمام جزئیات را با زنجیره‌های اصلی سینما پیش نبرده بود. به همین دلیل، سینماها کاربران MoviePass را رد کردند که بلافاصله باعث ناراحتی قابل توجه کاربران شد.

سال بعد، 2012، نسخه جدیدی از این سرویس راه اندازی شد، اما شبکه های بزرگ سینمای آمریکا مانند AMC آن را نادیده گرفتند. اما این رد شدن از طرف آنها بیش از دو سال طول نکشید. در سال 2014، به دلیل کاهش تعداد مخاطبان دائمی، شبکه ها مجبور شدند مشترکان MoviePass را به عنوان مخاطبان جدید خود بپذیرند.

در سال 2017 یک مشکل جدید پیش آمد. MoviePass مدل کسب و کار اشتراکی خود را با هدف افزایش تصاعدی مخاطبان تغییر داد: هزینه های ماهانه از 29 دلار به 50 دلار (قیمت فعلی در آن زمان) به تنها 9.95 دلار به عنوان یک گزینه طرح واحد کاهش یافت. این سرویس تنها در چهار ماه رشد یک میلیون کاربر را تجربه کرد.

با این حال، پس از آن، MoviePass دوباره AMC را از دست داد. طبق این زنجیره، قیمت جدید ناپایدار بود. علاوه بر این، در سال بعد از تغییر قیمت، پلتفرم شروع به افت کرد، ارسال کارت ها به تاخیر افتاد، کیفیت خدمات پایین آمد و سرویس اغلب تغییر کرد.

در حالی که در یک ماه کاربران می‌توانستند هر روز یک فیلم تماشا کنند، برای ماه آینده، MoviePass تصمیم می‌گیرد که در 30 روز تنها سه فیلم قابل مشاهده باشد. بعد از آن مشتریان شروع به ترک سرویس اشتراک کردند و در سال 2017، شرکت مادر آن، Helios & Matheson، میلیون ها دلار ضرر کرد.

در سال 2018، MoviePass سعی کرد مدل کسب و کار خود را برای تولید محتوا تغییر دهد و شاهد شکست دیگری در تلاش های خود بود. و در راس همه اینها، MoviePass باید با ورود رقبای اصلی به بازار روبرو می شد، شبکه هایی مانند AMC و Regal که خدمات اشتراک خود را راه اندازی می کردند.

در نتیجه در جولای 2019، با تنها 225000 کاربر فعال – چیزی در مقایسه با سه میلیون نفر قبلی – MoviePass یک وقفه نامعین را گزارش کرد. و شش ماه بعد برای همیشه تعطیل شد.

 

چه کسی مالک MoviePass بود؟

MoviePass متعلق به Helios & Matheson بود که با خرید شرکت، مالک آن شده بود.

 

بیانیه ماموریت MoviePass:

“حمایت از فیلمسازان و توزیع کنندگان مستقل از طریق همکاری با هنرمندان صاحب اثر، کسب تساوی حقوق مشترک در فیلم ها، و ارائه عملکرد بهتر به آنها در گیشه سینما”.

 

چگونه MoviePass قبلاً (تلاش برای) کسب درآمد می کرد؟

ایده MoviePass سود بردن از چندین جریان درآمدی بود: هزینه های اشتراک، تبلیغات، داده های کاربر و فروش توسط توزیع کنندگان. زمانی که Helios & Matheson شرکت را تصاحب کرد، تمرکز روی داده‌ها بود که قبلاً محصول آنها بود. به همین دلیل است که MoviePass آن کاهش غیرقابل توضیح در قیمت طرح ها را به 9.95 دلار انتخاب کرد: هرچه حجم کاربران بیشتر باشد، حجم داده ها برای تجاری سازی بیشتر می شود.

این پایگاه مشتری قوی همچنین امکان توافقات بهتر با زنجیره‌های اصلی را فراهم می‌کند، درآمد حاصل از امتیازات را افزایش می‌دهد، علاوه بر امکان ایجاد محتوای خود – استودیوی خودشان – همچنین فضایی را در سینماهای اصلی به اشتراک می‌گذارد. اما، راستش را بخواهید، MoviePass در واقع متوجه نشد که چگونه پول در بیاورد! و وقتی تازه واردان بزرگ وارد بازار شدند، این آخرین ضربه ای بود که به شرکت وارد شد.

 

بوم مدل کسب و کار MoviePass

بیایید نگاهی به بوم مدل کسب و کار MoviePass بیندازیم:

 

مدل کسب و کار MoviePass - مدیران آینده

 

بخش های مشتریان در مدل کسب و کار MoviePass

  • تماشاگران سینما
  • علاقه مندان به سینما
  • استودیوها
  • سینماها
  • توزیع کنندگان، عمدتاً زمانی که مدل کسب و کار را به فروش داده تغییر داد

 

ارزش پیشنهادی در مدل کسب و کار MoviePass

تماشای فیلم به تعداد دلخواه در سینماها با هزینه ثابت ماهانه. بعدها، زمانی که بر داده‌ها تمرکز کرد، منبع اطلاعاتی آسان و ساده در مورد ترجیحات مشتری بود.

 

دسترسی کامل به این محتوا برای اعضای حرفه ای و ویژه وبسایت مدیران آینده امکان پذیر می باشد.

اعضای حرفه ای و ویژه می توانند به محتوای اختصاصی تولید شده در وبسایت مدیران آینده دسترسی داشته باشند. 

برای آشنایی با خدمات مشترکین وب سایت مدیران آینده می توانید به اینجا کلیک کنید.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا