مدیریت محصول

مدیریت محصول - مدیران آینده
مدیریت محصول، عملکرد سازمانی است که هر مرحله را به چرخه حیات محصول هدایت میکند. چرخه عمر محصول از توسعه تا استقرار و قیمت گذاری آغاز میشود و تمرکز آن بیش از هرچیز بر روی محصول و مشتری آن است.
 
محصول کاملا بر مشتری تمرکز دارد. تیم های محصول به طور روزمره، محصولی با طراحی بهتر و عملکرد بالاتر ارائه میکنند. اعضای تیم محصل روزانه با مدیران محصول کار کرده و جهت بدست آوردن ده ها نقش و مسئولیت آنها در محصول درخواست شده مصاحبه کرده اند. در مدیریت محصول، چنین روشی همیشگی نیست و هر محصولی اهداف و چالش های خاص خود را دارد که نیازمند یک رویکرد منحصر به فرد و سفارشی برای مدیریت محصول می باشد.
 
 

عوامل موثر در مدیریت محصول

کسب و کار: مدیریت محصول به تیم ها کمک میکند تا با به حداقل رساندن شکاف ارتباطی بین توسعه های محصول، طراحی، مشتری و سازمان، به هدف تجاری خود برسند.
تجربه کاربر: تمرکز مدیریت محصول بر تجربه کاربر (UX) است که در واقع مشتری را در یک سازمان به نمایش در می آورد.
تکنولوژی: مدیریت محصول یک فعالیت روزمره در بخش مهندسی است و درک درست از علوم کامپیوتر از اهمیت بالایی برخوردار است.
 
 

مدیریت محصول اجایل چیست؟

مدیریت محصول اجایل، هدایت توسعه نرم افزار از طریق تکرارهای (iteration) متعدد است. مدیریت محصول در اجایل نسبت به روش های سنتی، انعطاف پذیری بیشتری دارد.
 
مدیران محصول در اجایل،، بیشتر با تیم فنی ادغام شده اند تا تیم های تجاری. مدیریت محصول به پشتیبانی تیم مدیریت و مدیران بازاریابی، قواعد محصول را ایجاد میکنند. مدیر محصول بر روی داده ها بازاریابی و هدف تجاری کار میکند.
 
 

نقشه راه محصول

نقشه راه محصول، منبع مشترک حقیقت است و طرح کلی از چشم انداز، اولویت ها، جهت و روند پیشرفت محصول در طول زمان است. نقشه راه، نقشه عملیاتی است که سازمان را با اهداف کوتاه و بلند مدت محصول همسو میکند و همچنین دستیابی به محصول را طرح ریزی میکند.
 
هر آیتم در نقشه راه میبایست به وضوح با استراتژی محصول شما مرتبط باشد. همچنین باید پاسخگوی تغییر در بازخورد مشتری و فضای رقابتی باشد. مالک محصول از این نقشه راه جهت همکاری با تیم های خود و ایجاد رضایت در مورد چگونگی رشد و تغییر محصول در طی زمان استفاده میکند. چنین نقشه راهی باعث میشود اعضای تیم کاملا توجیه شده و زمینه کاری خود را برای روزهای کاری آینده بدانند.
 
 

نکاتی در ارائه نقشه راه محصول

ارائه نقشه راه میتواند وظیفه ای خسته کننده برای مدیران توسعه و محصول باشد. در زیر چندین نکته در ارائه نقشه راه محصول آورده شده است:
 
  • زمینه مناسب را فراهم کنید
  • تعهدات را به دقت در نظر بگیرید
  • طرح های واقع بینانه ایجاد کنید
  • بزرگ فرک کن، کم کم شروع کن
  • یک business case بسازید
  • ایجاد تعادل دنیوی با انگیزه دادن
  • آماده مقابله با شرایط سخت باشید
  • پذیرا و صادق باشید
 


نیازمندی محصول در اجایل

ساخت یک محصول باکیفیت و جدید، نیاز به تحقیق و برنامه ریزی جامع دارد. اما سوال این است که از کجا شروع کنیم؟ مدیر محصول به طور کلی با مستندات نیازمندی ها محصول (Product Requirements Document – PRD) شروع میکند.
 
مستندات نیازمندی های محصول، محصولی را که ما در حال ساخت هستیم را تعریف میکند. نیازمندی محصول، هدف، ویژگی ها، خصوصیات و رفتار محصول را مشخص میکند.
مدیر محصول، پس از جمع آوری تمام نیازهای محصول، آن را با دینفعان، تیم های تجاری و فنی، به اشتراک میگذارد و آنها به او در ساخت، راه اندازی یا بازاریابی محصول کمک میکنند.
 
 
پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا