انضباط شخصی چیست؟

انضباط شخصی - مدیران آینده

 

وقتی به خودتان مسلط باشید، می توانید در هر کاری موفق شوید. کلید تسلط بر افکار و اعمال خود، ایجاد نظم و انضباط شخصی است.
آیا می‌دانستید که موفق‌ترین افراد به این دلیل که انضباط فردی را یاد گرفته‌اند به جایگاه امروزی خود رسیده‌اند؟
اگر شما نیز می‌خواهید کنترل افکار و اعمال خود را دوباره به دست آورید، بهبود این مهارت با درک کردن انضباط شخصی، دانستن مهارت‌هایی که برای توسعه آن نیاز دارید و دنبال کردن مثال‌هایی که به شما الهام می‌بخشد آغاز می‌شود.

 

انضباط شخصی چیست؟

کلمه انضباط شخصی (Self-discipline) یا انضباط فردی، در واقع از دو بخش تشکیل شده است:
کلمه «انضباط» به معنای «آموزشی است که توانایی‌های ذهنی یا شخصیت اخلاقی را اصلاح می‌کند، شکل می‌دهد یا کامل می‌کند» (فرهنگ لغت-وبستر).

“شخص” در عبارت انضباط شخصی به این معنی است که شما اراده دارید که این کارها را به تنهایی انجام دهید، بدون اینکه کسی به شما بگوید که آنها را انجام دهید.

بنابراین نظم و انضباط به این معناست که احساسات خود را کنترل کنید و حتی کارهای سخت را انجام دهید تا بهتر باشید و رفاه بیشتری داشته باشید.

هر چند بیش از یک تعریف انضباط شخصی می تواند به ما در درک بهتر این مفهوم کمک کند. این تعاریف فرهنگ لغت را در نظر بگیرید:

  • انضباط شخصی «توانایی کنترل احساسات و غلبه بر نقاط ضعف است. توانایی دنبال کردن چیزی که فرد فکر می کند درست است، علیرغم وسوسه رها کردن آن. (فرهنگ لغت آکسفورد)
  • انضباط شخصی توانایی کنترل خود و مجبور کردن خود به کار سخت یا رفتاری خاص بدون نیاز به کسی است که به شما بگوید چه کاری انجام دهید. (دیکشنری کالینز)
  • انضباط شخصی عبارت است از «اصلاح یا تنظیم خود به منظور بهبود». (دیکشنری مریام-وبستر)

همچنین می توانید برای درک بهتر معنای آن به جای انضباط شخصی از کلمات مختلفی استفاده کنید. برخی از مترادف ها عبارتند از:

  • خود کنترلی (Self-control)
  • خود تنظیمی (Self-Regulation)
  • تسلط بر خود (Self-Mastery)
  • قدرت اراده (Will Power)
  • ثبات شخصیت (Firmness of purpose)
  • خویشتن داری (Self-restraint)

 

انضباط شخصی - مدیران آینده

 

همه ما می دانیم تنها انجام کارهایی آسان است که آنها را دوست دارید و با رغبت انجامشان می دهید. با این حال، در زمانیکه شما حوصله انجام کاری را ندارید و به هر حال خود را مجبور به انجام آن کار می کنید، نقطه ای است که زندگی و حرفه خود را به مسیر صحیح سوق می دهید.

کنترل احساسات خود در لحظه برای اینکه بتوانیم بعداً چیز بهتری داشته باشیم کار سختی است. این همان کاری است که اکنون باید انجام دهید تا بتوانید به اهدافی که برای خود مشخص کرده اید، دست یابید.

همانطور که آردن مالبرگ (روانشناس) در یکی از نقل قول های انضباط شخصی خود توضیح می دهد: “انضباط در واقع به معنای توانایی ما برای وادار کردن خود به انجام کارها در زمانی که نمی خواهیم، است.”

انضباط رفتاری منجر به موفقیت در هر کاری که می خواهید انجام دهید، می شود. اصول انضباط شخصی را می توان هم در زندگی شخصی و هم در زندگی حرفه ای خود به کار ببرید.

 

اهمیت انضباط شخصی

داشتن توانایی نظم بخشیدن به خود مزایای زیادی دارد.

انضباط شخصی شما را در مسیر سریع دستیابی به اهدافتان قرار می دهد، زیرا بیشتر روی چیزهایی که مهم هستند تمرکز می کنید و کمتر حواس شما را به چیزهایی که مانع موفقیت شما می شود پرت می شود.

در واقع چنین رفتاری به کاهش استرس و اضطراب شما در دراز مدت کمک می کند، استرسی که اغلب ناشی از به تعویق انداختن، اتلاف وقت، یا نداشتن برنامه برای دنبال کردن است.

انضباط فردی باعث می‌شود به توانایی‌های خود برای انجام کارها اعتماد بیشتری داشته باشید، که نتیجه آن به زندگی بهتر و تبدیل شدن به بهترین خودتان می‌شود.

انضباط شخصی باعث تسریع پیشرفت شخصی در تمام زمینه های زندگی ما می شود، از جمله سلامت جسمی و روانی، تحصیلات، شغل، استقلال مالی و روابط.

تحقیقات نشان می‌دهد دانش‌آموزانی که بدون توجه به ضریب هوشی دارای نظم و انضباط بیشتری هستند، دانش بیشتری کسب می‌کنند، اشتباهات کمتری مرتکب می‌شوند و عملکرد بهتری نسبت به سایرین دارند.

تحقیقات محیط های کاری نیز نشان می‌دهد که انضباط شخصی نتایج مثبتی دارد، از جمله درآمد بالاتر، احساس موفقیت در شغل، و نرخ بالاتر دستیابی به اهداف.

چگونه متوجه می شوید که فاقد نظم و انضباط هستید؟ نشانه هایی وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید. یک نشانه این است که متوجه می شوید برای کوتاهی در مسائل مختلف بهانه می آورید.

برای مثال، سریع بودن مستلزم نظم و انضباط شخصی است. اگر اغلب در قرارها، کار یا سایر تعهدات دیر می‌آیید، اما ترافیک را مقصر می‌دانید، بارها زنگ هشدار را می‌زنید یا تا دیروقت بیدار می‌مانید تا یک پروژه را به پایان برسانید، احتمالاً فاقد نظم و انضباط هستید. در عوض، شما باید مسئولیت زودتر رفتن، به موقع بیدار شدن یا به تعویق انداختن شروع پروژه خود را بر عهده بگیرید.

نشانه دیگری که نیاز به نظم و انضباط شخصی دارید این است که تسلیم وسوسه می شوید و به نظر نمی رسد به اهداف خود برسید. این ممکن است زیاد خوردن باشد، بنابراین نمی توانید وزن ایده آل خود را بدست آورید یا در حرفه خود پیشرفت نکنید زیرا به جای شرکت در یک دوره آنلاین، تسلیم وسوسه صرف بخشی از وقت آزاد خود در رسانه های اجتماعی می شوید.

یکی دیگر از نشانه هایی که نشان می دهد شما باید نظم و انضباط خود را بهبود ببخشید این است که قبل از انجام کاری منتظر احساس انگیزه باشید. به عنوان مثال، اگر می خواهید کتابی بنویسید و منتظر لحظه مناسب هستید که برای انجام آن انرژی دارید، احتمالا هرگز آن را انجام نخواهید داد.

قدرت انضباط شخصی، شما را از منطقه امن خود خارج می کند و به شما اجازه می دهد تا به ارتفاعات جدید و غیرقابل تصور اوج بگیرید.

 

چگونه انضباط شخصی را توسعه دهیم؟

انضباط شخصی مانند یک عضله است: هر چه بیشتر روی توسعه و استفاده از آن کار کنید، قوی تر می شود.
با این حال، به همان اندازه مهم است که با اهداف خیلی بلند پروازانه شروع نکنید. در عوض، اهداف کوچکی را تعیین کنید و سطح چالش را به آرامی در طول زمان افزایش دهید. هر چه بیشتر تمرین کنید، بهتر خواهید شد.

اما برای بهبود توانایی تان در نظم بخشیدن به خود به چیزی بیش از اراده لازم دارید. شما باید مهارت هایی را از طریق یادگیری و آموزش برای تمرین خودکنترلی توسعه دهید تا زمانی که منضبط بودن به یک عادت تبدیل شود.

 

دسترسی کامل به این محتوا برای اعضای حرفه ای و ویژه وبسایت مدیران آینده امکان پذیر می باشد.

اعضای حرفه ای و ویژه می توانند به محتوای اختصاصی تولید شده در وبسایت مدیران آینده دسترسی داشته باشند. 

برای آشنایی با خدمات مشترکین وب سایت مدیران آینده می توانید به اینجا کلیک کنید.

 

نکات کلیدی

ایجاد نظم و انضباط در زندگی بسیار مهم است. انضباط شخصی چیزی است که ما را قادر می سازد کار با کیفیت بالا انجام دهیم. این باعث می‌شود در شرایط سخت به دنبال اهدافمان باشیم و به ما کمک می کند که حرفه ای بمانیم، حتی زمانی که احساس خوبی نداریم.

برای توسعه انضباط شخصی، مراحل زیر را دنبال کنید:

1. یک هدف را انتخاب کنید.
2. انگیزه خود را پیدا کنید.
3. موانع را شناسایی نمایید.
4. عادات قدیمی را جایگزین کنید.
5. پیشرفت خود را زیر نظر داشته باشید.

انضباط شخصی یک کیفیت ضروری است و یک تمایز کلیدی بین افرادی که در زندگی موفق هستند و کسانی که موفق نیستند.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا