تحول دیجیتال در صنعت بیمه

تحول دیجیتال در صنعت بیمه - مدیران آینده

 

برای برنده شدن در بازار بیمه شلوغ و پر رقابت امروزی نیاز به سرعت، کارایی و سهولت استفاده است. دستیابی به این فاکتورها به معنای دیجیتالی شدن است و اگرچه این یک فرآیند ساده نیست، با به کارگیری یک استراتژی هوشمند، هر مرحله شما را به بهره‌گیری از مزایای تحول دیجیتال نزدیکتر می‌کند.

نکته ظریفی که در این مسیر وجود دارد این است که در آن غرق نشوید. لازم نیست همه چیز را به یکباره تغییر دهید. تحول دیجیتال را به جای یک مقصد، یک سفر در نظر بگیرید و در طول مسیر، مزایای آن را جمع آوری کنید. در اینجا سعی شده است، مواردی که برای تحول دیجیتال در صنعت بیمه و نحوه ارائه این قابلیت های جدید به مشتریان این صنعت وجود دارد، بیان شود.

 

تحول دیجیتال در صنعت بیمه چیست؟

از لحاظ تاریخی، صنعت بیمه در پذیرش فناوری‌های جدید به شدت کند بوده است. ایده های بهینه سازی گردش کار، انتقال به یک پلتفرم آنلاین یا حتی پردازش ادعاها در همان روز غیرممکن به نظر می رسید. با این حال با توجه تغییرات سریع در حوزه فناوری و مدل کسب و کار و حرکت در مسیر تحول دیجیتالی در همه صنایع صنعت بیمه نیز از این تغییرات مصون نمانده و مجبور شده است به منظور بهبود خدمات مناسب به مشتریان خود، اقدامات زیربنایی در نحوه ارائه خدمات و به نوعی پیاده سازی تحول دیجیتال در صنعت بیمه داشته باشد.

 

تحول دیجیتال در صنعت بیمه - مدیران آینده

 

برای بیمه‌گران، تحول دیجیتال «فرایند استفاده از فناوری‌های دیجیتال برای ایجاد فرآیندها، فرهنگ‌ها و تجربیات مشتری، یا اصلاح وضع موجود برای برآورده کردن نیازهای تجاری و بازار در حال تغییر است. این رویکرد از تجارت در عصر دیجیتال، کسب شده است.»

امروزه، این امری عادی است که بیمه گذاران اکثر خدمات خود را به صورت آنلاین یا از طریق اپلیکیشن های موبایلی ارائه دهند. مصرف کنندگان امروزی صرفاً خواهان سرعت هستند، آنها خواهان رضایت فوری هستند، و در مورد بیمه، این به معنای قیمت گذاری فوری بیمه نامه، پرداخت صورتحساب و ارتباطات است.

آینده تحول دیجیتال در صنعت بیمه تا حد زیادی ناشناخته است. اما کارشناسان بر این باورند که بیشترین تأثیرات در پردازش ادعاها و پذیره نویسی، با پیشرفت های جدید در هوش مصنوعی (AI) و اینترنت اشیا (IoT) محسوس خواهد بود. این ابزارها و موارد دیگر بخشی از فرآیند تحول دیجیتال بیمه امروزی هستند.

 

تحول دیجیتالی زنجیره ارزش بیمه

همانطور که قبلاً ذکر کردیم، انتظارات مشتری تا حد زیادی باعث نوآوری دیجیتال در صنعت بیمه می شود. و هنگامی که به عملکردهای مواجهه با مشتری یا تأثیرگذار بر مشتری اشاره می کنیم، به چیزی اشاره می کنیم که به عنوان زنجیره ارزش بیمه شناخته می شود. امروزه دیجیتالی کردن و ارتقاء زنجیره ارزش بیمه بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

اما زنجیره ارزش بیمه چیست؟ زنجیره ارزش بیمه شامل تمام اجزای بیمه است که شرکت ها از آنها ارزش تولید می کنند. آن را به عنوان تمام نقاط تماسی که شرکت‌ها و مشتریان در آن با هم تعامل دارند، در نظر بگیرید. این تعاملات همچنین شامل عملکردهای سلف سرویس مشتری است که برای مصرف کننده امروزی از اهمیت بالایی برخوردار است. وقتی در مورد زنجیره ارزش بیمه صحبت می کنیم، به موارد زیر اشاره می کنیم:

 • مدیریت محصول
 • فروش و توزیع
 • پذیره نویسی کسب و کار جدید
 • ادعاها
 • خدمات پرداخت
 • خدمات مشتری

 

الزامات مبتنی بر داده برای تحول دیجیتال در بیمه

تحول دیجیتال مولفه های حیاتی صنعت بیمه را تحت تاثیر قرار داده است و پذیرندگان اولیه این تحول مزایای آن را در زمینه های کلیدی زیر مشاهده می کنند:

 

• هدایت تعالی و کارایی

در یک محیط کم بهره و با رشد کم، بیمه‌گران باید هرجا که ممکن است مراقب هزینه و منافع بلندمدت باشند. تحول دیجیتال با معرفی رویکردهای جدید مانند یکپارچه سازی، API ها، اتوماسیون، تحولات سیستم، برون سپاری، خدمات مشترک و مشارکت، این امر را آسان تر می کند. برخی از راه‌های دیگر برای تبدیل شرکت‌های بیمه، انتقال عملیات به فضای ابری و استفاده پویا از منابع و دارایی‌ها است.

در مقابل این پس‌زمینه، تحول دیجیتال مبتنی بر هوش مصنوعی به احتمال زیاد در حوزه پردازش ادعاهای دیجیتالی استفاده می‌شود که به رضایت مشتری کمک می‌کند.

 

• شخصی سازی پیشنهادات خدمات

نیازها و تقاضاهای در حال تغییر مشتریان، تحول دیجیتال را شکل داد تا شامل مجموعه خدمات شخصی تر و مجموعه ای از محصولات باشد. هوش مصنوعی برای ارائه بسته های شخصی سازی شده به مشتریان، دقیقاً بر اساس نیازهای آنها استفاده می شود. افزونه‌ها و راه‌حل‌های بیمه مناسب به این معنی است که مدل قدیمی کاملا منسوخ شده است.

 

• تحول در فناوری های اصلی

شرکت های موجود در بخش اینشورتک (InsurTech) پیشگام مدل های کسب و کار نوآورانه هستند. این زمانی است که بازیکنان جدیدی در صحنه ظهور می کنند و مجهز به فناوری هایی مانند هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل پیشرفته و اتوماسیون فرآیندهای رباتیک هستند. تحول دیجیتال همزمانی را در بین فرآیندهای مختلف ایجاد می کند و باعث افزایش فروش، بهره وری و درآمد می شود.

 

• ارتباط سریعتر و زمان کمتر برای بازاریابی

تحول دیجیتال توسعه را تقویت می کند و زمان عرضه محصولات و خدمات بیمه ای جدید را کوتاه می کند.

 

فرآیند تحول دیجیتال در صنعت بیمه

ابزارها و برنامه‌هایی که می توان برای تحول دیجیتال در صنعت بیمه استفاده نمود مواردی همچون:

 • هوش مصنوعی
 • اینترنت اشیا
 • یادگیری ماشین
 • تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌کننده
 • داده‌های بزرگ
 • خدمات مبتنی بر ابر

هستند که جرقه‌ای برای تحول دیجیتالی در این صنعت می باشند. و در حالی که این ابزارها حیاتی هستند، فرآیند تحول دیجیتالی بسیار بیشتر از نصب نرم افزار جدید است.

برای شرکت هایی که ترکیبی پیچیده از سیستم‌های قدیمی فناوری اطلاعات دارند، ایده پیاده سازی همه این به‌روزرسانی‌های دیجیتال و پیاده‌سازی سیستم‌های جدید می‌تواند دلهره‌آور، پرهزینه و پرخطر به نظر برسد. با این حال همانطور که در ابتدا گفته شد تحول دیجیتال را بایستی به عنوان یک سفر تجسم کرد و برای موفقیت در آن تبیین یک نقشه راه تحول دیجیتال متناسب با روندهای فناوری و صنعت امری بدیهی و لازم است.

با استفاده از نقشه راه تحول دیجیتال می توان مقاصدی را در این سفر در نظر گرفت. بطور مثال پیاده سازی یک زیرساخت مبتنی بر ابر به شما امکان می‌دهد به سرعت رویکردی چابک و چند مرحله‌ای برای تحول دیجیتال خود ایجاد نمایید. و یا با انتخاب یکی از خدمات کسب و کاری در صنعت بیمه حرکت در این مسیر را شروع کنید و به دنبال راه‌حل‌هایی باشید که شما را قادر می‌سازد تا به طور مؤثر همه داده‌های خود را در یک مکان جمع‌آوری و متحد کنید.

مهم نیست که از کجا شروع می کنید، یکی از ویژگی های مهمی که باید در طول سفر تحول دیجیتال خود در نظر بگیرید، توانایی فناوری شما برای به روز رسانی مداوم و به روز ماندن است. برای این منظور می توانید از رویکرد دواپس (DevOps) در سازمان خود استفاده نمایید. با راه‌حل‌هایی که همیشه سبز هستند، می‌توانید همیشه نوآور باشید و ایده های جدیدی را تجربه کنید که توسط فناوریهای نوین و قابل استقرار که همیشه جاری و در حال به روز هستند، تقویت شده است.

پیاده سازی چنین رویکردی می تواند به عنوان یکی از مهمترین مزایای اصلی تحول دیجیتال در صنعت بیمه باشد. چنین ساختاری به شما این امکان را می‌دهد تا راه‌حل‌های جدیدی را با استفاده از یک برنامه ریزی استراتژیک، قبل از اینکه مشتریان شما بدانند که به آنها نیاز دارند، برای آنها به ارمغان آورید.

 

دسترسی کامل به این محتوا برای اعضای حرفه ای و ویژه وبسایت مدیران آینده امکان پذیر می باشد.

اعضای حرفه ای و ویژه می توانند به محتوای اختصاصی تولید شده در وبسایت مدیران آینده دسترسی داشته باشند. 

برای آشنایی با خدمات مشترکین وب سایت مدیران آینده می توانید به اینجا کلیک کنید.

 

نکات کلیدی

قبل از سرمایه‌گذاری در راه‌حل‌های تحول دیجیتال، شرکت‌های بیمه بایستی موانعی مانند فناوری‌های قدیمی ناسازگار یا منسوخ، عدم پذیرش راه‌حل‌های فناوری توسط کارمندان، یا شکاف در ارتباطات یا همکاری بین ذینفعان را برطرف کنند.
سازمان‌هایی که با موفقیت دیجیتالی می‌شوند، می‌توانند انتظار یک پایگاه مشتری بزرگ‌تر، افزایش کارایی در کسب‌ و کار، مشتریان شادتر و آینده‌ای موفق را داشته باشند.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا