رهبری اخلاق مدار

رهبری اخلاق مدار - مدیران آینده

 

کار درست را انجام دهید

در سالهای اخیر شاهد برخی از شکست‌های اخلاقی برجسته ای در حوزه های مختلف کسب و کار بوده‌ایم که سرفصل اخبار را به خود اختصاص داده‌اند. رسوایی آلایندگی فولکس واگن و جنجال‌هایی که پیرامون غول اشتراک‌گذاری وسایل نقلیه اوبر به ذهن می‌رسد.

این موارد و بسیاری نمونه‌های دیگر نشان می‌دهند که چه اتفاقی می‌تواند بیفتد زمانی که افراد در رأس یک سازمان، انتخاب‌های اخلاقی ضعیفی انجام می‌دهند و سرانجام در اخبار یا دادگاه‌ها قرار می‌گیرند.

با این حال، بسیاری از رهبران دیگر وجود دارند که سعی می کنند رهبری اخلاق مدار برای تیم های خود داشته باشند و تیم های خود را برای انجام همین کار الهام می بخشند.

این رهبران اخلاق مدار کار درست را در زمان مناسب و به دلایل درست انجام می دهند. آنها اخلاق خود را مقدم بر خروجی نهایی قرار می دهند و تحقیقات نشان می دهد که این امر باعث می شود که تیم آنها در عوض وفادار، فداکار و اخلاقی باشند.

حال بایستی به این سوال پاسخ دهی که چگونه شما نیز می‌توانید امتیاز خود، تیم و سازمانتان را در این مسیر بالا ببرید.

 

چه چیزی باعث شکست های اخلاقی می شود؟

قبل از اینکه به نحوه تبدیل شدن به یک رهبر اخلاق مدار بپردازید، بهتر است که در ابتدا بدانید که چه چیزی ممکن است شما را به شکست اخلاقی برساند.

نویسنده و کارشناس رهبری اخلاقی لیندا فیشر تورنتون به تعدادی از عوامل مرتبطی اشاره می کند که می تواند منجر به شکست های اخلاقی توسط رهبران فردی و سازمان ها شود.

علل فردی شامل نادیده گرفتن مرزها مانند ارزش‌های سازمانی، پیروی از جمعیت (“دیگران این کار را انجام می‌دهند، پس چرا من آن را انجام ندهم؟”) و عدم خودکنترلی است.

علل سازمانی شامل فقدان الگوهای نقش مثبت (positive role models)، فقدان استانداردهای مدون رفتار و آموزش و عدم پاسخگویی است.

 

چگونه یک رهبر اخلاق مدار باشیم؟

اکنون، بیایید شش گامی را که می‌توانید برای تعریف استانداردهای اخلاقی بردارید، و شروع به عملی کردن آن استانداردها باشید را با یکدیگر مرور کنیم:

 

1. ارزش های سازمان خود را تعریف کنید

افراد شما احتمالاً به شما به عنوان مدیر یا رهبر خود نگاه می کنند تا در مسیر رهبری اخلاق مدار شمار را الگوی خودشان قرار دهند. اما برای انجام این کار، ابتدا شما باید ارزش‌های سازمان خود را بشناسید تا بتوانید این ارزش ها را فعالیت های کسب و کاری روزمره خود مد نظر داشته باشید.

به عنوان مثال، شرکت Deere & Co، سازنده ماشین آلات، در سال 2018 به عنوان یکی از اخلاقی ترین شرکت ها در جهان شناخته شد. چرا؟ زیرا متعهد به رعایت بالاترین استانداردهای شرافت و صداقت است، و به این دلیل که همه افاراد سازمان از مدیران ارشد گرفته تا بخش فروش، مطابق با ارزش‌های Deere کار می‌کنند.

امیدواریم مانند Deere، شرکت شما قوانین روشنی در مورد رفتاری که از افرادش انتظار دارد داشته باشد. این قوانین معمولاً از بیانیه های مأموریت و چشم انداز سازمان سرچشمه می گیرند.

شما باید این قوانین را به وضوح به اعضای تیم خود منتقل کنید. وقتی کارمندان شما بفهمند چرا رفتار اخلاقی اهمیت دارد، به احتمال زیاد بر این اساس رفتار خواهند کرد.

 

2. ارزش های شخصی خود را بشناسید

رهبران خوب از ارزش های شخصی و همچنین ارزش های سازمانی خود پیروی می کنند.

برای اینکه ببینید آیا این موضوع برای شما صادق است یا خیر، این سوالات را از خود بپرسید:

  • چه معیارهای رفتاری واقعا برای شرکت من مهم است؟
  • چه ارزش های خاصی را در رهبران خاص تحسین می کنم؟ آیا من با آن ارزش ها هم ذات پنداری می کنم؟
  • آیا من همچنان بر اساس آن ارزش ها زندگی خواهم کرد، حتی اگر آنها مرا در شرایط رقابتی قرار دهند؟

 

3. مسیر را هموار کنید

وقتی از ارزش های سازمانی و شخصی خود مطمئن شدید، می توانید شروع به ایجاد محیط مناسب برای تیم و سازمان خود کنید.

باز هم، الگوی خوب بودن بهترین راه برای انجام این کار است. کارمندان رفتار خود را از رفتار شما الگوبرداری می کنند و به نوبه خود الگوی دیگران برای پیروی خواهند بود. “اثر امواج” می تواند گسترده باشد.

به عنوان مثال، اگر شرکت شما برای صداقت بیش از هر چیز ارزش قائل است، مطمئن شوید که آن را با شفاف بودن با همه اطرافیان خود نشان دهید. و اگر شرکت شما برای آزادی بیان ارزش قائل است، به اعضای تیم اجازه دهید تا نظرات خود را آشکارا بیان کنند.

در مرحله بعد، مطمئن شوید که افراد شما عواقب رفتاری را که مطابق با ارزش‌های شرکت شما نیست، یا قوانین رفتار اخلاقی را زیر پا می‌گذارد، می‌دانند. این پیامدها نباید تنبیهی باشند، اما باید استانداردهای رفتاری را که از آنها انتظار دارید به کارمندان سازمانتان یادآوری کنند.

پیامدهای مثبت نیز مهم هستند. پاداش اعضای تیم را در نظر بگیرید که به طور مداوم بر اساس ارزش های شرکت عمل می کنند. حتی یک یادداشت ساده “متشکرم” احتمالاً قدردانی خواهد شد. و به اشتراک گذاشتن نمونه هایی از اعضای تیم که کار درست را در موقعیت های چالش برانگیز انجام داده اند، می تواند ارزش ها را قویاً تقویت کرده و به آنها منتقل کند.

 

توجه داشته باشید:

برخی رفتارها غیراخلاقی هستند اما غیرقانونی نیستند. رفتار غیرقانونی هرگز قابل قبول نیست. اگر از رفتار غیرقانونی آگاه هستید یا مشکوک هستید، بایستی به دقت به بررسی این موارد بپردازید تا در آینده دچار چالش های بزرگتری نگردید.

 

4. دوراهی های اخلاقی را بشناسید

این سناریو را تصور کنید: شما در جلسه ای با مدیران ارشد دیگر هستید و یکی از همکاران شما به شدت در عملکرد تیم خود اغراق می کند. به جای اینکه بگوید که پروژه آن درآمد شرکت را تا 4 درصد افزایش می دهد، میگوید که قول افزایش 12 درصدی را می دهد.

شما چکار انجام خواهید داد؟ او یک همکار صمیمی و یک دوست شخصی است، اما از طرف دیگر، او نادرست است. آیا باید از او حمایت کنید یا حقیقت را به مدیران دیگر بگویید؟

ما اغلب در محل کار با انتخاب های سختی روبه رو هستیم، اما بیشتر معضلات اخلاقی چندان واضح نیستند. بنابراین، چگونه آنها را تشخیص می دهید؟

• موقعیت های “محرک” را شناسایی کنید. به نظر می رسد موقعیت های خاصی مانند خرید، استخدام، اخراج، ارتقاء شغلی و محاسبه پاداش ها، معضلات اخلاقی را به خود جلب می کند، بنابراین هنگام درگیر شدن با آنها محتاط باشید.

و تهدیداتی که برای تصویر یا درآمد شما در سازمان مهم هستند، می تواند قضاوت شما را منحرف کند. مثلاً اگر اشتباهی مرتکب شوید آیا به آن اعتراف می کنید یا سعی می کنید آن را بپوشانید؟

با تشخیص اینکه چه زمانی دوراهی های اخلاقی به احتمال زیاد رخ می دهند، می توانید بیشتر در تشخیص خطر هوشیار باشید.

• به “صدای درونی” خود گوش دهید. وقتی چیزی درست نیست و باعث ایجاد احساس ناراحتی می شود وجدان شما احتمالاً به شما می گوید. اگر موقعیتی باعث ناراحتی شما می شود یا با یکی از ارزش ها یا باورهای اصلی شما مغایرت دارد، متوقف شوید و قبل از ادامه کار به طور منطقی فکر کنید.

 

دسترسی کامل به این محتوا برای اعضای حرفه ای و ویژه وبسایت مدیران آینده امکان پذیر می باشد.

اعضای حرفه ای و ویژه می توانند به محتوای اختصاصی تولید شده در وبسایت مدیران آینده دسترسی داشته باشند. 

برای آشنایی با خدمات مشترکین وب سایت مدیران آینده می توانید به اینجا کلیک کنید.

 

نکات کلیدی

زندگی اخلاق مدار و رهبری به شجاعت و اعتقاد نیاز دارد. این به معنای انجام کار درست است، حتی زمانی که برایتان آسان نیست.

با شناسایی ارزش های اصلی شرکت خود و همچنین ارزش های خود شروع کنید، سپس لحن مناسب را با تیم و سازمان خود تنظیم کنید. با آموزش تشخیص معضلات اخلاقی، می توانید با ارزیابی کامل موقعیت و درخواست مشاوره در صورت لزوم تصمیم بگیرید که چگونه با آنها برخورد کنید.

اعمال شما همیشه بلندتر از کلمات شما صحبت می کند، بنابراین با پیروی از اعتقادات خود الگوی خود قرار دهید و اطرافیان خود را برای انجام همین کار ترغیب خواهید کرد.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا