استراتژی اقیانوس آبی چیست؟

استراتژی اقیانوس آبی - مدیران آینده
 

استراتژی اقیانوس آبی بیان می کند که تمرکز کسب و کار نباید بر رقابت باشد، بلکه برعکس، با ایجاد یک بازار جدید، رقبا را کنار بزند.

طبق این استراتژی، محدودیت‌های بازار و چارچوب‌های صنعت هرگز پایدار نمی مانند. آنها را می توان با اقدامات جدید از سوی عوامل، از طریق تقاضای جدید و فرآیندهای متمایز بازسازی کرد.

 

استراتژی اقیانوس آبی - مدیران آینده

 

این ایده ها برای اولین بار در سال 2005 توسط پروفسور W. Chan Kim و Renée Mauborgne در یک کتاب پرفروش به همین نام توسعه و منتشر شد. این کتاب ده سال بعد ارتقا و گسترش یافت، و تا کنون، فروش آن از 4 میلیون نسخه فراتر رفته و به 46 زبان منتشر شده است.

بیایید این نظریه را بهتر بشناسیم.

 

اقیانوس آبی چیست؟

اول از همه، طبق نظریه، یک اقیانوس آبی وجود دارد، زیرا در مقابل آن، اقیانوس قرمز نیز وجود دارد. و هر دوی آنها برای توضیح دنیای بازاریابی استفاده خواهند شد:

اقیانوس قرمز: این بازار از قبل شناخته شده است، با تمام شرکت های فعلی. در این محیط، مرزهای صنعت توسط تمامی عوامل شرکت کننده ایجاد، شناخته شده و پذیرفته شده است.

اقیانوس قرمز فضایی با رقابت شدید است. زیرا همه شرکت ها برای یک بازار با یکدیگر رقابت می کنند و هر کدام سهم خود را می گیرند. در این سناریو، با ظهور شرکت‌کنندگان جدید، سهم هر شرکت‌کننده – و بنابراین، سودش – کاهش می‌یابد. اصطلاح اقیانوس قرمز یا سرخ دقیقاً از این سناریوی «جنگ خونین» نشأت می‌گیرد.

اقیانوس آبی: متفاوت از اقیانوس قرمز است. در این اقیانوس، بازار ناشناخته است. رقابت وجود ندارد، جنگ وجود ندارد. زیرا شرکت ها هنوز در این محیط وجود ندارند. تقاضا توسط کسب و کار جدید، بدون رقیب، در فضایی فراوان، رشد و سود فراوان ایجاد خواهد شد. بنابراین، این یک اقیانوس وسیع، عمیق و ناشناخته است.

استراتژی اقیانوس آبی - مدیران آینده

 

اهداف استراتژی اقیانوس آبی

بر خلاف بسیاری از نظریه‌های دیگر، استراتژی اقیانوس آبی از مطالعه‌ای که بیش از یک دهه انجام شده بود، زاده شد. این تحقیق هر دو کسب و کار موفق و شکست خورده را در بیش از 30 زمینه مختلف تجزیه و تحلیل کرد. بنابراین، بر اساس داده ها است، نه ایده ها.

استراتژی اقیانوس آبی به شرکت ها پیشنهاد می کند از رقابت رو در رو برای همان بازار قدیمی و شناخته شده خودداری کنند. در عوض، آنها باید روی اختراع یک محصول کاملاً جدید تمرکز کنند. یا اینکه خودش را دوباره اختراع کند.

بنابراین، اتخاذ استراتژی اقیانوس آبی در مورد تمرکز بر نوآوری است – نه برترین بودن در بین همتایان خود. بنابراین، به شرکت توصیه می کند که با جستجوی اقیانوس های آبی بی چون و چرا، با فرصت های بیشتر و خطرات کمتر، از اقیانوس های قرمز شلوغ فرار کند.

 

چالش های استراتژی اقیانوس آبی

برای شنا در اقیانوس آبی، کسب و کار باید بر سه چالش اصلی غلبه کند:

1. اقیانوس آبی را از اقیانوس قرمز تشخیص دهید. اکثر شرکت ها در شناسایی هر دو مشکل دارند. برای انجام این کار، باید با تماشای آنچه بازار شما وجود دارد و بیشتر از آن، چیزهایی که ندارد شروع کنید. کسب‌وکارهایی را که در حال حاضر بازار را به اشتراک می‌گذارند مشاهده کنید و سعی کنید دریابید که چگونه می‌توانید در برابر آنها متمایز شوید.

2. طرز فکر را تغییر دهید. این یکی دیگر از موانع دشوار برای عبور است. تغییر ذهنیت شرکت تنها راه برای گسترش افق های ذهنی، به منظور از بین بردن مرزهای خیالی بازار و به حداکثر رساندن فرصت های ممکن است. این نیز ضروری است که بدانید، زمانی که متوجه می شوید که استراتژی اقیانوس آبی موقتی نیست.بعبارت دیگر استراتژی اقیانوس آبی در مورد پیشنهادات پراکنده جذاب نیست، بلکه در مورد اتخاذ یک تفکر نوآورانه به طور سیستماتیک است.

3. یک ارزش الهام بخش ایجاد کنید. بیشتر شرکت‌های اقیانوس آبی، آنهایی هستند که توانسته‌اند با تکیه بر محصولات، خدمات، برند یا مدل عملیاتی، ویژگی‌های متفاوت انسانی را ایجاد کنند، هدف آنها برای افراد الهام‌بخش باشد.

چگونه در اقیانوس آبی شنا کنیم؟

این یک واقعیت است: همیشه تقاضای ناشناخته ای وجود دارد. سوال بزرگ در اینجا، تغییر تمرکز از عرضه به تقاضا، با فراموش کردن رقابت و روی آوردن به نوآوری ارزشی است.

این نوآوری ارزشی بستگی به این دارد که مشتری شما چگونه سودمندی، قیمت و هزینه را درک کرده و ارزیابی می کند. هنگامی که بین این سه جنبه، یعنی یک محصول/خدمت برجسته، با هزینه ادراک شده کم، همسویی وجود داشته باشد، یک بازار بی‌رقیب جدید ایجاد می‌شود، جایی که رقابت نامربوط است.

 

به این توجه کنید: وقتی از “هزینه کم” صحبت می کنیم، لزوماً به معنای “قیمت کم” نیست، بلکه هدف آن نحوه درک مشتری از هزینه ها در برابر ارزشی است که با محصول/خدمت شما به دست می آورد.

 

بنابراین، برای تعیین ارزش آنها، شرکت ها باید عناصری را بازسازی کنند که باعث درک ارزش مشتری می شود. برای ایجاد این منحنی ارزش جدید، آنها باید از یک شبکه چهار اقدام پیشنهاد شده توسط نویسندگان، ماتریس Eliminate-Reduce-Raise-Create با پاسخ دادن به سوالات اصلی پیروی کنند:

 

  1. حذف: چه ویژگی هایی برای مدتی به عنوان منابع رقابتی مورد استفاده قرار گرفته اند اما می توان آنها را از قبل حذف کرد (کاهش هزینه ها)؟
  2. کاهش: چه ویژگی هایی فقط برای رویارویی با رقابت ایجاد شده است اما دیگر کاملاً ضروری نیست و ممکن است کاهش یابد؟
  3. افزایش: چه ویژگی هایی را می توان بیش از استاندارد فعلی (محصول، قیمت، خدمات، کیفیت…) افزایش داد؟
  4. ایجاد: چه ویژگی هایی هرگز به عنوان منابع رقابتی مورد استفاده قرار نگرفته اند، اما در حال حاضر به موقع ایجاد شده اند و در نتیجه بازار جدیدی تولید می کنند؟

 

استراتژی اقیانوس آبی - مدیران آینده

 

نمونه هایی از مشاغلی که در اقیانوس آبی هستند

سیرک du Soleil: در حالی که تقریباً همه سیرک‌های جهان جاذبه‌های خود را روی دلقک‌ها و حیوانات متمرکز می‌کنند، که اغلب مخاطبان کودک را هدف قرار می‌دهند، این شرکت کانادایی از دهه 80 تصمیم گرفت سیرک مدرن را بازسازی کند. آنها تعدادی از بهترین هنرمندان سیاره زمین را استخدام کردند و آنها را در یک نمایش پیچیده، با حرکات آکروباتیک و جاذبه هایی که به راحتی نمی توان خارج از سیرک پیدا کرد، گرد هم آورد. به این ترتیب توانست قیمت بلیط را بالا ببرد و مخاطبان بزرگسال را هدف قرار دهد.

 

ارکستر ملی جوانان عراق (NYOI): این ارکستر، ارائه آثار برتر فنی و پیچیده اروپایی را کنار گذاشته و به میراث غنی عراقی خود روی آورده است. این روزها ارکستر به جای رهبران و تک نوازان گران قیمت، پذیرای مردان و زنان جوان از همه اقوام و مذاهب کشور است.

 

iTunes: برنامه ای که به عنوان روشی نوآورانه برای خرید و فروش موسیقی ایجاد شده است. مشتریان می‌توانند به‌جای خرید کل آلبوم‌ها، آهنگ‌های تکی را در فایل‌های دیجیتال خریداری کنند، بنابراین هزینه کمتری می‌کنند. و هنرمندان از ضرر و زیان ناشی از دانلودهای غیرقانونی جلوگیری می کنند. iTunes بزرگترین مسئول توسعه موسیقی دیجیتال است.

 

استراتژی اقیانوس آبی - مدیران آینده

 

بطور خلاصه

استراتژی اقیانوس آبی بیان می کند که اکثر کسب و کارها در یک فضای محدود، اساساً در یک جنگ رقابتی بین همتایان خود، زنده می مانند. در این محیط، رفتار معمول آنها جستجوی محصولات، بخش‌های مشتری یا بخش‌هایی است که ممکن است در آن‌ها سهم بیشتری از بازار را تصاحب کنند.

اما تمرکز کسب‌ و کارها – جدید یا غیر جدید – باید برعکس، کشف و جذب خواسته‌های جدید باشد، بنابراین باز کردن یک بازار جدید، از طریق یک محصول/خدمات/ارزش بسیار نوآورانه که هر رقیبی را بدون توجه به آن کاملاً تسلیم می‌کند.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
اسکرول به بالا