مدل کسب و کار Groupon

مدل کسب و کار Groupon - مدیران آینده

 

مدل کسب‌ و کار Groupon تقریباً بیش از 10 سال پیش با کوپن‌هایی با تخفیف بالا، خیلی سریع معروف شد و محبوبیت پیدا کرد. اکنون پس از فراز و نشیب های فراوان، چگونه به قوت خود باقی مانده است؟ بیایید به آن نگاهی عمیق بیندازیم. Groupon که در سال 2008 تأسیس شد، با ارائه بن خرید و کوپن‌های تخفیف تا 70% در صدها محصول و خدمات، از غذا گرفته تا سفر، عمدتاً در کسب و کارهای محلی فروشگاه های سنتی، شهرت یافته و مشتریان خود را در چندین نقطه از جهان به دست آورده است.

 

مدل کسب و کار Groupon - مدیران آینده

 

بنابراین، مدل کسب و کار Groupon بر یک شغل ساده استوار است: واسطه بودن. و اگرچه بسیاری از مردم بر این باورند که این شرکت رو به زوال است – و در واقع در طول عمر خود دوران سختی را پشت سر گذاشته است – اما آمار و ارقام Groupon با بیش از 200 میلیون بار دانلود اپلیکیشن، 38 میلیون کاربر فعال و بیش از 1.5 میلیارد کوپن فروخته شده کاملا مثبت هستند.

اما چگونه این تعمیم دادن، به درآمد برای Groupon و ارزش برای مشتریانش تبدیل می شود؟ این چیزی است که اکنون وقتی مدل کسب و کار آنها را تجزیه و تحلیل می کنیم، متوجه خواهیم شد!

 

تاریخچه مختصری از Groupon

زمانی که بنیانگذار آن، اندرو میسون، دانشجوی دانشگاه شیکاگو بود، اساس چیزی که به Groupon تبدیل می‌شد، مشخص شد. او در سال 2007 پس از دریافت پیشنهاد سرمایه گذاری 1 میلیون دلاری مدرسه را ترک کرد و شرکت The Point را راه اندازی نمود. هدف این کسب و کار بهبود تجربه جمع آوری سرمایه آنلاین بود. بنابراین “نقطه اوج” ایجاد شد. نقطه اوج مقدار معینی از پول یا امضایی است که جمع‌آورنده کمک مالی برای اجرای طرح تعیین می‌کند، و کارت‌های اعتباری قبل از رسیدن به هدف شارژ نمی‌شوند.

این برای جمع آوری کننده کمک های مالی که می تواند رشد کمک های مالی را بررسی کند راحت است و برای اهداکنندگان که می توانند مطمئن باشند پولشان به کجا می رود، بی خطر است. با این حال، The Point به اندازه کافی متمرکز نبود و رو به نابودی می رفت. اما یک چیز به نظر می رسید که نتیجه داد و آن معاملات گروهی بود. تیم The Point با صدها فروشنده در روز تماس می گرفت تا معاملات روزانه ایجاد کند که آنها را «Groupons» نامیدند. و معامله تنها زمانی انجام می‌شود که تعداد معینی از مردم آن را بخرند. این مفهوم یک موقعیت برد-برد برای فروشندگان، مشتریان و برای شرکت بود.

بنابراین در سال 2008، The Point فضایی را به Groupon داد که به تبلیغات کسب و کارهای محلی از طریق معاملات محدود اختصاص داده شده بود. سال بعد، Groupon از شیکاگو به 28 شهر دیگر آمریکا گسترش یافت. چند ماه بعد، به برخی از بازارهای اروپایی رسید. در دسامبر 2010، گوگل یک پیشنهاد 6 میلیارد دلاری برای Groupon ارائه نمود که آن را رد کرد. در حال حاضر، Groupon بیش از 26 میلیون مشتری فعال دارد که تا به امروز بیش از 1.5 میلیارد Groupon فروخته شده است.

 

چه کسی مالک Groupon است؟

Groupon متعلق به شرکت Groupon است و از دسامبر 2021 کدار دشپانده به عنوان مدیرعامل (CEO) شرکت منسوب شده است.

 

بیانیه ماموریت Groupon

“ماموریت ما این است که یک عادت روزانه در تجارت محلی باشیم. جامعه در مقیاس داخلی، محلی و جهانی برای ما اهمیت دارد – این برای رشد شرکت ما و رفاه جهان به طور کلی ضروری است. در درون شرکت ما، جامعه به معنای مراقبت از ارزشمندترین منبع ما یعنی مردم است. همچنین می دانیم که هم تیمی های ما برای اینکه احساس حمایت کنند به چیزی بیش از مزایای رقابتی نیاز دارند، به همین دلیل است که برای ایجاد محیطی فراگیر کار می کنیم که در آن همه بتوانند خودشان را به Groupon برسانند. در خارج از دفتر، ما بر پرداخت به صورت داوطلبانه، مسئولیت اجتماعی، حمایت از کسب و کارهای محلی و ایجاد اجتماع در سراسر جهان تمرکز می کنیم. اگر برای تأثیرگذاری آماده هستید، آماده اید که بخشی از Groupon باشید.”

 

Groupon چگونه کار می کند؟

کوپن های تخفیف مشتری آور هستند. کالای مشتری آور، هر نوع محصول یا خدمتی است با قیمت بسیار پایین (که می تواند سرمایه کسب و کار را از دست بدهد)، اما از طرف دیگر باعث می شود مشتریان به آنجا بیایند، مکان را بشناسند، و بابت آن پول بپردازند و شاید تبدیل به یک مشتری ثابت شوند. Groupons (کوپن‌های Groupon) همیشه جوانانی را هدف قرار داده‌ که می‌خواهند امکانات جدیدی را در شهرهای خود کشف کنند، بدون اینکه هزینه زیادی صرف نمایند. به همین دلیل است که معامله‌ها بیشتر در مورد چیزهایی بوده است که مردم می‌خواهند، تا آنچه واقعاً به آن نیاز دارند. اغلب در کسب و کارهایی مانند:

 • رستوران ها، کافه ها و بارها
 • هتل ها، اسپاها و استراحتگاه ها
 • فعالیت های تناسب اندام (پیلاتس، یوگا، رقص و …)
 • مراقبت از زیبایی (مو، ناخن، پوست و …)
 • روش های زیبایی
 • خشکشویی
 • کلاس ها
 • خرده فروشان محلی

کوپن های Groupon همیشه تاریخ انقضا دارند و معمولاً محدود به مشتریانی تازه وارد می‌شوند. اولین تاریخ انقضا مربوط به مدت زمانی است که معامله برای خرید در دسترس است، معمولاً 24 تا 72 ساعت. تاریخ انقضای دوم به مدت زمان اعتبار کوپن برای بازخرید، اغلب برای 6 تا 12 ماه اشاره دارد. برخی از کسب و کارها همچنین استفاده از یک محصول یا خدمات خاص را محدود می کنند (مثلاً فقط یک غذا در منو یا یک نوع خدمات در سالن) و گاهی اوقات فقط یک بار (برای مثال یک کوپن برای هر میز در یک رستوران).

گزینه دیگر در کنار کوپن ها، پیشنهادات مرتبط با کارت است. آنها به‌محض اینکه کاربر کارت نقدی یا اعتباری خود را به برنامه پیوند می‌دهد، بازپرداخت نقدی یا تخفیف‌هایی وجود دارد که به‌طور خودکار دریافت می‌شوند.

 

چطور یک Groupon بگیریم؟

می توانید در وب سایت، برنامه iOS یا برنامه اندروید آنها رجیستر نمایید. کوپن ها به دسته ها و شرکت ها تفکیک می شوند و می توانید بر اساس مکان و قیمت فیلتر کنید. در برنامه می‌توانید قبل از خرید، یک کوپن مجازی دریافت کنید (این برنامه همچنین وقتی نزدیک کسب‌ و کارهایی هستید که محصول و خدمتی ارائه می‌دهند، اعلان‌هایی درباره معاملات برای شما ارسال می‌کند).

در وب‌سایت، می‌توانید کوپن‌ها را پرینت بگیرید و به محل موردنظر ببرید. همچنین می توانید یک کد کوپن برای استفاده آنلاین داشته باشید. در این صورت، شما فقط کد را کپی کرده و مستقیماً در وب سایت سهیم، خرید انجام دهید. و در نهایت فقط با افزودن کارت برای خرید، سیستم پیوند باز پرداخت نقدی و کارت تخفیف وجود خواهد داشت.

 

Groupon چگونه درآمد کسب می کند؟

 

مدل کسب و کار Groupon - مدیران آینده

 

از آنجایی که Groupon یک پلتفرم چند وجهی است که به طور خلاصه واسطه‌ای است که کسب‌ و کارها را تبلیغ می‌کند، از شرکت‌هایی که تبلیغ می‌کنند پورسانت‌هایی را در فروش دریافت می نماید. معمولاً 50 درصد از کل فروش نهایی را به خود اختصاص می دهد. این معمولاً نشان دهنده زیان 75٪ برای تاجر است (با جمع بندی تخفیف و کمیسیون). در هر صورت، 97٪ از تجار بیش از یک بار درخواست ارائه معاملات را دارند.

 

بوم مدل کسب و کار Groupon

بیایید در زیر نگاهی به بوم مدل کسب و کار Groupon بیاندازیم:

 

مدل کسب و کار Groupon - مدیران آینده

 

بخش های مشتریان در مدل کسب و کار Groupon

مدل کسب و کار Groupon را می توان به عنوان یک پلتفرم چند وجهی تعریف کرد و بخش های مشتریان آن را می توان به دو بخش بزرگ تقسیم نمود: تجار و مصرف کنندگان.

 • تجار: مشاغلی که خدمات Groupon را به کار می گیرند و می توانند به اندازه کسب و کار (برندهای ملی در مقابل مشاغل محلی)، نوع کسب و کار (غذا و نوشیدنی، بهداشت و زیبایی، خانه و خودرو، و غیره)، و ویژگی های کسب و کار (انواع معاملات، مکان، زمان بازگشایی، قیمت و غیره) تقسیم شوند؛
 • مصرف‌کنندگان: آن‌ها افرادی هستند که کوپن‌ها را خریداری می‌کنند، می‌توانند به جمعیت جغرافیایی، علایق (به ویژه به نوع کوپن‌هایی که به دست می‌آورند) و رفتار (سابقه مرور، اشتراک‌گذاری شبکه‌های اجتماعی، عادت امتیازدهی، سابقه جستجو و غیره) تقسیم شوند.

 

ارزش پیشنهادی در مدل کسب و کار Groupon

Groupon بیش از یک بخش مشتری دارد و همچنین یک ارزش پیشنهادی برای هر بخش دارد. مصرف کنندگان در موارد زیر سود می برند:

 • پس انداز پول در حین کشف چیزهای جدید. آنها می توانند محصولات و خدمات جدید را بدون نیاز به پرداخت کل قیمت برای آنها امتحان کنند. این به آنها امکان می دهد مکان های بیشتری را بشناسند و محصولات بیشتری را امتحان نمایند.
 • الهام بخش بودن برای امتحان چیزهای جدید. از آنجایی که قرار نیست زیاد هزینه کنند، می توانند انتخاب های جدید را کشف کنند و همچنین افراد دیگر را برای انجام همین کار ترغیب نمایند.
 • کاهش ریسک در امتحان کردن. از آنجایی که Groupon یک سیستم بررسی دارد، آنها می توانند قبل از خرید ایده ای داشته باشند که آیا معامله واقعاً ارزش آن را دارد یا خیر. آنها همچنین می توانند قیمت ها را مقایسه کرده و از Groupon به عنوان بستر پرداخت استفاده کنند.

سود تجار در موارد زیر است:

 • بازاریابی و تبلیغات رایگان. تجار می توانند بدون هیچ هزینه ای در وب سایت Groupon حضور داشته باشند. علاوه بر این، Groupon با معاملات جدید برای هزاران مشترک خود ایمیل می فرستد. تبلیغات سنتی نیاز به سرمایه گذاری دارد و هیچ تضمینی برای فروش ارائه نمی دهد.
 • اطلاعات رایگان مشتری. Groupon در سیاست حفظ حریم خصوصی خود بیان می کند که اطلاعات مشتریان خود را در اختیار تجار قرار می دهد. هنگامی که مشتری A یک کوپن از کسب و کار B خریداری می کند، Groupon به عنوان مثال آدرس ایمیل مشتری A را به کسب و کار B اطلاع می دهد. بنابراین، تاجر می تواند اخبار و تبلیغات آینده را ارسال کند.
 • بازاریابی و کمک تحریریه رایگان. Groupon دارای متخصصانی است که به تجار کمک می کنند تا چگونه تبلیغات خود را به بهترین نحو ارائه دهند تا مشتریان را جذب کنند.
 • درآمد بدون فروش. مطالعات نشان می دهد که 20 درصد از افرادی که کوپن می خرند هرگز آنها را پس نخواهند داد. در این موارد، تجار بدون ارائه خدمات یا فروش چیزی پول دریافت خواهند کرد.

 

دسترسی کامل به این محتوا برای اعضای حرفه ای و ویژه وبسایت مدیران آینده امکان پذیر می باشد.

اعضای حرفه ای و ویژه می توانند به محتوای اختصاصی تولید شده در وبسایت مدیران آینده دسترسی داشته باشند. 

برای آشنایی با خدمات مشترکین وب سایت مدیران آینده می توانید به اینجا کلیک کنید.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا