مدل کسب و کار اوبر

مدل کسب و کار اوبر - مدیران آینده

 

مدل کسب و کار اوبر (Uber) به عنوان یک مدل کسب و کار پلتفرم چند وجهی شناخته می شود، زیرا رانندگان (پیشنهاد/عرضه) و مسافران (تقاضا) را به هم متصل می کند تا حمل و نقل ارزان تر و منبع درآمد اضافی را ارائه دهد.

 

مدل کسب و کار اوبر - مدیران آینده

 

به گفته دارا خسروشاهی، مدیر عامل فعلی اوبر، «اوبر کمتر از 1 درصد از کل مایل های طی شده در سطح جهان را به خود اختصاص داده است. فقط درصد کمی از مردم در کشورهایی که Uber در دسترس است، تا به حال از خدمات ما استفاده کرده اند. با این حال، من مطمئن هستم که شما به خوبی می دانید این شرکت چیست، احتمالاً قبلاً از خدمات آن استفاده کرده اید و به احتمال زیاد نرم افزار اوبر را روی تلفن هوشمند خود نصب کرده اید.

اوبر یک پلتفرم مبتنی بر تکنولوژی است که حمل و نقل شهری را متحول کرده است و رانندگان تاکسی و شرکت های تاکسی را با دردسرهای زیادی مواجه کرده است. به طور خلاصه، این سرویس بر اساس اپلیکیشنی است که با استفاده از یک گوشی هوشمند به عنوان ابزار، رانندگان را به کاربرانی که نیاز به جابجایی دارند متصل می کند.

 

تاریخچه مختصری از گسترش مدل کسب و کار اوبر

تاریخچه اوبر از سال 2008 در پاریس شروع می شود. تراویس کالانیک و گرت کمپ در یک کنفرانس فناوری سالانه (LeWeb) شرکت می کردند و یک شب در طول کنفرانس، آنها به سادگی نتوانستند تاکسی بگیرند، و به این فکر کردند که مردم چگونه می توانند از طریق گوشی هوشمند خود درخواست تاکسی کنند.

کمپ مدام در مورد آن فکر می کرد و در بازگشت به سانفرانسیسکو، دامنه UberCab.com را خرید. در سال 2009، کمپ مدیر عامل StumbleUpon بود، استارت آپی که دو سال قبل به eBay به قیمت 75 میلیون دلار فروخته بود. اتفاقاً کالانیک استارتاپ خود، Red Swoosh را نیز در همان سال به Akamai Technologies به قیمت 19 میلیون دلار فروخت، اما او شروع به کار بر روی UberCab به عنوان یک پروژه جانبی کرد.

تا تابستان، کمپ کالانیک را متقاعد کرد که به UberCab بپیوندد و راه‌اندازی رسمی آن در سال 2010 انجام شد. شرکت به سرعت رشد کرد. یک سال بعد، در سطح بین المللی البته در پاریس راه اندازی شد. از سال 2009 به بعد، اوبر بودجه زیادی جذب کرد و در سال 2015، با ارزش ترین استارتاپ جهان (51 میلیارد دلار) بود.

 

مدل کسب و کار اوبر - مدیران آینده

 

در حال حاضر اوبر با بیش از یک دهه فعالیت، در بیش از 900 شهر در سراسر جهان فعالیت می کند و ارزشی بیش از 70 میلیارد دلار دارد.

 

دانلود فایل PDF بوم مدل کسب و کار اوبر (فارسی)

 

چه کسی مالک اوبر است؟

ژوئن 2017 بود که تراویس کالانیک در حال سوار شدن به UberBlack بود و با راننده وارد بحث شد. پس از آن حادثه، تراویس از سمت خود به عنوان مدیر عامل اوبر کنار رفت. بعداً، او دو شرکت جدید راه اندازی کرد، شرکت سرمایه گذاری 10100 و شرکت مشاور املاک City Storage Systems.

در مورد مدیرعامل اوبر، دارا خسروشاهی، مدیرعامل سابق اکسپدیا، پس از کناره‌گیری کالانیک، منتخب او بود و تا به امروز این سمت را در اختیار داشته است.

 

بیانیه ماموریت اوبر:

“ما با به حرکت درآوردن جهان، فرصت ها را روشن می کنیم.”

 

اوبر چگونه کار می کند؟

برای دریافت خدمات Uber، به یک گوشی هوشمند با سیستم GPS، اینترنت و برنامه Uber نیاز دارید. سپس در برنامه، مقصد مورد نظر خود را وارد می‌کنید و پلتفرم، یک راننده در دسترس را بر اساس موقعیت مکانی نزدیک به شما پیدا می‌کند. به محض سوار شدن به ماشین، راننده با استفاده از سیستم مسیریابی موجود در اپلیکیشن، شما را به مقصد مورد نظرتان می رساند.

بسته به شهری که قرار است در آن از نرم افزار اوبر استفاده کنید، دسته های مختلفی از وسایل نقلیه در برنامه وجود دارد. بر این اساس، تفاوت هایی در نرخ های ارائه خدمات برای هر دسته وجود دارد. ارزش هر سفر توسط الگوریتم Uber با در نظر گرفتن مسافت طی شده، زمان سپری شده و سوخت مصرفی محاسبه می شود.

بسته به مکانی که از برنامه استفاده می کنید، روش های پرداخت مختلفی نیز وجود دارد. علاوه بر این، یک سیستم امتیاز دهی وجود دارد که یکی از ویژگی های مهم اوبر است. مسافر می تواند راننده را ارزیابی کند و راننده نیز مسافر را ارزیابی می کند. بنابراین، همه می توانند قبل از پذیرش سفر، میزان اعتماد یکدیگر را بررسی کنند.

 

مدل کسب و کار اوبر - مدیران آینده

 

مزایا و معایب اوبر

بزرگترین مزیت اوبر برای کاربران راحتی آن است. برای شروع استفاده، این برنامه بسیار کاربرپسند و ساده است. امروزه، عملاً همه ساکنان مناطق شهری یک تلفن همراه متصل به اینترنت دارند، بنابراین اکثریت مردم می‌توانند بدون نیاز به طی هیچ مسافتی بصورت پیاده، حتی یک قدم از هر کجا که هستند، درخواست خودرو کنند.

هنگام درخواست، کاربران اطلاعات زیادی در مورد راننده و ماشین دریافت می کنند، مانند پلاک، نام، عکس، زمان سرویس و درجه در سیستم رتبه بندی. این امر امنیت بیشتری را به کاربر ارائه می دهد. در واقع آنها همچنین می توانند اطلاعات سفر خود را بصورت همزمان و لحظه به لحظه برای شخص دیگری ارسال کنند، که امنیت و آرامش بیشتری را برای آنها تضمین می کند.

 

مدل کسب و کار اوبر - مدیران آینده

 

برای رانندگان، مزیت بزرگ این است که بتوانند شغلی پیدا کنند، فقط با دسترسی به ماشین و تلفن همراه، امکان انتخاب ساعات کاری خود و دریافت درآمدشان به طور منظم. علاوه بر این، با توجه به سیستم ارزیابی و رتبه‌بندی، راننده نیز با بررسی مشخصات کاربر و امتیاز آنها در برنامه، از امنیت بیشتری برخوردار است تا تصمیم بگیرد که آیا مسافر مورد نظر را قبول کند یا خیر.

در مورد خود اوبر، مزیت بزرگ آن این است که اولین سرویس دهنده چنین خدماتی در این بازار بود. اگرچه می‌توان گفت که تاکسی‌ها رقبای اوبر هستند، اما بخش بندی مشتریان متفاوت است، زیرا ما در مورد مخاطبانی صحبت می‌کنیم که از طریق اپلیکیشن درخواست سفر می‌کنند و برای خودروی رهگذری که سر راهشان است دست تکان نمی‌دهند.

علاوه بر این، اوبر خود را در بازار تثبیت کرده است نه تنها به این دلیل که در مدل کسب و کار خود اولین است، بلکه به این دلیل که ساختاری کاربردی ایجاد کرده است که واقعاً کار می کند و اطمینان رانندگان و مسافران را تضمین می کند.

به عنوان نکات منفی می توان به سوالات مربوط به مسئولیت و مسائل بیمه ای اشاره کرد که این شرکت هم در شهرهایی که اوبر وارد می شود و هم در شهرهایی که قبلاً در آنها فعالیت داشته است همچنان با آن مواجه است. این موارد شامل نبرد علیه اتحادیه های تاکسیرانی و همچنین علیه برخی شهرداری ها در سراسر جهان است.

در مورد مشتریان، چه کاربران و چه رانندگان، نقطه ضعف دقیقاً عدم وجود رقابت قوی است. اگرچه در برخی مکان‌ها از قبل رقابت وجود دارد، رقبا نمی‌توانند به زور بر سر قیمت دعوا کنند، برای مثال، اوبر را مجبور می‌کند عملاً انتخاب کند که چقدر از کاربر پول دریافت کند و عمدتاً چقدر به راننده پرداخت شود.

 

اوبر چگونه درآمد کسب می کند؟

مدل کسب‌ و کار اوبر مبتنی بر کمیسیون سفر و گردش مالی است. ارزش کل هر سفر شامل دستمزد راننده، کارمزد، مالیات و کمیسیون شرکت است. به طور کلی، راننده حدود 75٪ تا 80٪ از ارزش را دریافت می کند و بقیه موارد با اوبر است.

اما کمیسیون در کوتاه مدت به دلیل کارمزدها و حداقل کرایه می تواند به حدود 50 درصد نیز برسد. اما این تنها منبع درآمد این شرکت نیست. اوبر همچنین با مشارکت های تبلیغاتی کسب درآمد می کند. اینها کمپین های بازاریابی هستند که از طریق برنامه و چندین بار از طریق خودرو اوبر اجرا می شوند (به عنوان مثال، BMW سری 7 سفرهای رایگان را با ماشین جدید خود برای تبلیغ آن ارائه می دهد). علاوه بر این، بایستی توجه داشته باشیم که اوبر در حال گسترش خدمات خود در مناطق مختلف است.

از مشهورترین این خدمات، به ویژه در دوره همه گیری کووید-19، Uber Eats است. این خدمت یک سرویس تحویل غذا است، با ویژگی مشابه برنامه حمل و نقل و اتصال رستوران ها به مشتریان از طریق یک پلتفرم آنلاین که ارائه خدمات تحویل از طریق تحویل دهندگان مشترک در پلتفرم انجام می شود. در این مورد، جریان‌های درآمد سه‌گانه است: تبلیغات، هزینه تحویل و بیشترین سهم درآمد با رستوران‌ها. همه این مقادیر و درصدها بسته به مکانی که عملیات در آن انجام می شود متفاوت است.

 

دسترسی کامل به این محتوا برای اعضای حرفه ای و ویژه وبسایت مدیران آینده امکان پذیر می باشد.

اعضای حرفه ای و ویژه می توانند به محتوای اختصاصی تولید شده در وبسایت مدیران آینده دسترسی داشته باشند. 

برای آشنایی با خدمات مشترکین وب سایت مدیران آینده می توانید به اینجا کلیک کنید.

 

نکات کلیدی

دلیل موفقیت مدل کسب و کار اوبر از این واقعیت آشکار است که به ندرت کاربر را می بینید که قبل از سفارش سفر، قیمت ها را در تلفن همراه خود مقایسه کند. کاربران به سادگی برنامه Uber را باز کرده و مقصد خود را وارد می کنند. علاوه بر این، این شرکت واکنش بسیار مثبتی از سوی مردم به ویژه در شهرهایی که مشکل اشتغال دارند، داشته است، زیرا امکان جدیدی را برای افرادی که شغلی ندارند، ارائه می‌دهد.

هر کارآفرینی می تواند چندین «درس» از مدل کسب و کار اوبر بگیرد. به عنوان مثال، برای شروع یک کسب و کار نیازی به سهام بزرگ ندارید. اوبر حتی یک ماشین هم ندارد و با این حال، روزانه بیش از 1 میلیون سفر ارائه می کند. بیش از آن، بنیانگذاران آن مشکلی را در یک صنعت دیدند و به سادگی به دنبال راه حلی برای آن بودند و با انجام این کار، آنها توانستند صنعت حمل و نقل مسافر را متحول کنند.

در نهایت، دو تا از بزرگ‌ترین کلاس‌های کارآفرینی که می‌توانید شرکت کنید:

  1. با نیروی کار خود به عنوان شریک رفتار کنید،
  2. گام به گام مدل کسب و کار خود را گسترش دهید. اوبر با اتومبیل شروع کرد و در حال حاضر، دوچرخه، قایق و حتی هلیکوپتر هم در سبد خدمات خود دارد.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
اسکرول به بالا