تحول دیجیتال

در عصر حاضر با تغییرات تکنولوژیکی که با سرعت بسیار بالایی در حال اتفاق است و هر روز شاهد پیشرفت های جدید و نوآورانه در عرصه صنعت هستم، مفاهیم جدیدی نیز جای خود را در لغت نامه های کسب و کار باز می نمایند تا بتوان مفاهیم و ساختارهای جدید را با این ادبیات تشریح نمود.

یکی از این اصطلاحات که این روزها در بسیاری از سازمان های بزرگ در سطح دنیا در حال زمزمه شدن است مفهومی با نام تحول دیجیتال (Digital Transformation) می باشد. این مفهموم برخلاف ظاهر گول زننده آن هیچ ارتباطی با فناوری اطلاعات ندارد و یک مفهوم کاملا اجین شده با فضای کسب و کار است.

 


این در حالی است که در تعریفی ساده و کامل می توان گفت تحول دیجیتال همان تحول کسب و کار است (ِDigital Transformation is Business Transforation)

 


بر اساس این تعریف می توان نتیجه گرفت که در پی تحول دیجیتال بایستی به دنبال تغییرات و به روز آوری هایی در سازمان باشیم.
شاید بتوان جدی شدن بحث تحول دیجیتال در در دوره چهارم انقلاب صنعتی دانست. دوره ای که هر روز شاهد نوآوری های جدید در علوم و به طبع آن تغییرات ساختاری در کسب و کارها با استفاده از ابزارهای فناورانه و دانش های نوین می باشد. اما در این عصر با توجه به پیدایش ساختارهای جدید و مدل های کسب و کاری متفاوت، روش ها و مدل های قدیمی مدیریت کسب و کار پاسخگوی نیازهای این دوره نمی باشد و نیاز به یه ساختار متفاوت و پویا به منظور رفع نیازهای سازمانها می باشد.

در یک نگاه کلی شاید بتوان شرکت های عصر دیجیتال را به دو دسته تقسیم نمود: شرکت هایی که دیجیتالی متولد شده اند و شرکت هایی که دیجیتالی متولد نشده اند.

در واقع می توان گفت تحول دیجیتال برای شرکت هایی است که در دسته دوم قرار دارند و دارای عمر و قدمت میباشند و در عصر دیجیتال خواهان همگام سازی خود در این مسیر می باشند.

تحول دیجیتال با یک نگاه کل نگر تمامی بخش های یک سازمان را تحت تاثیر قرار می دهد و سازمان هایی که خود را به سمت دیجیتالی شدن سوق می دهند بایستی از راس هرم مدیریتی سازمان تا کف هرم بطور کامل در در یک بازه گذار از مدل های قدیمی خود و پوست اندازی به مدل های جدید که شاخصه بارز این مدل ها چابکی آن می باشد، همگام و همسو باشند. این درحالی است که اگر در هر بخش از سازمان چنین رویکردی وجود نداشته باشد، این تغییر با موفقیت همراه نخواهد بود.

اما تضمین موفقیت در این پوست اندازی سازمان مجهز شدن به دو ابزار رهبری و فناوری می باشد. بخش رهبری همان پرداختن به مغز افزار سازمان که همان نیروهای سازمانی از لایه های بالایی تا پایین ترین سطح سازمانی می باشد و در بخش فناوری، استفاده از ابزارهای فناورانه جزئی لاینفک از بدنه سازمان های دیجیتال و موتو محرکه آنها در سرعت بخشیدن به کسب موفقیت در مسیر تعیین شده برای سازمان می باشد.

این درحالی است که هر یک از این دو بال رهبری و فناوری در سازمانی که قصد پیاده سازی تحول دیجیتال را دارد، وجود نداشته باشد، شانسی برای موفقیت در فضای کسب و کار امروز نمی توان متصور شد.

یکی از نکات بسیار ظریف و پر اهمیت که گاها برخی از سازمان ها درک اشتباهی از آن دارند، بحث برون سپاری است. معمولا در سازمان های بزرگ گاها برای سرعت بخشیدن به پیاده سازی و یا تعیین مسیر های کسب و کار خود بطور کلی استخراج این خط و مشی را به شرکت های بیرون از سازمان محول می کنند.

این در حالی است که در بحث تحول دیجیتال برون سپاری این حوزه به بیرون از سازمان کاری کاملا اشتباه و شاید بتوان گفت بی معنی است. زیرا زمانی که ما قصد ایجاد یک تحول بزرگ درکسب و کار خود داریم هیچ کس بهتر از ما نسبت به تعیین مسیر های جدید و شناسایی افق های نو در کسب و کارمان احاطه ندارد و اگر این موضوع به بیرون از سازمان سپرده شود ریسکی بسیار بزرگ گریبان سازمان را فرا گرفته است.

با این حال با توجه به اینکه این مفهوم بسیار نو و هر روز دستخوش تغییر و بهبود می باشد می توان از شرکت ها و یا افراد خبره در این حوزه بعنوان مشاور و راهنما استفاده نمود ولی در نهایت تعیین سمت و سوی مسیر بایستی بر عهده خودمان باشد.

 

 

مطالب پیشنهادی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
اسکرول به بالا