مدل کسب و کاری کم هزینه

مدل کسب و کاری کم هزینه - مدیران آینده

 

به‌طور خلاصه، مدل کسب‌ و کار کم‌ هزینه مبتنی بر استراتژی است که از طریق آن، کسب‌ و کار قیمت‌های پایینی را برای تحریک تقاضا و در نتیجه به دست آوردن سهم بازار ارائه می‌کند. این مدل کسب‌ و کار تقریباً توسط هر شرکتی قابل اتخاذ است، اما معمولاً در مواردی که مزیت رقابتی وجود ندارد، یا زمانی که دستیابی به مقیاس فروش بالاتر با حجم تولید آسان‌تر است، استفاده می‌شود.

 

بوم مدل کسب و کار کم هزینه

 

مدل کسب و کاری کم هزینه - مدیران آینده

دانلود فایل PDF بوم مدل کسب و کار کم هزینه (فارسی)

 

 • بخش بندی مشتریان کم‌ هزینه: مشتریان حساس به قیمت، هدف اصلی کسب‌ و کارهای کم‌ هزینه هستند، اما می‌توان گفت که این بازار تقریباً یک بازار انبوه نیز هست.
 • پیشنهادات با ارزش کم هزینه: کسب و کارهای کم هزینه معمولا محصولات یا خدماتی را ارائه می دهند که ویژگی های غیر ضروری برای پایین نگه داشتن قیمت حذف شده اند.
 • کانال‌های کم‌ هزینه: فروشگاه‌های دیجیتال مانند شرکت‌های صاحب وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک و توزیع کننده ها‌، کانال های اصلی مدل کسب و کار کم هزینه هستند. فروشگاه های فیزیکی در فرودگاه ها یا مناطق پرترافیک نیز می توانند بخشی از استراتژی کانال باشند.
 • ارتباط با مشتری کم هزینه: معمولاً برای جلوگیری از هزینه های بالای منابع انسانی، از سلف سرویس استفاده می شود. پشتیبانی مشتری نیز، معمولا با استفاده از مراکز تماس کم هزینه، برون سپاری می گردد.
 • جریان‌های درآمد کم هزینه: قیمت‌های مدل کسب و کاری کم‌هزینه مشتریان را جذب می‌کند، اما ارائه خدمات اضافی برای درخواست های سفارشی سازی شده یا ویژگی‌های بیشتر در محصول، جزء مواردی است که حاشیه سود را افزایش می‌دهد.
 • منابع کلیدی کم هزینه: مهمترین دارایی، داشتن فرآیندها و تجهیزات استاندارد شده است. بنابراین هزینه عملیاتی باید حداقل باشد.
 • فعالیت های کلیدی کم هزینه: از آنجایی که قیمت پایین عامل اصلی جذب مشتریان است، راه اندازی کسب و کار برای ارائه ارزش با ساختاری کم هزینه کلیدی است.
 • شرکای کلیدی کم هزینه: یک همکاری خوب با تامین کنندگان، به ویژه تامین کنندگان تجهیزات می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.
 • ساختار هزینه کم هزینه: عملیات و منابع انسانی سنگین ترین هزینه در این مدل هستند.

 

مزیت هزینه کم چیست؟

به عبارت ساده، یک کسب و کار ممکن است زمانی از مزیت مدل کسب و کاری کم هزینه استفاده کند که بتواند محصولی را تولید کند یا خدماتی را با هزینه کمتری نسبت به رقبای خود ارائه دهد.
برای این منظور می توان این مزیت را به دو صورت اعمال نمود:

 1. با پایین آوردن قیمت محصول کمتر از رقبا، در نتیجه جذب مشتریان بیشتر و به دست آوردن سهم بازار. پس از آن، حاشیه های کم با حجم فروش بالاتر جبران می شود.
 2. با قیمت گذاری محصولات خود به اندازه رقبا، اما ساختار هزینه ارزان تر، در نتیجه سود بیشتری کسب می کنند.

به منظور توسعه ساختار هزینه ارزان، این شرکت ها از مزایای زیر بهره مند می شوند:

 • مواد اولیه کم هزینه
 • فرآیندها، فناوری‌ها و عملیات پایدار
 • توزیع کارآمد
 • استراتژی فروش کم هزینه
 • خدمات برون سپاری
 • استراتژی های تولید ناب

فرقی نمی کند مشتریان شما افراد معمولی باشند یا میلیونرها، مردم همیشه قیمت ها را مقایسه می کنند و از قیمت ها و تخفیف های پایین برخوردار می شوند. بنابراین، این یک استراتژی مفید برای افزایش ترافیک به سمت کسب و کار شما است. به هر حال، برخی از چالش ها و مزایایی در رابطه با مدل کسب و کار کم هزینه وجود دارد.

 

مزایای مدل کسب و کار کم هزینه

 

مدل کسب و کاری کم هزینه - مدیران آینده

• سود بیشتر

هنگامی که یک ساختار هزینه ناب ایجاد می کنید، می توانید حاشیه های بیشتری نسبت به سایر شرکت ها داشته باشید. به این ترتیب، شما ارزش پیشنهادی قدرتمندی را به مشتریان خود ارائه می دهید. بطوریکه همان محصول/خدمات را با قیمت کمتری ارائه می دهید و سود بیشتری را تضمین می کنید.

 

• افزایش سهم بازار

همانطور که در بالا گفته شد، مشتریان اغلب به خرید محصول/خدمت با قیمت کمتر فکر می کنند، به خصوص زمانی که ارزش مشابهی با رقبا ببینند. همان پیشنهاد ارزش با هزینه کمتر احتمالا اولین انتخاب آنها خواهد بود. با گذشت زمان، این انتخاب منجر به رونق بیشتر کسب و کار می شود و سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص می دهد.

 

• کسب و کار پایدار

هر زمان که یک ساختار هزینه ناب داشته باشید، خطرات و تهدیداتی را که ممکن است کسب و کار شما با آن مواجه شود را کاهش می دهید. این امر شرکت شما را به یک تجارت پایدارتر و امن تر تبدیل می کند. عمدتاً به این دلیل که اگر بحرانی رخ دهد، که باعث جنگ قیمت شود، شرکت شما از قبل برای شرایط آماده است.

 

• بازده سرمایه

با گذشت زمان، حاشیه های بزرگتر ممکن است سرمایه و منابع خوبی را ایجاد کند. و این ذخیره را می توان برای اهداف مختلف استفاده کرد، مانند سرمایه گذاری مجدد سود شرکت و ایجاد محرک رشد یا گسترش کسب و کار.

 

• کاهش رقابت

زمانی که شرکت شما قادر به ارائه یک محصول یا خدمات کم هزینه باشد، رقبا را مجبور می کند تا برای رسیدن به همان قیمت یا پایین تر تلاش کنند. اما، برای یک کسب و کار از قبل ساختاریافته، معمولاً تغییر دادن خود برای دستیابی به رهبری هزینه آسان نیست. گاهی اوقات، تغییرات مورد نیاز به این هدف ممکن است بقای رقیب را غیرممکن کند، به ویژه اگر آن رقیب نوپا باشد.

 

• افزایش فروش

همانطور که در بالا ذکر شد، بارها رهبری هزینه باعث جذب ترافیک به کسب و کار شما می شود. این امر باعث افزایش فروش شما می شود. به خصوص در ابتدای سرمایه گذاری، به منظور بازپرداخت سرمایه گذاری های اولیه که هر شرکتی باید انجام دهد تا شروع به کار کند، این روش بسیار مفید است.

 

• روابط نزدیک

برای کاهش هزینه ها، یکی از کارآمدترین راهبردها حفظ ارتباط نزدیک با مخاطب، کشف نیازها و انتظارات آنها و پرهیز از سرمایه گذاری های غیر ضروری و ناموفق است. در این ساختار می توان روابط نزدیک با تامین کنندگان را نیز فراهم نمود، زیرا شرکت قادر به ارائه اطلاعات است. بنابراین بهترین قیمت و مواد اولیه در این روش تضمین می شود و یک رابطه با اعتماد طولانی مدت ایجاد می کند.

 

معایب مدل کسب و کار کم هزینه

 

• جنگ قیمت

رقبا ممکن است واقعاً قیمت های خود را کاهش دهند تا شما را شکست دهند. بنابراین ممکن است لازم باشد برای ایجاد فروش با ارزان‌ترین قیمت مبارزه کنید و زمانی که به پایین‌ترین قیمت خود برسید، ممکن است سود خود را از دست بدهید. راه حل می تواند این باشد که به مخاطبان خود بفهمانید که قیمت پایینی دارید، نه لزوماً پایین ترین قیمت.

 

• روابط ضعیف با تامین کنندگان

همانطور که قبلا ذکر شد، این استراتژی ممکن است روابط شما را با تامین کنندگان و فروشندگان خود تقویت کند. اما از سوی دیگر، اگر برای رسیدن به قیمت پایین خود بسیار تلاش می‌کنید، و این امر باعث می‌شود که آنها با قیمت‌ها و تحویل‌ها هماهنگ نباشند، ممکن است از شما دست بکشند یا مواد اولیه با کیفیت پایین تر را برای حفظ قیمت به شما تحویل دهند.

 

• حاشیه سود کم

اگر نتوانید از عهده جنگ قیمت، بحران یا حتی مذاکره با تامین کنندگان خود برآیید، ممکن است به ساختار هزینه ای ضعیف ختم شود که می تواند منجر به حاشیه سود کم شود. علاوه بر درآمد کم، سرمایه کمی برای سرمایه گذاری مجدد در کسب و کار خود خواهید داشت.

 

دسترسی کامل به این محتوا برای اعضای حرفه ای و ویژه وبسایت مدیران آینده امکان پذیر می باشد.

اعضای حرفه ای و ویژه می توانند به محتوای اختصاصی تولید شده در وبسایت مدیران آینده دسترسی داشته باشند. 

برای آشنایی با خدمات مشترکین وب سایت مدیران آینده می توانید به اینجا کلیک کنید.

 

نکات کلیدی

مدل کسب و کاری کم هزینه یک از استراتژی های کسب و کاری است که بر پایه قیمت پایین محصول یا خدمت استوار است.
موفقیت در مدل کسب و کاری کم هزینه بر فروش بسیار بالا با حاشیه سود کم استوار است و در صورتی که نتوان ترافیک فروش مناسبی ایجاد نمود این مدل با شکست مواجه خواهد شد.
با توجه به اینکه از نگاه مشتری هزینه پایین به معنای کیفیت پایین کالا و خدمات است، پس در این مدل بایستی به مشتریان خود نشان دهیم که کالا یا خدمات ارائه شده توست ما از کیفیت مناسبی برخوردار است.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا