مدل کسب و کاری والمارت

مدل کسب و کاری والمارت - مدیران آینده

 

مدل کسب و کار والمارت، این شرکت خرده فروشی را با بیش از 11500 فروشگاه (شامل هایپرمارکت ها، سوپرمارکت ها و فروشگاه های بزرگ)، به بزرگترین سوپرمارکت زنجیره ای در ایالات متحده تبدیل کرده است. شرکت والمارت تقریباً 2.2 میلیون کارمند در سراسر جهان (1.5 میلیون تنها در ایالات متحده) در استخدام خود دارد و به نزدیک به 270 میلیون مشتری خدمات ارائه می دهند.

 

مدل کسب و کاری والمارت - مدیران آینده

دانلود فایل PDF بوم مدل کسب و کار والمارت (فارسی)

 

والمارت همچنین با سرمایه انباشته بیش از 500 میلیارد دلار بزرگترین شرکت جهان از نظر درآمد است. این برند، که یک شرکت تجاری عمومی و خانوادگی تحت رهبری سَم والتون است، شامل یک زنجیره خرده‌فروشی است که امروزه هنوز مدل کسب‌ و کار خود را به شدت بر اساس خرده‌فروشی در مغازه های فیزیکی تنظیم می کند با این حال تجارت الکترونیک نیز در مدل کسب و کار والمارت به سرعت در حال گسترش است.

 

مدل کسب و کاری والمارت - مدیران آینده

 

تمامی امپراتوری والمارت، از زمان تاسیس آن در سال 1962 تا به امروز، همچنان از نیروی محرکه و رهبری بنیانگذار آن، سَم والتون پیروی می کند.

 

والمارت چگونه کار می کند؟

کل عملیات Walmart در سراسر جهان به سه بخش اصلی تقسیم می شود:

• والمارت در ایالات متحده: در تمام 50 ایالت آمریکا و پورتوریکو کار می کند. بطور خلاصه بیش از 60٪ از فروش شرکت، شامل فروشگاه های فیزیکی و تجارت الکترونیک در این بخش صورت می گیرد.

• والمارت اینترنشنال: فعالیت در تمامی 26 کشور دیگر را با سوپرمرکزها، هایپرمارکت ها، سوپرمارکت ها، انبار ها و تجارت الکترونیک (در 10 کشور) پوشش می دهد. بطور خلاصه این بخش حدود 25 درصد از فروش خالص را ایجاد می کند.

• کلوپ های سَم: این کلوپ ها فقط در 44 ایالت از ایالات متحده و پورتوریکو (و در تجارت الکترونیک) فعال هستند. حدود 12 درصد از فروش خالص را شامل می شود. کلوپ های سَم ،خواربار و مواد مصرفی، خانه و پوشاک، فناوری و الکترونیک، سلامت و تندرستی، و همچنین سوخت و موارد مشابه را ارائه می دهد.

• برنامه موبایل والمارت: علاوه بر سه بخش اصلی و تجارت الکترونیکی، یک اپلیکیشن موبایل والمارت (برای iOS و اندروید) نیز وجود دارد. این برنامه به مشتریان امکان می دهد محصولات را از Walmart.com جستجو و خریداری کنند و حتی از گوشی خود پرداخت کنند. این برنامه همچنین به ایجاد لیست های خرید، بررسی قیمت ها و در دسترس بودن، و حتی یافتن مکان های کالا در راهروها کمک می کند. به صورت محلی، در ایالات متحده، Walmart دارای 157 مرکز توزیع است. در سطح بین المللی، از طریق 188 مرکز توزیع واقع در آرژانتین، برزیل، کانادا، آمریکای مرکزی، شیلی، چین، ژاپن، مکزیک، آفریقای جنوبی و بریتانیا فعالیت می کند.

 

تاریخچه مختصری از والمارت (Walmart)

شروع فعالیت شرکت والمارت به سال 1950 باز می‌گردد، زمانی که بنیانگذار سَم والتون اولین فروشگاه خرده فروشی خود را در آرکانزاس خرید. قبل از آن، او قبلاً به عنوان مدیر این نوع فروشگاه ها کار کرده و پتانسیل های بازار را در آینده دیده بود. از آنجا که فروشگاه او به موفقیت بزرگی دست یافت، تصمیم گرفت فروشگاه های تخفیفی خود را راه اندازی کند و در سال 1962، اولین فروشگاه والمارت افتتاح شد.

از نظر استراتژیک، سَم متوجه شد که اکثر خرده فروشان در شهرها با هم رقابت می کنند، بنابراین او والمارت را به عنوان یک فروشگاه تخفیف برای مردم حومه شهر و روستا قرار داد. تا سال 1967، والمارت به زودی 24 فروشگاه در آرکانزاس افتتاح کرد و به بیش از 12 میلیون دلار فروش رسید. یک سال بعد، گسترش به ایالاتهای دیگر نیز آغاز شد. در سال 1972، شرکت سهامی عام شد و درآمدها باعث شد تا گسترش آن افزایش یابد. بطوریکه در سه سال بعد، 125 فروشگاه در حال فعالیت بودند.

در سال 1983، پس از سال‌ها توسعه و تملک، والمارت کلوپ سَم را ایجاد کرد، که بعداً به معروف‌ترین فروشگاه عمده فروشی در ایالات متحده تبدیل شد. پنج سال پس از آن، اولین ابرمرکز (supercenter) افتتاح شد تا همه چیز را فقط در یک فروشگاه ارائه کند. و در همان سال به سودآورترین خرده فروش کشور تبدیل شد. در سال 1996، والمارت اولین فروش 100 میلیارد دلاری خود را در عرض یک سال به دست آورد.

 

چه کسی مالک والمارت است؟

شرکت Walmart Inc هنوز هم تا به امروز متعلق به خانواده والتون است. اگرچه از فوریه 2014 سمت مدیر عاملی به طور رسمی در اختیار داگ مک‌میلون قرار گرفته است، با این حال سَم والتون همچنان رئیس هیئت مدیره این شرکت است.

 

بیانیه ماموریت والمارت:

کمک به مردم سراسر دنیا برای صرفه جویی در هزینه ها و زندگی بهتر

 

والمارت چگونه درآمد کسب می کند؟

 

مدل کسب و کاری والمارت - مدیران آینده

 

درآمد از محصولات

خرده‌فروشی تقریباً تمام درآمد والمارت را در بر می‌گیرد و شامل محصولاتی می‌شود که با نام تجاری خود یا سایر مارک‌های ملی و بین‌المللی توزیع می‌شوند.

 

درآمد از خدمات

درصد کمی از درآمد والمارت از خدمات وجود دارد. این خدمات عبارتند از:

  • مالی: حواله ها و انتقال پول، خدمات چک، پرداخت قبوض و کارت های پیش پرداخت.
  • خدمات پخش فیلمVUDU: سرویس پخش، با اشتراک، برای تماشای فیلم‌ها و برنامه های تلویزیونی.
  • خدمات بهداشتی: برخی از بررسی های بهداشتی پیشگیرانه و روتین، که می تواند بدون مراقبت های فوری یا اورژانسی انجام شود.
  • بیمه سلامت.

 

استراتژی مدل کسب و کار Walmart

 

مدل کسب و کاری والمارت - مدیران آینده

 

قیمت های ترغیبی (Lead on price)

شاید ویژگی اصلی مدل کسب‌ و کار والمارت تعهد به پایین نگه داشتن قیمت‌های خود تا حد امکان به طوری که عملاً محصولاتش برای کل مردم قابل دسترسی باشد. برای دستیابی به این هدف، والمارت دارای بزرگترین شبکه تامین کنندگان در جهان است که از آنها خریدهای زیادی انجام می دهند و باعث می شود قدرت چانه زنی را برای خودش تضمین کنند و از سوی دیگر به این شرکت امکان می دهد که کالاهای مورد ارائه خود را به کمترین قیمت ممکن بفروشد.

یکی دیگر از تاکتیک‌های اعمال شده توسط این شرکت، کراس داکینگ (cross-docking) یا اصطلاحا انبار عبوری است. به خصوص در مورد بخش کلوپ های سَم، که یک سیستم بازتوزیع هوشمند و سازمان یافته است، استفاده از این مکانیزم بسیار مهم است.

در روش انبار عبوری (cross-docking) کالاهای دریافتی به جای نگهداری در انبار، مستقیما به مشتری تحویل می شوند و یا به محل فروش ارسال می شود. این امر باعث صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های لجستیک می شود.

 

تفاوت در دسترسی

وقتی به والمارت فکر می کنیم، تصویر مراکز و سوپرمارکت های بزرگ همیشه به ذهن خطور می کند، اما یکی از استراتژی های شرکت گستردگی دسترسی عمومی است. به همین دلیل، والمارت در حال سرمایه گذاری در موارد زیر است:

  • فروشگاه های کوچک با مواد غذایی تازه؛
  • دیجیتال مارکتینگ و خرده فروشی، با افزایش تجربه تجارت الکترونیک و همچنین اتصال فیزیکی و دیجیتالی (مشتری می تواند به صورت آنلاین خرید کرده و در فروشگاه وارد شود).
  • ارائه خدماتی که دسترسی به آن‌ها دشوار است، زیرا تنها خرده‌فروش آمریکایی است که فروشگاه‌ها و کلینیک‌های داروخانه‌های خاص خود را دارد که در آن معاینات مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه و محصولات سلامتی را ارائه می‌دهد.

 

رقابت در گستره محصولات

والمارت سرمایه گذاری هنگفتی را بر روی انواع محصولات و برندها، از محصولات محلی گرفته تا نام های بین المللی، هم در سطح خرده فروشی های کوچک و هم به صورت آنلاین انجام می دهد.

 

ارائه یک تجربه عالی

والمارت می داند که بهترین استراتژی برای حفظ مشتری این است که بهترین تجربه ممکن را به آنها ارائه دهیم تا بتوانند دوباره در فروشگاه خود خرید کنند. به علاوه، این شرکت می داند که مشتریان راضی به کارکنان با انگیزه متکی هستند. بنابراین، ضمن سرمایه گذاری در آموزش پرسنل، به دنبال پرداخت حقوق مناسب به کارکنان خود است. علاوه بر این، والمارت یک سیاست ضمانت بازگشت وجه دارد: در صورتی که مشتری از خدمات ارائه شده توسط شرکت راضی نباشد، 100٪ ضمانت بازگشت وجه ارائه می دهد.

 

مدل کسب و کاری والمارت - مدیران آینده

 

نکات کلیدی

مشاهده می شود که اگرچه مدل کسب و کار والمارت همواره به دنبال به روز رسانی خود در بازار و فناوری های موجود است، اما اساس کسب و کار آن بر ایده اولیه بنیانگذار آن در حدود نیم قرن پیش استوار است: شاد کردن مردم، توسط خرج کردن کم.

والمارت با زنجیره ای غول پیکر از فروشگاه ها، فعالیت در سراسر جهان و تیمی متشکل از بیش از 2 میلیون کارگر، هماهنگی بین باورهای بنیانگذاران، استراتژی های تجاری و بالاتر از همه، تجربه و رضایت مخاطبان خود را حفظ می کند.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا