مدل کسب و کار Stripe

مدل کسب و کار Stripe - مدیران آینده

 

مدل کسب و کار Stripe که به عنوان «پی پال برای عصر موبایل» شناخته می شود، در 130 کشور جهان با مشتریانی مانند گوگل، آمازون، مایکروسافت و نشنال جئوگرافیک فعالیت می کند. مدل کسب و کارStripe یک راه حل پرداخت آنلاین سریع، ساده و ایمن برای مشاغل ارائه می دهد. برای جلوگیری از کلاهبرداری و تسهیل خرید آنلاین با کارت های اعتباری یا نقدی، می توان آن را در هر وب سایت یا برنامه تلفن همراه گنجاند. علاوه بر این، از آنجایی که اطلاعات مشتریان فقط برای Stripe قابل دسترسی است، فین تک مسئولیت کامل پرداخت ها را بر عهده می گیرد. اگر می‌خواهید درباره مدل کسب‌ و کار Stripe بیشتر بدانید، با ما همراه باشید.

 

مدل کسب و کار Stripe - مدیران آینده

 

تاریخچه مختصری از Stripe

شرکت Stripe در سال 2010 توسط دو اعجوبه جوان، پاتریک و جان کولیسون (برادران ایرلندی) تاسیس شد. پاتریک که تنها 16 سال داشت، جایزه دانشمند جوان سال را (به خاطر کارش روی زبان برنامه نویسی Lisp) دریافت کرد. او همچنین مجبور شد زودتر دبیرستان را ترک کند تا در کلاس های علوم کامپیوتر در MIT شرکت نماید. در کنار او، جان رکورد بالاترین امتیاز را در گواهی پایان تحصیلات ایرلندی (آخرین امتحان برای واجد شرایط بودن برای دانشگاه) دارد و همچنین برای تحصیل در علوم کامپیوتر (یکی دیگر از مؤسسات Ivy League)، وارد دانشگاه هاروارد شد.

پاتریک و جان در آغاز سال اول تحصیلی خود (2007)، Auctomatic (یک سیستم مدیریت حراج برای بازارهایی مانند آمازون و eBay) را تأسیس کردند. Auctomatic در دوره زمستانی Y Combinator (یک شتاب دهنده استارتاپی با سرمایه اولیه) به آنها پیوست. چند ماه بعد، شرکت توسط Live Current Media به مبلغ 5 میلیون دلار خریداری شد – و پاتریک در 19 سالگی رئیس مهندسی محصول آن شد. در آن زمان جان در حال ورود به هاروارد بود. سال بعد، جان هاروارد را رها کرد و دو برادر Stripe را راه اندازی کردند. اولین بودجه Stripe نمی توانست از جایی به جز Y Combinator تامین شود – در واقع توسط بنیانگذار آن، پل گراهام، که قبلا پاتریک را می شناخت.

مدتی بعد برادران موسس Stripe، پیتر تیل و ایلان ماسک (بنیانگذاران پی پال) را ملاقات کردند. به گفته پاتریک، نتیجه آن یک سرمایه گذاری 2 میلیون دلاری و چشم انداز و جهت گیری عالی بود. Stripe سرانجام در سپتامبر 2011 راه‌اندازی شد و پنج ماه بعد، دور دیگری از بودجه به مبلغ 18 میلیون دلار از Sequoia Capital، با مشارکت Affirm و PayPal را جمع آوری کرد.

در سال‌های بعد، Stripe فعالیت و خط تولید خود را گسترش داد و اولین مشتریان آن شامل برندهایی مانند Lyft و Wish بودند. در سال 2020، همه‌گیری ویروس کرونا، شرکت‌های سنتی را مجبور کرد تا با فروش آنلاین سازگار شوند و مسیر Stripe را تقویت کرد، که ارزش آن را از 20 میلیارد دلار در سال 2019 به 95 میلیارد دلار در سال بعد افزایش داد. در حال حاضر، Stripe با بیش از یک میلیون کسب و کار در سراسر جهان کار می کند و بیش از 4000 نفر را در استخدام خود دارد.

 

چه کسی مالک Stripe است؟

Stripe هنوز هم متعلق به بنیانگذاران آن، برادران پاتریک و جان کولیسون است و پاتریک سمت مدیرعاملی شرکت و جان به عنوان رئیس در آن فعالیت دارد.

 

بیانیه ماموریت Stripe

“مأموریت ما افزایش تولید ناخالص داخلی (GDP) اینترنت است”

 

چگونه Stripe درآمد کسب می کند؟

 

مدل کسب و کار Stripe - مدیران آینده

 

به عنوان یک فین تک پردازش پرداخت، Stripe با گرفتن درصد و کارمزد ثابت (بسته به پکیج انتخابی) در هر پرداختی که پردازش می کند، درآمد کسب می نماید. این مدل کسب و کار چند وجهی به دو مشتری مرتبط بستگی دارد:

 • مشتریان: افرادی که از طریق اینترنت خرید می کنند.
 • فروشندگان: شرکت‌ها و سازمان‌هایی که پرداخت‌های اینترنتی و موبایلی را از مشتریان دریافت می‌کنند.

امروزه مدل درآمد Stripe بر اساس 7 منبع است:

 

1. هزینه های پردازش پرداخت

بیشترین سهم از درآمد Stripe، هزینه های پردازش پرداخت میباشد که تراکنش های پرداخت از طریق اینترنت را انجام می دهد و شامل پنج محصول پردازش پرداخت است:

 • Payments: محبوب ترین نوع است که توسط مشتریانی مانند آمازون استفاده می شود. برای هر پرداخت موفق، 2.9٪، به اضافه کارمزد ثابت 0.30 دلار (به علاوه 1٪ برای کارت های بین المللی و 1٪ بیشتر در صورت نیاز به تبدیل ارز) دریافت می کند. برای پرداخت های فوری، 1٪ از حجم پرداخت را شارژ می کند.
 • Billing: برای اشتراک‌ها و صورت‌حساب‌های کسب‌ و کارهایی با درآمدهای مداوم، مانند شرکت‌های SaaS، به طور مثال Slack. دو طرح وجود دارد: طرح Starter، که شامل 0.5٪ از هزینه های مداوم، و طرح Scale، با امکان یکپارچه سازی های پیشرفته، شامل حداقل 0.8٪ از هزینه های مداوم می باشد.
 • Connect: برای پلتفرم ها و بازارهایی که به منظور پرداخت به فروشندگان شخص ثالث به زیرساخت نیاز دارند، مانند شاپیفای. طرح استاندارد رایگان است. طرح سفارشی یا اکسپرس 2 دلار به ازای هر حساب فعال ماهانه در نظر می گیرد و علاوه بر آن به ازای انجام هر پرداخت نیز 0.25٪ هزینه ارسال به علاوه 0.25 دلار در نظر گرفته می شود.
 • Terminal: برای پرداخت های حضوری در محل فروش، با سخت افزار، برای مشتریانی مانند ShowClix. برای پردازش کارت به صورت حضوری، 2.7٪ به اضافه 0.05 دلار در هر شارژ کم می شود. برای کارت های بین المللی، 1٪ به علاوه 1٪ در صورت نیاز به تبدیل ارز.
 • Invoicing: یک پلتفرم جهانی فاکتور که در عرض چند دقیقه یک فاکتور با میزبانی Stripe ایجاد و ارسال می کند. یا از Invoicing API برای خودکارسازی تطابق پرداخت استفاده می کند. طرح Starter، در ماه 25 فاکتور رایگان ارائه می دهد و پس از آن 0.4٪ برای هر فاکتور پرداخت می شود. طرح Plus، با ویژگی‌های پیشرفته، 0.5٪ به ازای هر فاکتور پرداخت شده هزینه دریافت می‌کند.

 

2. اطلس

اطلس خدماتی است که مشتریان می توانند در عرض چند دقیقه یک کسب و کار استارتاپ را تعریف و راه اندازی کنند. Stripe کسب‌ و کار را در Delaware پایه گذاری کرده و با زیرساخت‌های پرداخت آن‌ را ادغام می‌کند، و اعتبار و تخفیف‌هایی از کسب‌ و کارهایی مانند خدمات وب آمازون (AWS)، به‌علاوه شرکت‌های حقوقی و حسابداری می‌دهد. برای یک بار هزینه راه اندازی 500 دلار باید پرداخت شود. همچنین، هزینه های جاری شامل نماینده ثبت شده در Delaware (100 دلار در سال)، آماده سازی مالیات شرکت (از 250 دلار در سال)، تشکیل پرونده مالیاتی Delaware (از 225 دلار شروع می شود) و یک حساب بانکی تجاری است.

 

3. رادار

رادار یک برنامه یادگیری ماشین است که به کسب‌ و کارها کمک می‌کند تراکنش‌های جعلی را که توسط مشتریان انجام می‌شود، مانند Kickstarter و OpenTable کشف و شناسایی کنند. الگوریتم های آن پرداخت های مشکوک را علامت گذاری می کنند و پردازش تراکنش را متوقف می نمایند. Stripe برای هر تراکنش امن 0.05 دلار هزینه دریافت می کند.

 

4. سیگما

سیگما، ابزار ذخیره سازی Stripe است که برای کسب و کارها به منظور تجزیه و تحلیل عملیات و امور مالی خود استفاده می شود تا به تیم ها کمک کند تا چشم اندازهایی را در مورد سرمایه گذاری ها کسب کنند. با توجه به زیرساخت های مورد نیاز، یک کارمزد ثابت ماهانه دریافت می کند، به علاوه یک کارمزد متغیر برای هر شارژ کارت اعتباری، که از 0.02 دلار به ازای هر شارژ شروع می شود.

 

5. صدور

یک سرویس شرکتی برای ایجاد کارت برای مشاغل و کارمندان است. Stripe برای هر کارت مجازی 0.10 دلار و برای هر کارت فیزیکی 3 دلار هزینه دریافت می کند. 500 هزار دلار اول تراکنش های کارت رایگان است، پس از آن، هزینه 0.2٪ به اضافه 0.20 دلار برای هر تراکنش است. باز هم، برای پرداخت های بین المللی، 1٪ به علاوه 0.30 دلار و 1٪ اضافی برای تبدیل ارز.

 

6. صندوق

یک سرویس فقط دعوت‌نامه است که به کسب‌ و کارها اجازه می‌دهد تا خدمات مالی را در بازارها یا پلتفرم‌های خود تعبیه کنند تا مشتریان وجوه خود را نگه دارند، صورت‌حساب‌ها را پرداخت کنند، سود کسب کنند و جریان نقدی را مدیریت نمایند. هزینه سفارشی است.

 

7. پشتیبانی پریمیوم

همه مشتریان Stripe به پشتیبانی رایگان استاندارد دسترسی دارند. با این حال، پشتیبانی پریمیوم، با پشتیبانی عملیاتی و فنی 24 ساعته در سراسر جهان، بسته به اندازه شرکت، هزینه ای بیش از 1800 دلار در ماه دارد.

 

بوم مدل کسب و کار Stripe

بیایید نگاهی به بوم مدل کسب و کار Stripe بیندازیم:

 

مدل کسب و کار Stripe - مدیران آینده

 

بخش های مشتریان در مدل کسب و کار Stripe

بخش های مشتریان Stripe عبارتند از:

 • کسب و کارهایی که فروش آنلاین دارند
 • کسب و کارهای دیجیتال
 • کسب و کارهای کوچک
 • استارتاپ ها
 • توسعه دهندگان نرم افزار
 • بازرگانان

 

ارزش پیشنهادی در مدل کسب و کار Stripe

ارزش پیشنهادی Stripe عبارتند از:

 • یک راه حل و زیرساخت پرداخت آنلاین سریع، ساده و ایمن برای انجام تراکنش های آنلاین مورد نیاز؛
 • یک مدل قیمت گذاری ساده و واضح؛
 • راه حلی که نیازهای توسعه دهندگان نرم افزار را برآورده می کند و سیستم های پرداخت موجود را تکمیل می نماید؛
 • بهترین بستر نرم افزاری برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی.

 

دسترسی کامل به این محتوا برای اعضای حرفه ای و ویژه وبسایت مدیران آینده امکان پذیر می باشد.

اعضای حرفه ای و ویژه می توانند به محتوای اختصاصی تولید شده در وبسایت مدیران آینده دسترسی داشته باشند. 

برای آشنایی با خدمات مشترکین وب سایت مدیران آینده می توانید به اینجا کلیک کنید.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا