مدل کسب و کار تسلا

مدل کسب و کار تسلا - مدیران آینده

 

مدل کسب‌ و کار تسلا به‌ عنوان یک مدل تجاری فروش مستقیم به مصرف‌کننده (Direct to customer) عمل می‌کند زیرا محصولات مستقیماً به فروش می‌رسند و واسطه‌هایی مانند نمایندگی‌ها را حذف می‌کند و از سوی دیگر شبکه ایستگاه شارژ خود را برای محصولاتش ارائه می‌دهد.

 

مدل کسب و کار تسلا - مدیران آینده

 

کدام یک از این نام ها را راحت تر تشخیص می دهید: تسلا یا ایلان ماسک؟ در حالی که، به طور کلی، ما نویسنده را با اثرش شناسایی می کنیم، یعنی برای شما طبیعی است که ایلان ماسک را به عنوان مدیر عامل تسلا بشناسید، در حالی که در این مورد این امر برای برعکس است و معمولا گفته می شود تسلا شرکت ایلان ماسک است. این یعنی برند شخصی نفوذ بیشتری از برند تجاری داشته است.

اما، به هر حال، تسلا علاوه بر داشتن رهبری کاریزماتیک و بی‌نظیر، شرکتی است که اساساً به سه مدل تجاری تقسیم می‌شود:

 • یک خودروساز
 • یک تامین‌کننده سخت‌افزار
 • یک شرکت فناوری

پس ما می دانیم که چگونه همه چیز در این مدل کسب و کار ترکیبی که با چالش های بزرگی در بازار مواجه شده است، کار می کند.

 

تاریخچه مختصری از تسلا

تسلا، شرکت آمریکایی است که در سال 2003 توسط دو مهندس به نام‌های مارتین ابرهارد و مارک تارپنینگ، که در اصل تسلا موتورز بودند، تأسیس شد. چهارده سال بعد، این شرکت نامگذاری خود را تغییر داد، زیرا شروع به استفاده از محصولات سبک زندگی در تولیدات خود کرد.

اولین محصول تسلا در سال 2008 عرضه شد، تسلا رودستر، خودروی اسپرت برقی با عملکرد بالا بود، که فروش آن چهار سال بعد، در سال 2012 به پایان رسید. ماسک، مدیرعامل این شرکت، توضیح داد که با تمام فناوری‌هایی که قصد دارند در این خودرو استفاده کنند، رسیدن آن به بازار با قیمت پایین غیرممکن است. به همین دلیل، آنها ترجیح دادند محصولی را به بازار عرضه کنند که بیش از هر چیز جذاب باشد.

در سال‌های بعد، تسلا سرمایه‌گذاری زیادی در بازاریابی، تحقیق و توسعه انجام داد و مطالعاتی را در زمینه خودروهای ایمن، راننده خودکار و شارژ خودروها در اولویت قرار داد. در سال 2018، تسلا با بیش از 250000 دستگاه فروش، بزرگترین فروشنده خودروهای الکتریکی در جهان بود که 12 درصد از این بازار را به خود اختصاص داد.

 

چه کسی مالک تسلا است؟

همانطور که چند بار ذکر شد، تسلا متعلق به میلیاردر مشهور ایلان ماسک است. اگرچه تسلا توسط مارتین ابرهارد و مارک تارپنینگ در جولای 2003 تأسیس شد، اما از سال 2008 ایلان ماسک مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره این شرکت بوده است.

 

بیانیه ماموریت تسلا:

ماموریت تسلا تسریع انتقال جهان به انرژی پایدار است.

 

دیفرانسیل های تسلا

در حال حاضر، مدل کسب و کار تسلا بر سه پایه استوار است: مدل فروش، سرویس و شبکه شارژ.

 

مدل کسب و کار تسلا - مدیران آینده

 

اول از همه، برخلاف دیگر خودروسازان که خودروهای خود را توسط نمایندگی‌های فروش در سراسر جهان به فروش می‌رسانند، تسلا بر فروش مستقیم تمرکز دارد. این بدان معنی است که تمام فروشگاه های تسلا بازوی خود شرکت هستند و هر کسی که در آن فضا خدمات ارائه می کند، در واقع توسط کارمندان شرکت سازنده پذیرایی می شود.

این به تسلا اجازه می دهد تا محصول خود را از طریق تماس مستقیم و سریع با مشتری بهبود بخشد و امکانات و خدمات متمایز را برای آنها تضمین می کند که شامل امکان سفارشی کردن خودرو از طریق اینترنت است. علاوه بر این، این شرکت در همه مکان‌هایی که خودروهای خود را به فروش می‌رساند، دارای مراکز ی برای ارائه خدمات شخصی سازی خودرو با نام تسلا رنجرز است. تسلا زنجرز از تکنسین‌هایی تشکیل شده است که این شرکت برای خدمات به خانه‌های مردم می‌فرستد.

مراکز تسلا رنجرز دارای سرویس شارژ نیز می باشند. اما، بیش از آن، تسلا همچنین دارای شبکه گسترده ای از ایستگاه های سوپرشارژ است، که در آن خودروها می توانند بدون هیچ هزینه ای تا 30 دقیقه به طور کامل شارژ شوند. البته علاوه بر این سه عامل، همچنان بین محصولات خود شرکت تفاوت وجود دارد. تسلا سریع‌ترین و دوربردترین خودروهای الکتریکی بازار را با طراحی منحصر به فرد و هویت برند دارد.

در نهایت، هنوز کل فرآیند تحقیق و توسعه توسط شرکت متوقف نشده است. تسلا سرمایه‌گذاری زیادی روی سخت‌افزار و نرم‌افزار هایش انجام می‌دهد و بر فناوری دیجیتال و حتی اتومبیل‌های بدون سرنشین تمرکز می‌کند. و با این حال، به طور فزاینده ای به دنبال کاهش انتشار CO2 از طریق سرمایه گذاری در انرژی پایدار است که حمایت دولت را تضمین می کند.

 

تسلا چگونه درآمد کسب می کند؟

مطمئناً مهم ترین جریان درآمدی مدل کسب و کاری تسلا از فروش خودروهای برقی بوده و باقی می ماند که بیش از 80 درصد درآمد این شرکت را تشکیل می دهد که بیش از 20 میلیارد دلار تخمین زده می شود. 20 درصد دیگر درآمد شامل خدمات خودرو و اجاره خودرو است، در عین حال فروش سیستم های انرژی خورشیدی و محصولات ذخیره سازی انرژی این شرکت نیز درآمدی در حدود 1.5 میلیارد دلار برای شرکت تسلا به ارمغان می آورد.

 

بوم مدل کسب و کار تسلا

 

مدل کسب و کار تسلا - مدیران آینده

دانلود فایل PDF بوم مدل کسب و کار تسلا (فارسی)

 

بخش های مشتریان تسلا

تسلا وسایل نقلیه ای را برای هر نوع مشتری توسعه داده است. از طیف متوسط بازار، با قیمت مقرون به صرفه، تا خودروهای لوکس و اسپرت سطح بالا که با پورشه یا فراری رقابت می کنند. علاوه بر این، تسلا بخش وسایل نقلیه تجاری را نیز پوشش می دهد و گزینه خودروهای سبز را برای حمل و نقل مسافر و بار ارائه می دهد. و البته، شایان ذکر است که بخش‌های مشتریان تسلا شامل خودروهای سریع و دوستدار محیط‌زیست، با راننده خودکار است.

 

پیشنهادهای ارزش تسلا

در مورد خودروها، پیشنهاد ارزش تسلا شامل یک راه حل سبزتر است که کارایی بالا، طراحی، عملکرد، کارایی، دوربرد، انعطاف پذیر و شارژ مجدد کم هزینه (یا رایگان) را اضافه می کند. جدا از وسایل نقلیه خود، تسلا باتری‌های خانگی و پنل‌های خورشیدی را به مشتریان مسکونی و تجاری می‌فروشد تا در هنگام جذب انرژی خورشیدی و تبدیل آن به برق، راحتی را برای مشتریانش فراهم کند. علاوه بر این، تسلا همچنان سیستم‌ها و قطعاتی را به دیگر خودروسازان می‌فروشد.

 

کانال های تسلا

کانال هایی که تسلا برای دستیابی به مخاطبان خود استفاده می کند، فروشگاه های خود، وب سایت (فروشگاه آنلاین سلف سرویس)، کنفرانس ها و رویدادهای فروش هستند. همانطور که در بالا گفته شد، این شرکت هزینه زیادی برای تبلیغات نمی کند. این شرکت به قدرت برند و شهرت خود، علاوه بر جذابیت تولید شده توسط مدیر عامل آن، ایلان ماسک، اعتقاد دارد.

 

روابط با مشتری تسلا

یکی از پایه های تسلا، ارتباط با مشتری است، زیرا از ابتدا، این شرکت تلاش خود را بر روی تجربه مشتری متمرکز کرده است. به همین دلیل است که شرکت همانطور که در بالا ذکر شد تصمیم گرفت به جای نمایندگی، فروشگاه های متعلق به شرکت را در مدل فروش مستقیم به مشتری پیاده سازی کند. علاوه بر این، مشتریان می توانند مستقیماً از طریق وب سایت خودروی خود را انتخاب، سفارش و سفارشی کنند.

علاوه بر این، تسلا به طور فزاینده‌ای در شبکه شارژ خود سرمایه‌گذاری می‌کند تا خودروهای تسلا را سریع‌تر، با هزینه کم یا بدون هزینه شارژ کند. در نهایت، تسلا برند و شهرت بسیار مثبتی در بین مردم ایجاد کرده است و همیشه با وسایل نقلیه لوکس، فن‌آوری و نوآوری همراه بوده و تأثیرات زیست‌محیطی را نیز در نظر می‌گیرد.

 

جریان‌های درآمد تسلا

 • پنل ها و باتری های انرژی خورشیدی
 • فروش، ارتقاء و نگهداری خودرو

 

منابع کلیدی تسلا

منابع کلیدی تسلا آنهایی هستند که به او اجازه می دهند فعالیت های کلیدی خود را برای ارائه ارزش پیشنهادی خود انجام دهد. بنابراین، می‌توانیم فناوری و مهندسی پیشرفته، سیستم‌های باتری با عمر طولانی، طراحی و نرم‌افزار آن را برجسته کنیم.

 

فعالیت های کلیدی تسلا

فعالیت های کلیدی تسلا عبارتند از:

 • تولید خودرو: بله، فعالیت اصلی تسلا همچنان ارائه محصولی است که وعده داده است، خودروهای برقی. برای این کار، همچنین نیاز به سرمایه‌گذاری در تولید باتری‌ها و پانل‌های انرژی خورشیدی دارد.
 • تحقیق و توسعه: این شرکت همیشه به دنبال فناوری نوآورانه، پیشرفته و سازگار با محیط زیست است.
 • طراحی: یکی از تفاوت‌های محصولات این شرکت طراحی های منحصر به فرد آن است و همانطور که ایلان ماسک از همان ابتدا به صراحت گفت که از آنجایی که فناوری استفاده شده در این خودروها به هر حال گران تمام می‌شود، تسلا روی طراحی سرمایه‌گذاری می‌کند و برای قیمت مبارزه نمی‌کند.
 • ساختمان و نگهداری: تسلا در حال گسترش ایستگاه های شارژ در سراسر جهان است تا افراد بیشتری بتوانند خودروهای برقی خریداری کنند.
 • توسعه نرم افزار: تسلا از اصول چابک برای توسعه و ارتقای نرم افزار خود استفاده می کند.
 • فروش و بازاریابی: شرکت سرمایه گذاری زیادی روی تبلیغات نمی کند. از سوی دیگر، کل عملیات آن بر تجربه مشتری متمرکز است.

 

دسترسی کامل به این محتوا برای اعضای حرفه ای و ویژه وبسایت مدیران آینده امکان پذیر می باشد.

اعضای حرفه ای و ویژه می توانند به محتوای اختصاصی تولید شده در وبسایت مدیران آینده دسترسی داشته باشند. 

برای آشنایی با خدمات مشترکین وب سایت مدیران آینده می توانید به اینجا کلیک کنید.

 

نکات کلیدی

تسلا خودروی الکتریکی را اختراع نکرد، اما احتمالاً با تولید خودروهایی با طراحی متفاوت، باتری‌های بادوام و یک شبکه کامل پشتیبانی و خدمات فناوری، تا حد زیادی مسئول رشد این محصول در بازار بوده است. علاوه بر این، با فروش مستقیم به مصرف‌کننده، بدون واسطه، یک مدل کسب‌ و کار عملاً منحصربه‌فرد را در حوزه خود پیاده‌سازی کرد. بنابراین، بدون ترس از اشتباه می توان گفت که تسلا یکی از موفق ترین صنایع خودروسازی امروزی است و مطمئنا ایلان ماسک و همتایانش همچنان به دنبال روش های جدید و بدیع حمل و نقل هستند.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا