مدل کسب و کار شاپیفای (Shopify)

مدل کسب و کار شاپیفای (Shopify) - مدیران آینده

 

شاپیفای یک پلتفرم تجارت الکترونیکی است که به تاجران اجازه می دهد تا یک فروشگاه آنلاین ایجاد کنند و محصولات خود را با هزینه اشتراک ماهانه بفروشند. مدل کسب و کار شاپیفای با نام SaaS (Software as a Service) نیز شناخته می شود. با این حال در سال 2018، شاپیفای بیش از 50٪ از درآمد خود را از طریق منبع دیگری به دست آورد که آن را “راهکارهای تجاری” می نامند.

 

مدل کسب و کار شاپیفای (Shopify) - مدیران آینده

 

به گفته خود شاپیفای، این بخشی از ماموریت آن است که شامل بهبود تجارت برای همه، و کمک به کارآفرینان در هر اندازه برای دستیابی به بزرگترین پتانسیل خود در تجارت است. بنابراین، بیایید بررسی کنیم که مدل کسب و کار شاپیفای واقعا چیست.

 

شاپیفای چگونه کار می کند؟

 

مدل کسب و کار شاپیفای (Shopify) - مدیران آینده

 

شاپیفای پلتفرم خود را به عنوان یک سیستم مبتنی بر ابر، طراحی شده برای چندین کاربر، با مقیاس پذیری، قابلیت اعتماد، امنیت و عملکرد بالا تعریف می کند. اولین قدم برای تاجر جدیدی که می‌خواهد در پلتفرم ثبت‌نام کند، یک دوره آزمایشی رایگان 14 روزه است. برای انجام این کار، آنها فقط باید جزئیات تماس خود را ارائه کنند و به برخی از سوالات در مورد کسب و کار پاسخ دهند. در اینجا هنوز درخواستی برای درج اطلاعات کارت نشده است. در این دوره، ایده این است که تمام ویژگی‌های موجود، مانند کمپین‌های بازاریابی، طرح‌های فروشگاه و برنامه‌های کاربردی را آزمایش کنیم تا بفهمیم چه چیزی برای سرمایه‌گذاری مورد نیاز است.

سپس پس از گذشت 14 روز، کاربر می‌تواند مناسب‌ترین طرح را انتخاب کرده، چیدمان قطعی فروشگاه خود را انتخاب نموده و تمامی محصولات خود را درج کند. آنها همچنین انتخاب خواهند کرد که کدام برنامه‌های افزودنی و برنامه‌های کاربردی به طرح آنها اضافه شود (بیش از 1500 گزینه وجود دارد). همه اینها البته در مورد کاربر معمولی در بین سه طرح اشتراک است. تاجر Shopify Plus تمام فرآیند تجارت الکترونیک خود را از طریق سرویس روی پلتفرم تطبیق می دهد، زیرا شرایط متفاوتی دارد.

 

نکات مثبت و منفی شاپیفای

 

کاربر پسند

اول از همه، استفاده از شاپیفای آسان است. با طراحی واضح و نسخه ساده بسیار کاربر پسند است. مشتریان می توانند بدون نیاز به پشتیبانی یا دانش فنی قبلی، فروشگاه های خود را به طور مستقل راه اندازی و مدیریت کنند.

 

تنوع در طرح بندی

همچنین تم های متنوعی برای استفاده به عنوان طرح بندی فروشگاه وجود دارد. همه آنها رسپانسیو هستند و با هر دستگاهی سازگار می شوند. و برای کسانی که به ویژگی های بیشتری نیاز دارند، می توانند با انتخاب تم های پولی از آنها بهره ببرند.

 

شهرت برند

علاوه بر این، یکی از ارزش های پیشنهادی شاپیفای اصالت در شهرت خود است؛ این برند در راهکارهای تجارت الکترونیک پیشرو است، بنابراین یکی از معتبرترین و شناخته شده ترین نام ها را در صنعت، به ویژه در بازار آمریکای شمالی دارد.

 

نوآوری

مزیت دیگر آن سرمایه گذاری در فناوری و نوآوری است. شاپیفای از فناوری و تیم خود برای توسعه فناوری های نوآورانه برای پلتفرم آنلاین خود استفاده می کند.

 

هزینه ها

در نهایت، نقطه ضعف، برای بخش مشتریان عادی، هزینه است. هزینه های اولیه بسیار کم است، زیرا اولین طرح اشتراک از 29 دلار در ماه شروع می شود. با این حال، افزونه ها نسبتاً گران هستند. طرح های basic و intermediate شامل بسیاری از ویژگی های advanced نیستند. به عنوان مثال هزینه اضافه کردن فقط سه ویژگی پولی، در حال حاضر به دو برابر شدن هزینه ماهانه می انجامد.

 

چه کسی مالک شاپیفای است؟

بنیانگذار میلیاردر شاپیفای، توبی لوتکه، تا به امروز، مدیر عامل و مالک شرکت است.

 

بیانیه ماموریت شاپیفای

“تجارت را برای همه بهبود می بخشد، بنابراین کسب و کارها می توانند بر روی بهترین کاری که انجام می دهند تمرکز کنند: ساخت و فروش محصولات خود”.

 

شاپیفای چگونه درآمد کسب می کند؟

بزرگترین مخاطب شاپیفای کسب و کارهای کوچک و متوسط هستند. برای خدمت به آنها، این پلتفرم دارای سه طرح اشتراک است که همه آنها با یک دوره آزمایشی رایگان 14 روزه است: Basic Shopify ،Shopify و Advanced Shopify. طرح Basic Shopify میزان 29 دلار در ماه هزینه دارد. این طرح یک فروشگاه آنلاین با محصولات نامحدود، پشتیبانی 24 ساعته و فروش برنامه ارائه می دهد. با این حال، به عنوان مثال تنها دو حساب کاربری وجود دارد، هزینه های پرداخت از طریق کارت اعتباری بیشتر است و تخفیف در حمل و نقل کمترین میزان است.

Shopify (اشتراک میانی)، محدوده ای است که اکثریت قریب به اتفاق مشتریان پلتفرم در آن متمرکز هستند. این طرح 79 دلار در ماه است، با پنج حساب کاربری، کارمزد و تخفیف بهتر از طرح Basic، اما کمی گرانتر از طرح Advanced است. بیشترین حجم فروش شاپیفای به نوبه خود از سوی تاجرانی است که کامل ترین طرح، Shopify Advanced را با هزینه 299 دلار در ماه، با 15 حساب کاربری، هزینه های معقول تر، و همه گزینه ها برای نقاط فروش و هر چیز دیگری که پلتفرم باید ارائه دهد، انتخاب می کنند.

جدا از این سه طرح معمول، گزینه Shopify Plus نیز وجود دارد. این سرویسی است که برای مشتریان شرکتی با حجم زیاد هدف گذاری شده است و همچنین مسئول فروش بر روی پلتفرم است. Shopify Plus در صفحه طرح های اشتراک استاندارد دیده نمی شود، زیرا برای مشتریان تجاری و با هزینه بسیار بالاتر از طرح Advanced طراحی شده است. این مبلغ از طریق خدمات تیم، بر اساس تجزیه و تحلیل مورد به مورد تعیین می شود که معمولاً از 2000 دلار در ماه شروع می شود.

پهنای باند پلتفرم Plus به شاپیفای اجازه می دهد تا هزاران سفارش را در هر دقیقه بدون هزینه اضافی انجام دهد. همچنین فروش را می توان در سطح بین المللی، به چندین زبان و با بیش از 70 وسیله پرداخت انجام داد. Shopify Plus بالاترین طرح حفظ و نگهداری است و به عنوان مثال دارای برندهایی با قابلیت Unilever است. در سال 2018، پایه حساب شرکتی بیش از 5300 مشتری بود.

 

مدل کسب و کار شاپیفای (Shopify) - مدیران آینده

 

راهکارهای تجاری

همانطور که قبلاً گفته شد، راهکارهای تجاری خدمات اضافی ارائه شده توسط این پلتفرم هستند. اینها ویژگی‌ها یا خدماتی هستند که تجربه استفاده از شاپیفای را توسط شرکت‌های تجاری افزایش می‌دهند. از جمله آنها عبارتند از:

  • Shopify Payments: این یک سرویس پردازش پرداخت کاملاً یکپارچه است که به کارآفرینان اجازه می دهد کارت های اعتباری را به صورت آنلاین و آفلاین بپذیرند و پردازش کنند. این سرویس بالاترین درآمد را در بین راهکارهای تجاری با کارمزد پردازش پرداخت آنها نشان می دهد. به این دلیل که طبق گفته شاپیفای، دو سوم مشتریان آن Payments را فعال می کنند.
  • Shopify Shipping: چندین شریک حمل و نقل را برای انتخاب ارائه می دهد. تاجر شریک را انتخاب می کند و می تواند برچسب های حمل و نقل را از طریق پلتفرم شاپیفای چاپ کند، برگرداند، سفارش ها و غیره را پیگیری کند.
  • Shopify Capital: از طریق سرمایه در گردش، رشد کسب و کار را برای شرکت های کاربر فراهم می کند. برای اینکار، شاپیفای تعدادی از مطالبات آتی را خریداری می کند یا وامی را به کارآفرین می دهد. برای پرداخت، تاجر درصد ثابتی از فروش روزانه خود را تا زمانی که موجودی صفر شود، پرداخت خواهد کرد.
  • Shopify POS: این یک برنامه تلفن هوشمند است که امکان فروش در یک مکان فیزیکی را فراهم می کند.

علاوه بر افزایش جریان درآمدی برای شاپیفای – حتی بیش از اشتراک ها – این راهکارهای تجاری نرخ حفظ پایگاه مشتری را بهبود می بخشد و کسب و کار اصلی را تقویت می کند.

 

بوم مدل کسب و کار شاپیفای

بیایید نگاهی به بوم مدل کسب و کار شاپیفای بیندازیم:

 

مدل کسب و کار شاپیفای (Shopify) - مدیران آینده

 

بخش های مشتریان در مدل کسب و کار شاپیفای

  • SME ها (کسب و کارهای کوچک و متوسط)
  • شرکت های بزرگتر

 

ارزش پیشنهادی در مدل کسب و کار شاپیفای

  • پلتفرم تجارت الکترونیک مبتنی بر اشتراک
  • Shopify Plus

 

دسترسی کامل به این محتوا برای اعضای حرفه ای و ویژه وبسایت مدیران آینده امکان پذیر می باشد.

اعضای حرفه ای و ویژه می توانند به محتوای اختصاصی تولید شده در وبسایت مدیران آینده دسترسی داشته باشند. 

برای آشنایی با خدمات مشترکین وب سایت مدیران آینده می توانید به اینجا کلیک کنید.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا