منابع کلیدی در بوم مدل کسب و کار

منابع کلیدی بوم مدل کسب و کار
 
بلوک منابع کلیدی در بوم مدل کسب و کار مهمترین ورودی ها را به ما نشان می دهد، به عبارت دیگر، همه مواردی که برای عملکرد صحیح مدل کسب وکار طراحی شده ضروری است، در بلوک منابع کلیدی مشخص می شود.
 

منابع کلیدی - مدیران آینده

این منابع ما هستند که موفقیت بلوک های دیگر در بوم را  ممکن می سازد. به این معنی که آنها شرکت را قادر می سازند تا ارزش پیشنهادی خود را ارائه دهد، با بخش بندی های مشتری تعریف شده ارتباط برقرار کرده و از طریق جریانهای درآمد و کانال های توزیع سود کسب کند.

اینها اصلی ترین دارایی هایی هستند که شرکت برای تحویل محصول نهایی به مشتری نیاز دارد و به طور کلی با دارایی های رقبای خود متفاوت است. بنابراین، در این بلوک مشخص می شود که به چه نوع مواد، تجهیزات و منابع انسانی نیاز دارید تا ارزش خود را زنده دارید.

 

انواع منابع کلیدی

 

منابع کلیدی - مدیران آینده

منابع کلیدی ممکن است فیزیکی، مالی، فکری یا انسانی باشند و شرکت ممکن است خرید، اجاره یا خرید از شرکا را انتخاب کند:

منابع کلیدی فیزیکی: اینها ورودی ها و ساختارهای ملموسی است که شرکت برای ایجاد پیشنهاد ارزشمند خودبه آنها نیاز دارد.مانند ساختمانها، وسایل نقلیه، ماشین آلات، تجهیزات، مراکز فروش، شبکه های توزیع و غیره.

منابع کلیدی فکری: دارایی های نامشهود، که شامل علائم تجاری، ثبت اختراعات، حق چاپ، دانش اختصاصی، پایگاه های داده و غیره هستند. اینها منابعی هستند که برای توسعه به زمان و کار زیاد نیاز دارند. اما پس از تکمیل، ارزش قابل توجهی را برای سازمان ارائه می دهند. (فقط به قدرت برخی برندها در بازار فکر کنید).

در بیست سال گذشته، شرکت ها به اهمیت منابع فکری پی برده اند، که به عنوان مثال با افزایش تعداد ثبت اختراعات و ثبت  پَتنت ها می توان به این واقعیت پی برد.
 
منابع کلیدی انسانی: افراد غالباً مهمترین و گاه نادیده گرفته شده ترین منابع در یک سازمان هستند. به ویژه در مشاغلی که نیاز به دانش گسترده، خلاقیت یا ارتباطات انسانی در آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مانند حوزه های خدماتی، علمی، تبلیغات یا فروش.
 

منابع کلیدی مالی: منابع مالی مانند ضمانت ها، پول نقد، خطوط اعتباریو طرح سهام برای کارکنان را شامل می شود. برخی از شرکت ها بیشتر به این نوع منابع وابسته خواهند بود و بنابراین، این نوع از منابع کلیدی را می توان قوی ترین منابع در سازمان در نظر گرفت، بعنوان مثال در صنعت بانکداری و بیمه این نوع منابع از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است.

 

منابع کلیدی و ارزش پیشنهادی

 

منابع کلیدی - مدیران آینده

 
کیفیت و ماهیت منابع کلیدی یک مدل کسب و کار تعیین می کند که چگونه ارزش پیشنهادی موردنظر در آن کسب و کار برآورده می شود. در حقیقت، منبع کلیدی به تنهایی ارزشی ندارد مگر اینکه به ارائه جنبه خاصی از ارزش پیشنهادی کمک کندیا کیفیت ارزش پیشنهادی را بالاتر ببرد.
به طور کلی، مدل های تجاری، مشاغل را به سه نوع تقسیم می کنند:
 
  • مشاغل محصول محور
  • مشاغل دامنه دار (تمرکز بر گستردگی کسب و کار دارد).
  • مشاغل زیرساخت محور
 
مشاغل محصول محور: این مشاغل تمام عملکردهای خود را بر ایجاد و فروش محصول متمرکز می کنند، که باید دارای ویژگی های منحصر به فرد برای ارائه در بازار باشدو تنوع زیادی در بخش بندی های مشتری داشته باشد.
منابع کلیدی برای این مشاغل معمولاً فکری و انسانی هستند، زیرا سازمانها باید در زمینه فعالیت خود، دارای مالکیت فکری و تخصصی باشند.
 

مشاغل دامنه دار: آنها ارزش پیشنهادی خود را، به بخش خاصی از مشتریان ارائه می دهند. به عنوان مثال، می توان به شرکت های ارائه دهنده فناوری اطلاعاتی اشاره کرد که خدمات خودرا فقط به شرکت های حقوقی ارائه می دهند.
از جمله منابع کلیدی مورد نیاز برای چنین مشاغلی می توان به اطلاعات کاملاً توسعه یافته در بخش مشتری هدف، مجموعه ای از فرایندها و در برخی موارد زیرساخت های تخصصی اشاره کرد.

مشاغل زیرساخت محور: مشاغلی که با استفاده از زیرساخت های خود به سود خود دست می یابند. مثال واضح برای این موضوع صنعت مخابرات است، که باید سرمایه گذاری اولیه سنگینی که در ایجاد زیرساخت های خود انجام داده است ،پس از آن سالها پاداش خود را دریافت می کند و تنها با هزینه های ناچیز می تواند زیرساخت ایجاد شده را به روز نگه دارد.
مثال دیگر در این بخش، مدل تجاری خرده فروشی است که برای حفظ سودآوری بلند مدت خود به زیرساخت های مستقر خود در سراسر یک شهر کشور و یا حتی دنیا، وابسته است.

بسیاری از کارآفرینان، هنگام ارزیابی منابع اصلی کسب و کار خود، نمی توانند استراتژیک فکر کنند. آنها در نهایت ویژگی های عمومی را ایجاد می کنند که در هر شرکتی در صنعت که در آن فعالیت می کنند معمول است و این امر به تنهایی نمی تواند تضمین کننده موفقیت یک کسب و کار باشد.

به همین علت، ضروری است که هر یک از منابع کلیدی موجود خود را ارزیابی کرده و بررسی گردد و تعیین نمایید که چه منابع کلیدی دیگری برای موفقیت کسب و کار شما ضروری است. به عنوان مثال، منابع انسانی با استعداد برای اکثر شرکت ها یک ضرورت است. اماسوال بسیار مهم اینجاست که آیا منابع انسانی بایدبعنوان بلوکی باشند که شما کل کسب وکار خود را بر اساس آن قرار می دهید یا منابع با اولویت بالاتری نیز وجود دارند؟

علاوه بر این، منابع کلیدی باید مستقیماً متناسب با تعداد و نوع فعالیتهای کلیدی باشد که کسب و کار شما با آن درگیر است. و کیفیت آنها بر سودآوری کسب وکار تأثیر می گذارد.

به عنوان مثال، اگر شرکت فروش خود را دو برابر کند و بیش از حد انتظار رشد کند، شما تنها در صورت آگاهی کامل از منابع کلیدی مورد نیاز برای افزایش مداوم تقاضا، توانایی و ظرفیت مواجهه با آن وضعیت را خواهید داشت. به این ترتیب، می توانید تشخیص دهید که منابع فعلی شما با سناریوی جدید مطابقت دارد یا نیاز به سرمایه گذاری جدیدی نیاز است.

اهمیت شناخت کافی از منابع کلیدی شمارا برای مواجهه به سناریوهای متفاوتی که در بازار اتفاق می افتد آماده می کند. تشخیص اینکه کدام منابع مستقیماً با ارزش پیشنهادی شما و مشتریان شما مرتبط هستند، می تواند نقش تعیین کننده ای در موفقیت کسب و کار شما ایفا نماید.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا