مقیاس پذیری اجایل

مقیاس پذیری اجایل - مدیران آینده
در متدلوژی اجایل دو فریم ورک محبوب وجود دارد: اسکرام و کانبان. یک سطح تیمی از اسکرام و کانبان بعنوان یک فریم ورک استفاده میکند. با افزایش محبوبیت، صنایع شروع به مقیاس کردن اجایل با سازمان های بزرگ تر کردند به طوری که مناسب باشد. دو روش محبوب برای تسهیل وجود دارد: اسکرامی از اسکرام ها و فریم ورک اجایل مقیاس پذیر (SAFe). اسکرام و کانبان نقطه شروع برای مقیاس پذیری اجایل در یک سازمان هستند.
 
 

اسکرام اسکرام ها

جذاب ترین و چابک ترین فریم ورک برای هر تیمی است. زمانیکه چندین تیم اسکرام با هم روی یک پروژه بزرگ کار میکنند، اسکرام اسکرام ها مرحله بعدی جهت مقیاس پذیری اجایل میباشد. مهم ترین جزء اسکرام اسکرام ها، استندآپ چندتیمی است که یک جسله کوچک برای استادان اسکرام میباشد تا درباره فرآیند اجایل صحبت کنند.
 
برای شروع، یک عضو از هر تیم انتخاب کنید و هر تیم اسکرام اسکرام ها را تیم ش به نمایش میگذارد و بهتر است کسی در نقش فنی باشد. این یک جلسه داخلی است که استاد اسکرام به تسهیل استندآپ کمک میکند اما این جلسه دقیقا مانند سایر استندآپ های تیم برگزار میشود.
 
 

فریم ورک اجایل مقیاس پذیر (SAFe)

روش دیگری جهت مقیاس پذیری اجایل در سازمان های بزرگ میباشد و به گفته پیش گام این فریم ورک، Dean Leffingwell، این روش، در مقیاس کردن اجایل، بسیار ساختارمندتر از روش اسکرام اسکرام ها عمل میکند.
 
در این روش سه سطح در سازمان تعریف میشود: نمونه کارها، برنامه و تیم. چنین ساختاری معمولا مورد توجه سازمانهای بزرگتر قرار میگیرد زیرا فریم ورک اجایل مقیاس پذیر، از یک روش طبقه بندی شده برای تحویل کار استفاده میکند.
بیشترین حوزه SAFe مربوط به کار است: تم ها، طرح تجاری و استوری های معماری.
 
 

مدیریت نمونه کارها در اجایل

اجایل میتواند نمونه کارهایی در مقیاس بزرگ با تعداد زیادی از تیم ها و توسعه دهندگان انجام دهد. یکی از این مثال ها Netflix می باشد که از اصطلاح ” کاملا همسو، اجماع کمتر” در یک سازمان بزرگ استفاده میکند.
 
 

گسترش اجایل در سراسر سازمان

سازمان موفق در مقیاس پذیری اجایل سه فاکتور زیر را دارا است:
 
اول، کل برنامه تکراری است. روش سنتی، مدیریت نمونه کار به شکل بررسی از بالا به پایین است که زمان زیادی میبرد. اگرچه مدیریت، مفهوم چرخه ساخت-اندازه گیری-یادگیری را برای تیم های اجایل در نظر میگرد و آن را در مقیاس بزرگتری اعمال میکند. تیم اجایل از طراحی مدرن استفاده کرده و یافته ها را به زبانی مشترک به اشتراک میگذارد و انعطاف پذیری فوق العاده ای به همراه دارد.
 
دوم، سازمان، دانش را به اشتراک میگذارد و موانع را بین بخش ها از بین میبرد. همچنین کاملا به نمونه کارها ارتباط برقرار میکند. در سطح تیمی، مراسم های اجایل های مشابه ای برپا می شود که نیاز است مفاهیم به طور منظم در سازمان به اشتراک گذارده شده تا اهداف، موانع و روند پیشرفت برای همه شفاف باشد.
 
سوم، سازمان اجایل، محصول را، در همان ابتدا و اغلب، به صورت مدام در حین نمونه کار انتشار داده حتی اگر انتشار شامل چندین برنامه باشد.
 
 
پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا