بوم ناب چیست؟

بوم-ناب-چیست
 
بوم ناب یا Lean Canvas یک ابزار مدل سازی کسب و کار است که برای تجزیه و تحلیل ایده یک استارتاپ به مفروضات کلیدی و دارای ریسک آن ایجاد شده است. بوم ناب که عمیقاً تحت تأثیر متدلوژی استارتاپ ناب قرار گرفته است، به عنوان یک برنامه تاکتیکی برای راهنمایی کارآفرینان از ایده پردازی تا ایجاد یک استارتاپ موفق، استفاده می شود.
 

بوم ناب چیست - مدیران آینده

 
این روش توسط Ash Maurya، با اقتباس از بوم مدل کسب و کار الکساندر استروالدرکه پرکاربردترین بوم مدل سازی کسب و کار در جهان است، توسعه یافته است.
 
 

بوم ناب چیست - مدیران آینده

 
بوم ناب از نه بلوک ساختمانی درست همانند بوم مدل کسب و کار تشکیل شده است. اما، در بوم ناب، این بلوک ها عنوان ها و اهداف خود را به ترتیب منطقی که از مشکل مشتری شما شروع می شود، تغییر یافته است و بخش های مختلف در این بوم متناسب با نیاز یک استارتاپ طراحی شده است.
 
 

چرا از بوم ناب استفاده کنیم؟

در واقع برای هر نوع کارآفرینی مهم است که ایده های خود را روی کاغذ بیاورند، بنابراین برای ذینفعان پروژه دانستن اهداف و ریسک های آن پروژه از اهمیت بالایی برخورداز است. بنابر این استفاده از یک ابزار مورد توافق بهترین راه برای متقاعد کردن همه ذی نفعان برای درک  راه حل های جدید کسب و کاری و دستیابی به نتایج مورد نظر است.
 

اما این فرایند باید بر دو چالش غلبه کند:

 • افکار خود را به برخی از زبانها ترجمه کنید. ترجمه آنچه در ذهن ما وجود دارد به صورت واضح و قاطع کاری بسیار پیچیده است. اغلب، نتایجی متفاوت با آنجه در ذهن می پرورانیم اتفاق می افتد. همه چیز حتی زمانی پیچیده تر می شود که مفاهیم باید به چیزی ملموس و قابل مشاهده تبدیل شوند.
 • مدت زمانی که برای این ترجمه افکار نیاز است. تدوین برنامه های تجاری سنتی معمولاً هفته ها – گاهی حتی ماه ها – طول می کشد. این ممکن است به اتلاف وقت و انرژی در سازمان تبدیل شود. به خصوص وقتی در نظر بگیریم که بازار و سناریویی که کسب و کار شما در آن قرار دارد می تواند ظرف چند روز تغییر کند. وقتی به بحرانی غیرمنتظره فکر می کنیم، زمان می تواند فاکتوری تعیین کننده باشد.
  هدف از Lean Canvas دقیقاً حل هر دو مشکل است. زیرا این روش مبتنی بر اصول عملی، با یک زبان بصری ساده و کاربرپسند است، که به کارآفرینان اجازه می دهد فرضیه های خود را به طور کارآمدتری آزمایش کنند.
 
 

بوم ناب چگونه کار می کند؟

بوم ناب چیست - مدیران آینده

 
بوم ناب همه اطلاعاتی را که شما و تیمتان برای تجسم و تجزیه و تحلیل به هم نیاز دارید در یک بوم واحد قرار می دهد و جزئیات نامربوط و بی ربط را حذف می کند. در اینجا تمرکز بر جلوگیری از اتلاف وقت، انرژی، فرایندها، پول است – همانطور که روش استارتاپ ناب تشویق می کند.
 
بنابراین، این سیستم مدل سازی کسب و کاری، همانطور که در بالا ذکر شد، تنها بر روی نه بلوک ساختمان بنا شده است که عبارتند از:
 
 • مشکل (Problem): وقتی می خواهید راه حلی (اعم از محصول یا خدمات) بفروشید، باید تقاضا و به عبارت دیگر حداقل یک مشکل قابل تشخیص وجود داشته باشد. هر بخش از مشتری که قصد تعریف آن را دارید مشکلات خاص خود را دارد و هدف کسب و کار شما حل آنهاست. شما قصد دارید تمام بوم خود را بر روی این بلوک ساختمان بسازید. بنابراین، این بخش باید دارای حداکثر سه مشکل مشتری هدف باشد، که دارای اولویت بالایی هستند.
 
 • بخش بندی مشتری (Customer Segment): شاید این اولین سازه ای باشد که شما ایجاد کرده اید. زیرا احتمالاً اولین قدم برای درک کسب و کار شما کشف مشتری شما است. به هر حال، تنها زمانی می توانید به حل مشکلات بپردازید، که مشکلاتی که با آنها روبرو هستید را دقیقا می شناسید. بنابراین، اگر بیش از یک بخش مشتری وجود دارد، باید یک بوم مجزا برای هر کدام تهیه کنید.
 
 • ارزش پیشنهادی منحصر به فرد (Unique Value Proposition): این بلوک نشان می دهد که چگونه کسب و کار شما از دیگران متمایز می شود، مقدار ارزشی که به مشتری تان ارائه می دهید، فقط از طریق محصول یا خدمات شما نشان داده می شود و نه چیز دیگر. بنابراین، مواردی را که باعث می شود برند تجاری شما نسبت به رقبا متمایز شودرا باید در این بلوک ذکر کنید
  بعبارت ساده بایستی به این سوال پاسخ دهید که:

 

چرا مشتری شما باید از شما خرید کند؟

 • راه حل (Solution): اکنون که می دانید مشکل چیست و یا چه کسی است،  زمان ارائه راه حل است. این بلوک باید شامل حداقل مجموعه ای از قابلیت ها و ویژگی ها (حداقل محصول قابل اجرا) باشد که به شما امکان می دهد ارزش پیشنهادی را از بلوک قبلی ارائه دهید.
 • کانالها (Channels): در اینجا، شما باید روشهایی را که قرار است برای دسترسی به مخاطبان خود استفاده نمایید را، مشخص کنید. این شامل تمام کانال های بازاریابی، ارتباطات و توزیع است که قصد دارید از رسانه های سنتی و دیجیتال استفاده کنید.
 • جریانهای درآمد (Revenue Streams): از خود بپرسید “مشتری من چقدر برای محصول/خدمات من هزینه خواهد کرد؟”. قیمت و سیستم پرداخت انتخاب شده بخش مهمی از پیشنهاد شما است. این می تواند به معنی موفقیت یا شکست سرمایه گذاری شما باشد.
 • ساختار هزینه (Cost Structure): تمام هزینه های لازم برای فروش محصول خود را در این بلوک جمع آوری کنید. شما باید تمام هزینه ها، از تحقیق و توسعه تا هزینه ها و حقوق ماهانه را لیست کنید.
 • شاخص های کلیدی (Key Metrics): برای شما ضروری است که بدانید هنگام اندازه گیری عملکرد کسب و کار خود چه معیارهایی را اعمال خواهید کرد. این تنها راهی است که می توانید بر تیم  نسبت به نتایج حاصل شده، نظارت داشته باشید.
 • برتری مطلق (Unfair Advantage): از تیم خود بپرسید “این کسب و کار/محصول/خدمات چه چیزی دارد، که هیچ کس دیگری ندارد؟”. این احتمالاً سخت ترین سوال در کل بوم ناب است. پاسخ باید چیزی باشد که قابل کپی، تقلید یا کسب شدن نباشد و در بازار منحصر به فرد است. این بلوک بخشی چالش  برانگیز است، اما یک امر ضروری است، عمدتا اگر قصد دارید از بوم ناب برای جذب شرکا و سرمایه گذاران استفاده کنیدبایستی حتما به این سوال پاسخ خوبی داده باشید.

 

مزایای استفاده از بوم ناب

 

بوم ناب چیست - مدیران آینده

 
علاوه بر اختصار و عینیت در این ابزار، مزایای دیگری نیز در استفاده از بوم ناب وجود دارد، مانند:
 
 • روی راه حل تمرکز کنید. در مقایسه با برنامه های کسب و کاری پیچیده، بوم ناب به ذینفعان اجازه می دهد تا تمرکز خود را بر روی رابطه  میان مشکل و راهکار قرار دهند. این روش می تواندفرضیه ها را ساده تر و روشن تر می کند.
 • طراحی کاربر پسند. این بوم یک صفحه ای، همه اعضای تیم را تشویق می کند تا در توسعه و تحقق ایده ها مشارکت کنند. همچنین، با توجه به اینکه فضای کمی در دسترس است ، باعث می شود تجزیه و تحلیل ها کاهش یابد، و داده های نامرتبط و پیش پا افتاده را کنار بگذاریم.
  این روش برای کارآفرینان ایجاد شده است. آنها می دانند که طرح کسب و کار برای مالک و تیم شرکت است و به ندرت در اختیار افراد خارج از سازمان قرار می گیرد. بنابراین، نیازی به اتلاف وقت و انرژی در جزئیات و موارد جانبی نیست.

 

تفاوت بین بوم ناب و بوم مدل کسب و کار چیست؟

همانطور که خالق بوم ناب، Ash Maurya اشاره کرده است، هیچ یک از این دو نوع بوم، از دیگری بهتر نیست، آنها فقط متفاوت هستند. در حالی که بوم مدل کسب و کار بر برنامه ریزی کسب و کار از دیدگاه استراتژیک تمرکز می کند ، بوم ناب روی رابطه مشتریمشکل و راه حل تمرکز می کند.
در عمل، تفاوت بین دو ابزار فقط در چهار بلوک است ، که Ash Maurya در بوم ناب از بوم مدل کسب و کار تغییر داده است. اما این تغییر “کوچک” کل مدل کسب و کار را تغییر می دهد.
 
هدف Ash Maurya، با اصلاح بلوک های Business Model Canvas، تبدیل آن به یک ابزار کاربرپسندتر است که نیازی به توضیحات متخصصان ندارد. جایی که به سادگی می توانید عناوین را بخوانید تا بفهمید که چگونه اجزاء باید پر شوند.
 
 

چه بلوک هایی متفاوتی در بوم ناب معرفی شده اند؟

مشکل: اکثر مشاغلی که در ابتدای فعالیت خود شکست می خورند محصول اشتباهی را برای تولید انتخاب می کنند. آنها زمان، پول و انرژی زیادی را صرف ایجاد و توسعه محصولی می کنند که واقعاً برای مخاطبان آنها جالب نیست.
برای جلوگیری از این امر، گاهی اوقات راحت تر می توان تعیین کرد که:
 • مشکل مشتری شما چیست؟
 • چه چالش هایی با آن روبرو هستند که نیاز به راه حل دارد.
 
بنابراین، شما قادر خواهید بود محصولی را تولید کنید که این مشکل را حل کند و زمان خود را در محصول اشتباه – و بی فایده – تلف نکند.
راه حل: پس از شناخت مشکل برای حل، می توانید به سراغ راه حل این مسئله بروید. اگر فضای ارائه شده در هر یک از بلوک ها – مسئله و راه حل – را مقایسه کنید ، خواهید دید که بلوم مشکل به اندازه نصف بلوم راه حل است. این ساختار هدفمند است تا با ایده حداقل محصول قابل ارائه (MVP) هماهنگ شود.
 
معیارهای کلیدی: هدف از این بخش این است که کارآفرین را بر مهمترین پارامتر ها در کسب و کار خود متمرکز کند. اغلب، می توانید در مورد یک معیار خاص تصمیم بگیرید و بقیه را عملاً نادیده بگیرید، زیرا این اساس کسب و کار شما است. بنابراین، هدف این است که دریابید این شاخص های کلیدی چیست، تا زمان، پول و انرژی خود را صرف فعالیت ها یا منابعی که ضروری نیستند و بیش از آن ممکن است در آینده نزدیک تغییر کنند، نکنیم.
 
برتری مطلق: آن عاملی است که کسب و کار شما را از رقبا متمایز می کند و می تواند مانع ورود یا گسترش رقبای شما در بازار هدف شما شود. به زبان ساده  این چیزی است که نمی توان به راحتی کپی یا خریداری کرد.
 
اغلب، شرکتهای جدید برتری مطلق خود را ندارند – یا آن را شناسایی نمی کنند، بنابراین این بلوک ممکن است در ابتدا خالی بماند. اما این مولفه برای تشویق کارآفرین به جستجو برای یافتن برتری مطلق خوداست تا خود را در برابر رقبا و به ویژه در برابر افراد تازه وارد به بازار محافظت نماید.
 
 

کدامیک از اجزای بوم مدل کسب و کار جایگرین شده اند؟

ارتباط با مشتری: این بلوک تا حدی توسط کانال ها، راه حل و بخش بندی مشتری در بوم ناب پوشش داده شده است .زیرا شما راه حل مشکل را برای یک بخش (segment) مشتری خاص تعیین می کنید و رابطه خود را با آن بخش از طریق کانال ها حفظ می کنید.
 
شرکای کلیدی: اگرچه برخی از مشاغل اساساً به مشارکت وابسته هستند ، اما برای اکثریت قریب به اتفاق کسب و کارها این امر واقعیت ندارد. به ویژه برای کارآفرینان تازه کار و ناشناس ، جستجوی فوری برای مشارکت و سرمایه گذاری می تواند اتلاف وقت و انرژی واقعی باشد.
 
فعالیتهای کلیدی و منابع کلیدی: این بلوک ها بیشتر برای افراد بیرونی کسب و کار است که بتوانند کسب و کار شما را به خوبی درک کنند. علاوه بر این، فعالیتهای کلیدی در واقع فقط در حین فعالیت های روزانه کسب و کاری کشف می شوند و تنها پس از آنکه راه حل شما – MVP شما – قبلاً آزمایش شد.
در مورد منابع اصلی، بخش زیادی از مشاغل جدید، عمدتا استارتاپ ها ، دیگر بر منابع “فیزیکی” متمرکز نیستند. وبیشتر،منابع کمتری برای عرضه محصول به بازار در نظر می گیرند. البته این موضوع نیز تنها با بهبود فرایندهای کسب و کاری در زمان راهبری کسب و کار بوجود می آید.
 
 

تفاوت های بوم مدل کسب و کار و بوم ناب

 

چگونه می توان هر دو ابزار (بوم مدل کسب و کار و بوم ناب)  را در مدیریت کسب و کار به کار برد:

 • به عبارت ساده، ممکن است بگوییم که بوم مدل کسب و کار برای کسانی که تازه شروع به کار می کنند مناسب است – به ویژه اگرشرکت مورد نظر یک استارتاپ نیست – از سوی دیگربوم ناب فعالیتهای دیگری مانند تکرار، توسعه یا نوآوری را در استارتاپ هدف قرار می دهد ، زیرا این امر بر روابط راه حل مشکل تمرکز می کند.
 
 • تفاوت دیگر این است که Lean Canvas مستقیماً روی مشتری تمرکز می کند، به دنبال ایجاد ارزش با مشاهده مشکلات و ارائه راهکار مناسب است. در حالی که بوم مدل کسب و کار، برای استفاده از این روش، باید با بوم ارزش پیشنهادی ترکیب شود، و شما به جای تنها یک بوم ، دو بوم نقاشی دارید.
 
 • به این ترتیب، بوم ناب ساده تر از بوم مدل کسب و کار است، زیرا بوم مدل کسب و کار از ابتدا بر ایجاد و توسعه یک مدل تجاری جدید تأکید دارد. و به همین دلیل است که برای کسب و کارهایی که از ابتدا شروع به فعالیت می کنند بسیار اساسی است.
 
 • از سوی دیگر، بوم ناب به کسب و کار به عنوان محصول خود نزدیک می شود. بنابراین، مدل تجاری هنوز کامل نیست. این یک چارچوب ناب است که در حال پیشرفت است و می تواند به همان روشی که برای توسعه یک محصول انجام می دهید تکرار پذیر شود.
 • علاوه بر این، در حالی که بوم مدل کسب و کار توسط مدیران و برای مدیران توسعه داده شده است، بوم ناب به عنوان ابزاری در دسترس برای هر فردی، چه کارآفرین و چه سایر اعضای تیم در نظر گرفته شده است. به همین دلیل بلوک ها ساده شده اند.
 • به همین دلیل، بوم ناب را می توان در خارج از حوزه بازاریابی و مدیریت نیز استفاده کرد. این در واقع ابزاری است که مهندسان، طراحان و حتی دانش آموزان دبیرستانی از آن استفاده کرده اند.

همانطور که مشاهده می شود، هر دو ابزار مفید و کارآمد هستند. همانطور که Ash Maurya اظهار داشت:

“بهترین” وجود ندارد. شما باید در مورد مدل سازی کسب و کار خود بدانید که هدف شما چیست و جایگزینی را انتخاب کنید که فکر می کنید با نیازهای شما بهتر سازگار است.

 
 

کتاب بوم ناب Ash Maurya

 

بوم ناب چیست - مدیران آینده

ایجاد بوم ناب و بسیاری از مقالات منتشر شده توسط Ash Maurya در وبلاگ وی فرصتی را برای وی ایجاد کرد تا کتابی را منتشر کند.
این کتاب به طور کامل حول محور اصلی مدل سازی ناب Ash Mauryaمی چرخد: “زندگی برای ساختن چیزی که هیچکس نمی خواهد بسیار کوتاه است”، یعنی هیچ کس نباید زمان ، پول و انرژی خود را برای توسعه محصول اشتباه هدر دهد.
 
بهترین روش برای انجام این کار، طبق گفته Ash Maurya، دستیابی به تناسب محصول/بازار است. و این بر اساس متدولوژی های نوآورانه، از جمله Lean Startup و Lean Canvas قابل انجام است.
 
 

سخن پایانی در مورد بوم ناب

مهم است که به خاطر داشته باشید که بوم ناب پروژه ای برای کل عمر شرکت نیست. برعکس ، در مورد روشی است که اجازه آزمایش می دهد. شما و تیم شما ممکن است ترکیب های مختلف را آزمایش کنید تا زمانی که بدانید مدل کسب و کار ایده آل برای سرمایه گذاری شما چیست.
 
هرگز فراموش نکنید:
 

همیشه بهتر است برای برنامه ریزی و آزمایش تولید محصول زمان صرف کنید تا اینکه محصولی بسازید که هیچ کس نمی خواهد.

 
 
پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا