همه چیز درباره امتحان و مدارک اسکرام مستر حرفه ای PSM

مدارک اسکرام - مدیران آینده

یک اسکرام مستر حرفه ای چه خصوصیاتی دارد؟

متخصصین حرفه ای اسکرام دانش، درک و توانایی های لازم در اسکرام را برای استفاده از آن در موقعیت های واقعی کسب نموده اند. ارزش  مدرک حرفه ای اسکرام، با تسلط بر دانش مورد نیاز برای دستیابی به آن ارتباط تنگاتنگی دارد. ارزیابی مدارک حرفه ای اسکرام، همیشه در حال بازبینی و ممیزی توسط موسسه scrum.org می باشد. دلیل این موضوع نیز اهمیت به حفظ ارزش و اعتبار این مدرک در سطح بین المللی است.
 
 

چگونه یک اسکرام مستر حرفه ای شویم؟

براساس  قوانین موسسه scrum.org، ثبت نام در امتحان و اخذ مدارک و گواهینامه های اسکرام نیاز به حضور در دوره های آموزشی اسکرام ندارد و داوطلبانی که احساس می کنند دانش لازم در زمینه اسکرام را دارا می باشند می توانند در یکی از آزمون های اسکرام  جهت اخذ مدارک بین المللی اسکرام شرکت کنند و در صورت قبولی در امتحان، مدرک اسکرام مورد نظر را دریافت نمایند.

واضح است که بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط موسسه scrum.org، امتحانات اسکرام به نوعی طراحی شده است که، تنها افرادی در این امتحانات موفق به کسب نمره قبولی خواهند شد که تسلط لازم بر مباحث اسکرام در سطح مدرک مورد نظر را داشته باشند.
 
 
 
 

مدارک بین المللی اسکرام موسسه Scrum.org

بر اساس دسته بندی صورت گرفته توسط موسسه Scrum.org مدارک اسکرام در سه سطح پایه ای تا پیشرفته با نامهای PSM I ،PSM II ،PSM III طراحی شده است. که در ادامه به معرفی این مدارک می پردازیم.
 
 

معرفی مدرک پایه ای اسکرام با نام PSM I

افرادی که موفق به اخذ مدرک PSM I شده اند، با کسب این گواهینامه، دارای سطح پایه ای از تسلط به Scrum می باشند. دارندگان گواهینامه PSM I ثابت می کنند که Scrum را مطابق راهنمای Scrum و نحوه اعمال Scrum در تیم های اسکرام درک کرده اند. دارندگان مدرک PSM I با اصطلاحات اسکرام مطابق راهنمای اسکرام آشنا می شوند و دارای رویکرد یکسانی در محیط های اسکرام و  همکاری با تیم های اسکرام هستند.
 
 

دانش اسکرام خود را اثبات کنید و گواهینامه بگیرید

ارزیابی سطح یک اسکرام مستر حرفه ای (PSM I) برای هرکسی که مایل به محک زدن عمق دانش خود در مورد چارچوب اسکرام و کاربرد آن است، در دسترس می باشد. کسانی که در امتحان ارزیابی این سطح از اسکرام موفق شوند، گواهی PSM I برای ایشان صادر می گردد که نشان دهنده سطح دانش و مهارت فرد بعنوان اسکرام مستر حرفه ای می باشد.
 
همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، برای حضور در امتحان اسکرام،گذراندن دوره آموزشی مرتبط الزامی نیست و اگر احساس می کنید که از سطح بالایی از دانش Scrum، درک راهنمای Scrum و نحوه پیاده سازی آن در تیم های Scrum برخوردار هستید، می توانید مستقیماً در امتحان ارزیابی PSM I شرکت کنید. با این حال، دوره های آموزشی نیز وجود دارد که به شما کمک می کند تا برای این امتحان آماده شوید و درک قوی تری از اسکرام کسب کنید.
 
 

آمادگی برای حضور درامتحان اسکرام مستر حرفه ای PSM I

امتحان اسکرام مستر حرفه ای، آزمونی دشوار است وبرای دستیابی به نمره قبولی نیاز به آمادگی بالایی وجود دارد. معمولا خواندن کتابچه  راهنمای Scrum به تنهایی کافی نیست و توصیه می کنیم مطالب زیر را مرور کنید:
  • مطالعه و تسلط بر شایستگی ها و صلاحیت های حرفه ای اسکرام، که در مستندات جانبی اسکرام به آن اشاره شده است.
  • آشنایی با استفاده از اسکرام و تفسیر مستند راهنمای اسکرام برای موقعیت های مختلف اجرای پروژه های اسکرام
  • مطالعه مستندات جانبی اسکرام برای تسلط بیشتر بر موضوعات اجرایی و عملیاتی پروژه های اسکرام
 
 

زبان برگزاری امتحان اسکرام مستر حرفه ای

همه امتحانات اسکرام به زبان انگلیسی برگزار می شود. با این حال موسسه Scrum.org تمهیداتی را در نظر گرفته است تا افرادی که تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند بتوانند بدون دغدغه در امتحان ارزیابی اسکرام مستر حرفه ای شرکت کنند.

برای این منظور موسسه scrum.org امکان استفاده از پلاگین مترجم گوگل (google translate) را شرکت کنندگان در امتحانات اسکرام بلامانع می داند و برای این منظور نیز مستند راهنمایی بر روی وب سایت خود قرار داده است، تا تاافرادی که غیر انگلیسی زبان بتوانند با استفاده از این پلاگین در امتحان شرکت کنند.
 
 

امتحان اسکرام مستر برای معلولین

موسسه اسکرام تمهیداتی را برای افراد معلول در نظر گرفته است تا در صورت تمایل به شرکت در امتحانات اسکرام بتوانند بدون مشکل در این مسیر حرکت کنند.
بر این اساس افرادیکه دارای معلولیت می باشند می توانند با مکاتبه با موسسه اسکرام از طریق آدرس support@scrum.org تماس بگیرید و مشاوره های لازم برای حضور در امتحانات اسکرام را دریافت نمایند.
 
 

هزینه شرکت در امتحانات اسکرام مستر حرفه ای

هزینه شرکت درامتحان PSM I برای هر شخص معادل 150 دلار آمریکا است. امکان حضور در امتحان در منزل و از طریق کامپیوتر شخصی وجود دارد. پس از پرداخت مبلغ یک یوزر  و پسورد برای فرد ارسال می شود که از طریق آن می تواند در امتحان اسکرام شرکت نماید.
 
 
 اطلاعات امتحان اسکرام مستر حرفه ای سطح یک PSM I
آیتم
توضیحات
هزینه امتحان
150 دلار آمریکا
نمره قبولی
85%
مدت زمان امتحان
60 دقیقه
تعداد سوالات
80 سوال
نوع سوالات
چند انتخابی، انتخاب گزینه صحیح
زبان امتحان
فقط انگلیسی
دوره پیش نیاز
ندارد
مبنای سوالات امتحان
راهنمای اسکرام
 
 

مدرک اسکرام مستر حرفه ای سطح دو PROFESSIONAL SCRUM MASTER™ II

امتحان اسکرام مستر حرفه ای سطح (PSM II) در دسترس هر کسی است که مایل است توانایی خود را در بکارگیری چارچوب Scrum برای حل مشکلات پیچیده، در دنیای واقعی نشان دهد. کسانی که این امتحان را گذرانده اند، گواهی PSM II را به عنوان نشان دهنده دانش و توانایی های پیشرفته آنها در رابطه با اسکرام و نقش اسکرام مستر دریافت خواهند کرد.
 
هر کسی که قصدشرکت در امتحان PSM II  را دارد، باید دارای دانش پیشرفته اسکرام و تجربه عمیق در محیط های اسکرامی  داشته باشدویا دوره حرفه ای اسکرام مستر را قبل از انجام این آزمون گذرانده  باشد.
با این حال، شرکت در یک دوره برای صدور گواهینامه نه ضروری است و نه کافی. ارزیابی PSM II بسیار دشوار است و شامل سوالات چند گزینه ای بر اساس دانش شما از اسکرام و نحوه برخورد در موقعیت های واقعی است.
 

چگونه برای امتحان اسکرام مستر حرفه ای سطح دو PSM II آماده شویم؟

آزمون PSM II جامع و دقیق است. بسیاری از سوالات از شما می خواهند که مفاهیم راهنمای اسکرام را تفسیر کنید، مطالبی را در زمینه های موضوعی PSM II و همچنین تجربیات خود به کار ببرید.
 
خواندن راهنمای اسکرام و انجام ارزیابی های مفاهیم آن به تنهایی برای آمادگی آزمون کافی نیست و توصیه می گردد، مطالب زیر را مرور کنید:
 
  • این آزمون موضوعاتی را از چندین حوزه تمرکز شامل صلاحیت های حرفه ای اسکرام که در صفحه خواندن پیشنهادی [aa1] PSM II ارائه شده است، پوشش می دهد.
  • بسیاری از سوالات از شما می خواهند که در مورد برخی مفاهیم در راهنمای اسکرام و نحوه استفاده از اسکرام در تیم های اسکرامی فکر کنید یا تفسیر کنید.
  • مسیر یادگیری اسکرام شامل منابع اضافی دیگری است که به شما کمک می کند تا برای ارزیابی PSM II آماده شوید.
  • از آنجا که این یک گواهینامه پیشرفته اسکرام است، خواندن مطالب در خصوص صاحب محصول، رهبر چابک و مسیرهای یادگیری اعضای تیم توسعه نیز ممکن است مفید باشد.
  • حضور در دوره 2 روزه حرفه ای اسکرام مستر حرفه ای بسیار توصیه می شود.
 
 

هزینه شرکت در امتحانات اسکرام مستر حرفه ای PSM II

هزینه شرکت درامتحان PSMII برای هر شخص معادل 250 دلار آمریکا است. امکان حضور در امتحان در منزل و از طریق کامپیوتر شخصی وجود دارد. پس از پرداخت مبلغ یک یوزر  و پسورد برای فرد ارسال می شود که از طریق آن می تواند در امتحان اسکرام شرکت نماید.
 
 
 
اطلاعات امتحان اسکرام مستر حرفه ای سطح دو PSM II
آیتم
توضیحات
هزینه امتحان
250 دلار آمریکا
نمره قبولی
85%
مدت زمان امتحان
90 دقیقه
تعداد سوالات
30 سوال
نوع سوالات
چند انتخابی، انتخاب گزینه صحیح
زبان امتحان
فقط انگلیسی
دوره پیش نیاز
ندارد
مبنای سوالات امتحان
راهنمای اسکرام
 
 
 
پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا