مدل کسب و کاری همتا به همتا

مدل کسب و کاری همتا به همتا - مدیران آینده
اگر اینترنت نحوه برقراری ارتباط، تماشای تلویزیون و گوش دادن به موسیقی را تغییر داده است، همین امر در مورد نحوه تجارت ما نیز صادق است. محصولات، خدمات و مدل‌های کسب‌ و کار، که قبلاً هرگز نمی‌توانستیم به آن‌ها فکر کنیم، هر روز عرضه می‌شوند. و این امر بطور خاص باعث ایجاد مدل کسب و کار همتا به همتا شده است که P2P نیز نامیده می شود.
 

مدل کسب و کاری همتا به همتا - مدیران آینده

 

بسیاری از کسب‌ و کارهای همتا به همتا تأثیر مستقیم و قوی بر دیگر مشاغل سنتی دارند، که مستلزم انطباق‌ آنها – مانند تغییرات در مقررات و قوانین – و همچنین برخی واکنش‌های سخت – مانند اعتصاب‌ها علیه برنامه‌های اشتراکی هستند.

با این حال، نمی‌توان انکار کرد که انقلاب اینترنت در حال وقوع است – و برای همیشه خواهد بود – و این فضا را برای انواع کسب‌ و کارهای تحول آفرین و نوآور باز می‌کند و اقتصاد همتا به همتا نیز از آن سود می‌برد.

 

اقتصاد همتا به همتا چیست؟

اقتصاد همتا به همتا (یا P2P) مدلی است که در آن دو نفر از نظر ارائه محصول یا خدمات، کالاها را به طور مستقیم خریداری (تقاضا) و (عرضه) می کنند. فروشنده یک فرد مستقل خصوصی است که کالا را تولید می کند یا خود خدمات ارائه می دهد.

مدل کسب و کاری همتا به همتا - مدیران آینده

 

خریدار و فروشنده برای انجام کل فرآیند تولید نیازی به شرکتی ندارند که همه ابزار تولید و نیروی کار را در اختیار داشته باشد. از سوی دیگر، آنها از شرکت هایی سود می برند که به عنوان شرکت های واسطه ای فعالیت می کنند تا هر دو طرف را به هم متصل کنند.

حتی به این دلیل که، اگرچه هدف این مفهوم همتا به همتا، ارتباط مستقیم بین طرفین است، بدون واسطه، این کاملاً عملی نیست. این ارتباط همیشه باید توسط منبعی از فناوری یا کسب و کار انجام شود.

اینترنت این اقتصاد P2P را با سهولت دسترسی بیشتر، سریع‌تر و ایمن‌تر کردن تراکنش‌ها، به چنین سیستمی بادوام تبدیل کرده است. و اصطلاح peer-to-peer در واقع با Napster شناخته شده است.

سیستم به اشتراک گذاری فایل، که در سال 1999 راه اندازی شد، به افراد اجازه می دهد با استفاده از اینترنت، موسیقی را به اشتراک بگذارند. Napster کل سناریوی موسیقی را با اتصال افرادی که می توانستند فایل های موسیقی را به صورت رایگان مبادله کنند، تغییر داد. صنعت موسیقی هرگز از آسیب های آن بهبود نیافته است.

اما این “جنبش” P2P به این نتیجه نرسید. در واقع به میلیون‌ها کاربر اجازه می‌داد که بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، گروه‌هایی تشکیل دهند و با یکدیگر همکاری کنند.

این اقتصاد P2P طیف گسترده ای از مدل های کسب و کار، مانند پلتفرم های چند وجهی، بازارها، یا جمع سپاری را امکان پذیر کرده است.

 

مدل کسب و کار همتا به همتا چیست؟

هدف مدل کسب و کار همتا به همتا این است که به عنوان یک واسطه بین افراد عمل کند. این مدل به عنوان یک میانجی بین دوسوی کسب و کار عمل می کند: یکی که چیزی برای ارائه دارد (یک محصول یا خدمات) و دیگری که می تواند از این پیشنهاد بهره مند شود.

معمولاً، مدل کسب‌ و کار همتا به همتا شامل نوعی پلتفرم است که ارتباط بین هر دو طرف را فراهم می‌کند، در حالی که قوانین و مقررات، سیستم‌های پرداخت و هر نوع فرآیندی را که ممکن است برای انجام معامله لازم باشد، ایجاد می‌کند.

این شخص ثالث خطر شکست فروشنده در تحویل و همچنین عدم موفقیت خریدار در پرداخت را کاهش می دهد. علاوه بر این، هزینه‌های تولید و سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد و امکان قیمت‌های پایین‌تر را برای مصرف‌کننده فراهم می‌کند.

 

مدل کسب و کاری همتا به همتا - مدیران آینده

 

برخی از معروف‌ترین نمونه‌های شرکت‌های مبتنی بر مدل‌های تجاری همتا به همتا عبارتند از:

Uber ،Lyft ،Blablacar: برنامه‌های اشتراک‌گذاری سواری، که رانندگان/مالکان خودرو و مسافران را به هم متصل می‌کنند.

Fiverr ،Freelancer ،Upwork ،Toptal ،Guru: پلتفرم هایی که فریلنسرها و مشتریان را در زمینه های مختلف مانند بازاریابی، ترجمه، طراحی گرافیک و برنامه نویسی به هم متصل می کنند.

eBay ،Amazon ،Etsy ،Alibaba: فروشندگان محصولات خود را با هزینه اندک (یا رایگان) فهرست می کنند و خریداران از طریق پلتفرم خرید می کنند.

Airbnb ،Tripping ،HomeToGo: این برنامه‌ها افرادی را که می‌توانند با اجاره اموال کم استفاده درآمد کسب کنند، به افرادی که به محل اقامت نیاز دارند، متصل می‌کنند.

در همه آنها، یک طرف معادله خدمات را ارائه می دهد (ماشین، فضای اجاره، کالا) در حالی که طرف دیگر آن را مصرف می کند. و این شرکت پلتفرم را برای ساخت مسابقه، تمام ساختار، مکانیسم و مقررات خود را ارائه می دهد.

بوم مدل کسب و کار همتا به همتا

در دنیای ایده آل، بوم مدل کسب و کار همتا به همتا با بوم زیر نشان داده می شود – بدون واسطه، فقط رابطه مستقیم.

 

مدل کسب و کاری همتا به همتا - مدیران آینده

 

اما یک فرصت تجاری در سازماندهی این رابطه بین همتایان (و کسب سود از آن) وجود دارد. این فرصت به اصطلاح بازارها (یا پلتفرم) را به وجود آورد که بوم مدل کسب و کار همتا به همتا را بسیار شبیه به این می‌کند:

مدل کسب و کاری همتا به همتا - مدیران آینده

 

چگونه مدل کسب و کار همتا به همتا پول در می آورد؟

انواع مختلفی از جریان های درآمدی وجود دارد که مدل کسب و کار P2P ممکن است از آن استفاده کند. رایج ترین کارمزد تراکنش ها (ثابت یا درصدی از ارزش)، هزینه دسترسی (یا دسترسی پیشرفته) و تبلیغات است.

 

مدل کسب و کاری همتا به همتا - مدیران آینده

 

مزایای مدل کسب و کار همتا به همتا

هزینه ها

به طور منظم، تمام فرآیند تولید مستلزم هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های بی‌شماری است که اغلب از عهده تولیدکنندگان برنمی‌آید، به‌ویژه وقتی صحبت از کالاها و خدمات ارائه‌شده توسط افراد است.

شرکت های سنتی باید در طراحی، تولید، استخدام، حمل و نقل، مذاکره، بازاریابی، تبلیغات، بیمه و بسیاری دیگر از دارایی ها و هزینه های مبادله سرمایه گذاری کنند که حتی ارزش برشمردن در اینجا را ندارد.

اما این مشاغل P2P با ارائه ساختاری که افراد برای ارائه کالاها و خدمات خود نیاز دارند به کاهش این نوع هزینه ها کمک کرده اند. آنها موتورهای جستجو و پلتفرم هایی را ارائه می دهند که اشتراک گذاری و فیلتر کردن داده ها را برای افراد آسان تر می کند تا یکدیگر را بیابند و نیازهای یکدیگر را برآورده کنند.

 

کار تخصصی

مدل کسب و کار همتا به همتا به افرادی که محصولات یا خدمات خود را می فروشند این امکان را می دهد تا در حوزه تخصصی خود عمیقاً تخصص پیدا کنند.

از آنجایی که متخصص نیازی به تمرکز بر سایر وظایف ضروری برای تجاری سازی کالاها یا فعالیت های خود ندارد، می تواند تمام سرمایه و انرژی خود را برای توسعه تخصص خود سرمایه گذاری کند و همچنین کیفیت آنچه را که ارائه می دهد بهبود بخشد.

 

کاهش خطر

شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی همیشه نامطمئن، ناپایدار و در نتیجه مستلزم ریسک هستند. زمانی که تغییرات عمده ای در بازار، رفتار مشتری یا حتی بحران ها و بلایای طبیعی رخ می دهد، این تولیدکنندگان هستند که باید ضرر را متقبل شوند.

در مدل کسب‌وکار همتا به همتا، علاوه بر کاهش هزینه‌ای که در بالا به آن اشاره شد، شرکتی که به عنوان یک واسطه عمل می‌کند، بخش خوبی از ریسک‌های مستقیم ناشی از مدیریت یک کسب‌ و کار را نیز در بر می‌گیرد.

این پلتفرم‌ها با درک بخش بزرگی از فرآیندهای عرضه کالا و خدمات، زیان‌ها و عدم قطعیت‌هایی را که تولیدکننده باید با آن مواجه شود، کاهش می‌دهد.

 

مدل کسب و کاری همتا به همتا - مدیران آینده

 

خوب، یک چیز مطمئن است: اتصال، فناوری‌های جدید و بی‌ثباتی اقتصادی (به‌ویژه در حین و پس از قرنطینه کووید-19) به توسعه مشاغل جدید P2P دامن می‌زند و مطمئناً بخش‌ها و فعالیت‌های سنتی را متحول خواهد کرد.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
اسکرول به بالا