مدل کسب و کاری دراپ شیپینگ Drop shipping

مدل کسب و کاری دراپ شیپینگ - مدیران آینده
 
مدل کسب و کار دراپ شیپینگ (dropshipping)، به عبارت کوتاه، فروشگاهی است که سهام ندارد. این شرکت محصولات را از یک تامین کننده شخص ثالث – معمولاً یک عمده فروش یا یک تولید کننده – خریداری می کند و آنها را مستقیماً برای مصرف کننده نهایی ارسال می کند. بنابراین،در مدل دراپ شیپینگ نیازی به مدیریت موجودی انبار نیست و فروشنده مجبور نیست تعداد محصول در انبار و پروسه های مرتبط با آن را مدیریت کند. 
 

مدل کسب و کاری دراپ شیپینگ - مدیران آینده

 
معمولاً برای کارآفرینان، به کارآفرینانی که تازه به این عرصه پیوسته اند و تجربه بالایی در مدیریت کسب و کارهای پیچیده ندارند، گزینه خوبی است، یکی از دلایل آن سرمایه گذاری های کوچکتر است. بنابراین، ارسال کننده در اصل یک واسطه است. جالب اینجاست مدل کسب و کاری دراپ شیپینگ را با توجه به توضیحات ارائه شده می توان با یک لپتاپ پیاده سازی نمود.
 
 

dropshipping چگونه کار می کند؟

 

مدل کسب و کاری دراپ شیپینگ - مدیران آینده

در مدل دراپ شیپینگ، مشارکت بین یک خرده فروش آنلاین و یک تامین کننده وجود دارد. خرده‌ فروش درخواست های سفارش‌ را به تامین‌کننده ارسال می‌کند، که اقلام را مستقیماً برای مشتری نهایی بسته‌بندی و ارسال نماید، اما به نام خرده‌فروش. تقریباً هر محصولی را می توان دراپ شیپ کرد.

برخی از موفق ترین آنها محصولات زیبایی و سلامتی، جواهرات، محصولات حیوانات خانگی، محصولات ورزشی، محصولات دیجیتال، صنایع دستی، لوازم فنی و لوازم جانبی و غیره هستند. برای اینکه تجارت dropshipping سودآور باشد، یافتن تامین کنندگان خوب و بازاریابی برای مخاطبان مناسب مهم است. به این ترتیب، حاشیه سود از 15٪ تا 45٪ متغیر است و برای برخی از اقلام لوکس تا 100٪ می رسد.

 
 

بوم مدل کسب و کار Dropshipping

مدل کسب و کاری دراپ شیپینگ - مدیران آینده

 
بخش‌های مشتری Dropshipping: کسب‌ و کار Dropshopping مصرف‌کنندگان نهایی را هدف قرار می‌دهد که معمولاً فقط رسانه‌های اجتماعی را مرور می‌کنند و ممکن است به‌طور ناگهانی و با هزینه‌ای کم خرید کنند.
 
ارزش پیشنهادی Dropshipping: این مدل معمولاً سعی می کند چیزی منحصر به فرد ارائه دهد، که معمولاً در فروشگاه های عمومی به طور گسترده در دسترس نیست.
 
کانال‌های توزیع Dropshipping: کسب‌ و کارها معمولاً فروشگاه تجارت الکترونیک خود را دارند یا از بازارهای شخص ثالث استفاده می‌کنند. با این حال محصول مستقیماً از تامین کننده ارسال می شود.
 
ارتباط با مشتری Dropshipping: فروش در مدل دراپ شیپینگ با هدف پایین نگه داشتن هزینه است، اما صاحبان مدل کسب و کاری دراپ شیپینگ نیاز جدی به پشتیبانی قوی برای مشتریان در محل برای مدیریت مواردی همچون تحویل به موقع و یا بازگشت کالای مشکل دار وجود دارد.

جریان‌های درآمد Dropshipping: فروش محصول تنها جریان درآمدی مدل دراپ شیپینگ است.

منابع کلیدی Dropshipping: معاملات با تامین کنندگان و مجموعه فرآیندهای تجاری منابع اصلی هستند.

فعالیت های کلیدی Dropshipping: خرید از بستر آنلاین و همچنین پشتیبانی مشتری فعالیتهای کلیدی این مدل است.

شرکای کلیدی Dropshipping: تامین کننده محصول مهمترین شریک تجاری این مدل است. کیفیت این شراکت نیز تأثیر مستقیمی بر رضایت مشتری و سلامت کسب و کار دارد.

ساختار هزینه Dropshipping: بزرگترین هزینه در مدل دراپ شیپینگ، هزینه های تامین محصول از سوی تامین کننده است و به دنبال آن تبلیغات و پشتیبانی مشتری است.

 

چگونه یک کسب و کار دراپ شیپینگ راه اندازی کنیم؟

چهار مرحله اصلی برای شروع یک کسب و کار dropshipping وجود دارد:

  1. بازار خاص و محصول را انتخاب کنید. شما باید مشخص کنید که قرار است به چه کسی بفروشید، و سپس، برخی از محصولات مورد تقاضا را برای فروش آنها پیدا کنید.
  2. یک نام دامنه برای وب سایت انتخاب کنید. از آنجایی که فروشگاه شما آنلاین می شود، باید نام خوبی را انتخاب کنید که با جایگاه شما مطابقت داشته باشد، بنابراین مشتریان ممکن است راحت تر شما را آنلاین پیدا کنند.
  3. یک پلتفرم میزبانی فضای هاست را اجاره کنید. گزینه هایی برای میزبانی آنلاین فروشگاه شما وجود دارد. برخی از پلتفرم‌ها کاملاً خودکار هستند و برخی دیگر ساده‌تر هستند. برای تصمیم گیری باید ویژگی های لازم را ایجاد کنید و هزینه های مربوطه را بررسی کنید.
  4. یک بستر نرم افزاری برای وب سایت خود انتخاب کنید. بسترهای نرم افزاری برای اتصال شما با با تامین کنندگان و خودکار کردن واردات محصولات به طور مستقیم از انبارهای آنها، بسیار اهمیت دارند.

البته، مانند هر مدل کسب و کار دیگری، دراپ شیپینگ مزایا و معایب زیادی دارد و مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا این کار برای شما مفید است یا خیر، با آنها آشنا شوید.

مزایای مدل کسب و کار dropshipping

 

سرمایه گذاری با حجم کمتر

همانطور که در بالا ذکر شد، بزرگترین مزیت راه اندازی یک کسب و کار مدل دراپ شیپینگ دقیقا سرمایه گذاری با حجم کم است، زیرا نیازی به ایجاد موجودی اولیه نیست. محصولات فقط تا زمانی خریداری می شوند که فروش قبلا انجام شده باشد و هزینه آن توسط مشتری پرداخت شده باشد. بنابراین، شما می توانید کسب و کار خود را از لپ تاپ خود بسازید. و حتی زمانی که کسب و کارتان رشد می کند، احتمالاً هزینه ها همچنان پایین خواهد ماند.

 

آسان بودن برای شروع یک کسب و کار جدید

از آنجایی که نیازی به رسیدگی به محصولات فیزیکی ندارید و محصولات مستقیما از سمت تولید کننده برای مشتری ارسال می شود، لازم نیست انبار را مدیریت کنید، سفارشات را بسته بندی و ارسال کنید، موجودی کالا را ردیابی کنید، با عودت کالا و غیره برخورد کنید. بنابراین، نیازی به داشتن تجربه قبلی ندارید. ممکن است شروع کنید و بقیه را در ادامه یاد بگیرید.

 

انعطاف پذیری کسب و کار

همانطور که در بالا گفته شد، می‌توانید فروشگاه خود را از طریق یک لپ‌تاپ راه‌اندازی کنید – تنها چیزی که نیاز دارید یک اتصال اینترنتی است تا با تامین‌کنندگان و مشتریان ارتباط برقرار کنید. علاوه بر این، شما مدیر خودتان خواهید بود و می توانید قوانین خود را تعیین کنید و در راحت ترین ساعات برای خود کار کنید. همچنین، می‌توانید محصولات جدید و استراتژی‌های بازاریابی را هر زمان که بخواهید به راحتی آزمایش کنید. برای مثال، وقتی به تعطیلات می‌روید، ممکن است کل فرآیند را خودکار کنید.

 

انتخاب طیف گسترده ای از محصولات

شما مجبور نیستید محصولاتی را که می فروشید خریداری کنید (و انبار کنید) مگر اینکه قبلاً فروخته شده باشند. سپس، می‌توانید طیف وسیعی از محصولات را ارائه دهید، زیرا می‌توانید هر کالای جدیدی را بدون هزینه اضافی فهرست کنید.

 

سهولت برای مقیاس پذیری و توسعه

در یک فروشگاه سنتی، وقتی تعداد سفارشات بیشتر باشد، کار شما بیشتر است. اما، وقتی صحبت از dropshipping می شود، سفارشات تقریباً به طور کامل توسط تأمین کنندگان پردازش می شوند، به همین دلیل است که شما اجازه دارید تجارت خود را با کار افزایشی کمتر گسترش دهید. و هزینه ها نیز تغییر زیادی نخواهد کرد.

مدل کسب و کاری دراپ شیپینگ - مدیران آینده

 

معایب مدل کسب و کار dropshipping

 

حاشیه سود پایین

شروع تجارت دراپ شیپینگ آنقدر آسان است که احتمالاً رقبای زیادی خواهید داشت و این می تواند قیمت ها را پایین بیاورد، این رقابت شدید ممکن است به حاشیه سود بالقوه آسیب برساند.
 

هزینه های حمل و نقل

هنگامی که با چندین تامین کننده سروکار دارید، باید با هزینه های حمل و نقل مختلفی سر و کار داشته باشید. بنابراین، برای ایجاد یک تجارت سودآور، باید هزینه ها را به دقت محاسبه کنید.
 

اشتباهات تامین کننده

تامین کننده شما احتمالا اشتباه می کند. و حتی اگر قادر به کنترل فرآیند و اجتناب از آن نباشید، باید مسئولیت را بپذیرید و از مصرف کننده نهایی – که در واقع از فروشگاه شما خرید کرده است – عذرخواهی کنید. علاوه بر این، اگر تامین کننده شما به عنوان فروشنده، به فعالیت های غیرقانونی دست بزند، شما هم شریک جرم خواهید بود.
 

سفارشی سازی کم

از آنجایی که کنترل زیادی روی محصول ندارید، داشتن اقلام سفارشی، پیچیده تر است. هر گونه تغییر معمولاً به حداقل مقدار سفارش نیاز دارد تا قابل اجرا باشد. این همچنین ایجاد وفاداری مشتری را دشوارتر می کند، زیرا هیچ استراتژی برندسازی وجود ندارد.
 
مدل کسب و کاری دراپ شیپینگ - مدیران آینده

 

نحوه انتخاب تامین کنندگان مناسب

حتما متوجه شده اید، انتخاب عمده فروشان و/یا تولیدکنندگان خوب برای موفقیت سرمایه گذاری شما ضروری است. بنابراین، قبل از ایجاد هر گونه مشارکت، به چک لیست زیر نگاهی بیندازید:

  • تامین کننده چقدر طول می کشد تا سفارش را انجام دهد و تحویل مشتری نماید؟
  • سیاست تامین کننده در مورد بازپس گیری و محصولات آسیب دیده چیست؟
  • آیا بیمه نامه و محافظت در برابر کلاهبرداری دارد؟
  • پشتیبانی مشتری از سوی تامین کننده چگونه است؟
  • منابع آنلاین آن برای خدمات بعد از فروش چگونه است؟

در نهایت، همیشه به خاطر داشته باشید که دراپ شیپرها، همانطور که در بالا گفته شد، به عنوان واسطه کار می کنند. آنها ترکیبی از محصولات را انتخاب کرده و برای مصرف کننده نهایی عرضه می کنند. بنابراین، علاوه بر انتخاب تامین کنندگان، باید اهمیت ارزیابی بازار و محصولات موجود را نیز مشخص کنید.

 

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا