مدیریت تیم چیست؟

مدیریت تیم - مدیران آینده

۱۱۵ مهارت برتر مدیریت تیم را کشف کنید

چه در حال آماده شدن برای اولین نقش مدیریتی خود باشید، چه سال‌ها است که تیم‌ها را مدیریت کرده‌اید، همیشه چیز جدیدی برای یادگیری و مهارت‌های موجود در حوزه مدیریت تیم وجود خواهد داشت.

برای اینکه یک مدیر عالی باشید، باید در پذیرش طیف گسترده ای از شخصیت ها راحت باشید. در طول یک روز، شما می توانید یک مربی، یک منتور، یک تشویق کننده، یک اعتراف کننده، یک قاضی و هیئت منصفه و یک تصمیم گیرنده باشید! و شما باید بتوانید با تمام چالش ها و فشارهای ناشی از مسئولیت پذیری در قبال دیگران و همچنین خودتان کنار بیایید.

در سری مقالات مدیریت تیم، می توانید 115 ابزار مختلف در این حوزه را بررسی کنید که به شما کمک می کند تا به یک مدیر موثر تبدیل شوید. برای سهولت در پیمایش در بسیاری از منابع مفید، آنها را به شش بخش به شرح زیر تقسیم کرده ایم:

  1. درک مبانی نقش های مدیریت
  2. استخدام و القای مؤثر
  3. درک دینامیک تیم
  4. اثربخشی و انگیزه تیم
  5. توسعه و مربیگری تیم شما
  6. مقابله با موقعیت های چالش برانگیز مدیریت

 

1. درک مبانی نقش های مدیریت

یک نقطه شروع خوب این است که بدانید در حال حاضر مهارت های مدیریتی شما چقدر خوب است و می توانید این کار را با آزمون تعاملی ما انجام دهید. بینشی که به دست خواهید آورد به شما کمک می کند تا از نقاط قوت خود نهایت استفاده را ببرید و با نقاط ضعف خود مقابله کنید.

شروع سفر مدیریتی می تواند دلهره آور باشد، و احتمالاً نیاز است که شما در روش کار خود تجدید نظر کنید. به عنوان مثال، گاهی اوقات تغییر دادن انجام کارها از روش «دستی» و سنتی به روش تکیه بر افراد دیگر برای انجام کارها دشوار است.

ممکن است از خود سؤالاتی بپرسید:

  • “آیا می توانم یاد بگیرم که چگونه به مردم انگیزه بدهم و احترام آنها را جلب کنم؟”
  • چگونه می توانم زمانی را برای تکمیل کار خود در حین مدیریت دیگران پیدا کنم؟
  • “آیا می توانم افرادی را که زمانی هم سطح و هم رده من در سازمان بوده اند را رهبری کنم؟”

تجربه شما هر چه که باشد، ایجاد روابط کاری مثبت با افرادتان حیاتی است. شما می توانید با تنظیم لحن مناسب در اولین جلسه خود و با یادگیری اندکی در مورد آنها، تاثیر اولیه خوبی داشته باشید و اعتماد اعضای تیم خود را جلب کنید. با دنبال کردن راهنمای پنج مرحله ای ما برای ملاقات با تیم جدید خود، می توانید به این مهارت دست پیدا کنید.

به عنوان یک مدیر، احتمالاً هر روز با موقعیت ها و افراد مختلفی سر و کار خواهید داشت. نقش‌های مدیریتی مینتزبرگ، 10 نقشی را که ممکن است بازی کنید، بررسی می‌کند و توضیح می‌دهد که چگونه می‌توانید مهارت‌های خود را در هر یک توسعه دهید.

اگر قبلاً یک متخصص فنی بوده اید و اکنون باید با چالش های جدیدی مانند “مهارت های نرم”، مدیریت و تبدیل شدن به یک الگو مقابله کنید، می تواند کاری بسیار دشوار باشد.

با مهارت های مدیریت تیم، می توانید اصول مدیریت یک تیم را کشف کنید. در اینجا، ما ابزارهایی مانند منشور تیم را معرفی می‌کنیم تا به شما کمک کند با ارتباطات بهبودیافته و رویکردی متحد، یک شروع سریع داشته باشید.

با این حال، شغل شما همیشه «قایقرانی روان» نخواهد بود. شما باید یاد بگیرید که چگونه نقاط اشتعال احتمالی را در تیم خود شناسایی و مدیریت کنید. می‌توانید با مهارت های حل تعارض و مدیریت احساسات در تیم خود، دریابید که چگونه موقعیت‌های پرتنش را خنثی کنید.

در شرایط خوب و بد، ما به شما توصیه می کنیم که به دنبال استفاده از مدل مدیریت تحول آفرین باشید. توجه داشته باشید که یک تیم و مدیر آن است که با یکدیگر همکاری می کنند تا یکدیگر را به سطوح بالاتری از اخلاق و انگیزه ارتقا دهند. با هم، یک تیم بسیار موثر و سازنده ایجاد خواهید کرد.

 

2. استخدام و القای موثر

می گویند مهمترین بخش کارگردانی یک فیلم، انتخاب بازیگران مناسب است. اگر بازیگران برای نقش ها مناسب باشند، بعداً نیاز به آموزش دقیق یا اصلاح اشتباهات کمتر خواهد شد. استخدام موثر بخش مهمی از مدیریت تیم است.

سرمایه گذاری روی استعدادهای جدید می تواند فرآیندی پرهزینه و وقت گیر باشد، بنابراین تصمیمی نیست که ساده گرفته شود. از خود بپرسید که آیا تیم مناسبی برای تغییر ماهیت کسب و کار یا محیط عملیاتی خود دارید یا خیر. رویکردهای مدیریت تیم در زمان ایجاد یک نقش جدید، می تواند به شما کمک کند تا مزایا و معایب تغییر یا گسترش تیم خود را بسنجید. سپس، مراقب این 10 اشتباه رایج در استخدام باشید.

ممکن است از درون سازمان خود افرادی را در تیم استخدام کنید. به هر حال، شما دید خوبی از مهارت ها و استعدادهای فردی که قبلاً می شناسید خواهید داشت و قبلاً روی پیشرفت این افراد سرمایه گذاری کرده اید. اما نسبت به کاستی‌ها کور نباشید – مراقب باشید که با ارتقای یک عضو ارزشمند تیم فراتر از سطح شایستگی‌اش، قربانی اصل پیتر شوید.

مصاحبه شغلی هنوز بهترین راه برای شناخت نامزدها و ارزیابی شایستگی آنهاست. بنابراین ایده خوبی است که مهارت های مصاحبه خود را تقویت کنید و تکنیک های سنتی سؤال را با مصاحبه مبتنی بر شایستگی و آزمون استعداد ترکیب کنید.

مهم است که اعضای تیمی را استخدام کنید که نه تنها از نظر فنی صلاحیت داشته باشند، بلکه دارای ارزش های سازمان شما نیز باشند.

وقتی پیشنهادی دادید و پذیرفته شد، باید تمام تلاشتان را برای موفقیت این نقش انجام دهید. برای اطمینان از اینکه استخدام‌های شما قوی‌ترین شروع ممکن را در سازمان شما ایجاد می‌کنند.

 

3. درک دینامیک تیم

تیم‌ها کاملاً متشکل از افرادی با مهارت‌ها، شخصیت‌ها و تجربیات زندگی متفاوت هستند، بنابراین افراد تیم شما احتمالاً دنیا را به روش‌های بسیار متفاوتی خواهند دید. روش آزمایش شده و قابل اعتماد مدیریت با سرگردانی در اطراف (MBWA) روشی مفید برای یافتن نحوه رفتار و عملکرد اعضای تیم شما، هم به صورت جداگانه و هم با یکدیگر است.

پویایی آنها به عنوان یک گروه تا حدی تحت تأثیر میزان شناخت آنها از یکدیگر است. آیا تیم شما برای مدتی با هم کار کرده است یا به تازگی ایجاد شده است؟ تیم ها معمولاً با آشنایی افراد و قرار گرفتن در نقش های جدید خود در چندین مرحله پیشرفت می کنند.

اگر متوجه شدید که فرد با استعداد خاصی در تیم خود دارید، حتما در مورد شناسایی، توسعه و نگهداری افراد با استعداد را مطالعه کنید. و فردی که مایل به انجام فعالیت های بیشتر است می تواند تأثیر بسیار مثبتی بر بهره وری و عملکرد تیم شما داشته باشد، به شرط آنکه او را در موقعیت مناسب قرار دهید.

بسته به حوزه کاری شما، ممکن است متوجه شوید که برخی از ارزشمندترین اعضای تیم شما غیر اجتماعی یا درونگرا هستند. درک نقاط قوت و ضعف آنها نیز برای کمک به آنها و همکارانشان برای شاد بودن و به حداکثر رساندن مشارکت آنها بسیار مهم است.

 

4. اثربخشی و انگیزه تیم

برای بهبود اثربخشی تیم، داشتن داده‌های مرتبطی که بتوانید جمع‌آوری، پیگیری و پاسخ دهید، مهم است. بنابراین، شاخص های کلیدی عملکرد را شناسایی کنید و برنامه هایی را برای برآورده کردن آنها ترسیم کنید. مطمئن شوید که اهداف مبهم را به اهداف و اقدامات خاصی تبدیل کنید که مستقیماً با اولویت های سازمان شما مرتبط است. به مقالات ما در مورد OKR ها نگاهی بیندازید تا بدانید چگونه می توانید با استفاده از شاخص های کلیدی عملکرد اهداف سازمانی را محقق کنید.

برای فهمیدن و ردیابی پیشرفت، شما نیاز دارید که بدانید تیم شما چگونه از زمان خود استفاده می کند. یکی از راه های انجام این کار انجام یک تحلیل DILO است. این عبارت مخفف “روز از زندگی …” است و می تواند به شما کمک کند تا ببینید آیا از زمان تیم شما به موثرترین روش استفاده می شود یا خیر. اما بسیار مهم است که افراد خود را در این جمع‌آوری داده‌ها مشارکت دهید. اگر تیم شما فکر کنند تحت «جاسوسی» یا مدیریت خُرد قرار می‌گیرند، احساس بی‌انگیزی خواهند کرد.

یک تیم با انگیزه معمولا یک تیم موثر است، بایستی بدانید مهارت های انگیزشی شما چقدر خوب است؟ تا درکی از نقاط قوت و ضعف خود در این زمینه به دست آورید. به یاد داشته باشید، هرچه بهتر بتوانید شیوه های انگیزشی خوب را نشان دهید، مانند استفاده از پاداش های مناسب و مؤثر، و ارائه کار معنادار، افراد شما انگیزه بیشتری خواهند داشت.

به طور مشابه، یک تیم درگیر عاطفی تمایل به تولید کار بهتر دارد. مدل سه مولفه تعهد سه عامل را بررسی می کند که بر احساس افراد در مورد سازمانی که برای آن کار می کنند تأثیر می گذارد.

اما اصول اولیه را فراموش نکنید: سلسله مراتب نیازهای مازلو نشان می دهد که پرداختن به ایمنی، امنیت و راحتی و همچنین پرورش حس تعلق، عزت نفس و خودشکوفایی چقدر مهم است.

نظریه انگیزه انسانی مک کللند و محرک ها و عوامل بهداشتی هرزبرگ به شما کمک می کند تا در نظر بگیرید که چه چیزی هر یک از اعضای تیم را به عنوان یک فرد برانگیخته یا بی انگیزه می کند – و این پارامترها ممکن است پول نباشد!

 

دسترسی کامل به این محتوا برای اعضای حرفه ای و ویژه وبسایت مدیران آینده امکان پذیر می باشد.

اعضای حرفه ای و ویژه می توانند به محتوای اختصاصی تولید شده در وبسایت مدیران آینده دسترسی داشته باشند. 

برای آشنایی با خدمات مشترکین وب سایت مدیران آینده می توانید به اینجا کلیک کنید.

 

نکات کلیدی

بهترین مدیران به افراد خود الهام می بخشند و به آنها کمک می کنند تا اقدامات مؤثری انجام دهند. با این حال، مدیریت تیم می تواند چالش برانگیز باشد، بنابراین انتظار نداشته باشید که همه چیز را بار اول درست انجام دهید. اما، با تمرکز بر شش حوزه مهارت کلیدی بالا، می‌توانید مدیری شوید که به تیم خود کمک می‌کند تا به آن دست یابد.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا