با گواهینامه های بین المللی اجایل آشنا شویم

گواهینامه های اجایل - مدیران آینده
در طی سالهای اخیر با تحولات دیجیتالی که در صنایع مختلف در حال وقوع است، نیاز به توسعه و استفاده از ابزارهای آنلاین نیز گسترش یافته است. تغییر رویکرد مدیریت پروژه ها از سنتی به چابک (Agile) باعث شده است که نگاه جدی تری به مدارک بین المللی این سبک از مدیریت پروژه بوجود آید.
اگر شما یک حرفه ای در حوزه اجایل میباشید و میخواهید مهارت های خود را ارزیابی کنید و سطح شغلی خود را بالا ببرید، میبایست یکی از برترین گواهینامه های اجایل را دریافت کنید. گواهینامه مناسب خود را انتخاب کرده، نقاط قوت خود را بررسی کنید و دست به کار شوید. با گواهینامه اجایل، مقبولیت جهانی پیدا خواهید کرد و این شما را از بقیه متمایز خواهد کرد.
در سطح دنیا مراکز آموزشی متعددی مدراک و گواهینامه های اجایل را ارائه می دهند.امااینکه کدامیک دارای ارزش و اعتبار لازم برای کسب مهارت ها و جایگاه های سازمانی می باشد، شاید کمی مشکل باشد.
در اینجا سعی شده است تعدادی از مهمترین مدارک بین المللی اجایل، جهت راهنمایی علاقمندان به این حوزه ارائه گردد.
 
 

چرا گواهینامه های اجایل؟

در ابتدا بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که چرا اخذ مدارک اجایل اهمیت بالایی پیدا کرده است؟
با توجه به اینکه طی سالهای اخیر متدلوژی اجایل نیز مانند حوزه های مدیریت پروژه آبشاری به بلوغ رسیده است و با توجه به روند های تکنولوژی و نیاز هر چه بیشتر به توسعه نرم افزار و همچنین چابکی سازمانی، شرکت هارا مجبور به استفاده از روشهایی نموده است تا بتوانند خیلی سریعتر به نیاز مشتریان و روندهای تکلنولوژی پاسخ دهند.
از سوی دیگر با توجه به تخصصی تر شدن حوزه های مدیریت پروژه، اخذ مدارک و گواهینامه های اجایل می تواند مهر تاییدی بر تخصص دارندگان این مدارک باشد.
 
 

مزایای گواهینامه های تخصصی اجایل:

 • درک عمیق تر نسبت به هر یک از فریم ورک ها و کاربرد آنها در پروژه های اجایل
 • فرصت های شغلی بیشتر در بازار جهانی
 • چشم انداز روشن مشاغل مرتبط با اجایل به سبب رویکرد تحولی وچابک بوجود آمده در سازمان ها و صنایع

5 گواهینامه برتر اجایل

گواهینامه های متعددی در حوزه اجایل توسط سازمان های مختلف در سطح دنیا ارائه شده است. با این حال بر اساس ارزش و اعتبار مدارک مورد ارائه توسط این سازمان ها، در اینجا 5 مدرک معتبر بین المللی اجایل که در سرتاسر دنیا مورد تایید شرکت ها سازمان های مختلف می باشد، معرفی می گردد.
نمودار زیر گواهینامه های مختلف موجود در بازار را نشان میدهد. میبایست یکی از بهترین گواهینامه های اجایل که مناسب شماست را انتخاب نمایید.
 

لیست 5 گواهینامه برتر اجایل که برای متخصصان حرفه ای اجایل:

 
 • PMI-ACP (متخصص باصلاحیت اجایل)
 • Scrum.org (اسکرام مستر حرفه ای / مالک محصول حرفه ای / توسعه دهنده حرفه ای اسکرام)
 • Scrum Alliance (گواهی اسکرام مستر / گواهی مالک محصول اسکرام / گواهی توسعه دهنده اسکرام)
 • Scrum Alliance (گواهی حرفه ای اسکرام)
 • SAFe Scaled Agilists
 
 
حتما بخوانید: تحول دیجیتال چیست؟
 
 

مدرک PMI-ACP

مدرک Agile Certificate Practitioner یکی از بهترین گواهینامه های مدیریت پروژه اجایل میباشد که توسط موسسه مدیریت پروژه PMI ارائه می گردد. گواهینامه PMI-ACP برای متخصصان مدیریت پروژه که از روش چابک استفاده میکنند طراحی شده است. این گواهینامه همچنین برای آن دسته از افراد حرفه ای که قصد مهاجرت از مدیریت پروژه سنتی به سبک اجایل هستند مناسب می باشد.
کسانی که دارای مدرک حرفه ACP می باشند،دارای دانش کافی در حوزه های مختلف اجایل مانند اسکرام ، کانبان،Lean و غیره می باشند.
 

SCRUM ALLIANCE (گواهی اسکرام مستر / گواهی مالک محصول اسکرام / گواهی توسعه دهنده اسکرام)

Scrumalliance.org سازمان مورد علاقه کسانی است که در پروژه خود اسکرام را پیاده سازی میکنند. 3 گواهینامه معروف Scrum Alliance برای اسکرام اجایل حرفه ای ارائه میشود و عبارتند از: گواهی توسعه دهنده اسکرام، گواهی اسکرام مستر و گواهی مالک محصول اسکرام
 

SCRUM ALLIANCE (گواهی حرفه ای اسکرام)

یک گواهینامه در سطح حرفه ای ارائه میدهد که به Certified Scrum Proffessional شناخته میشود. این یکی از برترین گواهینامه های اجایل است و برترین گواهینامه مدیریت پروژه میباشد. این گواهی نامه، توانایی های حرفه ای شخص را در کارها، نقش ها و فرآیند های فریم ورک اسکرام تشخیص میدهد.
 

SCRUM.ORG (اسکرام مستر حرفه ای / مالک محصول حرفه ای / توسعه دهنده حرفه ای اسکرام)

Scrum.org گواهی اسکرام در سطح حرفه ای ارائه میدهد. این گواهی، دانش داوطلب را در درک اسکرام تایید میکند و همچنین بررسی میکند که چگونه داوطلب شیوه های اسکرام و فریم ورک را در موقعیت های واقعی اعمال میکند. این گواهینامه برای تمام توسعه دهندگان اسکرام، اسکارم مسترها و دارندگان محصولات اسکرام ارائه میشود. برای دستیابی به این گواهینامه ها، نیازی به افزودن کسی در آموزش گواهینامه scrum.org نمیباشد، در عوض، گذارندن آزمون با موفقیت مورد نیاز است.
 
 
 

SAFE SCALED AGILISTS

SAFe Scaled Agilists بعنوان SAFe Agilist یا Scaled Agilist نیز نامیده میشود و یک دوره آموزشی دو روزه میباشد که توسط ارائه دهندگان آموزش رائه میشود. داوطلبان این گواهینامه، بیش از 5 سال تجربه در زمینه تولید نرم افزار، تست، مدیریت پروژه، تجزیه و تحلیل کسب و کار یا اسکرام نیاز دارند. در این دوره، داوطلبان اطلاعات دقیقی در مورد اصول رهبری اجایل بدست می آورند و همچنین نحوه راه اندازی SAFe در اجایل را فرا میگیرند.
 
 

کدامیک از مدارک اجایل برای من مناسب است؟

 
اینکه کدامیک از مدارک بالا برای شما مناسب است به عوامل مختلفی بستگی دارد که می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
 • زمینه فعالیت 
 • نوع پروژه هایی که با آن سروکار دارید 
 • جایگاه سازمانی شما 
 • دورنمایی که برای استراتژی شغلی آینده خود در نظر گرفته اید.
 • سطح بلوغ دیجیتال سازمان
 • بزرگی سازمان ( کوچک ، متوسط ، بزرگ)
پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا