ماتریس تحلیل SWOT چیست؟

ماتریس swot چیست - مدیران آینده

 

ماتریس تحلیل SWOT چیست؟

SWOT مخفف نقاط قوت (Strengths)، نقاط ضعف (Weaknesses)، فرصت ها (Opportunities) و تهدیدها (Threats) است و بنابراین تجزیه و تحلیل SWOT تکنیکی برای ارزیابی این چهار جنبه از کسب و کار شما است.

تجزیه و تحلیل SWOT ابزاری است که می تواند به شما کمک کند تا آنچه را که شرکت شما در حال حاضر به بهترین شکل انجام می دهد تجزیه و تحلیل کنید و یک استراتژی موفق برای آینده طراحی کنید. تحلیل SWOT همچنین می‌تواند بخش‌هایی از کسب‌ و کار را که مانع پیشرفت شما می‌شود، یا اگر از کسب و کار خود محافظت نکنید، رقبایتان می‌توانند از آن‌ها سوء استفاده کنند، آشکار کند.

تجزیه و تحلیل SWOT عوامل داخلی و خارجی را بررسی می کند، یعنی آنچه در داخل و خارج سازمان شما می گذرد. بنابراین برخی از این عوامل در کنترل شما خواهند بود و برخی دیگر نه. در هر صورت، عاقلانه‌ترین اقدامی که می‌توانید در پاسخ انجام دهید، زمانی واضح‌تر می‌شود که تا آنجا که می‌توانید عوامل را کشف، ثبت و تجزیه و تحلیل کنید.

در ادامه نحوه انجام تجزیه و تحلیل SWOT و نحوه عملی کردن یافته های خود را بررسی می کنیم. ما همچنین یک مثال کار شده و یک الگو را برای کمک به شما برای شروع تجزیه و تحلیل SWOT در محل کار خود اضافه می کنیم.

 

چرا تجزیه و تحلیل SWOT مهم است؟

تجزیه و تحلیل SWOT می تواند به شما کمک کند تا مفروضات مخاطره آمیز را به چالش بکشید و نقاط کور خطرناک عملکرد سازمان خود را کشف کنید. اگر با دقت و مشارکت از آن استفاده کنید، می‌تواند بینش جدیدی در مورد موقعیت فعلی کسب‌ و کار شما ارائه دهد و به شما کمک کند تا دقیقاً استراتژی مناسب را برای هر موقعیتی ایجاد کنید.

به عنوان مثال، ممکن است به خوبی از برخی از نقاط قوت سازمان خود آگاه باشید، اما تا زمانی که آنها را در کنار ضعف ها و تهدیدها ثبت نکنید، ممکن است متوجه نباشید که این نقاط قوت در واقع چقدر غیرقابل اعتماد هستند.

به همین ترتیب، احتمالاً نگرانی‌های معقولی در مورد برخی از ضعف‌های کسب‌ و کار خود دارید، اما با بررسی سیستماتیک تجزیه و تحلیل SWOT، می‌توانید فرصتی را بیابید که قبلاً نادیده گرفته شده بود.

 

چگونه یک تحلیل SWOT بنویسیم؟

تجزیه و تحلیل SWOT شامل لیست کردن برخی موارد در کسب و کارتان است، اما با یک دید عمیق و چتری برای کسب و کارتان. هنگامی که شروع به نوشتن یک لیست (مثلاً نقاط قوت) می کنید، فرآیند فکری و تحقیقاتی که انجام خواهید داد، ایده هایی را برای لیست های دیگر (ضعف ها، فرصت ها یا تهدیدها) ایجاد می کند. و اگر این لیست ها را در کنار هم مقایسه کنید، احتمالاً متوجه ارتباطات و تضادهایی خواهید شد که می خواهید آنها را برجسته و بررسی کنید.

برای دید عمیق تر به موضوع در SWOT یک ماتریس چهار بخشی از مواردی که به آن اشاره کردیم آورده شده است تا به راحتی بتوانید آنها را بررسی کنید.
یک ماتریس تجزیه و تحلیل SWOT ترسیم کنید یا از الگوی دانلود رایگان ما استفاده نمایید.

ماتریس SWOT یک مربع با چهار قسمت برای هر چهار جنبه SWOT دارد. (شکل زیر نشان می دهد که چگونه باید آن را ایجاد کنید) هر بخش با چند سوال برای شروع تفکر شما هدایت می شود.

 

ماتریس swot چیست - مدیران آینده

 

نحوه انجام تجزیه و تحلیل SWOT

از تکیه بر درک نسبی خود از سازمان خودداری کنید. ممکن است فرضیات شما اشتباه باشد. در عوض، تیمی از افراد را از طیف وسیعی از بخش های مختلف سازمان برای جلوگیری از خطای شناختی تان جمع کنید، تا فهرستی وسیع و شفاف از مشاهدات و واقعیت های سازمان ایجاد کنید.

سپس، هر بار که یک نقطه قوت، ضعف، فرصت یا تهدید را شناسایی می‌کنید، آن را در قسمت مربوطه از جدول تحلیل SWOT یادداشت کنید تا همه ببینند.

بیایید هر بخش را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم و در نظر بگیریم که هر داده باید دقیقا در چه قسمتی از جدول درج شود و چه سوالاتی را می توانید به عنوان بخشی از جمع آوری داده های خود بپرسید.

 

نقاط قوت

نقاط قوت چیزهایی هستند که سازمان شما در انجام آنها بسیار خوب عمل می کند، یا به عبارت دیگر مزیت رقابتی شما نسبت به سایر رقبایتان است. به مزایای سازمانتان نسبت به سایر سازمان ها فکر کنید. اینها ممکن است انگیزه کارکنان شما، دسترسی به امکانات خاص یا مجموعه ای قوی از فرآیندهای تولید باشد.

نقاط قوت شما بخشی جدایی ناپذیر از سازمان شما هستند، پس به این فکر کنید که:

  • چه چیزی باعث “تقویت” آن می شود؟
  • چه کاری را بهتر از هر کس دیگری انجام می دهید؟
  • چه ارزش هایی کسب و کار شما را هدایت می کنند؟
  • چه منابع منحصر به فرد یا کم هزینه ای در اختیار دارید که می توانید از آن استفاده کنید و دیگران نمی توانند؟

پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) سازمان خود را شناسایی و تجزیه و تحلیل کنید و آن را به بخش نقاط قوت اضافه کنید.
سپس از زاویه دیگری به موضوع نگاه کنید و از خود بپرسید رقبای شما چه چیزی را به عنوان نقاط قوت شما می بینند. چه عواملی نشان می دهد که شما در فروش را از آنها پیشی می گیرید؟

به یاد داشته باشید، هر جنبه ای از سازمان شما تنها زمانی نقطه قوت است که مزیت آشکاری برای شما به ارمغان آورد. به عنوان مثال، اگر همه رقبای شما محصولات باکیفیت ارائه می کنند، پس فرآیند تولید با کیفیت بالا نقطه قوت بازار شما نیست، بلکه یک ضرورت است.

 

نقاط ضعف

نقاط ضعف، مانند نقاط قوت، ویژگی های ذاتی سازمان شما هستند، بنابراین روی افراد، منابع، سیستم ها و فرایند های خود تمرکز کنید. به این فکر کنید که چه چیزهایی را می‌توانید بهبود بخشید، و از انجام چه کارهایی باید اجتناب نمایید.

سعی کنید تصور کنید (یا بفهمید) سایر شرکت ها در بازار، شما را چگونه می بینند. آیا آنها متوجه نقاط ضعفی می شوند که شما تمایل دارید نسبت به آنها کور باشید؟ برای بررسی اینکه چگونه و چرا رقبای شما بهتر از شما عمل می کنند، وقت بگذاریدتا دقیقا بفهمید در چه بخشی ضعف دارید.

صادق باشید! تجزیه و تحلیل SWOT تنها زمانی ارزشمند خواهد بود که تمام اطلاعات مورد نیاز خود را جمع آوری کنید و از صحت آنها اطمینان داشته باشید. بنابراین، بهتر است در حال حاضر واقع بین باشید و خیلی زود با حقایق ناخوشایند کسب و کارتان روبرو شوید.

 

فرصت ها

فرصت ها، را می توان موقعیت ها یا شانس شما برای اتفاق مثبت در کسب و کارتان دانست، اما شما باید آنها را برای خودتان مشخص کنید.

فرصت ها معمولاً از موقعیت‌های خارج از سازمان شما ناشی می‌شوند و نیازمند توجه به اتفاقاتی هستند که ممکن است در آینده رخ دهد. آنها ممکن است به عنوان پیشرفت هایی در بازاری که شما در آن فعالیت می کنید یا در فناوری مورد استفاده شما ایجاد شوند. توانایی شناسایی و بهره برداری از فرصت ها می تواند تفاوت بزرگی در توانایی سازمان شما برای رقابت و رهبری بازار شما ایجاد کند.

به فرصت های خوبی فکر کنید که می توانید بلافاصله از آنها استفاده کنید. برای استفاده از این فرصت ها نیازی به تغییر بازی در بازار رقابت ندارید. حتی مزایای کوچک می تواند رقابت پذیری سازمان شما را افزایش دهد. از چه روندهای جدید جذابی در بازار، بزرگ یا کوچک اطلاع دارید که می تواند در ایجاد فرصت های جدید برای شما تأثیر داشته باشد؟

همچنین باید مراقب تغییرات در سیاست های دولتی مرتبط با صنعت خود باشید. و تغییرات در الگوهای اجتماعی، ساختار جمعیت و سبک زندگی همگی می توانند فرصت های جالبی را ایجاد کنند.

 

تهدیدات

تهدیدها شامل هر چیزی است که می تواند از بیرون بر کسب و کار شما تأثیر منفی بگذارد، مانند:

  • مشکلات زنجیره تأمین
  • تغییر در نیازهای بازار
  • کمبود نیرو

پیش‌بینی تهدیدها و اقدام مناسب برای حل آن‌ها قبل از اینکه قربانی این تهدید ها شوید، حیاتی است.

به موانعی که در راه رساندن محصول خود به بازار و فروش با آن مواجه هستید فکر کنید. ممکن است متوجه شوید که استانداردهای کیفیت یا مشخصات محصولات شما در حال تغییر است و اگر می خواهید پیشرو بمانید، باید آن محصولات را تغییر دهید. تکنولوژی در حال تکامل، یک تهدید همیشه حاضر و همچنین یک فرصت است.

همیشه در نظر داشته باشید که رقبای شما چه کاری انجام می دهند و آیا باید رویکرد سازمان خود را برای رویارویی با چالش های بازار تغییر دهید یا خیر. اما به یاد داشته باشید اقداماتی که رقبای شما انجام می دهند ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابراین، از کپی کردن آن اقدامات بدون اینکه بدانید چگونه موقعیت شما را بهبود می بخشد، خودداری کنید.

 

ماتریس swot چیست - مدیران آینده

 

مطمئن شوید که آیا سازمان شما در معرض چالش های خارجی قرار دارد یا خیر. آیا برای مثال، بدهی زیاد یا مشکلات جریان نقدی دارید که می تواند شما را در برابر تغییرات کوچک بازار آسیب پذیر کند؟ این همان تهدیدی است که می تواند به کسب و کار شما آسیب جدی وارد کند، پس هوشیار باشید.

 

دسترسی کامل به این محتوا برای اعضای حرفه ای و ویژه وبسایت مدیران آینده امکان پذیر می باشد.

اعضای حرفه ای و ویژه می توانند به محتوای اختصاصی تولید شده در وبسایت مدیران آینده دسترسی داشته باشند. 

برای آشنایی با خدمات مشترکین وب سایت مدیران آینده می توانید به اینجا کلیک کنید.

 

نکات کلیدی

تجزیه و تحلیل SWOT به شما کمک می کند تا نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدات سازمان خود را شناسایی کنید.

این ابزار شما را راهنمایی می کند تا بر روی کارهایی که به خوبی انجام می دهید متمرکز شوید، آنچه را که کمبود دارید برطرف کنید، فرصت های جدید را به شناسایی کنید و خطرات را به حداقل برسانید.
قبل از تصمیم گیری در مورد هر استراتژی جدید، برای ارزیابی موقعیت سازمان خود از یک تحلیل SWOT استفاده کنید.
از ماتریس SWOT برای بهبود تحقیقات خود و ثبت ایده های خود استفاده کنید. از تهیه لیست های بزرگ از پیشنهادات خودداری کنید. تا جایی که می توانید دقیق باشید و در مورد نقاط ضعف خود صادق باشید.

واقع بین و سخت گیر باشید. ایده های خود را هرس کرده و اولویت بندی کنید تا زمان و هزینه خود را بر روی مهم ترین و تاثیرگذارترین اقدامات و راه حل ها متمرکز کنید. استفاده از SWOT را با ابزارهای دیگر تکمیل کنید.

با تیمی از افراد در سراسر سازمان خود همکاری کنید. این به کشف تصویر دقیق تر و صادقانه تر کمک می کند.

ببینید چه چیزی خوب کار می کند و چه چیزی خوب نیست. از خود بپرسید به کجا می خواهید بروید، چگونه ممکن است به آنجا برسید و چه چیزی ممکن است بر سر راه شما قرار بگیرد.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا