مدل کسب و کاری تجمیعی (aggregator)

مدل کسب و کار تجمیعی - مدیران آینده
مدل کسب و کار تجمیعی (aggregator) باعث ساختار شکنی در صنایع مختلف شده است. این مدل، که اغلب با انواع دیگر پلتفرم ها اشتباه گرفته می شود، معمولاً شامل فاکتورهایی مانند سازماندهی زیر چتر یک برند، متمرکز بر صنایع بسیار پرجمعیت، مانند تاکسی، هتل، مسافرت، مواد غذایی، موارد مشابه دیگر است.
 
 

مدل کسب و کار تجمیعی - مدیران آینده

 
برای ساده تر کردن مفهوم، تجمیع کننده ممکن است به عنوان یک واسطه عمل کند، اما برخلاف سایرپلتفرم ها، کنترل کامل و دقیقی بر تجربه کاربران خود دارد.
 
با توجه به توسعه اینترنت و ساختار برهم زننده آن برای کسب و کار های سنتی، زنجیره ارزش سنتی نیز دستخوش تغییرات زیادی سده است. در ابتدا، اینترنت توزیع (کالاهای دیجیتالی) را رایگان کرده است و مزیت توزیع کنندگان پیش از اینترنت را برای ادغام با تامین کنندگان از بین برده است.
 
دیگر اینکه، اینترنت هزینه های معاملات را به حداقل رسانده است. و این باعث می شود که توزیع کننده بتواند در سطح وسیعی با کاربران نهایی/مصرف کنندگان در تعامل باشد.
 
 

مدل کسب و کار تجمیعی - مدیران آینده

 
این امر اساساً سطح رقابت را تغییر داده است. دیگر توزیع کنندگان بر اساس روابط منحصر به فرد عرضه کننده با مصرف کنندگان رقابت نمی کنند. در عوض، تامین کنندگان می توانند کالای مورد نیاز  مصرف کنندگان/کاربران را در اولویت اول قرار دهند. به تعبیر دیگر، این بدان معناست که مهمترین عامل تعیین کننده موفقیت، تجربه کاربری است. بهترین توزیع کنندگان/تجمع دهندگان/بازارسازان با ارائه بهترین تجربه می توانند بیشترین تعداد مصرف کنندگان/کاربران را برای خود به ارمغان آورند.
 
 

گوگل

پیش از این، ناشران نشریات و مقالات را ادغام می کردند. گوگل صفحات و مقالات فردی را تعدیل کرده و آنها را مستقیماً از طریق جستجو در دسترس قرار می دهد.
گوگل نتایج جستجو را با داده های جستجو و مشخصات کاربران ترکیب کرده و به این ترتیب می تواند تبلیغات بسیار موثری بفروشد.
 
 

فیس بوک (و شبکه های تبلیغاتی)

پیش از این، ناشران محتوا و تبلیغات را ادغام می کردند. فیس بوک تبلیغات را با اجازه دادن به تبلیغ کنندگان برای هدف قرار دادن مستقیم مشتریان و نه از طریق پروکسی، تعدیل کرد.
فیس بوک موجودی تبلیغات و داده های فید خبرخوان را ادغام کرده و این امکان را می دهد تبلیغات بسیار موثری بفروشد.
 
 

آمازون

پیش از این، ناشران کتاب ویرایش، بازاریابی و توزیع را ادغام می کردند. آمازون توزیع را ابتدا از طریق تجارت الکترونیکی و سپس از طریق کتاب های الکترونیکی تنظیم کرد.
آمازون داده های مشتریان و اطلاعات پرداخت را با توزیع کتاب الکترونیکی و ابتکار انتشار آن در آمازون ادغام کرده است (چارچوب در مورد کتابها واضح تر است، اما ادغام توزیع و ارتباط با مشتری در بیشتر مشاغل آمازون نیز صدق می کند).
 
 

نتفلیکس

پیش از این، شبکه ها پخش ویدئو، دسترسی پخش و خرید محتوا را یکپارچه می کردند. Netflix با در دسترس قرار دادن تمام کتابخانه محتوای خود در هر زمان و به هر ترتیب، باعث سهولت دسترسی به سرویس های ویدئویی خود شده است.
Netflix با استفاده از مدل تجمیعی خرید محتوا و مدیریت مشتری رابصورت همزمان قادر می سازد، و چرخه ای با ارزش از افزایش تقاضای اشتراک و افزایش قابلیت خرید محتوا را امکان پذیر می کند.
 
 

اوبر

پیش از این، شرکت های تاکسی مدیریت اعزام و ناوگان تاکسیرانی را یکپارچه کرده بودند. Uber مدیریت ناوگان را با کار با رانندگان مستقل ساده تر نمود.
Uber اعزام راننده را با مدیریت مشتری ادغام می کند و آن را در سراسر جهان امکان پذیر می کند.
 
 

Airbnb

قبلا، هتل ها اتاق های خالی و اعتماد (از طریق برند تجاری) را ادغام می کردند. Airbnb با ایجاد یک سیستم اعتبارسنجی برای اعتماد بین میزبان و مهمانان، دسترسی  به خانه های خالی را ساده کرد.
Airbnb مدیریت املاک و مدیریت مشتری را ادغام کرده و آن را در سراسر جهان امکان پذیر می کند.

 

 

مدل کسب و کار تجمیعی چیست؟

مدل تجمیعی یک مدل کسب و کاری برای  تجارت الکترونیکی شبکه ای است که در آن یک شرکت به عنوان تجمع کننده شناخته می شود، اطلاعات و داده های مربوط به یک کالا یا خدمات خاص را که توسط چندین ارائه دهنده رقیب یکدیگر ارائه شده است، در یک مکان گردآوری می کند.

شرکت تجمع کننده، تمامی ارائه دهندگان را شریک تجاری خود می کند و خدمات یا محصولات آنها را با برند تجاری خود می فروشد. ارائه دهندگان هرگز کارمند شرکت تجمیع کننده نمی شوند. بلکه آنها همچنان مالک کسب و کار خود هستند، اما با تجمیع کننده، قرارداد همکاری امضا می کنند.

 
تجمع دهنده تقریباً هیچگونه ساختار تولیدی یا انبار ندارد. این شرکت با ایجاد یک دامنه که کیفیت و قیمت یکنواخت را ارائه می دهد و راحتی را برای کاربران فراهم می کند، به قابلیت بازاریابی شرکای خود به صورت برد-برد متکی است.
 
 

 

بوم مدل کسب و کار تجمیعی (aggregator)

بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه می توان مدل کسب و کار تجمیعی را روی بوم مدل کسب و کار طراحی کرد.

 
 

مدل کسب و کار تجمیعی - مدیران آینده

 
پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا