متاورس چیست؟

متاورس - مدیران آینده

متاورس مفهومی از یک دنیای مجازی دائمی، آنلاین و سه بعدی است که چندین فضای مجازی مختلف را با یکدیگر ترکیب می کند. می توانید آن را به عنوان اینترنتی که در آینده با آن سر و کار داریم در نظر بگیرید. متاورس به کاربران این امکان را می دهد که در این فضاهای سه بعدی با هم کار، ملاقات، بازی و معاشرت داشته باشند.

متاورس هنوز بطور کامل به بلوغ نرسیده است و در حال توسعه می باشد، اما برخی از پلتفرم‌ها حاوی عناصربرای محیط متاورس یا اصطلاحا متاورژن هستند. بازی‌های ویدیویی در حال حاضر نزدیک‌ترین تجربه متاورس را ارائه می‌کنند. توسعه دهندگان از طریق میزبانی رویدادهای درون بازی و ایجاد اقتصادهای مجازی، مرزهای بازی را جابجا کرده اند.

اگرچه نیازی به ارزهای دیجیتال نیست، اما ارزهای دیجیتال می توانند برای یک متاورس مناسب باشند. آنها امکان ایجاد یک اقتصاد دیجیتال با انواع مختلف توکن های کاربردی و NFT را فراهم می کنند. متاورس همچنین از استفاده کاربران از کیف پول های رمزنگاری مانند Trust Wallet و MetaMask سود می برد. همچنین، فناوری بلاکچین می‌تواند سیستم‌های حاکمیتی شفاف و قابل اعتماد را ارائه دهد.

وقتی به آینده می نگریم، غول های بزرگ فناوری سعی می کنند راه را پیش ببرند. با این حال، جنبه های غیرمتمرکز صنعت بلاکچین به بازیکنان کوچکتر اجازه می دهد در توسعه متاورس نیز مشارکت کنند.

ارتباطات بین دنیای مالی، مجازی و فیزیکی به طور فزاینده ای مرتبط شده است. دستگاه‌هایی که برای مدیریت زندگی‌مان استفاده می‌کنیم، تقریباً با فشار یک دکمه به هر چیزی که می‌خواهیم دسترسی پیدا می‌کنیم. اکوسیستم کریپتو نیز از این امر در امان نمانده است. 

NFTها، بازی‌های بلاکچین و پرداخت‌های رمزنگاری دیگر فقط به گیک‌های رمزنگاری محدود نمی‌شوند. اکنون همه آنها به عنوان بخشی از یک متاورس در حال توسعه به راحتی در دسترس هستند.

 

متاورس چیست؟

متاورس مفهومی از فضای مجازی سه بعدی آنلاین است که کاربران را در تمام جنبه های زندگیشان به هم متصل می کند. این بستر پلتفرم‌های متعددی را به هم متصل می‌کند، شبیه به اینترنت حاوی وب‌سایت‌های مختلفی می باشد که از طریق یک مرورگر قابل دسترسی هستند.

این مفهوم در رمان علمی تخیلی Snow Crash اثر نیل استفنسون توسعه داده شد. با این حال، در حالی که ایده متاورس زمانی تخیلی بود، اکنون به نظر می رسد که می تواند در آینده به واقعیت تبدیل شود.

متاورس توسط واقعیت افزوده هدایت می شود و هر کاربر یک شخصیت یا آواتار را کنترل می کند. به عنوان مثال، ممکن است با یک هدست واقعیت مجازی در دفتر مجازی خود در یک جلسه واقعیت ترکیبی شرکت کنید، کار را به پایان برسانید و در یک بازی مبتنی بر بلاکچین استراحت کنید، و سپس سبد سرمایه گذاری و امور مالی خود را در داخل متاورس مدیریت کنید.

در حال حاضر می توانید برخی از جنبه های متاورس را در دنیای بازی های ویدیویی مجازی موجود مشاهده کنید. بازی هایی مانند Second Life و Fortnite یا ابزارهای کارهای اجتماعی مانند Gather.town عناصر متعددی از زندگی ما را در دنیای آنلاین گرد هم می آورند. در حالی که این برنامه ها متاورس نیستند، اما تا حدودی مشابه هستند. متاورس هنوز وجود ندارد.

متاورس علاوه بر پشتیبانی از بازی یا رسانه های اجتماعی، اقتصاد، هویت دیجیتال، حکومت غیرمتمرکز و سایر برنامه ها را با هم ترکیب می کند. حتی امروزه، ایجاد کاربر و مالکیت اقلام و ارزهای با ارزش به ایجاد یک متاورس واحد و متحد کمک می کند. همه این ویژگی ها پتانسیل بلاکچین را برای تقویت این فناوری آینده فراهم می کند.

 

چرا بازی های ویدیویی با متاورس مرتبط هستند؟

به دلیل تأکید بر واقعیت مجازی سه بعدی، بازی های ویدیویی نزدیک ترین تجربه متاورس را در حال حاضر ارائه می دهند. این نکته فقط به این دلیل نیست که آنها سه بعدی هستند. بازی‌های ویدیویی اکنون خدمات و ویژگی‌هایی را ارائه می‌کنند که به دیگر جنبه‌های زندگی ما می‌رسند.

بازی ویدیویی Roblox حتی میزبان رویدادهای مجازی مانند کنسرت ها و جلسات است. بازیکنان دیگر فقط بازی را انجام نمی دهند. از آن برای سایر فعالیت ها و بخش هایی از زندگی خود در «فضای مجازی» نیز استفاده می کنند. به عنوان مثال، در بازی چند نفره Fortnite، 12.3 میلیون بازیکن در تور مجازی موسیقی درون بازی تراویس اسکات شرکت کردند.

 

رمزارز چگونه در متاورس قرار می گیرد؟

بازی جنبه سه بعدی متاورس را فراهم می کند، اما همه چیزهایی را که در دنیای مجازی برای پوشش دادن تمامی جنبه های زندگی مورد نیاز است، پوشش نمی دهد. کریپتو می‌تواند سایر بخش‌های کلیدی مورد نیاز، مانند گواهی دیجیتالی مالکیت، انتقال ارزش، حاکمیت و دسترسی را ارائه دهد. اما اینها دقیقا به چه معنا هستند؟

اگر در آینده کار کنیم، معاشرت کنیم و حتی اقلام مجازی را در متاورس بخریم، به روشی مطمئن برای نشان دادن مالکیت نیاز داریم. ما همچنین باید با انتقال این اقلام و پول در محیط متاورس احساس امنیت کنیم. در نهایت، ما همچنین می خواهیم در تصمیم گیری هایی که در متاورژن اتفاق می افتد، نقشی ایفا کنیم، اگر این بخش بزرگی از زندگی ما باشد.

برخی از بازی‌های ویدیویی از قبل دارای راه‌حل‌های اساسی هستند، اما بسیاری از توسعه‌دهندگان از رمزنگاری و بلاکچین به‌عنوان گزینه مناسب برای این منظور استفاده می‌کنند. بلاکچین روشی غیرمتمرکز و شفاف برای برخورد با موضوعات ارائه می دهد، در حالی که توسعه بازی های ویدیویی بصورت متمرکز صورت می گیرد.

توسعه دهندگان بلاکچین نیز از دنیای بازی های ویدیویی تأثیر می پذیرند. گیمیفیکیشن در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و GameFi رایج است.

به نظر می رسد در آینده با توجه به توسعه تکنولوژی و روند های رو به رشد فناوری، شباهت های بسیار زیادی میان دنیای واقعی و مجازی بیشتر شود.

جنبه های کلیدی بلاکچین که مناسب برای محیط متاورس هستند عبارتند از:

1. مدرک دیجیتالی مالکیت: با داشتن کیف پولی با دسترسی به کلیدهای خصوصی، می‌توانید فوراً مالکیت فعالیت یا دارایی در بلاکچین را ثابت کنید. برای مثال، می‌توانید برای اخذ شغل، رونوشت دقیق تراکنش‌های خود در بلاکچین را برای نشان دادن مسئولیت‌پذیری نشان دهید. کیف پول یکی از امن ترین و قوی ترین روش ها برای ایجاد هویت دیجیتال و اثبات مالکیت است.

2. قابلیت جمع آوری دیجیتال: همانطور که می توانیم مشخص کنیم که چه کسی مالک چیزی است، همچنین می توانیم نشان دهیم که یک کالا اصلی و منحصر به فرد است. برای یک متاورس که به دنبال ترکیب بیشتر فعالیت هایش با زندگی واقعی است، این امر بسیار مهم است. از طریق NFT ها، ما می توانیم اشیایی را ایجاد کنیم که 100٪ منحصر به فرد هستند و هرگز نمی توانند دقیقاً کپی یا جعل شوند. یک بلاک چین همچنین می تواند نشان دهنده مالکیت اقلام فیزیکی باشد.

3. انتقال ارزش: متاورس به راهی برای انتقال ایمن ارزش نیاز دارد که کاربران به آن اعتماد دارند. ارزهای درون بازی در بازی‌های چندنفره از امنیت کمتری نسبت به کریپتو در بلاکچین برخوردار هستند. اگر کاربران زمان زیادی را در متاورس صرف کنند و حتی در آنجا کسب درآمد کنند، به یک ارز قابل اعتماد نیاز خواهند داشت.

4. حاکمیت: توانایی کنترل قوانین تعامل شما با متاورس نیز باید برای کاربران مهم باشد. در زندگی واقعی، ما می توانیم در شرکت ها حق رای داشته باشیم و رهبران و دولت ها را انتخاب کنیم. متاورس همچنین به راه‌هایی برای اجرای حکمرانی منصفانه نیاز دارد و بلاکچین در حال حاضر یک روش اثبات شده برای انجام این کار است.

5. قابلیت دسترسی: ایجاد کیف پول برای همه افراد در سراسر جهان در بلاکچین های عمومی آزاد است. برخلاف حساب بانکی، نیازی به پرداخت پول یا ارائه جزئیات ندارید. این امر آن را به یکی از در دسترس ترین راه ها برای مدیریت امور مالی و هویت دیجیتالی آنلاین تبدیل می کند.

6. قابلیت همکاری: فناوری بلاکچین به طور مداوم سازگاری بین پلتفرم های مختلف را بهبود می بخشد. پروژه هایی مانند Polkadot (DOT) و Avalanche (AVAX) امکان ایجاد بلاکچین های سفارشی را فراهم می کنند که می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. یک متاورس واحد نیاز به اتصال چندین پروژه دارد و فناوری بلاکچین در حال حاضر راه حل هایی برای این کار دارد.

 

شغل متاورس چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، متاورس تمام جنبه های زندگی را در یک مکان ترکیب می کند. در حالی که بسیاری از افراد در حال حاضر در خانه کار می کنند، در متاورس، شما می توانید وارد یک دفتر کار سه بعدی شوید و با آواتارهای همکاران خود تعامل داشته باشید. شغل شما همچنین ممکن است مرتبط با متاورس باشد و درآمدی را برای شما فراهم کند که به طور مستقیم در متاورس قابل استفاده است. در واقع، این نوع مشاغل از قبل به شکل مشابهی وجود دارند.

GameFi و مدل‌های بازی برای کسب درآمد اکنون جریان‌های درآمدی ثابتی را برای مردم در سراسر جهان فراهم می‌کنند. این مشاغل آنلاین کاندیدای عالی برای پیاده سازی متاورس در آینده هستند، زیرا نشان می دهند که مردم مایلند زمان خود را صرف زندگی و کسب درآمد در دنیای مجازی کنند. بازی‌های درآمدزا مانند Axie Infinity و Gods Unchained حتی جهان یا آواتار سه بعدی ندارند. با این حال، آنها می توانند بخشی از متاورس به عنوان راهی برای کسب درآمد در دنیای آنلاین باشند.

 

نمونه های متاورس

در حالی که ما هنوز یک متاورس واحد و یکپارچه نداریم، پلتفرم ها و پروژه های زیادی مشابه متاورس داریم. به طور معمول، اینها همچنین NFTها و سایر عناصر بلاکچین را در خود جای می دهند. بیایید به سه مثال نگاه کنیم:

 

SecondLive

‌SecondLive یک محیط مجازی سه بعدی است که در آن کاربران آواتارها را برای معاشرت، یادگیری و تجارت کنترل می‌کنند. این پروژه همچنین دارای یک بازار NFT برای مبادله اقلام کلکسیونی است. در سپتامبر 2020، SecondLive میزبان جشنواره برداشت زنجیره هوشمند Binance به عنوان بخشی از اولین سالگرد آن بود. نمایشگاه مجازی پروژه های مختلفی را در اکوسیستم BSC به نمایش گذاشت تا کاربران بتوانند با آن ها کاوش و تعامل داشته باشند.

 

Axie Infinity

Axie Infinity یک بازی برای کسب درآمد است که به بازیکنان کشورهای در حال توسعه فرصتی برای کسب درآمد ثابت می دهد. با خرید یا هدیه گرفتن از سه موجود به نام Axies، یک بازیکن می‌تواند شروع به پرورش توکن Smooth Love Potion (SLP) کند. هنگامی که در بازار آزاد فروخته می شود، یک نفر بسته به میزان بازی و قیمت بازار می تواند تقریباً 200 تا 1000 دلار (دلار آمریکا) درآمد داشته باشد.

در حالی که Axie Infinity یک کاراکتر سه بعدی یا آواتار منحصر به فرد را ارائه نمی دهد، به کاربران این فرصت را می دهد تا کارهایی شبیه به متاورس را ایجاد کنند.

 

Decentraland

Decentraland یک دنیای دیجیتال و آنلاین است که عناصر اجتماعی را با ارزهای دیجیتال، NFTها و املاک مجازی ترکیب می کند. علاوه بر این، بازیکنان نیز نقش فعالی در اداره پلتفرم دارند. مانند سایر بازی های بلاکچین، NFT ها برای نمایش کلکسیون های لوازم آرایشی استفاده می شوند. آنها همچنین برای زمین های 16 در 16 متری استفاده می شوند که کاربران می توانند در بازی با ارز دیجیتال MANA خریداری کنند. ترکیب همه اینها یک اقتصاد رمزنگاری پیچیده ایجاد می کند.

 

آینده متاوررس چگونه است؟

فیسبوک یکی از بزرگترین بسترها برای ایجاد یک متاوررس یکپارچه است. این امر به‌ویژه برای یک متاورس مبتنی بر رمزارز به دلیل پروژه استیبل‌کوین Diem فیسبوک جالب است. مارک زاکربرگ به صراحت به برنامه های خود برای استفاده از پروژه متاورس برای حمایت از کار از راه دور و بهبود فرصت های مالی برای مردم کشورهای در حال توسعه اشاره کرده است.

مالکیت فیسبوک بر رسانه‌های اجتماعی، ارتباطات و پلتفرم‌های رمزنگاری به این شرکت فرصت خوبی برای ترکیب همه این محیط ها در یک دنیای مشترک می‌دهد. سایر شرکت های بزرگ فناوری نیز ایجاد یک متاورس را هدف قرار داده اند، از جمله مایکروسافت، اپل و گوگل.

وقتی نوبت به یک متاورس دارای قدرت رمزنگاری می‌شود، ادغام بیشتر بین بازارهای NFT و جهان‌های مجازی سه بعدی قدم بعدی به نظر می‌رسد. دارندگان NFT در حال حاضر می توانند کالاهای خود را از چندین منبع در بازارهایی مانند OpenSea و BakerySwap بفروشند، اما هنوز یک پلتفرم سه بعدی محبوب برای این کار وجود ندارد. در مقیاس بزرگ‌تر، توسعه‌دهندگان بلاکچین ممکن است اپلیکیشن‌های متاورسی‌ محبوبی را با کاربران واقعی از یک غول بزرگ فناوری توسعه دهند.

 

خلاصه

در حالی که احتمالاً تا دستیابی به یک متاورس واحد و یکپارچه فاصله زیادی داریم، ما می توانیم پیشرفت هایی را ببینیم که ممکن است به ایجاد آن منجر شود. به نظر می‌رسد که این یکی دیگر از موارد استفاده علمی تخیلی برای فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال باشد. مطمئن نیستیم که آیا واقعاً به نقطه فراجهانی برسیم. اما در این بین، می‌توانیم پروژه‌های متاورسی مختلفی را تجربه کنیم و به ادغام بیشتر بلاکچین در زندگی روزمره خود ادامه دهیم.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا