نوآوری دیجیتال چیست؟

نوآوری دیجیتال - مدیران آینده

 

گسترش دیجیتالی‌سازی در آغاز همه‌گیری COVID-19 برای بسیاری از سازمان‌ها غافلگیرکننده بود، زیرا کسب‌ و کارها در سراسر صنایع متوجه شدند که فاقد بلوغ دیجیتالی هستند. با این حال، نوآوری دیجیتال به یک ضرورت برای تداوم کسب و کار تبدیل شد. شرکت مشاوره مدیریت دیلویت پیشنهاد می کند که با پیاده سازی فناوری های دیجیتال، یک سازمان می تواند وضعیت مالی خود را بهبود بخشد و به سمت اهداف تجاری خود تا 22 درصد پیشرفت کند.

در حالی که نوآوری دیجیتال فرصت های پیشروی شرکت ها را فراهم می کند، در عین حال باعث ترس و مقاومت در برابر تغییر در بین رهبری سازمان می شود. سازمان‌هایی که نمی‌توانند با تغییرات تکنولوژی سازگار شوند، محکوم به فنا هستند، بطور مثال شرکت هایی مانند بلک باستر، Circuit City، کداک به دلیل فقدان نوآوری دیگر وجود ندارند.

با توجه به اهمیت نوآوری دیجیتال در شرکت‌های بزرگ، بسیار مهم است که عمیق‌تر به اصول نوآوری دیجیتال و اینکه چگونه سازمان‌ها می‌توانند آن را بپذیرند پرداخته شود تا عملکرد بهتری داشته باشند و راه‌های جدیدی برای موفقیت در اختیار شرکت‌ها قرار گیرد.

 

نوآوری دیجیتال چیست؟

نوآوری دیجیتال اجرای فناوری های دیجیتال جدید برای حل مشکلات موجود کسب و کاری و بازآفرینی فرایندهای سازمانی است. این یک فرآیند تغییر دهنده و مداوم است که صنایع را دستخوش تغییرات می دهد و به سازمان ها کمک می کند مرتبط و رقابتی باقی بمانند. یک استراتژی دیجیتال موفق، از ابتکارات نوآوری دیجیتال پشتیبانی می کند.

بطور مثال می توان به استراتژی های زیر اشاره کرد:

 • تغییر از فرآیندهای آنالوگ به دیجیتال
 • پیاده سازی نرم افزارها و پلتفرم های جدید
 • توسعه یک فناوری جدید
 • مهاجرت به فضای ابری
 • اتوماسیون، اتصال، و تجزیه و تحلیل داده ها

هر سازمانی نیاز به نوآوری برای بهبود کارایی عملیاتی، تعامل با مشتری و عرضه محصولات جدید موفق دارد. برای شروع کار با نوآوری دیجیتال، باید روی عناصر زیر تمرکز کنید:

 • افراد
 • فرآیند
 • پلتفرم
 • نمونه کارها

با وجود افراد، فرآیندها و پلتفرم‌های مناسب، می‌توانید نوآوری دیجیتال را در سازمان خود برای ایجاد مجموعه‌ای از فرآیندها، محصولات و خدمات برهم زننده (disruptive) و راه‌اندازی طرح‌های با ارزش زیاد هدایت کنید.

 

نوآوری دیجیتال در مقابل تحول دیجیتال

اغلب نوآوری دیجیتال و تحول دیجیتال به جای یکدیگر استفاده می شوند. اما، سوال اینجاست که آیا این دو مفهوم مترادف یا متفاوت هستند و در حالی که نوآوری دیجیتال و تحول دیجیتال مفاهیم مشابهی هستند، در عین حال تفاوت‌های فاحشی نیز با یکدیگر دارند.

در حالی که به دلیل رابطه علّی متقابل، یکی از این دو مفهوم می تواند به دیگری منتهی شود. اما، نوآوری دیجیتال معمولاً یک تغییر ناگهانی و در پاسخ به یک مشکل موجود (یا جدید) است. ولی تحول دیجیتال یک سفر طولانی و استراتژیک است که منجر به تغییر اساسی در کل سازمان می شود. نوآوری دیجیتال نسبتاً در مقیاس کوچکتر از یک ابتکار تحول دیجیتال در یک سازمان است.

به طور خلاصه، نوآوری دیجیتال تغییر یا اضافه کردن بخش های فردی یک سازمان است در حالی که تحول دیجیتال یک نوسازی کلی در کسب و کار است. به عنوان مثال، شرکت اینتل، Mobileye را به مبلغ 15.3 میلیارد دلار خریداری کرد تا وارد بازار فناوری خودروهای بدون سرنشین شود، که در حال تحول بود، اما این خرید، تجارت اصلی اینتل را متحول نکرد.

 

انواع نوآوری دیجیتال

سه نوع اصلی از نوآوری دیجیتال وجود دارد که فرصت های رشد را برای سازمان ها ایجاد می کند:

 1. بر اساس مدل ها و فرآیندهای کسب و کار سنتی
 2. بهبود مدل کسب و کار فعلی و فرآیندهای سازمان
 3. ایجاد مدل‌ها و فرآیندهای تجاری کاملاً جدید

 

مزایای نوآوری دیجیتال

نوآوری دیجیتال برای حفظ مشاغل سالم و دستیابی به رشد بلندمدت ضروری است. در اینجا چهار مورد از تأثیرگذارترین مزایای نوآوری دیجیتال که به سازمان شما ارزش می بخشد، آورده شده است:

 

1. نوآوری یک مزیت رقابتی را فراهم می کند

یک راه حل دیجیتال موثر بر سه جنبه حیاتی تمرکز می کند:

 1. تعامل مشتری/شریک
 2. نوآوری محصول/خدمات
 3. سیستم ها/فرایندهای داخلی

از طریق نوآوری دیجیتال، سازمان‌ها می‌توانند هر سه این عوامل را برای ایجاد جریان‌های درآمدی جدید، تنوع بخشیدن به پیشنهادات خود، ساده‌سازی فرآیندهای داخلی و بهبود تجربه مشتری بررسی کنند.

 

2. از شرکت در برابر تهدیدات محافظت می کند

سازمان هایی که موفق به پذیرش نوآوری دیجیتال نمی شوند، یا تمایلی به آن ندارند و در برابر این تغییر مقاومت نشان می دهند، ممکن است از رقبای تجاری باهوش تر خود عقب بمانند. به عنوان مثال، بلک بری در بازار گوشی های هوشمند یک مزیت پیشرو بودن (First mover) را داشت. اما، از خود راضی بودن و مقاومت در برابر تغییر و نوآوری، این شرکت را به مراتب از شرکت هایی مانند اپل و سامسونگ عقب نگه داشته است.

 

3. بهره وری را بهبود می بخشد

بهره وری پایین کارمندان می تواند هزینه های عملیاتی شما را افزایش دهد و جریان های درآمدی را کلی کاهش دهد. با این حال، سازمان هایی که در نوآوری سرمایه گذاری می کنند می توانند بهره وری را در زمینه های زیر افزایش دهند:

 • دسترسی به داده های بزرگ و تجزیه و تحلیل: داده ها و تجزیه و تحلیل ها برای یک استراتژی موفق نوآوری دیجیتال بسیار مهم هستند. نوآوری دیجیتال به تبدیل این نقاط داده به بینش های عملی کمک می کند.
 • اتوماسیون: فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی می‌توانند کارهای روزمره را خودکار کنند و به کارمندان شما این امکان را می‌دهند تا روی کارهای استراتژیک‌تر تمرکز کنند. اتوماسیون همچنین احتمال خطای انسانی را کاهش می دهد.
 • سیستم‌های متمرکز: سیستم‌های متمرکز زمان کشف اطلاعات را برای کارکنان از طریق اکوسیستم‌های دیجیتال کاهش می‌دهند و به آن‌ها اجازه می‌دهند تمام اطلاعات ارزشمند را در یک مکان متمرکز پیدا کنند. این نیروی محرکه جنبش سلف سرویس مشتری است.

 

4. ROI را در هزینه های تجاری افزایش می دهد

نوآوری دیجیتال فرآیندهای داخلی شما را ساده می کند و عملکرد تجهیزات را بهبود می بخشد. این یک سرمایه گذاری برای سود مالی بلندمدت است که منجر به صرفه جویی قابل توجه در هزینه و ROI بالا در هزینه های تجاری می شود.

در حالی که نوآوری دیجیتالی کسب و کار ممکن است در کوتاه مدت گران به نظر برسد، سازمان هایی که روی ایده های جدید و بهتر سرمایه گذاری می کنند، در طول زمان این پاداش ها را درو خواهند کرد.

 

5. به سازمان ها اجازه می دهد تا با انتظارات مشتری در حال تحول همگام شوند

در دنیای پس از همه گیری کووید 19، انتظارات مشتریان به شدت تغییر کرده است. برای ارائه یک تجربه شخصی به آنها، سازمان ها باید نوآوری دیجیتال را در اولویت قرار دهند. این به شما امکان می‌دهد رفتار و ترجیحات خرید مشتری را تجزیه و تحلیل کنید، که به شخصی‌سازی کمک می‌کند و به شما امکان می‌دهد تجارب فردی را به همه انواع مشتری ارائه دهید.

 

5 نمونه از نوآوری دیجیتال

هر فناوری جدیدی را می توان یک نوآوری دیجیتال در نظر گرفت، از داده های بزرگ، دستگاه های پوشیدنی، AR/VR، چت بات های مکالمه، برنامه های تلفن همراه و غیره.

در اینجا پنج نمونه از کسب‌ و کارهایی است که فناوری‌های نوظهور جدید را برای مرتبط و موفق نگه داشتن نام تجاری خود پیاده‌سازی می‌کنند:

 

1. Dominos برنامه موبایل و سیستم تحویل بدون تماس خود را ایجاد می کند

در حالی که بسیاری از سازمان‌ها با پیامدهای همه‌گیری به شکل کاهش فروش و درآمد مواجه بودند، Dominos روی استراتژی دیجیتال خود تمرکز کرد تا به مشتریانش اجازه دهد تا از طریق Slack ،Facebook Messenger ،Twitter و Alexa با استفاده از ایموجی‌ها و فناوری تشخیص صدا سفارش‌های خود را ثبت کنند.

این شرکت با سرمایه‌گذاری روی برنامه و سیستم تحویل بدون تماس خود، منجر شد که 75 درصد از تراکنش‌های مشتریان آنها از طریق مسیر دیجیتال انجام شود و به شرکت اجازه داد تا از خود در برابر هزینه‌هایی که با سایر برنامه‌های تحویل شخص ثالث مانند DoorDash و Uber Eats درگیر می‌شود، محافظت کند.

 

2. غول خرده فروشی Target، سرمایه گذاری در برنامه موبایل خود را هدف قرار می دهد

برای تشویق خرید آنلاین بیشتر، افزایش ثبت نام وفاداری و فعال کردن پرداخت تلفن همراه برای خریدهای درون فروشگاهی و آنلاین، Target همه برنامه‌های خود را در یک برنامه با نام The Target App ادغام کرد.

تحول دیجیتال در ارسال صنعت خرده فروشی؛ مشتریان می توانند از همان برنامه برای خرید آنلاین، برای تحویل یا برداشتن کالا در فروشگاه حضوری، ناوبری جایگاه کالا در فروشگاه، کوپن و پاداش وفاداری استفاده کنند.

 

دسترسی کامل به این محتوا برای اعضای حرفه ای و ویژه وبسایت مدیران آینده امکان پذیر می باشد.

اعضای حرفه ای و ویژه می توانند به محتوای اختصاصی تولید شده در وبسایت مدیران آینده دسترسی داشته باشند. 

برای آشنایی با خدمات مشترکین وب سایت مدیران آینده می توانید به اینجا کلیک کنید.

 

نکات کلیدی

پویایی کسب و کار و انتظارات مشتریان به سرعت در حال تغییر است و سازمان ها باید به صورت دیجیتالی نوآوری کنند تا صرف نظر از صنایع خود مرتبط باقی بمانند. اما نوآوری دیجیتال به معنای برانگیختن ترس نیست، کاملا برعکس. این امر سازمان شما را قادر می‌سازد تا با آماده‌سازی برای آنچه که ناگزیر است، انعطاف‌پذیری خود را بهبود بخشد. یک پلتفرم پذیرش دیجیتال با آموزش بی دردسر کارکنان و افزایش نرخ پذیرش سرمایه گذاری فناوری شما، راه موفقیت را هموار می کند.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
اسکرول به بالا