کانبان چیست؟

کانبان - مدیران آینده
کانبان یکی از روشهای محبوب در اجایل است که برای اجرای توسعه نرم افزار اجایل از آن استفاده میشود. کانبان از طریق ارتباط در لحظه و شفافیت کاری محقق میشود. آیتم های کاری در یک برد بصری که به بُرد کانبان معروف است نشان داده میشود و به اعضای تیم کانبان این امکان را میدهد تا وضعیت هر قسمت از کار را در هر زمان مشاهده کنند.
 
 

مفهوم جریان (Flow) در کانبان

یک اصطلاح کلی برای سیستم هایی که از روش کانبان استفاده می کنند جریان است. این مفهوم بدین معناست که کار بجای اینکه در زمانهای مشخص سازماندهی شود، به طور مداوم در سیستم جریان می یابد.

چه موقع از کانبان استفاده کنیم؟

از کانبان می توان در هر محیط کاری دانشی استفاده کرد. مخصوصاً در شرایطی که کار به شکل غیرقابل پیش بینی انجام می شود و/یا زمانی که می خواهید به محض آماده شدن کار، به جای انتظار برای سایر موارد باقیمانده، از خروجی بدست آمده استفاده کنید، روش کانبان کاربرد دارد.

 

ارزش ها در کانبان (Kanban values)

روش کانبان با این نگرش ایجاد شده است که باید به همه افرادی که در یک تیم مشترک فعالیت و همکاری می کنند، احترام گذاشته شود. اگر که این تیم بخواهد به موفقیت دست یابد،این احترام متقابل ضروری است .روش کانبان بر اساس نه ارزش بنا شده است که احترام پایه ای است که ارزشهای دیگر بر آن بنا گردیده است.
 
ارزش های اشاره شده در روش کانبان عبارتند از:
 
شفافیت (Transparency) به اشتراک گذاشتن اطلاعات به صورت آشکار با استفاده از زبان روشن و واضح، مسیر ارزشهای  کسب و کاری را بهبود می بخشد.
تعادل (Balance) جنبه ها، دیدگاه ها و قابلیت های مختلف برای دستیابی به اثربخشی باید متعادل باشند.
همکاری (Collaboration) کانبان برای بهبود نحوه همکاری افراد ایجاد شده است.
تمرکز بر مشتری (Customer Focus) سیستم های کانبان با هدف بهینه سازی جریان ارزش به مشتریان داخلی یا خارجی سازمان است.
جریان (Flow) کار یک جریان مستمر یا دوره ای، از ارزش است.
رهبری (Leadership) رهبری (توانایی الهام بخشیدن به دیگران برای بهبود عملکرد از طریق مثال، کلمات و تأمل) در همه سطوح سازمانی، برای تحقق بهبود مستمر و ارائه ارزش مورد نظر است.
درک (Understanding) خودآگاهی فردی و سازمانی برای پیشرفت ضروری است.
توافق (Agreement) همه افرادی که در یک سیستم فعالیت می کنند، متعهد به بهبود هستند و توافق می کنند که به طور مشترک به سمت اهداف حرکت کنند در حالی که به اختلاف نظرها و رویکردها احترام می گذارند.
احترام (Respect) برای مردم ارزش قائل شوید، درک کنید و به آنها توجه کنید.
 
 
 
 

بُرد کانبان

برد کانبان، ابزار مدیریت پروژه اجایل میباشد که کارهای مورد نیاز را تصویرسازی کرده و کارهای در حال پیشرفت را محدود و بهره وری را افزایش میدهد. برای این کار از کارت ها و ستون ها استفاده میکند و باعث بهبود مداوم میشود تا به تیم های فنی و خدمات کمک کند تا نسبت به حجم کار و انجام آن تعهد داشته باشند.
 
 

اجزای بُرد کانبان

شخصی به اسم دیوید اندرسون، برد کانبان را به 5 قسمت تقسیم میکند که شامل: سیگنال های بصری، ستون ها، محدودیت های کارهای در حال توسعه، یک نقطه تعهد و یک نقطه تحویل (ارائه) می باشد.
سیگنال های بصری: برد کانبان، یک کارت بصری (برچسب ها، تیکت ها و ..) میباشد. تیم کانبان پروژه های خود و آیتم های کاری را بر روی کارت ها، و معمولا هر شخص یک کارت، مینویسد. در تیم های اجایل، هر کارت میتواند یک استوری کاربر را شامل شود. زمانیکه برد تکمیل شد، تیم بصری به اعضای تیم و ذی نفعان کمک میکند تا بفهمند تیم بر روی چه چیزی کار میکند.
 
ستونها: ستون نمایانگر فعالیتهای خاصی است که “گردش کار” را با هم تشکیل می دهند. کارت تا زمان تکمیل از طریق گردش کار جریان می یابد. گردش کار ممکن است به صورت ساده “انجام”، “در حال انجام”، “کامل” یا بسیار پیچیده باشد.
محدودیت های کار در حال انجام (WIP): محدودیت های کار در حال انجام حداکثر تعداد کارتهایی است که می تواند در یک ستون باشد و در هر زمان مشخص است. این سیگنال به شما هشدار می دهد که شما بیش از حد کار کرده اید.
نقطه تعهد: تیم های کانبان همچنین برای هیئت مدیره خود یک پرونده عقب مانده دارند. این جایی است که مشتریان و اعضای تیم ایده هایی را برای پروژه هایی که تیم می تواند انتخاب کند ارائه می دهند. اعضای تیم وقتی آماده شدند طرح ها را برمی دارند. نقطه متعهد حرکتی است که در آن طراحی توسط تیم انتخاب می شود و کار روی پروژه شروع می شود.
نقطه تحویل: نقطه پایان گردش کار تیم کانبان است. بیشتر وقت تحویل هر تیم زمانی است که کالا و خدمات به مشتری تحویل داده می شود.
 
 
 

برد کانبان در مقایسه با اسکرام

اسکرام کانبان
اسپرینت های اسکرام تاریخ شروع و پایان دارند. کانبان یک روند مداوم است.
نقش به وضوح در هر تیم اسکرام (تیم توسعه، اسکرام مستر و product owner) تعریف شده است و خود سازمانه یافته میباشند. کانبان فاقد نقش های رسمی است.
برد اسکرام بعد از هر اسپرینت پاکسازی و بازیافت میشود برد کانبان در طول چرخه حیات یک پروژه استفاده میشود.
برد اسکرام دارای تعدادی وظایف و یک مهلت انجام مشخص شده برای آنها میباشد. برد کانبان نسبت به وظایف و زمان انعطاف پذیری بیشتری دارد. وظایف میتوانند در صورت لزوم، مجددا اولویت بندی شده و تغییر کاربری داده و به روز رسانی شوند.
پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا