بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد مدیران آینده کاملا محفوظ می باشد

OKR چیست؟چرا به OKR نیاز داریم؟

OKR چیست؟چرا به OKR نیاز داریم؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/05/08 0 نظر 425 بازدید

اهداف و نتایج کلیدی که اصطلاحا OKR نامیده می شود یکی از ابزارهای محبوب طی سالهای اخیر در مدیریت استراتژی های سازمانی و شخصی می باشد که با استفاده از مدلی که پیاده سازی می شود، کمک می نماید تا سازمان در مسیر اهداف خود حرکت کند. 

Objective and Key Results که معادل اهداف و نتایج کلیدی می باشد و بصورت مخفف OKR نامیده می شود یکی از ابزارهای مدیریتی محبوب طی سالهای اخیر در مدیریت استراتژی های سازمان می باشد که با استفاده از مدلی که پیاده سازی می شود، کمک می نماید تا سازمان در مسیر اهداف خود حرکت کند.  
 


تاریخچه OKR


اگر بخواهیم زمانی برای ارائه مدل OKR ارائه کنیم بایستی به سال 1970 و آقای اندی گروو برگردیم. با این حال توسعه و رواج این مدل به سال 2012 توسط آقای جان دوئر باز می گردد. جان دوئر یکی از اولین سرمایه گذاران شرکت گوگل بود و پس از پیشنهاد مدل OKR  توسط ایشان، استفاده از این ابزار در گوگل بسیار رواج یافت و شاید بتوان گفت یکی از مهمترین ابزارهایی که منجر به موفقیت های گوگل تا به امروز بوده است، پایبندی به استفاده از این ابزار می باشد.
پس از گوگل شرکت های دیگری همچون توئیتر، لینکدین، ایربی اندبی، اسپاتیفای، دراپ باکس، اوبر و بسیار از کمپانی های بزرگ در صنایع مختلف به استفاده از این ابزار روی آوردند.
 


انواع OKR:

 
بصورت مشخص و دسته بندی برای OKR ارائه نشده است. اما تیم مدیران آینده پس از مطالعه و بررسی مثال ها و موارد اشاره شده در سطح دنیا، OKR را به دو دسته شخصی و سازمانی تقسیم نموده است و در سلسله مقالات مرتبط با این موضوع در سایت مدیران آینده، هر دو دسته بندی پوشش داده شده است و مثال ها و موارد استفاده هر کدام ارائه گردیده است.


OKR شخصی:

 
در این مدل کاربری از ابزار okr  برای هدف گذاری های شخصی و تعیین شاخص هایی برای اندازه گیری در صد تحقق این اهداف استفاده می شود.
بطورمثال می توان در ابتدای هر سال اهدافی را برای بهبود فردی، ارتباطات شخصی، آموزش های فردی و مواردی که به خود فرد مرتبط است، تعیین نمود و در بازه های زمانی مشخص و با تعیین شاخص هایی به اندازه گیری مقدار پیشرفت در هر یک این اهداف پرداخت.
 
 
 


 

OKR سازمانی:


همانطور که از نام این مدل از OKR مشخص است، تمرکز آن برروی اهداف سازمان می باشد.
هر ساله سازمان ها و شرکت های بزرگ و کوچک بر اساس چشم اندازها و ماموریت هایی که برای خود از قبل مشخص نموده اند، اقدام به تعیین استراتژی ها و اهدافی برای سال جدید خود می نمایند.
در این مسیر برای اینکه بتوان لایه های مختلف سازمان را همراستا با استراتژی های مشخص شده نگاه داشت، نیازمندی ابزاری است که در ابتدا بتواند بر اساس استراتژی کلان سازمان، استراتژی هایی متناسب با هر یک از بخش های سازمان تعیین نماید و در عین حال در طول زمان در بازه های مشخص بررسی نماید که چقدر از اهداف تعیین شده برای سازمان محقق شده است.
یکی از بهترین ابزار هایی که می تواند در این مسیر به سازمان ها کمک نماید، OKR  می باشد که در عین سادگی تا حد بسیار زیادی سازمان را در مسیر اهداف استراتژیک خود نگه می دارد.


تعریف OKR:

 
بطور مشخص OKR  را می توان بعنوان یک چارچوب تفکر انتقادی و انظباط مستمر در سازمان دانست که تلاش می کند کارکنان با مشارکت و همکاری با یکدیگر و تمرکز بر فعالیت های قابل اندازه گیری به پیشبرد اهداف سازمان کمک کنند.

بطور ساده می توان OKR را به دو بخش ذیل دسته بندی کرد:
 

چه اهدافی (Objective)؟

 


چه شاخص هایی (key Results)؟

 

 

اهداف (Objective) سازمان معمولا نگاهی کلان و کیفی دارند.
شاخص های کلیدی (Key Results) معمولا قابل اندازه گیری و برای دستیابی به یک هدف خاص انتخاب می شوند.

معمولا تعریف اهداف کاری آسان می باشد. اما تعیین شاخص هاو نتایج کلیدی که به ما نشان دهد چه موقع به هدف موردنظر دست یافته ایم کاری پیچیده و دشوار است. معمولا در سازمان ها برای تعیین شاخص ها و نتایج کلیدی زمان بیشتری نسبت به تعیین اهداف وقت صرف می شود.
بطور مثال در یک شرکت هدف تیم بازاریابی "افزایش مقدار تقاضا" برای یک محصول خاص تعیین شده است. ولی تعیین شاخص های کمی که بتواند میزان تقاضای مورد نظر از نظر سازمان را مشخص نماید، تاثیرگذارترین بخش در پرسه OKR مورد نظر است.
 


7 مشکلی که شاید تنها راه حل آنها استفاده از OKR باشد:

 
اگر فکر می کنید هر یک از جملات زیر در مورد شما سازمان شما صدق می کند، شاید زمان آن فرا رسیده است که ابزار OKR را بصورت جدی مورد بررسی قرار دهید.
1- اعضای تیم من نمی توانند استراتژی های کسب و کاری شرکت و دیگر چیزهایی که برای  دستیابی به این اهداف از آنها انتظار می رود را بیان کنند.
2-   من به روشی نیاز دارم تا بدانم گزارش های مستقیم به من، متمرکز بر فعالیت هایی است که اهداف سازمان را برآورده می کند.
3-  ما به همراستایی اهداف در کل شرکت و به ویژه در بین تیم ها نیاز داریم.
4-   سیستم مدیریت عملکرد ما به من کمک نمی کند کار خود را بهتر انجام دهم.
5-  نمی توانم ببینم که مشارکت و عملکرد من چگونه به شرکت در رسیدن به اهداف خود کمک می کند.
6-   من به آنچه "افراد در دپارتمان X" انجام می دهند، نیاز دارم.
7-  مشارکت های من در محل کار نه قابل اندازه گیری است و نه تجلیل می شود.


مزایای استفاده از okr  چیست؟

 
OKR می تواند ارتباطات، تمرکز و همراستایی را در سازمان بهبود بخشد تا نتایج بهتری در دستیابی به اهداف کسب و کار حاصل شود و تحقق آن را با مشخص کردن اهداف، شفاف ساختن آنچه در سراسر سازمان مهم است و تلاش برای نتایج کلیدی که یک هدف را تحقق می بخشد، انجام می دهد.
جان دوئر، سرمایه گذار خطر پذیر و رهبر برجسته جامعه OKR، چهار مزیت کلی OKR ها را در دهه 1990 توصیف کرد:
 

تفکر را نظم می دهد.
(اهداف اصلی ظاهر می شوند).

با دقت ارتباط برقرار می کند.
(به همه اجازه داده می شود آنچه برای سازمان مهم است را بدانند).

شاخص ها را ایجاد می کند.
(برای اندازه گیری پیشرفت؛ نشان می دهد که ما تا چه اندازه فاصله داریم).

تلاش را متمرکز می کند.
(فعالیت های سازمان را همگام با یکدیگر نگه می دارد).
 
 
 
 
پیامی که می توان از این مزایا دریافت کاملا شفاف است. تیم های سازمان بر اساس اهداف کلان برای خود اهدافی در راستای اهداف سازمان مشخص می نمایند و شاخص هایی را برای دستیابی به آن اهداف مشخص می کنند. پس از آن تمرکز بخش های مختلف سازمان برمحقق ساختن اهداف خود و در نگاه کلان اهداف سازمان است.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 8

جدیدترین مقالات