بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد مدیران آینده کاملا محفوظ می باشد

استندآپ روزانه اجایل

استندآپ روزانه اجایل
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/07/06 0 نظر 677 بازدید

یکی از مهمترین جلساتی که بصورت روزانه در پروژه های اجایل و اسکرام برگزار می گردد، جلسه استندآپ میتینگ می باشدکه توسط تیم توسعه اجایل و به مدت نهایتا 15 دقیقه برگزار می شود. تاکیدمی شود، تیم توسعه برای برگزاری جلسه روزانه استندآپ در زمان و مکان مشخص گردهم آیند، تا از اتلاف وقت و ناهماهنگی های احتمالی جلوگیری شود.

جلسه استندآپ روزانه اجایل ( Standup meeting) به عنوان جلسه آخرین وضعیت روزمره پروژه و با حضور اعضای تیم توسعه اجایل برگزار می گردد. در این جلسه روزانه، تیم توسعه اجایل در مورد به به روزرسانی های منظم و همچنین مشکلات اعضای تیم به تبادل نظر میپردازد. استندآپ روزانه اجایل، مسائل و مشکلات را مدنظر قرار میدهد و سعی در حل سریع آن دارد. این جلسه، صرف نظر از اینکه چطور و کجا یک تیم اجایل برپا شده است، یک تمرین منظم است.

 

استندآپ روزانه چیست؟


استندآپ روزانه اجایل، جلسه وضعیت روزانه اعضای تیم توسعه اجایل است که نهایتابه مدت  15 دقیقه بصورت روزانه برگزار می شود.

در استندآپ روزانه، هریک از اعضای تیم توسعه میبایست به سه سوال مهم پاسخ دهند:

 • دیروز چه کاری در راستای رسیدن به اهداف اسپرینت انجام داده است؟
 • امروز چه کاری در جهت پیشبرد اهداف اسپرینت انجام می دهد؟
 • چه مشکلات و موانعی برای انجام کارهای امروز دارند؟

استندآپ روزانه با هدف هماهنگی اعضای تیم توسعه برگزار می گردد. با این حال اسکرام مستر(Scrum Master) و پروداکت اونِر (Product Owner) نیز می توانندبعنوان مشارکت کننده، دراین جلسه حضور داشته باشند..ولی فقط تیم توسعه اجازه صحبت کردن دارند.

 

 

 

حتما بخوانید: تفاوت های رویکرد اجایل و اسکرام

 

اهمیت جلسات روزانه استندآپ


اهمیت برگزاری استندآپ های روزانه اجایل به شرح زیر است:

 

 • تیم میتواند گزارش پیشرفت پروژه را بصورت روزانه ارزیابی کند.
 • هریک از اعضای تیم توسعه درباره تمامی پیشرفت ها و تعهداتی که در آن روز متعهد شده صحبت میکند.
 • اعضای تیم توسعه همچنین میتوانند ببینند که آیا میتوانند پروژه را طبق طرح iteration تحویل دهند یا خیر.
 • استندآپ روزانه باعث میشود که تیم نسبت به هر تاخیری که به خاطر بعضی موانع پیش می آید را آگاه شود.

 

چه زمانی برای برگزاری استندآپ میتینگ مناسب است؟

همانطور که اشاره شده مدت زمان جلسه استدآپ میتینگ 15 دقیقه است. بنابراین ساعتی را برای برگزاری این جلسه انتخاب نمایید که اکثریت اعضای تیم با آن موافق باشند. همچنین نباید زمان آماده شدن برای حضور در این جلسه از مدت زمان خود جلسه بیشتر باشد.
زمان برگزاری جلسه باید نزدیک تر به ساعات اولیه شروع به کار باشد. بطور مثال اگر در سازمان زمان حضور درشرکت بین 8:30 تا 9:30 می باشد. که دارای یک ساعت شناوری برای حضور در شرکت است، بهترین زمان برای برگزاری استندآپ میتینگ ساعت 10 صبح می باشد.


چه کسی در یک استندآپ شرکت میکند؟


هر کسی می تواند در جلسه استندآپ حضور داشته باشد. با این حال تنها کسانی که حق صحبت در این جلسه را دارند، فقط تیم توسعه است. بناربراین بطور معمول جلسات استندآپ بصورت روزانه و توسط تیم توسعه برگزار می گردد. در صورتی که تیم توسعه احساس نیاز به حضور مدیر محصول(Product Owner) داشته باشند. او را به جلسه دعوت می کنند.

 

 

محل برگزاری جلسات استندآپ میتینگ کجاست؟

جلسه روزانه استندآپ میتینگ می تواند در هر جایی برگزار شود. با این جال طبق راهنمای اجایل، توصیه می گردد که محل جلسه روزانه در ابتدای اولین اسپرینت، توسط کل تیم توافق شودو پس از آن جلسات در یک مکان و یک زمان مشخص برگزار گردد. 
دلیل این کار برای جلوگیری از اتلاف وقت و عدم هماهنگی هایی است که در صورت نامشخص بودن محل جلسه ممکن است رخ دهد. 


 

حتما بخوانید: رویکرد OKR  چیست و چرا به آن نیاز داریم ؟

 

تیم های مجزا از نظر جغرافیایی


یک جلسه استندآپ به طرق مختلفی برگزار میشود و بستگی به ساعات کاری آن منطقه جغرافیایی دارد.
 • زمانی را برای برگزاری جلسه استندآپ انتخاب کنید که شرکت کنندگان در مناطق جغرافیایی مختلف بتوانند به راحتی در جلسه حضور یابند.
 • هر تیم اسکرام دارای جلسه استندآپ میتینگ مجزای مربوط به خود می باشد.
 • انواع مختلفی از ابزارهای ارتباطی مانند کنفرانس ویدئویی، پیام رسان های فوری، تماس کنفرانسی  و سایر ابزارهای اشتراکی دانش در دسترس هستند.

 

حتما بخوانید : با مدارک بین المللی اجایل آشنا شوید.

 

توصیه های لازم در حین برگزاری جلسات: 

 

 • جلسه استندآپ، به هدف تعامل میان تیم توسعه برگزار می گردد و این جلسه به منظور ارائه گزارش به اسکرام مستر یا مدیر محصول نیست. 
 • در این جلسه همه افراد شرکت کننده بایستی صحبت کنند. و از کسانی که بیش از زمان تعیین شده صحبت می کنند بایستی مدیریت شوند، تا فرصت کافی برای صحبت کردن همه اعضای تیم توسعه در این بازه 15 دقیق ای وجود داشته باشد.
 • دلیل اینکه جلسات استدآپ میتینگ بصورت ایستاده برگزار می گردد، ایجاد تمرکز افراد برای پاسخ دهی به سوالات مورد نظر و جلوگیری از صحبت های بیهوده و غیر ضروری می باشد. معمولا زمانی که جلسات بصورت نشسته برگزار می گردد، افراد حس راحتی بیشتری برای صحبت کردن دارند.
 • یکی از راهکارهای خلاقانه برای جلوگیری از صحبت های اضافی و اینکه از بحث و تبادل نظر در این زمان محدود جلوگیری شود، استفاده ازیک توپ سنگین چند کیلوگرمی در دست کسی است که صحبت می کند. سنگینی توپ باعث می شود که فرد به سرعت صحبت خود را به پایان برساند و توپ را به نفر بعدی بدهد. 
 • شروع جلسات روزانه توسط فرد خاصی آغاز نمی شود، با این حال پیشنهاد می شودبرای ایجاد تنوع در برگزاری این جلسات، بصورت چرخشی در هر جلسه یکی از اعضای تیم توسعه جلسه را آغاز نماید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

جدیدترین مقالات