بهترین روش‌های شناسایی و جمع‌آوری نیازمندی های یک کسب‌ و کار

شناسایی نیازمندی های کسب وکار- مدیران آینده

روش‌های جمع‌آوری نیازمندی ها و الزامات کسب‌ و کار بسیار متنوع هستند و هیچ پاسخ دقیقی به این پرسش که کدامیک از این روشها درست است و یا بهتر است وجود ندارد. انتخاب روش مناسب قطعا به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

بر اساس متدولوژی SDLC، نوع پروژه، سطح پیچیدگی و مسائل دیگر بستگی دارد. الزامات یک کسب‌ و کار، شامل جزییات جامع فعالیت‌های کسب‌ و کار و تعاملات داخلی و خارجی در این کسب و کار است. این ویژگی‌ها برای تحقق بخشیدن به عملکرد کسب‌وکار ضروری هستند.

جمع‌آوری الزامات کسب‌ و کار بخش مهمی از ساخت یک راه‌حل بهینه است. روش‌های مناسب جمع‌آوری الزامات کسب‌ و کار به پروژه‌ای که شما کار می‌کنید بستگی دارد. بیایید نگاهی به برخی از روش‌های شناخته‌شده جمع‌آوری الزامات کسب‌وکار بدانیم.   

ایده پردازی: ایده پردازی روشی ساده برای جمع‌آوری الزامات است. متخصصان موضوع مورد نظر در یک اتاق با اعضای تیم پروژه جمع می‌شوند و در مورد ایده‌ها با دسته بندی های خوب، بد و یا بی‌تفاوت شروع به طوفان فکری می‌کنند.

در حالی که استفاده از این روش برای توسعه یک محصول خیلی خوب کار می‌کند، با این حال اثربخشی آن برای انواع دیگر پروژه‌ها سوال‌برانگیز است. تکنیک‌های طوفان فکری بسیاری وجود دارد.

مصاحبه یک به یک: یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای جمع‌آوری نیازمندی‌ها این است که از کاربران سوال کنیم که چه چیزی نیاز دارند. وظیفه تحلیلگران کسب‌ و کار این است که به کسب‌وکار کمک کنند تا راه حلی برای مشکل پیدا کند.

بهتر است مصاحبه را برنامه‌ریزی کنید تا بدانید به دنبال چه هستید. کاری که باید انجام دهید ابتدا سوالات باز است. زمانی که کاربر شروع به صحبت می‌کند، سوالاتی بپرسید که منجر به بیان نیازمندیهایش می شود.

مصاحبه گروهی: یک راه عالی دیگر برای جمع‌آوری نیازمندی‌ها از طریق مصاحبه گروهی است. این تکنیک مانند مصاحبه است. تنها تفاوت این است که در مصاحبه گروهی بیش از یک نفر مصاحبه می‌شود. اگر همه در یک سطح باشند می‌توانید از مصاحبه‌های گروهی بهره‌مند شوید.

زمانی که یک مصاحبه گروهی را انجام می‌دهید باید آمادگی بیشتری داشته باشید. اگر تیم متمرکز باشد، در مدت‌زمان کوتاه‌تر نیازمندی ها را جمع‌آوری خواهید کرد.

پرسشنامه‌ها: روش دیگری برای جمع‌آوری الزامات است. پرسشنامه ها برای جمع‌آوری الزامات از صدها نفر در یک زمان کوتاه ایده‌آل هستند. شما باید اطمینان حاصل کنید که سوالات به درستی ساختار بندی شده‌اند. استفاده از پرسش‌های باز در پرسشنامه خوب است.

کارگروه ها: یکی از روش‌های مورد نیاز کسب‌ و کار تسهیلگری در جلسات است. در این حالت، شما گروهی از افراد را برای یک هدف مشترک جمع می‌کنید. این روش برای جمع‌آوری الزامات بسیار رایج است. با برگزاری کارگروه ها یا کنفرانس‌ها، می‌توانید با سرعت بیشتری به الزامات کسب و کارتان دست یابید.

نمونه‌سازی نمونه‌سازی یک روش آسان برای جمع‌آوری الزامات است. تیم پروژه نیازمندی‌ها را گردآوری می‌کند و یک نمونه اولیه از محصول را ایجاد می‌کند. سپس کاربران می‌توانند نتیجه نهایی را ببینند و قادر به ارایه بازخورد سازنده باشند.

نمونه های موردی: استفاده از نمونه های موردی روش دیگری برای تعریف الزامات کسب‌ و کار است. بسته به عمق اطلاعات جستجو می‌تواند ساده یا پیچیده باشد. بسیاری از اوقات، تیم‌ها روی روش تست ”happy path” تمرکز می‌کنند، و این منجر به نتایج ناخوشایند بسیاری می‌شود.

داستان‌های کاربر، نوع خاصی از روش‌های مستندسازی نیازمندی‌ها هستند که برای روش‌شناسی‌های توسعه سریع قابل‌استفاده هستند. داستان کاربر یک فعالیت خاص را در صدای کاربر بیان می‌کند.

 

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا