مدل کسب و کار airbnb

مدل کسب و کار airbnb - مدیران آینده

 

مدل کسب و کار Airbnb یک پلتفرم چند وجهی است که مسافران را با میزبانان از تمام نقاط کره زمین به هم متصل می کند. Airbnb با ایجاد اعتماد بین صاحبان املاک و اجاره کننده های موقت، به یکی از شناخته شده ترین شرکت ها در صنعت گردشگری تبدیل شده است. اگر دوست دارید سفر کنید، مطمئناً از خدمات Airbnb شنیده اید یا از آنها استفاده کرده اید.

 

مدل کسب و کار airbnb - مدیران آینده

 

Airbnb به طور خلاصه بازاری است که به صاحبان جا و مکان اجازه می دهد تا افرادی را که به مکانی برای اقامت نیاز دارند، اقامتگاه اجاره دهند. با این حال، زمانی که این شرکت در سال 2008 تأسیس شد، این فقط یک ایده ساده از دو دوست بود که برای پرداخت اجاره خود به پول نیاز داشتند. سه تشک بادی کنار هم گذاشتند و برای اجاره گذاشتند. و سپس، آنها متوجه شدند که این ایده می تواند بسیار فراتر از این باشد.

در حال حاضر، Airbnb یک پلتفرم کاملا دیجیتالی است که فقط از طریق اپلیکیشن و وب سایت کار می کند. هیچ سرویس حضوری و فضای فیزیکی وجود ندارد که شما به آنجا بروید. و Airbnb خود مالک هیچ ملکی نیست. این فقط ارتباط افرادی را که چیزی برای ارائه دارند با دیگرانی که به آنچه ارائه می دهند علاقه مند هستند امکان پذیر می کند.

در یک مقایسه ساده، درست مانند اوبر که روزانه بیش از 1 میلیون سواری را بدون داشتن یک ماشین انجام می‌دهد، Airbnb تقریباً 80000 رزرو در روز انجام می‌دهد، بدون اینکه اتاقی برای خود داشته باشد.

 

Airbnb چیست؟

Airbnb مردم را با مکان‌هایی برای اقامت و کارهایی که در سرتاسر جهان انجام می‌دهند مرتبط می‌کند. این انجمن توسط میزبانانی تامین می شود که به مهمانان خود فرصت منحصر به فردی را برای سفر مانند یک بومی ارائه می دهند. Airbnb اساساً یک بازار است که از طریق برنامه یا وب سایت قابل دسترسی است و مسافران و میزبانان را به هم متصل می کند.

یعنی افرادی که دارای فضای اضافی یا دارایی بلااستفاده هستند می توانند با اجاره آنها درآمد اضافی کسب کنند. از سوی دیگر، افرادی که نیاز به اقامت دارند می‌توانند این فضاها را مستقیماً از مالکان اجاره کنند، با تضمین قیمتی کمتر از هتل‌ها یا املاکی که در آژانس‌ها درج شده است و گاهی اوقات می‌توانند با مالکان تعامل داشته باشند و آنها را به فرهنگ محلی خود نزدیک تر کنند.

 

Airbnb چگونه کار می کند؟

 1. میزبان‌ها همه اطلاعات مربوط به فضایی را که برای اجاره می‌گذارند، از جمله قیمت درخواستی، در برنامه Airbnb قرار می‌دهند.
 2. در صورت امکان، Airbnb عکاسی را به محل مورد نظر می‌فرستد تا عکس‌های باکیفیت از آن مکان ثبت کند.
 3. مسافر به برنامه دسترسی پیدا می کند و ملکی را در محل جستجو می کند، با ویژگی ها و محدوده قیمتی که نیاز دارد.
 4. سپس، آنها رزرو را از طریق یک پلتفرم دیجیتال، بدون نیاز به تماس با میزبان انجام می دهند.
 5. مسافر پرداختی را به Airbnb انجام می دهد که شامل هزینه تراکنش می شود.
 6. میزبان باید با اجاره موافقت کند.
 7. وقتی همه چیز خوب است، مسافر در فضای اجاره‌ای مستقر می شود و Airbnb کرایه را به میزبان پرداخت می‌ نماید و کمیسیون آن را کسر می‌کند.
 8. در نهایت، هم میزبان و هم مسافر می توانند این تجربه را ارزیابی کنند و در مورد آن نظر خود را بنویسند.

شایان ذکر است که Airbnb در بیش از 190 کشور جهان با بیش از 650000 میزبان و حدود 30 میلیون رزرو در سال حضور دارد.

 

تاریخچه مختصری از Airbnb

Airbnb به دلیل نیاز سرمایه گذاران آن به پول اضافی به وجود آمد. برایان چسکی و جو گبیا هم خانه بودند و در پرداخت اجاره خانه نیز با مشکل مواجه بودند. در آن زمان، قرار بود یک کنفرانس طراحی صنعتی در سانفرانسیسکو برگزار شود و تمام هتل ها به طور کامل رزرو شده بودند. بنابراین، آنها سه تشک بادی جمع کردند و برای طراحانی که به دنبال اتاقی برای کنفرانس بودند، تخت و صبحانه ارائه نمودند.

برای تبلیغ آن، یک وب سایت ایجاد کردند: airbedandbreakfast.com. پس از آن، آنها با ناتان بلاچارچیک، هم خانه سابق گبیا و فارغ التحصیل علوم کامپیوتر، تماس گرفتند تا پلتفرم کامل تری برای اشتراک گذاری خانه بین کاربران ایجاد کنند. این وب سایت در سال 2008 آماده شد، زمانی که شهر دنور قرار بود میزبان کنوانسیون ملی دموکرات ها باشد.

آنها با هدف قرار دادن منطقه، صدها لیست داشتند. با اعتقاد به این ایده، بنیانگذاران می خواستند برای شرکت کاملاً جدید پول جمع کنند. با انتخابات آمریکا، آنها بسته های غلات صبحانه اوباما-او و کپن مک کین را ساختند و با آن توانستند 30000 دلار جمع آوری نمایند. به هر حال در آن زمان، سرمایه گذاران ریسک پذیر شروع به توجه و سرمایه گذاری روی استارتاپ کردند.

در مارس 2009، این شرکت نام خود را به Airbnb فعلی تغییر داد. طولی نکشید که شرکت به طور تصاعدی به سمت سود رشد کرد. در سال 2014، این استارتاپ Airbnb Experiences را به پلتفرم اضافه کرد، جایی که مردم می توانند تور برگزار کنند، به گشت و گذار بروند، آشپزی کنند، غذا بخورند، کلاس داشته باشند و فعالیت های دیگر را انجام دهند.

 

چه کسی مالک Airbnb است؟

سه بنیانگذار Airbnb، صاحبان این شرکت، هنوز هم تا به امروز فعال هستند. در حالی که برایان چسکی مدیرعامل (CEO) است، جو گبیا مدیر ارشد اجرایی (CPO) است و سومین بنیانگذار، ناتان بلاچارچیک، سمت مدیر ارشد فروش (CSO) را دارد.

از زمان عرضه اولیه سهام (IPO) خود در سال 2020، Vanguard Group، FMR LLC، Capital Research Global Investors و Blackrock Inc، همگی در این تجارت سرمایه گذاری کرده اند. سهامداران منفرد در شرکت حدود 11.28 درصد از سهام آن را در اختیار دارند، در حالی که دارندگان صندوق سرمایه گذاری مشترک حدود 35.69 درصد از سهام شرکت را در اختیار دارند. اگرچه دارندگان فردی سهام کمتری نسبت به دارندگان نهادی در اختیار دارند، اما همچنان تأثیر قابل توجهی بر تصمیمات شرکت می گذارند.

 

بیانیه ماموریت Airbnb:

“ماموریت Airbnb ایجاد جهانی است که در آن هر کسی می تواند به هر جایی تعلق داشته باشد، و ما بر ایجاد یک پلتفرم سفر از صفر تا صد، تمرکز کرده ایم که هر بخش از سفر شما را اداره کند.”

 

Airbnb چگونه درآمد کسب می کند؟

درآمد Airbnb از سه منبع اصلی به دست می آید:

کمیسیون از میزبانان

این هزینه از 3 تا 5 درصد مبلغی که برای اجاره دریافت می شود متغیر است. میزبان می تواند دارایی های خود را به صورت رایگان لیست کند و با هر رزرو، Airbnb کمیسیون آن را کسر می کند. برای میزبانان ارائه تجربیات (رویدادها و فعالیت ها)، کمیسیون 20٪ است.

کرایه از مهمانان

Airbnb از 0 تا 20 درصد از مبلغ رزرو را به عنوان کارمزد تراکنش دریافت می کند. این هزینه نیز با هر رزرو انجام می شود و با توجه به دوره های مربوطه متفاوت است. برای پایان دادن به این موضوع، شایان ذکر است که با در نظر گرفتن Uber برای اجاره‌های موقت، Airbnb در حال حاضر یک شرکت چند میلیون دلاری است و در حالی که چندین رقیب در بازار وجود دارد، هیچ‌کدام حتی به رهبری آن نزدیک نیستند.

کارمزد میزبانی

میزبان‌هایی که فهرست‌های مهمانپذیری عمومی را لیست می‌کنند، مانند هتل‌ها و آپارتمان‌های سرویس‌دهی شده، یا میزبان‌های متصل به نرم‌افزار – از طریق یکپارچه‌سازی نرم‌افزار با Airbnb – هزینه‌هایی را فقط برای میزبانی پرداخت می‌کنند. با این حال، مگر اینکه بخش عمده‌ای از فهرست‌های آن‌ها در ایالات متحده، اروگوئه، کانادا و غیره باشد، میزبان‌های متصل به نرم‌افزار نیازی به پرداخت هزینه‌ای برای میزبانی ندارند.

کارمزدهای میزبانی معمولاً بین 14 تا 16 درصد است، اما برای میزبان‌هایی که فهرست‌های Airbnb Plus دارند یا سیاست‌های لغو بسیار سخت‌گیرانه دارند، احتمالاً پرداخت بیشتر است. برای ساده‌سازی پرداخت، کارمزد قبل از پرداخت، از پرداخت میزبان برداشت می‌شود.

 

بوم مدل کسب و کار Airbnb

مدل کسب‌ و کار Airbnb نمونه‌ای از اقتصاد اشتراکی است، به طوری که خود شرکت آن را «جامعه‌ای مبتنی بر اشتراک‌گذاری» می‌داند. صنعت اقتصاد اشتراکی به افراد این امکان را می‌دهد تا به دارایی‌هایی که بلااستفاده هستند یا کمتر استفاده می‌شوند، ارزش بیافزایند. بیایید نگاهی دقیق‌تر به بوم مدل کسب‌ و کار Airbnb بیندازیم.

 

مدل کسب و کار airbnb - مدیران آینده

 

بخش های مشتریان در بوم مدل کسب و کار Airbnb

دو بخش مشتری وجود دارد که مدل کسب و کار Airbnb را تعریف می کند:

 • میزبانان: افرادی که مکان هایی برای اجاره دارند و می‌خواهند از این طریق درآمد کسب کنند. در برنامه، آن‌ها می‌توانند ویژگی ها و امکانات خود را تحت شرایط خاصی، مانند مدت زمان موجود، زمان ورود و خروج، و سایر «قوانین» درج کنند. آنها همچنین رزروهای درخواستی را می پذیرند یا رد می کنند و بعداً مسافران را ارزیابی می کنند.
 • مهمانان: افرادی که به دنبال مکانی برای اقامت هستند. آنها می توانند بر اساس مکان، نوع ملک، قیمت، از جمله فیلترهای دیگری که برنامه ارائه می دهد جستجو کنند. آنها رزرو می کنند و از طریق Airbnb پرداخت می نمایند.

 

ارزش پیشنهادی در بوم مدل کسب و کار Airbnb

ارزش پیشنهادی Airbnb برای هر بخش متفاوت است:

 • برای میزبان: بیشترین ارزش پیشنهادی اینجا فقط کسب درآمد از طریق پلتفرم است. علاوه بر این، انجام این کار به راحتی و ایمن، با کنترل کامل بر رزرو و حتی بیمه در برابر خسارت و حوادث، مزایایی دارد. همچنین این مزیت را دارد که می‌تواند مشخصات افرادی را که درخواست رزرو می‌کنند و حتی پیشنهاد را رد می‌کنند، بررسی کند. همه اینها با پشتیبانی 24 ساعته از طریق تلفن، ایمیل و چت با Airbnb است.
 • برای مهمان: بزرگترین ارزش پیشنهادی در اینجا صرفه جویی در هزینه اجاره است. علاوه بر این، راحتی اینکه بتوانید یک مکان را با توجه به همه ترجیحات خود، تنها با کمک یک دستگاه و بدون نیاز به مذاکره با کسی انتخاب کنید. علاوه بر این، مسافر می تواند مشخصات مالک را نیز بررسی کند و در برخی موارد در طول اقامت با آنها تبادل تجربیات کند. و در نهایت، امنیت پرداخت دارد که Airbnb واسطه آن است.

 

دسترسی کامل به این محتوا برای اعضای حرفه ای و ویژه وبسایت مدیران آینده امکان پذیر می باشد.

اعضای حرفه ای و ویژه می توانند به محتوای اختصاصی تولید شده در وبسایت مدیران آینده دسترسی داشته باشند. 

برای آشنایی با خدمات مشترکین وب سایت مدیران آینده می توانید به اینجا کلیک کنید.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
اسکرول به بالا