بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد مدیران آینده کاملا محفوظ می باشد

آیاسمت های ارشد مدیریتی و کلیدی در سازمان را می شناسید؟

آیاسمت های ارشد مدیریتی و کلیدی در سازمان را می شناسید؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/01/15 0 نظر 1,077 بازدید

شناخت سمت های مدیریتی ارشد سازمان و وظایفی که هریک از این سمت ها در سازمان بر عهده دارند، برای فعالان حوزه کسب و کار و مدیریت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از سوی دیگر شرکت هایی که به دلیل مراودات بین المللی با شرکت های خارجی در تعامل هستند، بایستی با اصطلاحات سمت های مدریتی که در سطح دنیا متداول است تاحدی آشنا باشند.

شاید تا به حال با این مسئله برخورد کرده باشید که درمصاحبه های استخدامی، رزومه ها، مراودات با شرکت های خارجی و مواردی از این دست افراد از اصطلاحات اختصاری و مخفف برای بیان سمت خود استفاده می نمایند. بطور مثال افراد خودشان را CTO، CEO،CIO و…معرفی می کنند.
استفاده از این ادبیات در مراودات کسب و کاری بین المللی بسیار رایج می باشد و برای مدیران و افرادی که ارتباطات زیادی با شرکت های داخلی و خارجی دارند دانستن وزن هر سمت سازمانی برای نوع تعامل و میزان قدرت فرد در سازمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
در اینجا سعی شده است لیستی از مهمترین سمت های سازمانی بین المللی و معادل مورد استفاده و مرسوم در شرکت های داخلی را بیان نماییم. البته باید تاکید کرد که در این مقاله بیشتر سعی شده است به سمت های ارشد و کلیدی در سازمان ها اشاره گردد.
در ابتدا لازم است با سه مفهوم کار،شغل و پست در سازمان آشنا شویم. 
 

تعریف کار در سازمان چیست؟

منظور از کار در سازمان، به مجموعه فعالیت هایی در سازمان گفته می شود که نتایج آن باعث تغییر، ایجاد، یا تولید کالاو یا خدمتی که دارای ارزش اقتصادی است. 

تعریف شغل در سازمان چیست؟

بصورت ساده می توان هر کار تعریف شده ای در سازمان را شغل نامید.بعبارت دیگر شغل کاری است که حدود آن در سازمان مشخص و شفاف شده است.

براین اساس و با توجه به تعاریف کلاسیک می توان شغل را مجموعه ای از وظایف و مسئولیت های همگون و مشابه دانست که برای تحقق هدفی مشخص به عنوان کار واحد شناخته می شود و انجام آن نیازمندداشتن مهارت های  لازم و از پیش تعریف شده می باشد که  از عهده یک نفر برمی آید.

تعریف پست در سازمان چیست؟

پست یا سِمت در سازمان، به جایگاه و موقعیتی گفته می شود که شغل در آن قرار می گیرد و شاغل در آن ایفای نقش می کند. به زبان ساده می توان گفت شغل در قابل پست سازمانی معنای خویش را می یابد.نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که عنوان شغل و پست در سازمان می تواند یکسان و یا متفاوت باشند.
 
 
 

Board of Directors


بطور خلاصه می توان هیئت مدیره را مسئول تعیین استراتژی های کلان سازمان و همچنین نظارت برعملکرد مدیر عامل وتحقق اهداف سازمان دانست. 
 
 

حتما بخوانید: تحول دیجیتال چیست؟

 


Chairman


رئیس هیئت مدیره که وظایف آنها به طور معمول شامل برقراری ارتباط قوی با مدیر ارشد و سطح بالا، تدوین استراتژی تجاری شرکت با همکاری هیئت مدیره، نماینده مدیریت و حفظ صداقت شرکت است. رئیس هیئت مدیره توسط اعضای هیئت مدیره انتخاب می شود.
 


Chief Executive Officer (CEO)


عالی رتبه ترین مقام اجرایی سازمان یا همان مدیر عامل می باشد که مسئول راهبری و مدیریت کلیه امور در شرکت می باشد. علاوه بر اصطلاح  CEO از کلمه President نیز در ادبیات بین الملل برای این سمت شغلی استفاده می گردد. مدیر عامل توسط هیئت مدیره انتخاب می گردد.
 


Chief Operating Officer (COO)


مدیر ارشد اجرایی یا مدیر عملیاتی یکی از سمت هایی بسیار رده بالا در برخی شرکت های بزرگ می باشد که بعد از مدیر عامل جزء بالاترین سمت های اجرایی در شرکت می باشد. کسی که به این سمت منصوب شده است معمولا وظیفه راهبری و نظارت بر امور اجرایی در شرکت و ارائه گزارش روزانه به مدیر عامل را بر عهده دارد. از دیگر عناوینی که برای این سمت استفاده می شود می توان به Vice President of Operations or General Manager  اشاره کرد.
 


Chief Financial Officer (CFO) or Controller


مدیریت ارشد مالی که بالاترین مقام مدیریت منابع مالی را در سازمان بر عهده دارد. کسی که عهده دار این سمت می باشد وظیفه مدیریت و نظارت بر منابع مالی سازمان را عهده دار می باشد.
 


Chief Marketing Officer (CMO)


مدیر ارشد مارکتینگ می باشد که در ایران از آن بعنوان مدیر ارشد بازاریابی یاد می شود. البته استفاده از مدیر ارشد بازاریابی در برگردان فارسی برای این سمت در برخی منابع فارسی اختلاف وجود دارد و برخی عقیده دارند که بازاریابی بخشی از وظایف این سمت می باشد و استفاده از کلمه مارکتینگ برای این سمت می تواند دقیق تر باشد.
 


Chief Technology Officer (CTO)


مدیر ارشد تکلنولوژی که بیشتر برای امور توسعه ای و بهبود فناوری در سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. این سمت در سازمان های ایرانی معمولا برای مدیریت های حوزه فناوری اطلاعات و آی تی  مورد استفاده قرار می گیرد. در خصوص این سمت نیز با توجه به تعاریف استاندارد جهانی آن، شرح وظایف گسترده تری نسبت به مدیر فناری اطلاعات برای آن قائل است.
 


Chief Information Officer (CIO)


مدیر ارشد اطلاعاتی یا مدیر ارشد فناوری اطلاعات که بالاترین مقام در حوزه های تصمیم گیری فناوری اطلاعات در شرکت ها و سازمان ها می باشد.
 


Chief Knowledge Officer (CKO)


مدیر ارشد دانش که یکی از سمت هایی است که در سازمان های بزرگ نقش بسیار مهمی در مدیریت سرمایه های فکری و دانشی سازمان را برعهده دارد و سیاست گزاری شیوه نامه های مدیریت دانش توسط این سمت مدیریت و راهبری می شود. با توجه به وابستگی به اطلاعات و دانش در سازمان ها و شرکت ها و اهمیت دسته بندی و تحلیل درست اطلاعات برای بهبود عملکرد سازمان، استفاده از این سمت می تواند نقش بسیار موثری  در رسیدن به این هدف ایفا نماید.
 


Chief Human Resource Management (CHRM )


مدیر ارشد منابع انسانی که مدیریت کلیه امور مربوط به پرسنل سازمان  از جمله جذب و استخدام، نگهداشت، جبران خدمات، ارزیابی عملکرد و … بر عهده این سمت می باشد. در سالهای اخیر با توجه به تغییر نگاه مدیریتی سازمان ها و اهمیت به ارزش نهادن به پرسنل در سازمان عنوان این سمت به مدیریت ارشد سرمایه های انسانی در حال تغییر می باشد.
 


Chief Learning Officer (CLO)


 مدیر آموزش سرمایه های انسانی سازمان است که وظیفه برنامه ریزی های آموزشی در سطوح مختلف سازمان برای پرسنل شرکت می باشد.
 


Chief Commercial Officer (CCO)


مدیرارشد بازرگانی، همانطور که از نام آن پیداست این سمت وظیفه مدیریت و راهبری کلیه مراودات بازرگانی داخلی و خارجی را برعهده دارد.
 

حتما بخوانید : مدیر ارشد داده chief data officer - CDO کیست ؟

 


Chief Legal Officer (CLO)


مدیر ارشد حقوقی سمتی است که درشرکت ها و سازمان های بزرگ با توجه به مسائل حقوقی متعددی که در حوزه قراردادها و مسائل قانونی وجود دارد بنابراین در این سازمان یک واحد حقوقی برای پرداختن به مسائل حقوقی سازمان در نظر گرفته می شود تا بتوان بصورت تخصصی چنین موضوعاتی را بررسی نمود.
 


Chief Sales Officer (CSO)


مدیر ارشد فروش که بعنوان Sales Director  نیز شناخته می شود وظیفه برنامه ریزی و مدیریت برنامه های فروش شرکت را برعهده دارد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 10

جدیدترین مقالات