بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد مدیران آینده کاملا محفوظ می باشد

اسکرام چیست؟

اسکرام چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/07/02 0 نظر 171 بازدید
 اسکرام (Scrum) چارچوبی است که در با استفاده از آن می توان پروژه های پیچیده را با استفاده از روشهای Adaptive به سر انجام رساند و بطور مولد و خلاق محصولاتی با ارزش مورد نظر ارائه نمود.مسائل پیجیده مواردی است که دانش ما نسبت به آنها ناقص است و در طول زمان شناخت دقیق تر نسبت به مساله برای ما بوجود می آید.
 
 

نگرش تطبیق پذیر( Adaptive ) و نگرش پیش بینی شونده ( Predictive )

 
همانطور که اشاره شد چارچوب اسکرام متمرکز پروژه های تطبیق پذیر یا  Adaptive است. به زبان ساده پروژه هایی را Adaptive  می گوییم که مسیر انجام آن ها و حتی هدف انجام آن ها از ابتدای پروژه مشخص نیست و در طول مسیر بر اساس نیاز مشتری ساختار محصول مشخص می گردد و ارزش مورد نظر به مشتری ارائه می شود. 
نگرش تطبیقی یا adaptive  در مقابل نگرش دیگری به نام پیش بینی شونده یا Predictive در نظر گرفته می شود که در پروژه هایی که می توان برنامه ریزی مشخصی داشت و محصول نهایی نیز از ابتدای پروژه مشخص می باشد، در دسته predective قرار می گیرند.
 

فریم ورک


اسکرام و اجایل یکسان نمیباشند زیرا اسکرام بر بهبود مستمر تمرکز دارد، چیزی که اساس اجایل می باشد. فریم ورک اسکرام بر انجام مستمر کار تمرکز دارد.
 
 

ارزش ها در اسکرام( The Scrum Values )

 
ارزش های مشخص شده در اسکرام بعنوان بخشی از ساختار آن در نظر گرفته می شود.  این ارزش ها در جولای 2016 ، به اسکرام اضافه شد.
ارزشهای تعیین شده در اسکرام عبارتند از :
 
 1. شجاعت ( courage )
 2. تمرکز ( focus )
 3. تعهد ( commitment )
 4. احترام ( respect )
 5. گشودگی ( openness )
 

تیم اسکرام 

 
در ساختار اسکرام معمولا از تیم های کوچک استفاده می گردد . بر اساس آخرین نگارش ارائه شده برای اسکرام، توصیه شده است که اعضای تیم اسکرام،  10 نفر یا کمتر باشند. این تعداد شامل مدیر محصول ، اسکرام مستر و برنامه نویس های اسکرام هستند. 
در تیم های اسکرام هیچ تیم فرعی و یا ساختار سلسله مراتبی وجود ندارد و تمامی اعضا برای یک هدف و رسیدن به محصول نهایی تلاش می کنند.
 

رویدادهای اسکرام

با توجه به ساختار چابک در چارچوب اسکرام ، برگزاری جلسات بیهوده و وقت گیر از این چارچوب حذف شده است و تمامی نیازمندی هایی که ممکن است تیم اسکرام برای هماهنگی و رفع مشکلات ، به آن نیاز داشته باشند در قالب چند رویداد مشخص با زمانبندی معین در نظر گرفته شده است. 
نکته مهمی که در چارچوب اسکرام نیز به آن تاکید شده، پایبند بودن به زمانهای تعیین شده برای هر رویداد است. 
رویدادهایی که در اسکرام وجود دارد عبارتند از :
 
 • اسپرینت ( Sprint )
 • جلسه برنامه‌ریزی اسپرینت( Sprint Planning )
 • جلسه روزانه اسکرام (Daily Scrum )
 • جلسه بررسی اسپرینت ( Sprint Review )
 • جلسه رتروسپکتیو (Retrospective) اسپرینت ( Sprint Retrospective )
 
 

اسپرینت Sprint چیست؟


در اسکرام، محصول ساخته ی یک سری فعالیت در بازه های زمانی تکرار پذیر می باشد که sprint نامیده میشوند. درواقع پروژه های بزرگ به تکه های کوچکی تقسیم میشوند. اسپرینت ها  جزء اصلی اسکرام و متدلوژی اجایل می باشند. 
بر اساس چارچوب اسکرام، بازه زمانی قابل قبول برای یک اسپرینت یک ماه یا کمتر می باشد که در این بازه یک محصول بالقوه قابل اجرا توسعه داده می شود.
نکاتی که در اسپرینت باید مورد توجه قرار گیرد عبارتنداز : 
 
 • مدت زمان تمامی اسپرینت ها بایستی یکسان باشد.
 • بعد از اتمام یک اسپرینت بلافاصله اسپرینت بعدی شروع می گردد.
 • در پایان هر اسپرینت یک محصول قابل اجرا ارائه می گردد.
 

برنامه ریزی اسپرینت (Sprint planing) چیست؟


برنامه ریزی اسپرینت یکی از رویدادهای اسکرام می باشد که اسپرینت با آن آغاز میشود. هدف اولیه برنامه ریزی اسپرینت این است که نشان دهد چه چیزی در اسپریت قابل ارائه می باشدبعبارت دیگر هدف اصلی از اسپرینت جدید چیست. همچنین نشان میدهد چطور هدف تعیین شده، محقق میشود. تمامی این موارد توسط اعضای تیم اسکرام مشخص می گردد.
اسپرینت یک مجموعه زمانی است که در آن توسعه محصول انجام می شود. قبل از شروع به توسعه، میبایست هدف اسپرینت تعریف گردد. در کنار آن بایستی تعیین کنیم چقدر زمان نیاز است تا هدف یک اسپرینت محقق می شود و از کجا باید شروع کنیم.
 

فاکتورهای تاثیرگذار برنامه ریزی اسپرینت

 
 • چه چیزی :  هدف اسپرینت و آیتم های backlog (ویژگی های جدید، تغییرات و ..  ) مرتبط با هدف اسپرینت را تعریف می گردد.
 • چگونه : تیم توسعه برنامه فعالیت های اسپرینت را طوری برنامه ریزی می کند تا هدف اسپرینت برآورده شود.
 • چه کسی : product owner هدف را براساس ارزشی قرار میدهد که مشتری دنبال آن است و نیاز است توسعه دهنده درک کند که چطور میتوانند هدف را ارائه دهند .
 • ورودی ها : بک لاگ محصول (Product backlog) لیستی از یک سری ورودی ها میباشد که میتوانند قسمتی از اسپرینت جاری باشند. تیم توسعه بر اساس هدف اسپرینت برخی از ورودیهای موجود در بک لاگ محصول را انتخاب می کند تا در اسپرینت جاری آنها را توسعه دهد.
 • خروجی ها : خروجی مهم برنامه اسپرینت،  تحقق هدف تعریف شده توسط تیم است. 


Backlog محصول ( Product backlog ) چیست ؟


بک لاگ محصول لیستی از کارهای تیم توسعه می باشد که از نقشه راه و نیازمندی ها استخراج میشود. کارهای اصلی در بالاترین سطح اولویت در بک لاگ محصول قرار میگیرد تا اعضای تیم بدانند که اولین چیزی که میبایست ارائه شود چیست. تعریف بک لاک محصول برعهده مدیر محصول یا product owner می باشد که در این مسیر می تواند از تیم توسعه نیز برای این کار کمک بگیرد .
 
فاکتورهایی که در اولویت بندی توسط صاحب محصول موثرند:
 
 • اولویت مشتری
 • اهمیت گرفتن بازخورد
 • دشواری اجرای نسبی
 • روابط نمادین بین آیتم های کار

 

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

جدیدترین مقالات