اصول اجایل (بیانیه چابک)

اصول بیانیه اچایل - مدیران آینده

 

اصول بیانیه اجایل

شاید اصطلاح بیانیه اجایل یا اصول اجایل به گوشتان آشنا باشد. این بیانیه که نام های دیگری همچون مانیفست اجایل، بیانیه چابک، اصول اجایل نیز شناخته می شود، شامل 4 بیانیه ارزش اجایل و 12 اصل اجایل می باشد که برای توسعه نرم افزار توسط 17 نفر از توسعه دهندگان نرم افزار در سال 2001 ارائه شده است.
 
در بیانیه اصول اجایل گفته شده است که“ما با توسعه نرم‌افزار و کمک به دیگران در انجام آن، در حال کشف راه‌های بهتری برای توسعه نرم‌افزار هستیم”.
 
 

بیانیه ارزش چابک (مانیفست اجایل)

  • اشخاص و تعاملات مقدم بر فرآیندها و ابزارها
  • نرم افزار قابل اجرا به جای مستندسازی جامع
  • مشریان بعنوان شریک و همکار  به جای طرف مذاکره در قرارداد
  • پاسخ به تغییرات به جای دنبال کردن یک طرح
 
 

اصول بیانیه اچایل - مدیران آینده

 
 
 
  

12 اصل بیانیه اجایل (مانیفست چابک)

 
 

اصول بیانیه اچایل - مدیران آینده

 

1. رضایت مشتری:

فرمول اولیه اولین اصل Agile می گوید: “بالاترین اولویت ما جلب رضایت مشتری از طریق تحویل زودهنگام و مستمر نرم افزارهای ارزشمند است”.
همانطور که می بینید، رضایت مشتری در رأس 12 بند اصول اجایل قرار دارد. تحویل زودهنگام و مستمر احتمال برآورده شدن خواسته های مشتری را افزایش می دهد و به تولید ROI سریعتر کمک می کند.
 
با به کارگیری این مفهوم، چابکی فرآیند خود را افزایش داده و به تغییرات به موقع پاسخ می دهید. از سوی دیگر، مشتریان شما خوشحال تر خواهند بود زیرا ارزشی را که بدست می آورند بیشتر از هزینه ای است که پرداخت می کنند. همچنین، آنها می توانند در اوایل پروژه، بازخوردهای لازم را به شما ارائه دهند، بنابراین شما می توانید احتمال ایجاد تغییرات قابل توجه در مراحل بعدی را کاهش دهید.
 

 

2. استقبال از تغییرات:

در صورت نیاز، درخواست تغییر باید حتی در مراحل پایانی اجرای پروژه بسیار مورد استقبال قرار گیرد. متن اصلی دومین اصل چابک بیان می‌کند که تیم شما باید از “تغییر الزامات، حتی در اواخر توسعه محصول، استقبال کند. فرآیندهای چابک از تغییر برای مزیت رقابتی مشتری استفاده می‌کنند”.
 
در مدیریت سنتی پروژه، هرگونه تغییر در مراحل پایانی بامقاومت انجام می شود، زیرا این معمولاً به معنای خارج شدن از محدوده پروژه و در نتیجه هزینه های بالاتر است. با این حال، در Agile، تیم ها قصد دارند عدم قطعیت را در آغوش بگیرند و تصدیق کنند که حتی یک تغییر دیرهنگام هنوز هم می تواند ارزش زیادی برای مشتری نهایی داشته باشد. با توجه به ماهیت فرآیند تکراری Agile، تیم ها نباید مشکلی در پاسخگویی به موقع به این تغییرات داشته باشند.
 

 

3. ارائه نرم افزار قابل اجرا:

سومین اصل مدیریت پروژه اجایل بیان می کند: «نرم افزار قابل اجرا را به طور متناوب، از چند هفته تا چند ماه، با در نظر گرفتن اولویت زمانی کوتاه تر، ارائه دهید». هدف اصلی، کاهش حجم کاری است که برای پردازش و تولید انتخاب می کنید و درعین حال قابل استفاده بودن محصول خروجی.
 
این اصل به دلیل اسناد گسترده ای که بخشی از فرآیند برنامه ریزی در توسعه نرم افزار در پایان قرن بیستم بود، ضروری شد. به طور منطقی، با در نظر گرفتن آن، بازه زمانی را که برای آن برنامه ریزی می کنید کاهش می دهید و زمان بیشتری را صرف کار روی پروژه های خود می نمایید. به عبارت دیگر، تیم شما می تواند به روشی چابک تر برنامه ریزی کند.
 

 

4. مشارکت:

در چهارمین بند اصول اجایل تاکید شده که تیم های متقابل  به یکدیگر تکیه می کند تا ارتباط بین ذینفعان مختلف پروژه را آسان تر کنند.همانطور که این اصل بیان می کند، افراد مرتبط با کسب و کار (اسکرام مستر و product owner) و توسعه دهندگان می بایست در طول حیات یک فاز توسعه نرم افزار با یکدیگر کار کنند.
 
در زمینه کار مطالعاتی که به طور صریح به توسعه نرم افزار مربوط نمی شود، می توانید به راحتی کلمه “توسعه دهندگان” را به “مهندسان” یا “طراحان” یا هر چیزی که به بهترین وجه با شرایط شما سازگار است تغییر دهید. 
هدف ایجاد هماهنگی بین افرادی است که ارزش ایجاد را یکپارچه کنید و عملکرد فرآیند خود را بهبود بخشید.
 

 

5. انگیزش:

پروژها می بایست توسط اعضای با انگیزه تیم ساخته شوند. هر محیطی که برای اعضای تیم مناسب است فراهم نمایید و به آنها اعتماد کنید. این باعث می شود که آنها احساس کنند در قبال به انجام رساندن پروژه مسئول هستند.
منطق پشت پنجمین اصل چابک این است که با کاهش مدیریت خرد و توانمندسازی اعضای تیم با انگیزه، پروژه ها سریعتر و با کیفیت بهتر تکمیل می شوند.

مانند متن اصلی که در ادامه بیانیه Agile آمده است، شما باید “پروژه هایی را حول افراد با انگیزه بسازید. محیط مناسب و حمایتی را که نیاز دارند به آنها بدهید و برای انجام کار به آنها اعتماد کنید”. جمله دوم این اصل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 
اگر به تیم خود اعتماد نداشته باشید و حتی کوچکترین تصمیمات را در شرکت خود متمرکز نگه دارید، فقط مانع تعامل تیم خود خواهید شد. 
در نتیجه، افراد هرگز احساس مسئولیت در قبال هدفی که یک پروژه خاص سعی در تحقق آن دارد، نخواهند داشت و شما از حداکثر پتانسیل آنها استفاده نخواهید کرد. 
 

 

6. مکالمه رو در رو:

مکالمه رو در رو  بین اسکرام مستر و تیم توسعه و همچنین بین اسکرام مستر و مشتریان موثرترین و کاراترین متد جهت انتقال اطلاعات به تیم توسعه می باشد.

کارآمدترین و مؤثرترین روش انتقال اطلاعات به تیم توسعه، مکالمه چهره به چهره است. در سال 2001 ،این اصل به درستی انجام شد. با برقراری ارتباط به صورت حضوری، زمان بین پرسیدن سوال و دریافت پاسخ را کاهش می دهید. با این حال، در محیط کار مدرن که در آن تیم ها در سراسر جهان با یکدیگر همکاری می کنند، محدودیت شدیدی ایجاد می کند.
 
خوشبختانه، با توسعه فناوری، می توانید این اصل Agile را از چهره به چهره به “همگام” یا ارتباط مستقیم (آنلاین) تفسیر کنید. بنابراین تا زمانی که راهی برای دسترسی سریع به تیم خود و بحث در مورد مسائل کاری بدون معطلی و ارسال چند روزه ایمیل ها دارید، خوب است.
 

 

7. نرم افزار قابل اجرا معیار اصلی اندازه گیری پیشرفت است:

نرم افزار قابل اجرا، معیار اندازه گیری کلیدی و اولیه پیشرفت پروژه می باشد.
هفتمین اصل چابک بسیار ساده است. مهم نیست که چند ساعت کاری روی پروژه خود سرمایه گذاری کرده اید، چه تعداد باگ را موفق به رفع آن شده اید یا چند خط کد نوشته شده است.
اگر نتیجه کار شما آنطور که مشتری شما انتظار دارد نباشد، دچار مشکل شده اید.
 

 

8. حفظ سرعت (قدمهای) پیوسته:

فرمول دقیق این اصل این است که “فرایندهای اجایل توسعه پایدار را ترویج می کنند. حامیان مالی، توسعه دهندگان و کاربران باید بتوانند یک گام ثابت را به طور نامحدود حفظ کنند.”

به طور منطقی، هنگام تمرین Agile، هدف شما اجتناب از بار اضافی و بهینه سازی روش کار است تا بتوانید به طور مرتب عرضه محصول یا خدمت به بازار داشته باشید و بدون نیاز به قهرمانی شخصی از تیم خود به تغییرات پاسخ دهید.
 

 

9. نظارت:

توجهی همیشگی به برتری فنی و طراحی خوب جهت به حداکثر رساندن چابکی داشته باشید.

همانطور که توسط بنیانگذاران Agile Manifesto بیان شده است، “توجه مداوم به برتری فنی و طراحی خوب، چابکی را افزایش می دهد”. در زمینه توسعه، این اصل به تیم‌ها اجازه می‌دهد تا نه تنها بر روی نرم‌افزار کار کنند، بلکه یک محصول پایدار با کیفیت بالا نیز ایجاد کنند.

در نتیجه، تغییرات در کدهای تولید شده توسط تیم توسعه نرم افزار، احتمال کمی دارد که بر اشکالات و عملکردهای نادرست تأثیر منفی بگذارد.

با این حال، نهمین اصول مدیریت چابک در هر صنعتی قابل اجرا است. هنگامی که برتری عملیاتی را حفظ می کنید، در واکنش به تغییرات و حفظ چابکی مشکل کمتری خواهید داشت.

 

10. سادگی:

کارها را ساده نگه دارید و از مقررات ساده ای جهت اندازه گیری کاری که به اتمام نرسیده استفاده نمایید.

مضمون اصلی این اصل می‌تواند کمی گیج‌کننده باشد زیرا بیان می‌کند: «سادگی – هنر به حداکثر رساندن مقدار کار انجام نشده – ضروری است». با این حال، بسیار کاربردی است.
 
اگر می توانید کاری را به روشی ساده انجام دهید، چرا زمان را برای پیچیده کردن آن تلف کنید؟ مشتریانتان برای مقدار تلاشی که شما سرمایه گذاری می کنید هزینه ای نمی پردازند. آنها در حال خرید راه حلی برای مشکل خاصی هستند که دارند. هنگام اجرای Agile این را در نظر داشته باشید و از انجام کاری صرفاً با هدف اینکه فقط کاری را انجام دهید اجتناب کنید.

 

11. تیم های خود سازمان یافته:

تیم های اجایل می بایست به صورت خود سازمان یافته باشند. آنها نبایست به شدت به دیگر تیم ها وابسته باشند زیرا  بهترین معماری ها، نیازمندی ها و طراحی ها از تیم های خود سازمان یافته پدید می آید.
 

بار دیگر متوجه می‌شویم که با آزادی، تیم‌های با انگیزه بیشترین ارزش را برای مشتری ایجاد می‌کنند. هنگام بحث در مورد این اصل، 17 پدر اجایل اظهار داشتند که “بهترین معماری ها، نیازمندی ها و طرح ها از تیم های خودگردان پدید می آیند”.

اگر باید تیم خود را بیشتر تحت فشار قرار دهید و آنها را به جلو هدایت کنید، شاید برای چابکی آماده نباشید یا بایستی تغییراتی در سبک رهبری خود ایجاد نماید.

 

12. کار را به طور منظم مرور کنید:

کار میبایست در فواصل زمانی منظم بازبینی شود. بنابراین تیم میتواند این که چطور بازدهی بیشتری داشته باشد تامل کند و رفتارش را متقابلا تنظیم کند.
 

در نهایت، به آخرین اصل اجایل رسیدیم. این به ارزیابی عملکرد شما و شناسایی فضای بهبود مربوط می شود. نسخه طولانی این اصل می‌گوید: «در فواصل زمانی منظم، تیم به نحوه مؤثرتر شدن فکر می‌کند، سپس رفتار خود را بر اساس آن سازگار و تنظیم می‌کند».

با انجام این کار، می توانید به طور مداوم آزمایش کنید و عملکرد خود را بهبود بخشید. اگر همه چیز آنطور که برنامه ریزی کرده اید پیش نمی رود، می توانید در مورد آنچه اشتباه رخ داده است صحبت کنید و برای بازگشت به مسیر خود هماهنگ شوید.

 

روش های Agile مختلفی وجود دارد، اما Agile خود یک متدولوژی یا یک چارچوب نیست. مجموعه ای از ارزش ها و اصول است. به همین دلیل است که بسیار انعطاف پذیر است و می تواند توسط سازمان های مختلف اعمال شود. با این حال، برای ایجاد یک تحول موفق، باید پایه و اساس لازم را داشته باشید.

 
 
 
پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا