نقشه راه تحول دیجیتال

نقشه راه تحول دیجیتال - مدیران آینده

 

طراحی نقشه راه تحول دیجیتال

اصطلاح “نقشه راه تحول دیجیتال” در مشاغل سازمانی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، اما در مورد نحوه استقرار آن به طور جدی صحبت نشده است.

در برخی تعاریف گفته شده است که:
«یک فرآیند موفقیت‌آمیز ایجاد کنید که به نیازهای اصلی محیط سازمانی و منحصر به‌ فرد شما پاسخ دهد» این تعریف در واقع به این معنی است که «آنچه برای شرکت شما مفید است را بیابید و برنامه‌ای برای تحقق آن ایجاد کنید».

ایجاد و پیاده سازی استراتژی سازمان بر روی یک نقشه راه تحول دیجیتال بسیار مهم است و مهمتر از آن پایبندی به این نقشه راه و بازبینی آن در مقاطع زمانی مشخص است.

 

تحول دیجیتال چیست؟

بصورت ساده تحول دیجیتال به هر ابتکاری اشاره دارد که یک شرکت برای معرفی فناوری جدید به امید بهبود کارایی یا ارزش پیشنهادی انجام می دهد. در حالی که ممکن است در نگاه اول یک هدف بزرگ و بلندپروازانه باشد، شرکت‌ها در هر اندازه همیشه دستخوش تحولات دیجیتالی می‌شوند.

ابتکارات تحول دیجیتال می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. این ممکن است شامل انتقال فایل‌ها و اسناد شرکت به فضای ابری، خودکار کردن کارهای تکراری برای آزاد کردن زمان اعضای تیم، یا فقط اتصال و یکپارچه‌سازی ابزارهایی باشد که تیم شما از قبل استفاده می‌کند.

اما استراتژی تحول دیجیتال فراتر از ایجاد حساب کاربری برای کارمندان در یک ابزار یا اپلیکیشن جدید است. برای اینکه انتقال روان و مؤثر باشد، ابتکار تحول دیجیتال شما به یک برنامه جامع نیاز دارد: یک نقشه راه تحول دیجیتال.

 

نقشه راه تحول دیجیتال چیست؟

نقشه راه تحول دیجیتال طرحی است که سازمان شما را از نقطه A (با استفاده از فرآیندهای کسب و کاری و دیجیتال فعلی شما) به نقطه B (با استفاده از فرآیندهای کسب و کاری و دیجیتال جدید) منتقل می کند.

به نقشه راه تحول دیجیتال مانند یک سفر طولانی و پر فراز و نشیب فکر کنید. شما می دانید کجا هستید و کجا می خواهید بروید، اما باید نحوه رسیدن به مقصد خود را مشخص کنید.

نقشه راه تحول دیجیتال شما به ابتکارات مدیریتی تان کمک می کند و ساختاری را برای مهاجرت از یک ابزار به ابزار دیگر (از جمله همه چیز از فناوری، افراد و فرآیندها) با هدف اطمینان از یک تحول دیجیتالی موفق ارائه می دهد.

 

نحوه ایجاد یک نقشه راه تحول دیجیتال در 5 مرحله

بدون نقشه راه، ابتکار تحول دیجیتال شما در خطر شکست است. در اینجا پنج مرحله ساده وجود دارد که می توانید برای آماده کردن خود و تیمتان برای موفقیت در مسیر مشخص شده در نقشه راه تحول دیجیتال انجام دهید.

 

1. داده های خود را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کنید

قبل از ایجاد هر تغییری، باید نقطه شروع خود را ارزیابی کنید. چه فرآیندها یا سیستم هایی در حال حاضر کار می کنند؟ کجا می توانند پیشرفت کنند؟ انتظار دارید چه تغییرات خاصی را از ابتکار تحول دیجیتال خود مشاهده کنید؟

جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها قبل از شروع فرآیند تحول دیجیتال، به شما مبنایی برای سنجش اثربخشی ابتکار عملتان می‌دهد. به عنوان مثال، اگر امیدوارید که تغییر دیجیتال باعث افزایش بهره‌وری تیم شما شود، باید بدانید، افراد و تیم ها قبل از پیاده‌سازی ابزارها یا فرآیندهای جدید، چقدر زمان صرف یک کار خاص می‌کنند.

پس از تکمیل تحول دیجیتال و بهبود فرایند ها، می توانید خروجی ها را اندازه گیری و مقایسه کنید تا ارزیابی کنید که آیا ابتکار عمل شما موفق بوده است یا خیر.

اطمینان حاصل کنید که داده ها و بینش های لازم برای ایجاد یک سکوی پایدار برای بقیه سفر تحول دیجیتال خود را دارید. قبل از شروع، شکاف ها را پر کنید یا هر چیزی را که گم شده است جمع آوری کنید. این به شما کمک می کند تا با چالش های تحول دیجیتالی که در طول پروژه با آن مواجه خواهید شد، مقابله کنید.

 

2. از مدیریت ارشد هزینه کنید

در ظاهر، تحول دیجیتال ممکن است فقط یک تغییر در فناوری یا فرآیند به نظر برسد، اما برای موفقیت آن، نیاز به یک تغییر کامل فرهنگی نیز در سازمان وجود دارد. یک سیستم جدید با آموزش و منحنی یادگیری (گاهی پیچیده) همراه است. کل تیم باید در هیئت مدیره باشد تا اطمینان حاصل شود که روند به خوبی اجرا می شود.

مدیریت ارشد اغلب هر تغییر عمده ای را در سراسر سازمان رهبری می کند. بدون تعهد آنها، هر گونه ابتکار مدیریت تغییر بدون نتیجه خواهد بود. در واقع، تحولات دیجیتال با حمایت رهبری ارشد 2.5 برابر بیشتر احتمال دارد که موفق شوند.

برای اینکه آنها را در کنار خود قرار دهید، باید اطلاعات مناسبی برای حمایت آنها در مورد لزوم تحول دیجیتال در سازمان آماده کنید. در اینجا چند نکته برای ارتباط با مدیریت ارشد آورده شده است:

تحول دیجیتال را به اهداف یا ارزش های شرکت مرتبط کنید. نشان دهید که با رسیدن به نقطه نهایی تعیین شده در نقشه راه تحول دیجیتال و گذراندن این سفر چگونه سازمان به اهداف اصلی خود نزدیک می شود؟ آیا ایجاد این تغییر به شرکت کمک می‌کند تا با ارزش‌های اصلی خود هماهنگ‌تر شود؟ ایجاد این ارتباطات می تواند به مدیریت ارشد کمک کند تا بفهمد چرا تحول دیجیتال برای کل شرکت مهم است.

روی ROI تمرکز کنید. مدیریت ارشد باید بداند که سرمایه گذاری آنها هدر نخواهد رفت. با استفاده از بینش‌هایی که قبلاً جمع‌آوری کرده‌اید، توضیح دهید که چرا فرآیندهای موجود اثر گذاری لازم را ندارند و چه هزینه‌ای برای شرکت در زمان اتلاف، مشتریان از دست رفته یا ناکارآمدی دارند. سپس می‌توانید پیش‌بینی‌هایی را ارائه کنید که چگونه ابتکار تحول دیجیتال شما این را برای بهتر شدن تغییر می‌دهد.

قدرت را در اعداد بیابید. اگر می‌دانید که تیم شما با فرآیندها یا فناوری‌های موجود دست و پنجه نرم می‌کند، برخی از آن‌ها را همراه خود کنید تا به ارائه پرونده خود به مدیریت ارشد کمک کنند. این می تواند به مدیریت ارشد کمک کند تا تأثیر و اهمیت ایجاد تغییر را درک کند.

ارائه خود را شخصی سازی کنید در مورد نقش و مسئولیت های هر فردی که باید ایده خود را برای او مطرح کنید فکر کنید. چه حقایق یا ویژگی هایی برای آنها جذاب تر خواهد بود؟ با سفارشی کردن ارائه خود برای هر یک از اعضای مدیریتی که باید حمایت آنها را جذب کنید، می توانید مهمترین نقاط تماس را برای ایجاد ارتباطات قوی تر انجام دهید.

 

3. اهداف و مقاصد را تعیین کنید

اهداف و مقاصد واضح، واقع بینانه و قابل اندازه گیری را برای هدایت فرآیند تحول دیجیتال تعیین کنید. تعیین اهداف می تواند به سازمان شما کمک کند تا خود را برای موفقیت آماده کند تا بتوانید سریعتر به بازگشت سرمایه واقعی برسید.

به هدف نهایی ابتکار تحول دیجیتال خود فکر کنید. از انجام این سفر چه نتیجه ایده آلی خواهید داشت؟ “نقطه B” در نقشه راه تحول دیجیتال شما چیست؟ در حالی که ممکن است در حال حاضر این هدف دور از دسترس به نظر برسد و رسیدن به آن دشوار باشد، اما قرار دادن نقطه نظر خود در خط پایان به شما کمک می کند تا پله هایی را که تیم شما برای رسیدن به آن نیاز دارد را کشف کنید.

اکنون به گذشته نگاه کنید تا شکاف بین جایی که هستید و جایی که می خواهید باشید را پر کنید. آیا این امکان وجود دارد که مستقیماً به نتیجه ایده آل خود برسید یا باید رویکردی مرحله ای داشته باشید؟

تقسیم نقشه راه خود به تکه‌های منطقی می‌تواند تحول را برای تیم شما قابل کنترل‌تر کند، مانند توقف در ایستگاه‌های استراحت در طول سفر جاده‌ای‌تان. هر مرحله به شما یک هدف کوچکتر می دهد تا با چالش های آن مقابله کنید و فرصت روشنی را برای جمع بندی مجدد و ارزیابی مجدد برنامه خود فراهم می کند. می‌توانید دوباره بررسی کنید که هنوز در مسیر هستید و در صورت لزوم تنظیمات را انجام دهید.

مدل هدف گذاری S.M.A.R.T را دنبال کنید. ساختار هدف گذاری هنگام تعیین اهداف باید:

خاص. شما می خواهید به چه چیزی برسید؟
قابل اندازه گیری. چه معیارهایی نشان می دهد که شما به آن دست یافته اید؟
قابل دستیابی. آیا توانایی دستیابی به آن را دارید؟
مربوط. آیا این هدف با طرح کسب و کار شما همخوانی دارد؟
به موقع. تا چه زمانی باید به هدف رسید؟

 

دسترسی کامل به این محتوا برای اعضای حرفه ای و ویژه وبسایت مدیران آینده امکان پذیر می باشد.

اعضای حرفه ای و ویژه می توانند به محتوای اختصاصی تولید شده در وبسایت مدیران آینده دسترسی داشته باشند. 

برای آشنایی با خدمات مشترکین وب سایت مدیران آینده می توانید به اینجا کلیک کنید.

 

نکات کلیدی

حرکت در مسیر تحول دیجیتال و کسب موفقیت در آن نیازمند طراحی یک نقشه راه تحول دیجیتال است که در آن تصویری کلی از مسیری که قرار است در آن حرکت کنیم و مقصد نهایی تعیین شده را نشان می دهد.
نقشه راه تحول دیجیتال بایستی در بازه های زمانی مشخص به روز رسانی شود تا بر اساس تحولات حوزه کسب و کاری، تکنولوژی و صنعتی که در آن مشغول فعالیت تجاری هستیم بتوانیم مسیر خود را ارزیابی کنیم و در صورت انحراف از مسیر اصلی به آن برگردیم و مقاصد جدیدی را در این نقشه برای کسب و کارمان هدف گذاری کنیم.

 

پیشنهاد برای مطالعه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
پیمایش به بالا